Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kοίτα για να μιλάμε σοβαρά ". Η μόνη που αξίζει είναι η 980Ti αλλά OBSOLETE είναι κοντά δυστυχώς." τέτοιες απόψεις είναι απλώς για γέλια

Γιατι ρε bro?Μια χαρα τα λεει ο φιλος!Θα προσθεσω βεβαια και εγω οτι και η 970 ειναι καλουτσικη καρτα και σχετικα vfm αν την βρεις μεταχειρισμενη!(Αν δεν ειχε και τα 3.5 + 0.5 θα ηταν απλα κορυφη νομιζω!).Το οτι εχεις εσυ το χρημα και υποστηριζεις την πρασινη με τις μπουρδοτακτικες της για να τα τσεπωσει δεν σημαινει οτι και εμεις ειμαστε πλουσιοπαιδα με $$ για να αγοραζουμε απο την πρασινη.

Εγω τουλαχιστον παραδοσιακα ειμαι στην κοκκινη μερια γιατι οι καρτες απο πλευρας hardware ειναι πολυ ανωτερη απο την nvidia γεγονος που με βοηθαει σε password cracking και αλλα intense  processes.

Μετα απο μερικους μηνες εδω θα ειμαστε να συζηταμε το σακατεμα των 900 series απο πλευρας drivers και πολλα ατομα,υποχειριa της ngreedia και ανδραποδα του συγχρονου υλικου ευδαιμονισμου,να πουλαν σε bulk τις 900 series για να μεταβουν στις καινουριες.

 

Επειδη φαινεται οτι εισαι κλασικος πρασιο fanboy(Και γω ψιλοειμαι κοκκινος-δεν αντιλεγω) θελω να σου τονισω οτι σε περιπτωση αποτυχιας της amd ξεχνα τις τιμες των gpu οπως τις ηξερες φιλαρακι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατι ρε bro?Μια χαρα τα λεει ο φιλος!Θα προσθεσω βεβαια και εγω οτι και η 970 ειναι καλουτσικη καρτα και σχετικα vfm αν την βρεις μεταχειρισμενη!(Αν δεν ειχε και τα 3.5 + 0.5 θα ηταν απλα κορυφη νομιζω!).Το οτι εχεις εσυ το χρημα και υποστηριζεις την πρασινη με τις μπουρδοτακτικες της για να τα τσεπωσει δεν σημαινει οτι και εμεις ειμαστε πλουσιοπαιδα με $$ για να αγοραζουμε απο την πρασινη.

Εγω τουλαχιστον παραδοσιακα ειμαι στην κοκκινη μερια γιατι οι καρτες απο πλευρας hardware ειναι πολυ ανωτερη απο την nvidia γεγονος που με βοηθαει σε password cracking και αλλα intense processes.

Μετα απο μερικους μηνες εδω θα ειμαστε να συζηταμε το σακατεμα των 900 series απο πλευρας drivers και πολλα ατομα,υποχειριa της ngreedia και ανδραποδα του συγχρονου υλικου ευδαιμονισμου,να πουλαν σε bulk τις 900 series για να μεταβουν στις καινουριες.

 

Επειδη φαινεται οτι εισαι κλασικος πρασιο fanboy(Και γω ψιλοειμαι κοκκινος-δεν αντιλεγω) θελω να σου τονισω οτι σε περιπτωση αποτυχιας της amd ξεχνα τις τιμες των gpu οπως τις ηξερες φιλαρακι...

 

Ένα HUGE +1 σε ότι είπες! Σωστός και πάλι σωστός. Μα έτσι είναι τα πράγματα δυστυχώς! Στην δύσκολη θέση βρίσκεται ο αγοραστής και δε ο αγοραστής του σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ρε bro?Μια χαρα τα λεει ο φιλος!Θα προσθεσω βεβαια και εγω οτι και η 970 ειναι καλουτσικη καρτα και σχετικα vfm αν την βρεις μεταχειρισμενη!(Αν δεν ειχε και τα 3.5 + 0.5 θα ηταν απλα κορυφη νομιζω!).Το οτι εχεις εσυ το χρημα και υποστηριζεις την πρασινη με τις μπουρδοτακτικες της για να τα τσεπωσει δεν σημαινει οτι και εμεις ειμαστε πλουσιοπαιδα με $$ για να αγοραζουμε απο την πρασινη.

Εγω τουλαχιστον παραδοσιακα ειμαι στην κοκκινη μερια γιατι οι καρτες απο πλευρας hardware ειναι πολυ ανωτερη απο την nvidia γεγονος που με βοηθαει σε password cracking και αλλα intense  processes.

Μετα απο μερικους μηνες εδω θα ειμαστε να συζηταμε το σακατεμα των 900 series απο πλευρας drivers και πολλα ατομα,υποχειριa της ngreedia και ανδραποδα του συγχρονου υλικου ευδαιμονισμου,να πουλαν σε bulk τις 900 series για να μεταβουν στις καινουριες.

 

Επειδη φαινεται οτι εισαι κλασικος πρασιο fanboy(Και γω ψιλοειμαι κοκκινος-δεν αντιλεγω) θελω να σου τονισω οτι σε περιπτωση αποτυχιας της amd ξεχνα τις τιμες των gpu οπως τις ηξερες φιλαρακι...

Να συζητατε για το σακατεμα οπως λες των 900 series γιατι κανενα αλλο δεν θα ενδιαφερει :)

 

Επισης η 970 δεν ηταν καλουτσικη καρτα αλλα μια απο τις καλυτερες κυκλοφοριες που εχουν υπαρξει ως τωρα σε καρτα γραφικων δεδομενου των χρηματων/καταναλωσης/αποδοσης(σε σχεση με 980)και ας λεει ο καθενας οτι θελει.Οι πωλησεις μιλαμε απο μονες τους. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 970 δεν ειναι καρταρα...Και αυτο καραμελα το εχετε κανει....Ουτε μια απο τις καλυτερες κυκλοφοριες που εχουν γινει,μην ακουω χαζα.Φαινεται το τμημα πωλησεων λειτουργει καλα,μα πολυ καλα....

 

Αν δεν εχει πεθανει το thread,τοτε ναι φυσικα να μιλησουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 970 δεν ειναι καρταρα...Και αυτο καραμελα το εχετε κανει....Ουτε μια απο τις καλυτερες κυκλοφοριες που εχουν γινει,μην ακουω χαζα.Φαινεται το τμημα πωλησεων λειτουργει καλα,μα πολυ καλα....

 

Αν δεν εχει πεθανει το thread,τοτε ναι φυσικα να μιλησουμε!

 

Κοίτα εδώ που τα λέμε η 970 είναι δυνατή ρε συ νταξει, σε σχέση με την 980 που δίνει 5-8-10 fps και έκανε 250€+ εννοείται ότι είναι πιο Vfm. Η 970 αντέχει κανα κάνα δυο χρόνια ακόμα σίγουρα με την κατάλληλη υποστήριξη 60 fps/1080P. Προφανώς οι τεχνολογια όσο πάει γίνεται όλο και πιο δυνατή και θα υπάρξει 4K/MAXED OUT/60FPS, με τις 1080TI/FURY(2) όπου πριν από 3 χρόνια το max ήταν 1920χ1200Ρ. Εφόσον η κάρτα βολεύει κάποιον, δεν έχει σημασία αν είναι αδύναμη από άλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 970 δεν ειναι καρταρα...Και αυτο καραμελα το εχετε κανει....Ουτε μια απο τις καλυτερες κυκλοφοριες που εχουν γινει,μην ακουω χαζα.Φαινεται το τμημα πωλησεων λειτουργει καλα,μα πολυ καλα....

 

Αν δεν εχει πεθανει το thread,τοτε ναι φυσικα να μιλησουμε!

Ειμαι κατοχος 970 απο Σεπτεμβριο του 2014 και η καρτα εως τωρα παιζει οτι της πετας πανω σε 1080p(γιατι κυριως για αυτη την αναλυση ειναι)αλλα και σε 1440p δεν θα πει οχι στο witcher 3,dark souls 3 ή και στο Doom.

 

Για αυτα που προσφερε η καρτα λοιπον για οταν βγηκε(σε σχεση με την R9 290 τοτε και οχι με την R9 390 τωρα)μεχρι τωρα,και μεχρι οποτε φτασει σε υποστηριξη ειναι καρταρα για τα χρηματα που ζηταγε(330ευρω η φθηνοτερη υλοποιηση τοτε) . Αυτο που λεω φυσικα υποστηριζεται και απο τις παρα πολυ καλες πωλησεις που εκανε. Το τμημα πωλησεων που κολλαει παλι???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κατοχος 970 απο Σεπτεμβριο του 2014 και η καρτα εως τωρα παιζει οτι της πετας πανω σε 1080p(γιατι κυριως για αυτη την αναλυση ειναι)αλλα και σε 1440p δεν θα πει οχι στο witcher 3,dark souls 3 ή και στο Doom.

 

Για αυτα που προσφερε η καρτα λοιπον για οταν βγηκε(σε σχεση με την R9 290 τοτε και οχι με την R9 390 τωρα)μεχρι τωρα,και μεχρι οποτε φτασει σε υποστηριξη ειναι καρταρα για τα χρηματα που ζηταγε(330ευρω η φθηνοτερη υλοποιηση τοτε) . Αυτο που λεω φυσικα υποστηριζεται και απο τις παρα πολυ καλες πωλησεις που εκανε. Το τμημα πωλησεων που κολλαει παλι???

Η 290 είναι rival με την 780, βγήκαν ίδια χρονιά. Όχι με την 970!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

980 sli στο doom 2k ανάλυση όλα ultra πλην μιας ρύθμισης που δεν πάει στο nightmare λόγω 4 gb vram (δεν θυμάμαι πως λέγεται), 101 έως 146 fps και χωρίς να έχει sli profile το game.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 290 είναι rival με την 780, βγήκαν ίδια χρονιά. Όχι με την 970!!

Προφανως και μιλαω για τις custom εκδοσεις ποτε βγηκαν και αυτες κυκλοφορησαν το 2014 οπως και η Gtx 970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

T

 

Ειμαι κατοχος 970 απο Σεπτεμβριο του 2014 και η καρτα εως τωρα παιζει οτι της πετας πανω σε 1080p(γιατι κυριως για αυτη την αναλυση ειναι)αλλα και σε 1440p δεν θα πει οχι στο witcher 3,dark souls 3 ή και στο Doom.

 

 

Το θεμα δεν ειναι η αναλυση, γιατι 1080 παιζει και μια 460 και μια 580, αλλα τι περιεχει η αναλυση.Low-medium- high-ultra, anti aliasing, tessellation, η οτι αλλο περιεχει η μηχανη  γραφικων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βγαλουμε και την 970 μαπα ρε παιδια?Τι συζηταμε...οπως ειπε και ο Fulgore η καλυτερη καρτα που χει βγει ποτε με βαση τη τιμη της την διαφορα σε αποδοση απο την πιο πανω και το ποσο κοσμος την πηρε...και ερχομαστε και συζηταμε οτι ναι παιζει σε 1080p αλλα πως παιζει?
Τι πως παιζει ρε toyo..Αψογα παιζει,και αν σε καποια παιχνιδια δεν βγαζει full ultra x8 aa 60fps δεν πειραζει...Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι των παιχνιδιων λογω κακο Optimization και οχι της καρτας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 970 ειναι όντως αποδεδειγμένα ότι καλύτερο έχει βγει από άποψη επιδόσεων και τιμής ever από την nvidia.

 

1080p 60fps από τότε που βγήκε, μέχρι και σήμερα ότι της πετάς το παιζεις χωρίς να χρειαστεί να ρίξεις κάτι από settings.

 

Με το dx12 έχει θέμα όπως και η 980ti πχ στο Quantum Break. Θα έχει πρόβλημα η πράσινη σε σύγκριση με τους κόκκινους σε ότι game βγαίνει μελλοντικά σε dx12

 

Σε 1440p αν και δεν βγήκε αυτή η gpu για αυτή την ανάλυση(και 60solid fps), τα πηγαίνει επίσης καλα αν το game είναι σωστό. Επίσης, δεν είναι ντροπή, ρίχνουμε και λίγο το ΑΑ στα games. MSAA x8, TXAA, κτλ στοιχίζουν fps, όσο δεν πάει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βγαλουμε και την 970 μαπα ρε παιδια?Τι συζηταμε...οπως ειπε και ο Fulgore η καλυτερη καρτα που χει βγει ποτε με βαση τη τιμη της την διαφορα σε αποδοση απο την πιο πανω και το ποσο κοσμος την πηρε...και ερχομαστε και συζηταμε οτι ναι παιζει σε 1080p αλλα πως παιζει?

Τι πως παιζει ρε toyo..Αψογα παιζει,και αν σε καποια παιχνιδια δεν βγαζει full ultra x8 aa 60fps δεν πειραζει...Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι των παιχνιδιων λογω κακο Optimization και οχι της καρτας...

Αν διαβασες προηγουμενα ποστ μου,θα καταλαβες γιατι δεν μου αρεσει τοσο πολυ η συγκεκριμενη καρτα αλλα και η εταιρεια που την κατασκευαζει.Ναι ειναι καλη-δυνατη καρτα αλλα απο οτι βλεπω δεν ειχατε θεμα με vram ακομη για αυτο φωναζεται...ΕΛα και να ερθουν τα πρωτα παιχνιδια που θα τρουν 4αρια στη vram στα 1080π και ξαναμιλαμε(Οχι οτι δεν υπαρχουν παιχνιδια,απλως νταξει σε 1080p δεν ειναι τοσα πολλα).

Ξαναλεω οτι εγω προσωπικα ειμαι σε κοκκινη μερια γιατι απο πλευρας hardware η amd ειναι πιο πανω,που με βοηθαει σε intense computing processes.Τωρα στα games γιατι δεν μπορει να επιδειξει ολη αυτη τη δυναμη δεν ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβασες προηγουμενα ποστ μου,θα καταλαβες γιατι δεν μου αρεσει τοσο πολυ η συγκεκριμενη καρτα αλλα και η εταιρεια που την κατασκευαζει.Ναι ειναι καλη-δυνατη καρτα αλλα απο οτι βλεπω δεν ειχατε θεμα με vram ακομη για αυτο φωναζεται...ΕΛα και να ερθουν τα πρωτα παιχνιδια που θα τρουν 4αρια στη vram στα 1080π και ξαναμιλαμε(Οχι οτι δεν υπαρχουν παιχνιδια,απλως νταξει σε 1080p δεν ειναι τοσα πολλα).

Ξαναλεω οτι εγω προσωπικα ειμαι σε κοκκινη μερια γιατι απο πλευρας hardware η amd ειναι πιο πανω,που με βοηθαει σε intense computing processes.Τωρα στα games γιατι δεν μπορει να επιδειξει ολη αυτη τη δυναμη δεν ξερω...

Φίλε εγώ συμφωνώ μαζί σου ότι ειπες περί hardware, αλλά να θυμησω ότι τα VRAM δεν είναι το παν σε GPUS. Παράδειγμα όταν η GTX 970 θα αρχίσει να τρώει stutters από 4GB-5GB με το GDDR5, λέμε τώρα σε κάνα δυο χρόνια, η FURY/FURY X θα τρέχει άνετα που είναι πάλι 4GB,αλλα θα κάνει επεξεργασία με διπλάσια ταχύτητα οπότε δεν θα τρώει stutters. Γιατί αυτό? Λόγω HBM που είναι ανώτερο από GDRR5. Οπως και να χει η 390 είναι 1440P κάρτα και η 970 1080Ρ όπου εκεί δείχνουν τι μπορουν να κάνουν. Η κάθε μία για την ανάλυση που κατασκευαστηκε. Το VRAM μετράει όταν δύο gpus έχουν ίδιο ARCHITECTURE, 390 vs 970.

 

HBM2>HBM1>GDDR5X>GGDR5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...