Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft παρουσίασε το Universal Mobile Keyboard για φορητές συσκευές Windows, iOS και Android


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Microsoft ανακοίνωσε ένα πραγματικά "cross-platform" πληκτρολόγιο για φορητές συσκευές. Αυτό σημαίνει, ότι το πληκτρολόγιο κατασκευάστηκε για να λειτουργεί άψογα με συσκευές Windows, Android και iOS.Το Microsoft Universal Mobile Keyboard έχει μικρό φυσικό αποτύπωμα και μπορεί να χωρέσει εύκολα σε μία τσάντα ενώ προσφέρεται με προστατευτικό κάλυμμα που λειτουργεί και ως βάση για το tablet ή το κινητό του χρήστη. Έχει ένα ειδικό διακόπτη, με τη βοήθεια του οποίου οι χρήστες, μπορούν να εναλλάσσονται ανάμεσα στα λειτουργικά συστήματα -και στις συσκευές τους- αποτελεσματικά.

Με αυτό το τρόπο, οι χρήστες μπορούν εύκολα να ξεκινήσουν τη δουλειά τους σε μία Windows ή Android συσκευή, και να τη συνεχίσουν στο iPhone ή στο iPad χρησιμοποιώντας το ίδιο πληκτρολόγιο.

 

Η σύνδεση του πραγματοποιείται μέσω Bluetooth. Στο εσωτερικό του υπάρχει μία επαναφορτιζόμενη μπαταρία, η οποία με μία φόρτιση επαρκεί για χρήση σχεδόν μισού... χρόνου! Μία φόρτιση 10 λεπτών, μπορεί να κρατήσει τη συσκευή λειτουργική για σχεδόν μία μέρα.

 

Ένα επίσης σημαντικό στοιχείο είναι ότι το πληκτρολόγιο αυτόματα μπαίνει σε λειτουργία όταν ανοίξετε το προστατευτικό κάλυμμα που λειτουργεί και ως βάση για τη συσκευή σας. Το Universal Mobile Keyboard θα κυκλοφορήσει τον Οκτώβριο, σε μαύρο ή λευκό φινίρισμα, με κόστος $79.95. Σύμφωνα με τη Microsoft, λειτουργεί με Microsoft Windows 8+ και Windows RT, iOS v6+ και Android 4+.

 

Link.png Site: SlashGear

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, καλό αλλά πολύ ακριβό και όχι κάτι το καινούργιο. Σίγουρα η συνδεσιμότητα bluetooth και η εναλλαγή σε συσκευές είναι καλή μαγκιά, αλλά πολλά λεφτά για ένα πληκτρολόγιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορούσε να δουλέψει και σε υπολογιστή, θα ήταν μια χαρά.

Νομίζω ότι λέει Windows, άρα και εννοεί τα ενοποιημένα Windows (Threshold), αφού και πρόκειται για επερχόμενο προϊόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λιγοοο τσιμπημενη η τιμη ΑΛΛΑ αν κρινω απο οτι εχω αγορασει απο το 2000 σε περιφεριακο της εταιριας ακομα δουλευει!

 

 

Πιθανον να δουλευει σε Pc απο οτι λεει,βεβαια το epic faIl ειναι το !!!

 

* Does not work on Windows Phone

 

http://www.microsoft.com/hardware/en-us/p/universal-mobile-keyboard#details

System Requirements

Computer/Operating System

Requires a PC that meets the requirements for and has installed one of these operating systems:

  • Microsoft Windows®8+ and Windows RT
  • Macintosh iOS v6+
  • Android 4+
  • Works with tablets and smartphones that have Bluetooth HID (Human Interface Device) keyboard support.

 

υπαρχει και το Wedge Mobile Keyboard στα ιδια χρηματα, στο ιδιο μεγεθος περιπου που τα κανει ολα

http://www.microsoft.com/hardware/en-us/p/wedge-mobile-keyboard

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ μου δεν κατάλαβα ποιος ο λόγος να χρησιμοποιούν bluetooth περιφερειακά όπως αυτό για να συνδεθούν με συσκευές που βρίσκονται σε μηδενική απόσταση, όταν κάλλιστα θα μπορούσες να το συνδέσεις με την USB του tablet. Άλλα πληκτρολόγια που συνδέονται με USB κοστίζουν το 1/5 από αυτό και δεν χρειάζονται ούτε φόρτιση ούτε τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τουλαχιστον ειρωνικο το να βλεπουμε τετοιου ειδους περιφερειακα για tablets. Οποιος θυμαται τον αφορισμο που εφαγαν τα netbook για χαρη των καινοτομων tablets, αυτο που βλεπω ειναι το να μεταμορφωνονται τα μαραφετια αυτα σε τι αλλο..  netbooks. Ας ειναι καλα οι trendyδες που τα καναν μοδα. Αντε σε λιγο θα δουμε να σκανε μυτη τα clamshell θηκακια για να συνυπαρχουν tablet και πληκτρολογιο, για να παμε στο επομενο βημα στον σκληρο δισκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ μου δεν κατάλαβα ποιος ο λόγος να χρησιμοποιούν bluetooth περιφερειακά όπως αυτό για να συνδεθούν με συσκευές που βρίσκονται σε μηδενική απόσταση, όταν κάλλιστα θα μπορούσες να το συνδέσεις με την USB του tablet. Άλλα πληκτρολόγια που συνδέονται με USB κοστίζουν το 1/5 από αυτό και δεν χρειάζονται ούτε φόρτιση ούτε τίποτα.

 

δεν καταλαβες γιατι προφανως δεν εχεις ταμπλετ

τη στιγμη που τα περισσοτερα ταμπλετ εχουν 1 usb θυρα (η οποια πολλες φορες ειναι και micro) ειναι λογικο κι επομενο να χρησιμοποιεις bluetooth mouse&keyboard γιατι ουκ ολιγες φορες θα χρειαστεις καποιο usb  stick και θα καταληξεις στη καλυτερη να εχεις ενα usb hub ματζαφλαρι να κρεμεται απτο ταμπλετ... στη χειροτερη να πληκτρολογεις εκ περιτροπης με το virtual...

 

βιαστηκα και πηρα keyboard με κυριοτερο κριτηριο το μεγεθος βασει του 8ιντσου ταμπλετ μου, καταληγοντας σε μια πλαστικαδουρα των 25 ευρω που τριζει και λυγιζει, ενω εκ των υστερων διαπιστωσα οτι microsoft και logitech προσφερουν πολυ καλυτερες λυσεις που αξιζουν το καθε ευρω παραπανω οπως φυσικα και αυτο του τοπικ...

 

στα + του συγκεκριμενου:

- το οτι εχει χωρισμα που τοποθετει το ταμπλετ σε θεση ανακλισης

- η ακαμψια του

- η σωστη διαταξη πληκτρων και η σχετικη ευρυχωρια για το μεγεθος του

- η τεραστια αυτονομια του & η γρηγορη φορτιση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα κανετε ε?

τι να πουν τα tablet ή τα υβριδικα μπροστα στο νεο μου surface pro 3. :P :P :P :P

Και καλυτερη υλοποιηση tablet με πληκτρολογιο δεν εχω δει.

Παντως αμα το ψαξετε απο usa μπορειτε να το αγορασετε καπου 630 ευρω (τελικη τιμη). Πιστευω τελεια τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβες γιατι προφανως δεν εχεις ταμπλετ

τη στιγμη που τα περισσοτερα ταμπλετ εχουν 1 usb θυρα (η οποια πολλες φορες ειναι και micro) ειναι λογικο κι επομενο να χρησιμοποιεις bluetooth mouse&keyboard γιατι ουκ ολιγες φορες θα χρειαστεις καποιο usb  stick και θα καταληξεις στη καλυτερη να εχεις ενα usb hub ματζαφλαρι να κρεμεται απτο ταμπλετ... στη χειροτερη να πληκτρολογεις εκ περιτροπης με το virtual...

 

βιαστηκα και πηρα keyboard με κυριοτερο κριτηριο το μεγεθος βασει του 8ιντσου ταμπλετ μου, καταληγοντας σε μια πλαστικαδουρα των 25 ευρω που τριζει και λυγιζει, ενω εκ των υστερων διαπιστωσα οτι microsoft και logitech προσφερουν πολυ καλυτερες λυσεις που αξιζουν το καθε ευρω παραπανω οπως φυσικα και αυτο του τοπικ...

 

στα + του συγκεκριμενου:

- το οτι εχει χωρισμα που τοποθετει το ταμπλετ σε θεση ανακλισης

- η ακαμψια του

- η σωστη διαταξη πληκτρων και η σχετικη ευρυχωρια για το μεγεθος του

- η τεραστια αυτονομια του & η γρηγορη φορτιση

 

Εδώ κάνεις λάθος, έχω tablet και ένα μικρό πληκτρολόγιο για tablets που συνδέεται στην USB και με κόστος που δεν ξεπερνάει τα 15€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...