Προς το περιεχόμενο

Η Sony έτοιμη να επικεντρωθεί στην κατασκευή high-end συσκευών


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η SONY (δλδ οι διοικουντες της) βλεπουν "καπως" περιεργα την αγορα..! δεν μπορω να το εξηγησω..! 

 

μετα την αγορα-συγχωνευση με την Ericsson, περιμενα να εχει καλυτερη πορεια στην αγορα των κινητων. και οχι να εξαφανισει την ericsson διχως αποτελεσμα....!!

 

το service -τουλαχιστον στην Ελλαδα- οπως σωστα ειπωθηκε, ειναι.... αστα να πανε....!!!  

 

τωρα.. το να χτυπησει μια κατηγορια που η samsung - Apple κανουν παρτυ μονες τους. το βλεπω λιγο δυσκολακι..! καθως τι παραπανω ή τι διαφορετικο-εξαιρετικο μπορει να προσφερει απο τις Samsung - LG κυριως, γιατι αυτοι ειναι οι κυριοι ανταγωνιστες, αφου προσφερουν ιδια προιοντα (συσκευες + android). 

 

η Apple, τουλαχιστον, προσφερει και κατι διαφορετικο. το δικο της OS..!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στειλε μου μια διευθυνση, να κανω την αιτηση μου

 

 
 
Είναι για το PR, αλλά είμαι σίγουρος ότι οταν του εξηγήσεις πως και τι κάνουν λάθος θα σε κάνει πάσα στον CEO απευθείας.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
 
Είναι για το PR, αλλά είμαι σίγουρος ότι οταν του εξηγήσεις πως και τι κάνουν λάθος θα σε κάνει πάσα στον CEO απευθείας.

 

 

 

ευχαριστω, μολις φτασω ceo θα σε προσλαβω καθαριστρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η sony εβγαζε κινητά κάποτε οταν ηταν μαζι με την ericsson kai μιλάμε για κινηταρες να φανταστείς εχω το sony ericsson W300 μοντελο 2006 και ακομα ζει παρολο που εχει φαει σαβουρες ειμαι fan τις sony ericsson sta κινητά με πλήκτρα οπως βγηκαν τα αφής καταναλώνουν πολλοι μπαταρία εγω συγκεκριμένα το φορτιζω καθε μερα σε σχέση με τα κινητά με πλήκτρα.... Τώρα πλέον η sony έχει πεσει.... Η αφή πλεον συμφέρει συμφέρει σε ταμπλετ οχι κινητα ολόκληρες κουμουτσες να πούμε σου λεει mini εκδοση με 4.8 η 5 οθονη.... Απο iphone ακομα πιο χειρότερα δεν εχει μεταφορα δεδομένων με Bluetooth ελεος δηλαδη απο Samsung μόλις σου δείξει χαμηλή μπαταρία στα κλειδώνει ολα camera/games/ και αλλα που δεν θυμάμαι..... Ελεος ☎☎☎☎☎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Sony δεν κοιτάει που πουλάει στον κόσμο κινητά που χαλάνε σε ένα μήνα, θέλει και high-end! Άσ΄τα αυτά σε καμια Apple, που ξέρει και τι κάνει, κακομοίρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω η Sony να κάνει στροφή σε high-end σε όλες τις κατηγορίες των προιόντων της, θα ήθελα τα περισσότερα προιόντα της να είναι σε υψηλές κατηγορίες τιμής, έχει δείξει ότι μπορεί να προσφέρει αξιόλογο προιόν στο πελάτη αν αυτός χρειαστεί να βάλει λίγο πιο βαθιά το χέρι στη τσέπη του, πράγμα που δε θα το έλεγα για πολλές άλλες παρόμοιες εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Sony δεν κοιτάει που πουλάει στον κόσμο κινητά που χαλάνε σε ένα μήνα, θέλει και high-end! Άσ΄τα αυτά σε καμια Apple, που ξέρει και τι κάνει, κακομοίρα!

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά υπονοείς ότι η Apple δε (ξε)πουλάει στο κόσμο κινητά που χαλάνε σε μία εβδομάδα; (λαμβάνοντας βέβαια υπόψη μόνο τις περιπτώσεις που λειτουργούν καλά στην αρχή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αφή πλεον συμφέρει συμφέρει σε ταμπλετ οχι κινητα ολόκληρες κουμουτσες να πούμε σου λεει mini εκδοση με 4.8 η 5 οθονη....

Η sony αν δε κάνω λάθος είναι η μόνη εταιρεία που σου δίνει σήμερα high end κινητό (με snap 800) σε 4.3 ίντσες και καλή κάμερα, τα υπόλοιπα "mini" είναι πετσοκομμένα.

 

Ίσως πάντως είναι καλύτερα να αφήσει τις χαμηλές κατηγορίες, δεν είχε κάτι πραγματικά ανταγωνιστικό να προσφέρει, οι ναυαρχίδες της από την άλλη τα βγάζουν λεφτά τους

 

Αλλά πρέπει να βελτιωθεί κι άλλο, για να περάσει στα μάτια του κόσμου ως καλύτερη από τις κορεατικες μετριότητες

 

Όσο για την αφή πλέον έχει καθιερωθεί και καλώς έχει καθιερωθεί, δεν έχει νόημα να συζητάμε πλήκτρα, ούτε εναλλακτικά λειτουργικά εκτός του android.

Το android είναι δεδομένο, είναι πλήρες πλέον, το μόνο που έχει σημασία είναι η ύπαρξη ποιοτικών συσκευών και η sony μπορεί να φτιάξει τέτοιες αν θέλει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η sony αν δε κάνω λάθος είναι η μόνη εταιρεία που σου δίνει σήμερα high end κινητό (με snap 800) σε 4.3 ίντσες και καλή κάμερα, τα υπόλοιπα "mini" είναι πετσοκομμένα.

 

Ίσως πάντως είναι καλύτερα να αφήσει τις χαμηλές κατηγορίες, δεν είχε κάτι πραγματικά ανταγωνιστικό να προσφέρει, οι ναυαρχίδες της από την άλλη τα βγάζουν λεφτά τους

 

Αλλά πρέπει να βελτιωθεί κι άλλο, για να περάσει στα μάτια του κόσμου ως καλύτερη από τις κορεατικες μετριότητες

 

Όσο για την αφή πλέον έχει καθιερωθεί και καλώς έχει καθιερωθεί, δεν έχει νόημα να συζητάμε πλήκτρα, ούτε εναλλακτικά λειτουργικά εκτός του android.

Το android είναι δεδομένο, είναι πλήρες πλέον, το μόνο που έχει σημασία είναι η ύπαρξη ποιοτικών συσκευών και η sony μπορεί να φτιάξει τέτοιες αν θέλει

αυτο θα ηταν ενα απο τα 2 βηματα που θα ακολουθουσα κι εγω. 

 

οπως πολυ σωστα αναφερει κι ο qsis, η SONY ειναι η μοναδικη απο τις γνωστες-μεγαλες εταιριες που προσφερει ΜΙΝΙ εκδοση του κορυφαιου μοντελου της, ΧΩΡΙΣ πετσοκομενα χαρακτηριστικα.

και πολυς κοσμος ψαχνει για τις ΜΙΝΙ εκδοσεις (λογω μεγεθους), αλλα μολις βλεπει τα χαρακτηριστικα του π.χ. Galaxy S5 "mini", τα οποια δεν εχουν καμια σχεση με το "μεγαλο", αυτο λειτουργει αποτρεπτικα, ως προς την αγορα του..!!  δεν θελουν ολοι 5 -5,5 -6" συσκευες...!!

 

αλλο ενα βημα, θα ηταν να προσεξει την μεσαια κατηγορια, των 150-250€, οπου μπορει να δωσει αρκετα καλα τεχνικα χαρακτηριστικα, με χαμηλοτερο κοστος, και να εχει καλυτερες πωλησεις, φτανει να φτιαξει και λιγο το UI...!!   που ειναι λιγο........., ο,τι να'ναι..! 

 

επειδη μεχρι τωρα, εχουν περασει απο τα χερια μου περισσοτερα SONY, απο οτι οποιασδηποτε αλλης μαρκας, ξερω τι λεω..!  

τωρα που πηρα το ZENFONE 5 καταλαβα την πραγματικη εννοια του "τι εστι" λειτουργικοτατο User Interface...!! Σημαινει, να μπορεις να δουλεψεις το κινητο σου, απο την πρωτη μερα, σαν να το εχεις μηνες στα χερια σου...!!  και να μην λειπει και τιποτα απο βασικες χρηστικες λειτουργιες και εφαρμογες...!!  αυτο δεν το εχω συναντησει μεχρι σημερα σε κανενα κινητο..!  δεν μιλαω για τις "πανακριβες" συσκευες, τυπου S5 - G3 κλπ..., αλλα σε σχεση π.χ.,  με το OnePlusOne, που το επιασα στα χερια μου και το δουλεψα, δεν μου ελειψε κατι..!  

 

 

τωρα, ΑΝ μπορουσε να κρατησει και μια γραμμη παραγωγης με παλιου τυπου συσκευες, με πληκτρα δλδ, εγω δεν θα το κακοβλεπα..!! αν κρατουσε 2-3 μοντελα, και οχι 15, πιστευω οτι κατι θα  επιανε στην αγορα, καθως ειναι αρκετος κοσμος, κυριως μεγαλυτεροι, που ψαχνουν τετοιες συσκευες..!  δεν ειναι ολοι εξοικειωμένοι με την αφη..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η sony ξεκίνησε με το Ζ1 mini που δεν είχε πετσοκομμένα χαρακτηριστικά και ήταν το ίδιο με Ζ1 σε μικρότερη έκδοση και το ίδιο κάνει και με το Ζ3 με το Z3 mini  και είναι η μοναδική από τις μεγάλες εταιρείες που τα έχει καταφέρει τόσο καλά στα mini 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...