Προς το περιεχόμενο

Το επόμενο λειτουργικό σύστημα της Microsoft είναι τα Windows 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι πιο ευκολο απλα να ονομαστουν 10.

 

Εύκολο aircondition:

h999C72AE

 

 

Αν ήταν έτσι όπως λες, έπρεπε να κόψουν και την έκδοση 7 γιατί θυμίζει το 7-0 του γαύρου από τη Γιουβέντους. Σε λίγο θα βγει αρβύλα ότι κράτησαν το ίδιο background γιατί η τάδε εφαρμογή κάνει pixel matching στο desktop για να τσεκάρει αν υπάρχουν ανοικτά παράθυρα από άλλες εφαρμογές. Ούτε το "κουλούρι" τέτοιο τρολάρισμα. :P

 

Εντάξει, για προγραμματισμό μιλάμε, όχι για ανωτάτη μπακαλική, τί σχέση έχει η ονοματολογία της MS με τα system libraries της Java / Oracle; Αν έγινε πράγματι κάτι τέτοιο, πρόκειται για το μεγαλύτερο rule bending στην ιστορία του προγραμματισμού.

 

Οταν μιλάμε για milestone version δεν νοείται να συζητάμε αν τρέχει σωστά η εφαρμογή του 1821 που έκανε απογραφή ο Κολοκοτρώνης στα όπλα του. Κοιτάς μπροστά κι όποιος θέλει τρέχει και πατσάρει τις εφαρμογές/βιβλιοθήκες του.

 

Το "10" είναι κλασική μανατζεριά. Γνώμη μου..

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 237
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βλέπω κάτι που μου άρεσε πολύ, δεν χρειάζεται πλέων να κάνεις κλικ σε παράθυρο για να το κάνεις ενεργό ώστε να μπορείς να κάνεις scroll, απλά χωρίς κλικ βάζεις τον κέρσορα πάνω στο παράθυρο που θες και σκρολάρεις ελεύθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω κάτι που μου άρεσε πολύ, δεν χρειάζεται πλέων να κάνεις κλικ σε παράθυρο για να το κάνεις ενεργό ώστε να μπορείς να κάνεις scroll, απλά χωρίς κλικ βάζεις τον κέρσορα πάνω στο παράθυρο που θες και σκρολάρεις ελεύθερα.

Αν ειχες ms mouse, υπηρχε αντιστοιχη επιλογη (scroll under pointer, για inactive/backround windows χωρις focus) στο control panel και σε xp, vista , 7 , 8 .

 

Διαφορετικα, μπορεις να βαλεις καποιο εξτρα προγραμματακι σε xp,vista , 7, 8 , οπως αυτα:

http://www.softwareok.com/?seite=Freeware/AlwaysMouseWheel

https://gigaom.com/2009/02/12/scroll-in-windows-without-the-cursor-focus/

http://www.amlpages.com/mousehunter.shtml

http://ehiti.de/katmouse/

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το όνομα, κουβέντα να γίνεται. Στην ουσία όμως, πέρα από το (μη ανακοινωμένο!) winjs v3.0 στο immersive ui, όλα τα υπόλοιπα συνιστούν ένα απλό καλό ..service pack πάνω στα 8.1 ! Milestone έκδοση χωρίς milestone features πως γίνεται; :unsure:

Καλά τα φώναζε ο ektor7, θα βάλουν πάνω το start8 και το modernmix της stardock και θα τα μοσχοπουλήσουν. :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τα όσα είπε ο pigeon.

Τα δοκίμασα σήμερα. Windows 8.1 με όλα εκείνα τα μεγάλα εικονίδια του start screen στριμωγμένα στο start menu. Σαν start screen σε μικρογραφία.
Και χάθηκε το metroUI για όσους το αξιοποιούσαν. Τώρα μόνο desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

talos νομίζω πως θα υπάρξει fullscreen εκδοχή, αντίστοιχη με τη σημερινό startscreen. Κάπου είδα και screenshots, ελπίζω όχι στον ύπνο μου... :wacko:

 

^^^ Update: Δεξί κλίκ στην taskbar --> properties ---> Start menu --> untick "Use the Start Menu instead of the Start Screen" --> Φευγει το menu και γυρίζει σε win 8.1 mode B)

 

Εν τω μεταξύ όλη η startscreen είναι ένα ρημάδι παράθυρο internet explorer (uber-customized & optimized) και μάλιστα ΙΕ ver.10 - Πιθανολογώ οτι στα win10 θα αναβαθμιστεί σε ie11 και winjs 3.0. Το οποίο winjs παρεμπιπτόντως θα είναι πλέον open και αποσυνδέεται από το visual studio και το δέσιμο με τα winstore apps. Καλά νέα αυτά. :-)

 

Οποιος θέλει να ρίξει μια ματιά υπάρχει εδώ demo σελίδα με όλα τα controls: http://try.buildwinjs.com/και εδώ ένα σχετικό άρθρο, προχθεσινό: WinJS 3.0 Shows Industry Shift Towards JavaScript

 

Που σημαίνει με απλά λόγια οτι μια winjs3 εφαρμογή του store που τρέχει σε win10 (+ win8?), θα μπορεί να τρέξει και σε οποιοδήποτε browser και σε οποιαδήποτε πλατφόρμα, αυτούσια. Με τα licenses δεν ξέρω τι γίνεται :P

Επεξ/σία από pigeon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια λυστε μου μια απορια μιας και δεν το κατεχω πολυ το αθλημα.Ποιος ειναι ο σκοπος να βγαζεις συνεχεια καινουργια λειτουργικα?Δηλαδη ακομα δεν βγηκε το 9 και ανακοινωνει το 10.Να υποθεσω οτι ειναι καθαρα εισπρακτικο το θεμα ε?Αλλα ακομα κ ετσι να ειναι εχω τις εξης αποριες.Μια εταιρια που τρεχει ας πουμε windows 7 θα αναβαθμιζει το λειτουργικο της καθε φορα που η Microsoft θα βγαζει καινουργιο?Ποιο ειναι το κριτηριο για να κανει την μεταβαση μια εταιρια σε καινουργια εκδοση?Εδω διαβαζω οτι μερικοι ακομα τρεχουν XP.Αλλη απορια,οι διαφορες χωρες που τρεχουν στις δημοσιες υπηρεσιες τους Windows κ αυτες αναβαθμιζονται καθε φορα που βγαινει καινουργιο λειτουργικο?Τι την συμμφερει τελικα την Microsoft?Οι εταιριες η οι οικιακοι χρηστες?

 

Μην με κραξετε αν οι ερωτησεις μου φαινονται λιγο αδαεις :-) εξαλλου ειμαστε εδω για να μαθαινουμε,οποτε τα φωτα σας κυριοι παρακαλω :-) Καλημερα σε ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα win9 θα ονομαστούν 10, δε θα βγουν και 9αρια και 10αρια.

Περί εισπρακτικού σε διέφευσαν διότι θα είναι δωρεάν σε χρήστες 8 και 8.1.

Τα win7 είχαν βγει το 2009 οπότε τον απρίλη του '15 θα κλείσουν κοντά 6 χρόνια λειτουργίας.

Πολλά είναι τα κριτήρια της μετάβασης, οι εταιρίες δε θα το βάλουν καν σε προτεραιότητα αρχικά. Πρώτον δε γνωρίζουν τη συμβατότητα με τα προγράμματα που χειρίζονται, δε γνωρίζουν τη σταθερότητα του νέου λειτουργικού και πάνω απόλα δε θα τους χρειάζεται πουθενά η αλλαγή.

Και οι δύο ομάδες είναι σημαντικές, ένας ιδιώτης θα έχει στο σπίτι έναν υπολογιστή αλλά θα έχει και στη δουλειά ακόμη έναν.

Ο η/υ της δουλειάς όσο εξυπηρετεί τους σκοπούς της δουλειάς που είναι να γίνει δε χρειάζεται να αλλάξει! Αλλά προφανώς ο οικιακός χρήστης έχει μεγαλύτερο βάρος διότι και πιο σύντομα θα αλλάξει υπολογιστή και δεν έχουν να κάνουν όλες οι δουλειές γραφείο με η/υ.

 

Καλή σου μέρα


Α και το σχόλιο μου επάνω στο θέμα:

 

και εδώ αντιγραφή η MS... τόση ζήλια πια! msOS X

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ακομα το εχω μόνο σε vmware και κατι μαλλον δεν λειτουργεί καλα, εχω μια ερώτηση. Το start screen όταν το ενεργοποιείς λειτουργεί όπως των 8.1? Γιατί σε εμενα όταν είμαι σε start screen και παω κατω γωνία αριστερα δεν μου βγάζει το εικονίδιο των windows για επιστροφή στο desktop.

 

Ίσως να φταίει το vmware αλλα και πρόχειρα που το ανοιξα σε Virtual box το ίδιο κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα win9 θα ονομαστούν 10, δε θα βγουν και 9αρια και 10αρια.

Περί εισπρακτικού σε διέφευσαν διότι θα είναι δωρεάν σε χρήστες 8 και 8.1.

Τα win7 είχαν βγει το 2009 οπότε τον απρίλη του '15 θα κλείσουν κοντά 6 χρόνια λειτουργίας.

Πολλά είναι τα κριτήρια της μετάβασης, οι εταιρίες δε θα το βάλουν καν σε προτεραιότητα αρχικά. Πρώτον δε γνωρίζουν τη συμβατότητα με τα προγράμματα που χειρίζονται, δε γνωρίζουν τη σταθερότητα του νέου λειτουργικού και πάνω απόλα δε θα τους χρειάζεται πουθενά η αλλαγή.

Και οι δύο ομάδες είναι σημαντικές, ένας ιδιώτης θα έχει στο σπίτι έναν υπολογιστή αλλά θα έχει και στη δουλειά ακόμη έναν.

Ο η/υ της δουλειάς όσο εξυπηρετεί τους σκοπούς της δουλειάς που είναι να γίνει δε χρειάζεται να αλλάξει! Αλλά προφανώς ο οικιακός χρήστης έχει μεγαλύτερο βάρος διότι και πιο σύντομα θα αλλάξει υπολογιστή και δεν έχουν να κάνουν όλες οι δουλειές γραφείο με η/υ.

 

Καλή σου μέρα

Α και το σχόλιο μου επάνω στο θέμα:

 

και εδώ αντιγραφή η MS... τόση ζήλια πια! msOS X

 

Σ ευχαριστω φιλε μου για τις ξεκαθαρες απαντησεις,την καλημερα μου :-)

 

Περί εισπρακτικού σε διέφευσαν διότι θα είναι δωρεάν σε χρήστες 8 και 8.1.

 

Αυτο να υποθεσω δεν θα ισχυει αν τα εχεις κρακαρισμενα ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...