Προς το περιεχόμενο

Εταιρείες-Πυραμίδες και παράνομη δραστηριότητα στο Facebook


Tantalord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν παιδια,επικοινωνησε μαζί μου μέσω facebook o Sokratis Laboglou,λεγοντας μου οτι στην περιοχη μου χρειαζονται άτομα για εργασια για ένα eshop στον τομέα της επικοινωνιας. Η εταιρεία που προωθει είναι η Amway(ή αλλίως ScAMway) και σχετιζετε με την www.markerman.com. Ειναι εταιρεια πυραμίδα και οπως είναι γνωστό απο το Νομοθετικο πλαισιο παγκοσμίως ειναι παρανομες διοτι εκμεταλεύονται κοσμο(αναλογη εταιρεια η Herbalife που διερευνάται απο το FBI).

 

Ως ανεργος νοιωθω προσβεβλημένος να με προσεγγίζουν άτομα με γνώμονα το δικο τους κέρδος <πουλώντας> ελπίδα και να μην σεβονται ηθικά και οικονομικά αλλες οικογένειες στην δυσκολη εποχή που ζούμε.Και οχι μονο αυτό αλλά και προωθεί μια εταιρεία που σε Παγκόσμια εμβέλεια εχει πολλά θέματα με τους Νομους στα κράτη που δραστηριοποιείται.

 

Παραθέτω κάποιους συνδέσμους να ενημερωθείτε και να κρινετε μονοι σας.Με προσεγγισε λεγοντας μου οτι με βρήκε από group που είμαι γραμμένος.

 

Το αρθρο του Mad Economy παραθέτει του τρόπους που σε προσεγγίζουν και τι μεθόδους που χρησιμοποιούν για να σε πείσουν.

 

http://themadeconomy.blogspot.gr/2013/06/amway-most-intelligent-scam-ever.html

 

http://ethanvanderbuilt.com/2013/05/05/amway-scam-opinion/

 

Στοιχεια στο Wikipedia,μεταξύ άλλων ολες οι αγωγές που εχουν κατατεθεί σε βάρος τους.

http://en.wikipedia.org/wiki/Amway

 

Πως λειτουργούν οι Πυραμίδες.Το 99% οσων ασχολούνται δεν εχουν κέρδος,ολοι δουλεύουν για το 1% στην κορυφη που βγάζουν ενδεικτικα στην Herbalife 5-7 ατομα 150.000 - 200.000 δολλάρια το χρόνο.

http://money.howstuffworks.com/pyramid-scheme1.htm

 

Η αλήθεια για την Herbalife

http://www.factsaboutherbalife.com/

 

FACEBOOK

https://www.facebook.com/legal/terms

 

"You will not engage in unlawful multi-level marketing, such as a pyramid scheme, on Facebook."

 

Κανονισμός του facebook,οποτε αν σας προσεγγίζουν ατομα απο τετοιες εταιριες καντε αναφορα το προφιλ τους.

 

Καταγγελίες επίσης και εδω

 

http://www.safeline.gr/report/

Επεξ/σία από Tantalord
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στην αστυνομια δεν πηγα ακομα...Στο FB εγιναν οι απαραιτητες κινησεις και απλα ενημερωνω για να γνωριζουν τι γινεται ανθρωποι που μπορει να παραπλανηθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με τις κινησεις που πρεπει να κανεις, φιλε TS.  αναφορες, καταγγελιες κλπ..!  

 

αλλα εγω δεν καταλαβαινω κατι αλλο. αυτες οι πυραμιδοεταιριες πως καταφερνουν και λειτουργουν τοσα χρονια, αφου ειναι παρανομες

γιατι δεν τους εχουν κλεισει? η τελικα ΔΕΝ ειναι τυπικα παρανομες..?

 

και δεν μιλαμε για Ελλαδα, αλλα για παγκοσμιο φαινομενο..!!   με την συγκεκριμενη, ειχε τυχει να εχω επαφη πριν αρκετα χρονια, 8-9..!!  και ακομα, ακουω οτι συνεχιζει και υπαρχει. και εχω αυτην την απορια..!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως έχουν μια νομότυπη κάλυψη (πχ προσφορές για ταξίδια ή διάφορα βιολογικά προϊόντα) και δεν τις πειράζει κανείς. :-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάτι παράνομο. Ανήθικο ναι.

Το χειρότερο που κάνουν αυτού του τύπου οι εταιρίες είναι ότι δυστυχώς σε μετατρέπουν σε τόσο αβυσσαλέο φιλοχρήματο, που βλέπεις όλους τους φίλους και γνωστούς σου σαν ευρώ με αποτέλεσμα να απομονώνεσαι από όλους στο τέλος, επειδή κάθε φορά που θα τους βλέπεις, θα αναφέρεσαι σε αυτό, και θα ψάχνεις τρόπο να τους κάνεις μέλη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Και τελικά αυτό το θέμα έμεινε έτσι;

 

Είχα ανοίξει θέμα για το "OLYMPIC IDEA" μιας εταιρείας "OGI" και έκλεισε, δεν νομίζω να έμαθα ποτέ γιατί. Ρώτησα, δεν είχα απάντηση αν θυμάμαι καλά.

 

Γενικότερα όμως, είτε με εταιρείες πρώτων ειδών, είτε με εταιρείες υπηρεσιών που φτάνουν από εκπτωσούλες μέχρι και COINS ή παροχή αυτοκινήτου βεβαίως βεβαίως, έχουμε κυριολεκτικά γεμήσει.

 

Όλοι θέλουμε εύκολο χρήμα, και το χειρότερο μάλλον θα 'ναι πως όλοι ίσως έχουμε ή ξέρουμε έναν άνθρωπο που έχει ήδη μπεί και περιμένει.

 

Κακό είναι να το κουβεντιάσω με τους ινσομνίτες λίγο πιο συγκεκριμένα, μήπως (αλληλό)προστατευτούμε εμείς οι προλετάριοι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλημέρα σας, 

Δυστυχώς η OGI δεν έχει κλείσει, κι ακόμα ένα δυστυχώς είναι πως παραπλανήθηκαν κι εγώ νομίζοντας πως υπάρχει διαδικτυακή δουλειά για να έχω κι εγώ κάποιο μικρό έσοδο καθ'ότι απολυμένη από την άλλη μου δουλειά μαζί με άλλα άτομα.

Εγώ αυτό που άκουσα στο open σεμινάριο ήταν για το "affiliate marketing", ήταν αρνητικοί στον χαρακτηρισμό "πυραμίδα" (προφανώς οι άνθρωποι ήξεραν την αντίδραση μας αν έλεγαν κάτι τέτοιο), την ψυλλιάστηκα δυστυχώς όταν είχα δώσει τα 150€ που ήταν για το 1ο πακέτο το βασικό και αφού είχα κάνει την 1η συνάντηση με την "ανάδοχό" μου (την από πάνω από μένα), και μου εξήγησε από κοντά πως για να βγάζω λεφτά πρέπει να συνδέσω τις επαφές του κινητού μου ή του fb μ'αυτούς ώστε να τους μιλήσουν με τον τρόπο που ξέρουν αυτοί για να μπούνε και οι δικοί μου στο σύστημα.

Εγώ εκεί αντέδρασα φυσιολογικά, γιατί γνωρίζω πολύ καλά πως χωρίς την άδεια κάποιου (GDPR), δεν γίνεται να δίνω εγώ τα μέιλ τους ή στοιχεία επικοινωνίας για οποιονδήποτε λόγο. 

Τέλος πάντων εγώ το έκοψα νωρίς μεν, αλλά μου έφαγαν τα 150€ τα οποία πήγαν στο πρόσωπο της ανάδοχου και ήταν φυσικά "Μαύρα λεφτά" . 

Και μια μικρή ενημέρωση: αν βλέπετε πως επιμένουν κάποιοι να δώσετε λεφτά για να "κλειδώσετε" οτιδήποτε γιατί μετά θα ανεβεί η τιμή στο 3πλασιο και είναι ευκαιρία μέχρι μια συγκεκριμένη ημερομηνία, και σας βομβαρδίζουν συνεχώς και σας πιέζουν ένα έχω να πω παιδιά: Μ Α Κ Ρ Ι Α !!!!!!!! 

Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεστε να βρείτε τα ποσά, είναι όλα μπαρούφες και απλά στοχεύουν στο να παίρνουν από τον άλλον λεφτά με την δικαιολογία της ευκαιρίας και πατάνε στην ανάγκη του άλλου και μόνο. 

Προσοχή πολύ και αν δείτε επιμονές και δήθεν "ευκαιρίες" καλές κι εύκολες, φύγετε!!!

  • Like 2
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν τοσες πολλες εταιρειες που εχει χαθει το τοπι.....εχω ενα φιλο μου Αυστραλια που ειχε μπλεξει  με 3 παρομοιες ...εχει βαλει χρηματα και ακομα δεν ξερω αν εχει παρει τα

δικα του πισω......αποτι ειχα διαβασει μια Βουλγαρα η οποια αναζητειται απο Ιντερπολ εχει καμμια 10αρια τετοιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Alexandra Jazz Art είπε

Καλημέρα σας, 

Δυστυχώς η OGI δεν έχει κλείσει, κι ακόμα ένα δυστυχώς είναι πως παραπλανήθηκαν κι εγώ νομίζοντας πως υπάρχει διαδικτυακή δουλειά για να έχω κι εγώ κάποιο μικρό έσοδο καθ'ότι απολυμένη από την άλλη μου δουλειά μαζί με άλλα άτομα.

Εγώ αυτό που άκουσα στο open σεμινάριο ήταν για το "affiliate marketing", ήταν αρνητικοί στον χαρακτηρισμό "πυραμίδα" (προφανώς οι άνθρωποι ήξεραν την αντίδραση μας αν έλεγαν κάτι τέτοιο), την ψυλλιάστηκα δυστυχώς όταν είχα δώσει τα 150€ που ήταν για το 1ο πακέτο το βασικό και αφού είχα κάνει την 1η συνάντηση με την "ανάδοχό" μου (την από πάνω από μένα), και μου εξήγησε από κοντά πως για να βγάζω λεφτά πρέπει να συνδέσω τις επαφές του κινητού μου ή του fb μ'αυτούς ώστε να τους μιλήσουν με τον τρόπο που ξέρουν αυτοί για να μπούνε και οι δικοί μου στο σύστημα.

Εγώ εκεί αντέδρασα φυσιολογικά, γιατί γνωρίζω πολύ καλά πως χωρίς την άδεια κάποιου (GDPR), δεν γίνεται να δίνω εγώ τα μέιλ τους ή στοιχεία επικοινωνίας για οποιονδήποτε λόγο. 

Τέλος πάντων εγώ το έκοψα νωρίς μεν, αλλά μου έφαγαν τα 150€ τα οποία πήγαν στο πρόσωπο της ανάδοχου και ήταν φυσικά "Μαύρα λεφτά" . 

Και μια μικρή ενημέρωση: αν βλέπετε πως επιμένουν κάποιοι να δώσετε λεφτά για να "κλειδώσετε" οτιδήποτε γιατί μετά θα ανεβεί η τιμή στο 3πλασιο και είναι ευκαιρία μέχρι μια συγκεκριμένη ημερομηνία, και σας βομβαρδίζουν συνεχώς και σας πιέζουν ένα έχω να πω παιδιά: Μ Α Κ Ρ Ι Α !!!!!!!! 

Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεστε να βρείτε τα ποσά, είναι όλα μπαρούφες και απλά στοχεύουν στο να παίρνουν από τον άλλον λεφτά με την δικαιολογία της ευκαιρίας και πατάνε στην ανάγκη του άλλου και μόνο. 

Προσοχή πολύ και αν δείτε επιμονές και δήθεν "ευκαιρίες" καλές κι εύκολες, φύγετε!!!

Την πάτησες Αλεξάνδρα μου , ελπίζω να έβαλες μυαλό ότι εύκολα λεφτά δεν υπάρχουν. Ειδικά γυναίκες είναι τα πιο εύκολα θύματα , που τις τρελενουν ότι τάχα θα κάθονται στο facebook όλη μέρα και θα γίνουν πλούσιες...

Το affiliate marketing είναι η σωστή ονομασία.

Οταν λεμε πυραμίδα, δεν υπάρχει προϊόν, απλά βάζεις άλλους και οι άλλοι βάζουν και άλλους ότι και καλά κάπου επενδύουν και στο τέλος κερδίζουν μόνο οι πάνω πάνω. Παίρνουν τα λεφτά και φεύγουν.

Επεξ/σία από OliverTwist1985
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μπα.. ξέρω πως δεν ήθελες να ακουστείς σεξιστής αλλά δικές σου αυτές οι στατιστικές.

Αγοράκια να δεις τεμπελχανία. Εγώ μόνο άντρες λαμόγια γνώρισα. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Μπα.. ξέρω πως δεν ήθελες να ακουστείς σεξιστής αλλά δικές σου αυτές οι στατιστικές.

Αγοράκια να δεις τεμπελχανία. Εγώ μόνο άντρες λαμόγια γνώρισα. 

Ίσως ακούστηκε κάπως ο φίλος, αλλά σίγουρα τις κυνηγάνε γυναίκες αυτές τις θέσεις πιο πολύ. Όχι επειδή είναι ξεκούραστες οι δουλειές και τεμπέλες οι γυναίκες, αλλά γιατί η ανεργία στις γυναίκες πλησιάζει το 40%, άρα πιο πιθανό να πέσουν θύματα, το ότι πιστεύουν ότι η ομορφιά παίζει ένα ρόλο σε αυτή τη δουλειά (πείθεις πιο εύκολα πελάτες),  στο ότι έχει μεγαλύτερη ευελιξία στο ωράριο (άρα μπορεί να την κάνει και μία μαμά).

Σε έπεισα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...