Προς το περιεχόμενο

Ο νέος iMac των 27 ιντσών θα έχει ανάλυση 5K και AMD graphics


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν λες οτι το λογισμικο δεν υπαρχει τι ακριβως εννοεις?

Γιατι αν ενα λογισμικο θα τρεχει απροβληματιστα τα προγραμματα σε αυτη την αναλυση θα ειναι το macos, εκτος απο games φυσικα...

Ξέρεις κανά pc να κολλάει όταν δουλεύεις στα windows σε υψηλές αναλύσεις?!

 

Να το ψάξω άμα είναι αν το laptop μου είναι mac και δνε μου το λέει η asus...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες οτι το λογισμικο δεν υπαρχει τι ακριβως εννοεις?

Γιατι αν ενα λογισμικο θα τρεχει απροβληματιστα τα προγραμματα σε αυτη την αναλυση θα ειναι το macos, εκτος απο games φυσικα...

To ακριβως αντιθετο ισχυει μεχρι στιγμης.

Το mac os  x ζοριζεται και lagαρει σε τετοιες υψηλες αναλυσεις σε αντιθεση με τα windows(ακομα και με το macbook pro ) που δεν εχουν τετοια θεματα lagαρισματος ή εχουν μικροτερα.

Εχει ηδη βελτιωθει το mac os x και παει να φθασει τα windows σε αυτο το θεμα, αλλα δεν εχει γινει το ιδιο smooth.

 

http://www.anandtech.com/show/6023/the-nextgen-macbook-pro-with-retina-display-review/8

 

 

At 2880 x 1800 most interactions are smooth but things like zooming windows or scrolling on certain web pages is clearly sub-30fps. At the higher scaled resolutions, since the GPU has to render as much as 9.2MP, even UI performance can be sluggish.

Some elements of drawing in Safari for example aren’t handled by the GPU. Quickly scrolling up and down on the AnandTech home page will peg one of the four IVB cores in the rMBP at 100%:

The GPU has an easy time with its part of the process but the CPU’s workload is borderline too much for a single core to handle. Throw a more complex website at it and things get bad quickly. Facebook combines a lot of compressed images with text - every single image is decompressed on the CPU before being handed off to the GPU. Combine that with other elements that are processed on the CPU and you get a recipe for choppy scrolling.

 

http://www.anandtech.com/show/6409/13inch-retina-macbook-pro-review/5

 

 

With the first Retina MacBook Pro I noticed UI performance in certain applications degraded considerably compared to previous, non-Retina MBPs. Browsing my Facebook news feed in Safari and scrolling down as well as just scrolling through a long email thread in Mail both caused frame rates to drop below 30 fps. 

 

What we'll need however, without any significant changes to OS X is an outright doubling of single threaded CPU performance. In the worst case scenario that could mean that we won't see UI frame rate fixed for years. I doubt it'll be that long, if I had to guess I would say that Haswell will bring a good improvement and around the Broadwell (2014) timeframe is probably we'll see things really get better. I don't have intimate knowledge of Apple's OS X roadmap and I also don't know the instruction mix that's causing this behavior so I can't really say anything for certain, I'm just speculating.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις κανά pc να κολλάει όταν δουλεύεις στα windows σε υψηλές αναλύσεις?!

 

Να το ψάξω άμα είναι αν το laptop μου είναι mac και δνε μου το λέει η asus...

 

Οχι γενικα τα windows δε κολλανε ποτε... Ειναι godmade λογισμικο (δεν αναφερομαι στο asus σου)...

To ακριβως αντιθετο ισχυει μεχρι στιγμης.

Το mac os  x ζοριζεται και lagαρει σε τετοιες υψηλες αναλυσεις σε αντιθεση με τα windows(ακομα και με το macbook pro ) που δεν εχουν τετοια θεματα lagαρισματος ή εχουν μικροτερα.

Εχει ηδη βελτιωθει το mac os x και παει να φθασει τα windows σε αυτο το θεμα, αλλα δεν εχει γινει το ιδιο smooth.

 

http://www.anandtech.com/show/6023/the-nextgen-macbook-pro-with-retina-display-review/8

 

http://www.anandtech.com/show/6409/13inch-retina-macbook-pro-review/5

 

Ευτυχως που καποιοι απο μας εχουν κανει switch ηδη κ δεν ανοιγω καν το link που εβαλες... Απλα ξερω ποσο λαθος εισαι.. Στη πραξη..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες οτι το λογισμικο δεν υπαρχει τι ακριβως εννοεις?

Γιατι αν ενα λογισμικο θα τρεχει απροβληματιστα τα προγραμματα σε αυτη την αναλυση θα ειναι το macos, εκτος απο games φυσικα...

 

Tα πρώτα retina mbp κόλλαγαν και σε απλές εφαρμογές ή browsing λόγω της αδύναμης κάρτας γραφικών. Καλό το MacOS αλλά θέλεις και το απαραίτητο hardware.

 

http://www.anandtech.com/show/6023/the-nextgen-macbook-pro-with-retina-display-review/8

 

http://www.anandtech.com/show/6409/13inch-retina-macbook-pro-review/5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι με τον επομενο imac να κανω την μεταβαση   για πρωτη φορα σε desktop  pc .

H κορυφαια οθονη  που εχει  σε συνδυασμο με το design και την ενοποιηση των υπολοιπων συσκευων που εχω εγω  το καθιστα μονοδρομο .Επισης θα το εχω στον χωρο εργασιας μου στο γραφειο και οχι σε σπιτι ,περιμενω την επισημη ανακοινωση  σχετικα με τα χαρακτηριστικα και θα αποφασισω .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά νέα. Αλλά AMD Graphics???? Nvidia για visual!!!!

Δεν λέω ότι μουφά η AMD Graphics αλλά για εμένα είναι καθαρά για gamer!!!!!

H NVIDIA δουλεύει καλύτερα "100%" σε προγράματα για μονταζ βιντεο, VFX, Cinema 4d και άλλα κατά την γνώμη μου.

 

Μια χαρά αντίστοιχες τεχνολογίες έχει και η AMD απλά το νέο αυτό με την συνεργασία Apple - AMD στα γραφικά, έρχεται σαν σφαλιάρα σε όλους τους "δήθεν" σχετικούς και "δήθεν" επαγγελματίες του χώρου, που μας κάναν καρπούζια τα @@ με τα cuda τους, και πόσα cuda core το ένα και πόσα cuda core το άλλο, φάτε cuda τώρα :P.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως που καποιοι απο μας εχουν κανει switch ηδη κ δεν ανοιγω καν το link που εβαλες... Απλα ξερω ποσο λαθος εισαι.. Στη πραξη..

Εγω ας πουμε οτι ειμαι λαθος παρολο που το βλεπω το προβλημα συχνα στο mac os x, ειναι ομως λαθος και τοσοι αλλοι χρηστες macbook pro retina και ειναι λαθος και το anandtech που ακριβως λογω του προβληματος αφιερωνει ολοκληρη σελιδα καθε φορα σε review macbook pro retina για να δειξει ποσο μειωθηκε το lag ?

 

http://www.anandtech.com/show/6023/the-nextgen-macbook-pro-with-retina-display-review/8

To quantify exactly what I was seeing I measured frame rate while scrolling as quickly as possible through my Facebook news feed in Safari on the rMBP as well as my 2011 15-inch High Res MacBook Pro. While last year’s MBP delivered anywhere from 46 - 60 fps during this test, the rMBP hovered around 20 fps (18 - 24 fps was the typical range).

http://www.anandtech.com/show/6409/13inch-retina-macbook-pro-review/5

With the first Retina MacBook Pro I noticed UI performance in certain applications degraded considerably compared to previous, non-Retina MBPs. Browsing my Facebook news feed in Safari and scrolling down as well as just scrolling through a long email thread in Mail both caused frame rates to drop below 30 fps. Performing the same tests on my 2011 15-inch MBP yielded UI frame rates closer to 60 fps.

The move to Mountain Lion improved UI performance, but it's still an issue. Switching between Retina and non-Retina MacBook Pros results in a very noticeable difference in UI frame rates, especially in problematic applications.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ας πουμε οτι ειμαι λαθος παρολο που το βλεπω το προβλημα συχνα στο mac os x, ειναι ομως λαθος και τοσοι αλλοι χρηστες macbook pro retina και ειναι λαθος και το anandtech που ακριβως λογω του προβληματος αφιερωνει ολοκληρη σελιδα καθε φορα σε review macbook pro retina για να δειξει ποσο μειωθηκε το lag ?

 

Εδω η παρουσιαση του dell 4k http://www.insomnia.gr/review/_/hardware/various/dell-ultrasharp-32-ultra-hd-4k-monitor-up3214q-review-r374και νομιζω πως τα συμπερασματα ειναι ξεκαθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ας πουμε οτι ειμαι λαθος παρολο που το βλεπω το προβλημα συχνα στο mac os x, ειναι ομως λαθος και τοσοι αλλοι χρηστες macbook pro retina και ειναι λαθος και το anandtech που ακριβως λογω του προβληματος αφιερωνει ολοκληρη σελιδα καθε φορα σε review macbook pro retina για να δειξει ποσο μειωθηκε το lag ?

 

Και ειναι ας πουμε λαθος αλλοι τοσοι χρηστες mac που μεταπηδησαν και ειναι απολυτα ικανοποιημενοι σε σχεση με πριν? Δεν με νοιαζει το anandtech και το καθε anandtech φιλε μου.. Δεν ξερω αν τα παιρνουν και απο που ολοι αυτοι με τα reviews.. Εφοσον εχω κατι στα χερια μου δεν συμβουλευομαι οποιονδηποτε για να μου πει πως τρεχει..

Εχω δικο μου σκεπτικο, δικια μου κριση, δικα μου ματια και δικα μου tasks για να συγκρινω στα 2 λειτουργικα επισης.. Κ οχι μονο εγω εννοειται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δικο μου σκεπτικο, δικια μου κριση, δικα μου ματια και δικα μου tasks για να συγκρινω στα 2 λειτουργικα επισης.. Κ οχι μονο εγω εννοειται..

 

Δεν είναι θέμα λειτουργικού, είναι θέμα hardware. Δεν μπορεί η κάρτα γραφικών να υποστηρίξει την ανάλυση της οθόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ειναι ας πουμε λαθος αλλοι τοσοι χρηστες mac που μεταπηδησαν και ειναι απολυτα ικανοποιημενοι σε σχεση με πριν? Δεν με νοιαζει το anandtech και το καθε anandtech φιλε μου.. Δεν ξερω αν τα παιρνουν και απο που ολοι αυτοι με τα reviews.. Εφοσον εχω κατι στα χερια μου δεν συμβουλευομαι οποιονδηποτε για να μου πει πως τρεχει..

Εχω δικο μου σκεπτικο, δικια μου κριση, δικα μου ματια και δικα μου tasks για να συγκρινω στα 2 λειτουργικα επισης.. Κ οχι μονο εγω εννοειται..

Eιπα εγω οτι δεν ειναι ικανοποιημενοι;;

Οτι ομως εχει lag (που εχει μειωθει σε σχεση με την αρχη) το macbook pro retina ακομα και σε απλο browsing λογω υψηλης αναλυσης και οχι καλης εκμεταλλευσης του hardware οπως τα windows ειναι γεγονος.

https://www.google.com/search?q=macbook+ori+retina&oq=macbook+ori+retina&aqs=chrome..69i57.2981j0j1&sourceid=chrome&es_sm=122&ie=UTF-8#q=macbook+pro+retina+lag+safari

Δεν είναι θέμα λειτουργικού, είναι θέμα hardware. Δεν μπορεί η κάρτα γραφικών να υποστηρίξει την ανάλυση της οθόνης.

Eιναι και θεμα λειτουργικου/software. Δεν εκμεταλλευεται τοσο καλα το hardware οσο τα windows.

Στα windows η gpu αναλαμβανει μεγαλυτερο βαρος της σχεδιασης του UI σε σχεση με το mac os x που το κανει πιο πολυ η οχι τοσο καταλληλη cpu. 

Σιγα-σιγα και στο mac os x η gpu(πιο καταλληλη για αυτην την δουλεια) αναλαμβανει μεγαλυτερο βαρος της σχεδιασης του UI και μειωνεται το lag.

 

latest webkit build doubles scrolling performance on macbook pro with retina display

In our 13-inch rMBP review I proposed a couple of solutions: 1) a dramatic increase in single-threaded CPU performance, and/or 2) software improvements (e.g. the move to Mountain Lion for example shifted more animation workload over to the GPU, improving scrolling performance vs. Lion on rMBPs). 

Last week I received a tip (thanks Joan!) pointing me at a Macrumors post claiming that the latest nightly builds of WebKit fixed scrolling performance on the rMBP. I grabbed a build (r135516 - it's no longer the latest build but I assume the later builds also contain the fix) and tried it out on the 13-inch rMBP

The good news is Mountain Lion provides some relief. At WWDC Apple mentioned the next version of Safari is ridiculously fast, but it wasn’t specific about why. It turns out that Safari leverages Core Animation in Mountain Lion and more GPU accelerated as a result.

Future revisions of OS X will likely shift even more UI workload to the GPU, plus we'll see new microprocessor architectures that will perform better with these types of workloads as well. The only issue is I don't know when either of these things will happen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και γω που πήρα το retina για να δουλεύω καλύτερα στο photoshop... Που να 'ξερα ο καψερός ότι lagάρει το scroll του ...facebook! Άλλη φορά netbook που πάει καλύτερα.

 

:P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...