Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια σε νημα για Nvidia καρτες ειμαστε,σταματηστε να αναφερετε ολη την ωρα για amd καρτες και την ανωτεροτητα/υπεροχη τους(οπου και αν υπαρχει)

.Επισης μακαρι η Gtx 970 να αντεξει αλλα 2 χρονια για να εχεις βγαλει και με το παραπανω τα χρηματα της.

 

Οσο για τα περι 1440p μια Gtx 980ti δεν φτανει για να μαξαρει ολους τους συγχρονους τιτλους σε 1440P με σταθερα 60fps,αρα ποσο μαλλον οταν γινεται λογος και για φθηνοτερες καρτες γραφικων.

 

Αυτο για να ξερουμε τι γραφουμε και τι ισχυει κιολας.

 

Και επειδη το εχω τονισει απειρες φορες αλλα μερικοι δεν λενε να καταλαβουν οτι παιζουν και αλλοι παραγοντες σχεση εκτως απο τα απλα νουμερα που βλεπουμε ή τις δυο τρεις κουβεντες που αναπαραγουν μερικοι σε διαφορα site ας γινω πιο συγκεκριμενος με φρεσκο παιχνιδι για benchmark το γνωστο Doom

 

http://www.pcgameshardware.de/Doom-2016-Spiel-56369/Specials/Benchmark-Test-1195242/

http://www.gamersnexus.net/game-bench/2434-doom-gpu-benchmark-and-poor-performance-on-r9-300

 

Εγω γιατι βλεπω την 970 να αποδιδει μια χαρα ακομα και σε 1440p???(να και η 780ti που φτανει σχεδον 60ρι σε 1440p ultra)

 

Και η 780ti ειναι καρτα που κυκλοφορησε τελη 2013(αρα μιλαμε για 2.5ετων καρτα που μεχρι και σημερα και αυτη παιζει ανετοτατα παιχνιδια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδια σε νημα για Nvidia καρτες ειμαστε,σταματηστε να αναφερετε ολη την ωρα για amd καρτες και την ανωτεροτητα/υπεροχη τους(οπου και αν υπαρχει)

.Επισης μακαρι η Gtx 970 να αντεξει αλλα 2 χρονια για να εχεις βγαλει και με το παραπανω τα χρηματα της.

 

Οσο για τα περι 1440p μια Gtx 980ti δεν φτανει για να μαξαρει ολους τους συγχρονους τιτλους σε 1440P με σταθερα 60fps,αρα ποσο μαλλον οταν γινεται λογος και για φθηνοτερες καρτες γραφικων.

 

Αυτο για να ξερουμε τι γραφουμε και τι ισχυει κιολας.

 

Και επειδη το εχω τονισει απειρες φορες αλλα μερικοι δεν λενε να καταλαβουν οτι παιζουν και αλλοι παραγοντες σχεση εκτως απο τα απλα νουμερα που βλεπουμε ή τις δυο τρεις κουβεντες που αναπαραγουν μερικοι σε διαφορα site ας γινω πιο συγκεκριμενος με φρεσκο παιχνιδι για benchmark το γνωστο Doom

 

http://www.pcgameshardware.de/Doom-2016-Spiel-56369/Specials/Benchmark-Test-1195242/

http://www.gamersnexus.net/game-bench/2434-doom-gpu-benchmark-and-poor-performance-on-r9-300

 

Εγω γιατι βλεπω την 970 να αποδιδει μια χαρα ακομα και σε 1440p???(να και η 780ti που φτανει σχεδον 60ρι σε 1440p ultra)

 

Και η 780ti ειναι καρτα που κυκλοφορησε τελη 2013(αρα μιλαμε για 2.5ετων καρτα που μεχρι και σημερα και αυτη παιζει ανετοτατα παιχνιδια)

Καλό optimaizasion+ελαφρύ game. Με VULKAN θα τρέχει ακόμα καλύτερα από GL OPEN.

Όπως και το Mad max. Πολύ ωραίο οπτικά με 100fps/970, αυτά είναι optimaizasion..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για παραδειγμα που ειμαι θυμα του μαρκετινγκ και απο 290 πηγα σε 970 σε 1080p και ειδα διαφορες φοραω πεασσινα γυαλια?Οταν με την amd ειχα τα frame drops της αρκουδας εφταιγε η καρτα,οι drivers?Παντως εφταιγε η amd και μιλαω για bf4 amd game με mantle και τα σχετικα.Απο τοτε που ασχολουμε με καρτες γραφικων εχω μαθει ενα πραγμα,η amd πονταρε στη vram,αυτο απο μονο του δεν ανεβαζει επιδοσεις.Και μιλαω για online gaming οπου τα frames πραγματικα μετρανε.Το θεμα δεν ειναι η νραμ αλλα ποσο γρηγορη ειναι η καρτα.Τα 8 γιγα της 290-390 REBRAND,δεν ειναι μαρκετινγκ?Τροφη για προβληματισμο απο εναν ανθρωπο που ειχε 4 amd καρτες και 3 nvidia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για παραδειγμα που ειμαι θυμα του μαρκετινγκ και απο 290 πηγα σε 970 σε 1080p και ειδα διαφορες φοραω πεασσινα γυαλια?Οταν με την amd ειχα τα frame drops της αρκουδας εφταιγε η καρτα,οι drivers?Παντως εφταιγε η amd και μιλαω για bf4 amd game με mantle και τα σχετικα.Απο τοτε που ασχολουμε με καρτες γραφικων εχω μαθει ενα πραγμα,η amd πονταρε στη vram,αυτο απο μονο του δεν ανεβαζει επιδοσεις.Και μιλαω για online gaming οπου τα frames πραγματικα μετρανε.Το θεμα δεν ειναι η νραμ αλλα ποσο γρηγορη ειναι η καρτα.Τα 8 γιγα της 290-390 REBRAND,δεν ειναι μαρκετινγκ?Τροφη για προβληματισμο απο εναν ανθρωπο που ειχε 4 amd καρτες και 3 nvidia

Μάρκετινγκ? Όχι. Μάρκετινγκ είναι η 980 σε σχέση με την 970. Μάρκετινγκ ήταν τα 3.5GB που πλασαρηστηκαν ως 4GB. Μάρκετινγκ είναι τα κ*$λο Gameworks. Δεν είναι marketing to refresh. Διάβασε τι έγραψα πριν μια σελίδα περί FURY/970/390. Το ότι είχε driver θέματa η AMD είναι γνωστό παγκόσμιος εποχές 290/290Χ. Αυτά όμως πέρασαν. Και δεν νομίζω να θεωρείς μάρκετινγκ όταν ένα REFRESH (390) βγάζει εκτός μια νέα αρχιτεκτονικη (MAXWELL 970-980).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπωθηκε η 290 οταν βγηκε ηταν με την 780 και οχι με την 970.

(ψιτ και ουτε θεματα με drivers ειχα ποτε και ειχα αλλαξει κατευθειαν την reference ψυχτρα).

^αυτα τα λεω γιατι τοτε που την πηρα δεν υπηρχε η 970 παρα μονο καποιους μηνες αργοτερα και την ψυχτρα την ειχα ηδη.οποτε?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας μην βγούμε OFFTOPIC, αλλά είχα αναφέρει κάπου ότι HBM της Fury βγαίνει ίσα με την 980Ti με το GDRR5. Οι furies είναι τουμπανα καρτες, με την FURY να "νικάει" για πλάκα την 980 kai την Fury X να είναι ίση με την Gtx 980Ti. Με το DX12 ξέρετε όλοι ότι οι Furies θα χαιρετησουν την GTX 980TI και θα πάνε στον ουρανό οι επιδόσεις, σύμφωνα με πληροφορίες αλλά είναι λογικό κιόλας. Επίσης σε DX11 οι crismon βρίσκονται σε τόσο καλό επίπεδο που η Fury X παραβγαινει της 980Ti. Άσε που υπάρχει και το ASYNC COMPUTE..

 

Τελευταια τοποθετηση μου πανω στο παραπανω.Οχι αλλο καρβουνο και παραπληροφορηση παιδια παρακαλω παρα πολυ.Ελεος δηλαδη να μπαινει καποιος σε θεμα που αφορα καρτες nvidia και να γραφει και κουλα πραγματα οπως το παραπανω.Πολυ τουμπανες οι Fury και FuryX με τα 4gb Vram τους τι να σου πω.Ειδικα η Fury X για το κοστος της θεωρειται απο ολους(οσους τουλαχιστον ασχολουνται και δεν γραφουν οτι να ναι)απο τις χειροτερες κυκλοφοριες της Amd μιας και εξαρχης κοστιζε σχεδον τα ιδια με την 980ti αλλα σε επιδοσεις ουτε που την εφτανε.....

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τελευταια τοποθετηση μου πανω στο παραπανω.Οχι αλλο καρβουνο και παραπληροφορηση παιδια παρακαλω παρα πολυ.Ελεος δηλαδη να μπαινει καποιος σε θεμα που αφορα καρτες nvidia και να γραφει και κουλα πραγματα οπως το παραπανω.Πολυ τουμπανες οι Fury και FuryX με τα 4gb Vram τους τι να σου πω.Ειδικα η Fury X για το κοστος της θεωρειται απο ολους(οσους τουλαχιστον ασχολουνται και δεν γραφουν οτι να ναι)απο τις χειροτερες κυκλοφοριες της Amd μιας και εξαρχης κοστιζε σχεδον τα ιδια με την 980ti αλλα σε επιδοσεις ουτε που την εφτανε.....

 

Ναι για αυτό σε DX12 οι FURIES την χαιρετανε από πάνω την 980ΤΙ. Ναι προφανώς δεν θα δώσει 100% σε DX11, φροντισαν οι ΠΡΆΣΙΝΟΙ για αυτό, με τα gimpworks που δημιουργεί μεγάλα πρόβληματα στις AMD gpus αλλά ανταπεξερχονται μια χαρά, γνωστη ιστορία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για αυτό σε DX12 οι FURIES την χαιρετανε από πάνω την 980ΤΙ. Ναι προφανώς δεν θα δώσει 100% σε DX11, φροντισαν οι ΠΡΆΣΙΝΟΙ για αυτό, με τα gimpworks που δημιουργεί μεγάλα πρόβληματα στις AMD gpus αλλά ανταπεξερχονται μια χαρά, γνωστη ιστορία..

 

Ρε ΄συ σταμάτα το off topic. Μπορείς να μας πεις τι κάρτα έχεις και μας έχεις ζαλίσει με την AMD?? Πρώτα απ'όλα σταμάτα να πιστεύεις ότι διαβάζεις στο Internet. Κατά δεύτερο, καμμία απο τις 2 κάρτες δεν υποστηρίζει 100% DX12. Τα DX12 παιχνίδια είναι μέχρι στιγμής μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού. Η FuryX, ΝΑΙ χαιρετάει απο πάνω την 980Ti π.χ. σε Quantum Break & Hitman κατά 3 - 5 fps. Μιλάμε η 980Ti βλέπει την FuryX με το κυάλι. Πάμε να πετάξουμε όλοι τις κάρτες μας. Το ότι η AMD σας πασάρει συνέχει rebadged πυρήνες, χρειάζεσαι υποσταθμό της ΔΕΗ για να τρέξει η κάρτα και υδρόψυξη για να μην πάρει φωτιά το μηχάνημα, δεν τα κοιτάτε, ε??

 

Το PR της AMD κάνει καλή προπαγάνδα τελευταία. Η FuryX ήταν η κάρτα που προωθήθηκε ως Titan X killer και δεν την έφτασε ούτε για πλάκα, πόσο μάλλον την 980Ti...

 

Εγώ το τελειώνω εδώ και δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταια παρατηρηση και απο εμενα με λιγο χιουμορ φυσικα και χωρις παρεξηγηση:Η Nvidia,οι μασονοι και οι Εβραιοι φταινε για ολα τα κακα,στραβα και αναποδα στα console ports που παιζουμε:-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ΄συ σταμάτα το off topic. Μπορείς να μας πεις τι κάρτα έχεις και μας έχεις ζαλίσει με την AMD?? Πρώτα απ'όλα σταμάτα να πιστεύεις ότι διαβάζεις στο Internet. Κατά δεύτερο, καμμία απο τις 2 κάρτες δεν υποστηρίζει 100% DX12. Τα DX12 παιχνίδια είναι μέχρι στιγμής μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού. Η FuryX, ΝΑΙ χαιρετάει απο πάνω την 980Ti π.χ. σε Quantum Break & Hitman κατά 3 - 5 fps. Μιλάμε η 980Ti βλέπει την FuryX με το κυάλι. Πάμε να πετάξουμε όλοι τις κάρτες μας. Το ότι η AMD σας πασάρει συνέχει rebadged πυρήνες, χρειάζεσαι υποσταθμό της ΔΕΗ για να τρέξει η κάρτα και υδρόψυξη για να μην πάρει φωτιά το μηχάνημα, δεν τα κοιτάτε, ε??

 

Το PR της AMD κάνει καλή προπαγάνδα τελευταία. Η FuryX ήταν η κάρτα που προωθήθηκε ως Titan X killer και δεν την έφτασε ούτε για πλάκα, πόσο μάλλον την 980Ti...

 

Εγώ το τελειώνω εδώ και δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο...

Μόνο που είπες ότι για να τρέξει AMD θέλει υδροψυξη και ΔΕΗ φάνηκε ποιος τρώει προπαγάνδα. Πολλά άτομα σε διαψεύδουν, χρήστες AMD gpus. Μικρες διάφορες είναι τώρα που δεν είδαμε σοβαρό DX12 GAME. Οι 300/Furies είναι ΦΤΙΑΓΜΈΝΕΣ, HARDWARE, πάνω στο DX12 και όχι SOFTWARE UPDATE.

 

Refresh**

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα αφορα τις καρτες της σειρας 9 της nvidia,ξεκολλατε πια με τα συγκριτικα για Amd.Υπαρχει το θεμα των benchmarks ή του pc gaming για αυτα. Δεν φτιαχτηκε το θεμα αυτο για να ξεκιναει το καθε νεο μελος vs θεματα στο Insomnia.

 

Το εγραψα 1-2 φορες και εκει τα ιδια και τα ιδια απο ατομα οπως τον παραπανω συμφορουμιτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που είπες ότι για να τρέξει AMD θέλει υδροψυξη και ΔΕΗ φάνηκε ποιος τρώει προπαγάνδα. Πολλά άτομα σε διαψεύδουν, χρήστες AMD gpus. Μικρες διάφορες είναι τώρα που δεν είδαμε σοβαρό DX12 GAME. Οι 300/Furies είναι ΦΤΙΑΓΜΈΝΕΣ, HARDWARE, πάνω στο DX12 και όχι SOFTWARE UPDATE.

 

Refresh**

 

Επειδή πέρασαν αρκετές ATI / AMD κάρτες απο τα χέρια μου, άσε με να έχω άλλη άποψη. Στο ξαναγράφω. ΚΑΜΜΙΑ απο τις τωρινές γενιές / κάρτες δεν υποστηρίζει FULL DX12. Οι AMD δεν έχουν φτιαχτεί "Hardware" όπως τις λες για DX12 μιας και βασίζονται ακόμη στην αρχιτεκτονική GCN, οπότε πραγματικό DX12 θα δούμε στις επόμενες γενιές και αφού βγουν και σωστοί τίτλοι. Αν τότε καταφέρουν οι AMD να πάνε μπροστά βγες και γλέντησέ το...

 

Πάρε και ένα link δια στόματος Hallock για τις κάρτες τους και την υποστήριξη DX12...

 

http://www.guru3d.com/news-story/amd-there-is-no-such-thing-as-full-support-for-dx12-today.html

 

A, και δεν μας είπες. Τι κάρτα έχεις??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσει που ακομα ασχολειστε fulgore και Safis...Λες και δεν ειναι ξεκαθαρο τι ηρθε να κανει ο τυπας...

Καλα πρωτα ο Θεος θα τα δουμε αυτα και στις επομενες καρτες οταν βγουν.

 

Και για την 970 μολις βγηκε σε ειδηση στο Insomnia για τα περι Vram τα 8/10σχολια λεγανε''τελος η Nvidia απο μενα,μονο Amd'' και λοιπα ομορφα και μετα μολις βγηκε η ειδηση  για τις υψηλες πωλησεις λεγανε οι περισσοτεροι τα καλυτερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσει που ακομα ασχολειστε fulgore και Safis...Λες και δεν ειναι ξεκαθαρο τι ηρθε να κανει ο τυπας...

 

Επειδή δεν έχεις επιχειρήματα και είσαι ένας από τους χιλιάδες keyboard fighters εκεί έξω, μην ειρωνευεσαι πολύ..

 

 

Επίσης εγώ δίνω επιχείρηματα και εσεις απλά flamarete, τι να πει κανείς..

Καλα πρωτα ο Θεος θα τα δουμε αυτα και στις επομενες καρτες οταν βγουν.

 

Και για την 970 μολις βγηκε σε ειδηση στο Insomnia για τα περι Vram τα 8/10σχολια λεγανε''τελος η Nvidia απο μενα,μονο Amd'' και λοιπα ομορφα και μετα μολις βγηκε η ειδηση για τις υψηλες πωλησεις λεγανε οι περισσοτεροι τα καλυτερα....

 

Τι σχέση έχουν οι πωλήσεις?? Η 970 είναι μια δυνατή κάρτα απλά. Είστε ένα βήμα από το να αποκαλειστε NVIDIA FANBOYS όσο δεν πάει με τόσο flame που βγάζετε για AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...