Προς το περιεχόμενο

Η κουβέρτα βγάζει σπίθες......


johnbond

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπας και δεν ειναι κουβέρτα και ειναι σύρμα μαλακό απο αυτό για τις κατσαρόλες? παλιά το ανάβαμε και πέταγε σπίθες και ειναι σαν μαλλί αφου θυμάμαι ειχαμε κουβερλί απο μαλλί ανθρώπων , είχε η γιαγιά μου μια και ηταν ίδια με το σύρμα !!1
αυτό το σύρμα ειναι πολυ εύφλεκτο και αν την έφτιαξες μονος σου και πήρες για υλικό αυτό έκανες κακή επιλογή υλικού 
πάντως πρόσεχε με τις φωτιές γιατι αν καεί η κουβέρτα θα κάψει και εσένα αφου θα εισαι απο κάτω , δηλαδή δεν ειναι μονο οτι θα χάσεις ενα κουβερλί αλλα θα πάθεις και κακό!   

αν θες διάβασε την πινακίδα στο κουβερλί να μας πεις τι λέει , απο τι ειναι φτιαγμένο και πως το πλένεις να βγει μια άκρη 
απόψε κοιμήσου με κάτι άλλο ε θα έχεις δε θα έχεις ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μαλινη κουβερτα να βγαζει σπιθες πρωτη φορα ακουω

 

Καποια πραγματα πρεπει να τα ζησουμε για να τα πιστεψουμε.

Κανουμε πλακα εδω με σπιθες κτλ, ομως το εχω παθει και εγω. Οχι σπιθες κανονικες, αλλα φωτακια σαν των πυγολαμπιδων εχω δει.

Για οσους ειναι απο χωριο η ειχαν παππουδες απο χωριο, σιγουρα καποια φορα στη ζωη τους θα ειχαν σκεπαστει με φλοκατες. Οι φλοκατες ειναι κουβερτες απο τις βαριες, που νομιζω ειναι απο μαλλι η κατι τετοιο συνθετικο. Αυτες λιγο να προσπαθησεις να τις συμμαζεψεις, και το περιβαλλον να ειναι ευνοοικο, οχι μονο τις σπιθες, αλλα και τον θορυβο των σπιθων θα ακους πως κανουν.

Και οπως ειπε και ο απο πανω φταιει και το περιβαλλον αν ειναι ξηρο, κτλ αλλα αυτα δεν μπορεις να τα ξερεις στα σιγουρα. Συνηθως με κουβερτες σκεπαζομαστε οταν ο καιρος ειναι κρυος, και υγρος, οποτε δεν μπορεις να ξερεις σιγουρα αν το περιβαλλον του δωματιου ειναι ξηρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια πραγματα πρεπει να τα ζησουμε για να τα πιστεψουμε.

Κανουμε πλακα εδω με σπιθες κτλ, ομως το εχω παθει και εγω. Οχι σπιθες κανονικες, αλλα φωτακια σαν των πυγολαμπιδων εχω δει.

Για οσους ειναι απο χωριο η ειχαν παππουδες απο χωριο, σιγουρα καποια φορα στη ζωη τους θα ειχαν σκεπαστει με φλοκατες. Οι φλοκατες ειναι κουβερτες απο τις βαριες, που νομιζω ειναι απο μαλλι η κατι τετοιο συνθετικο. Αυτες λιγο να προσπαθησεις να τις συμμαζεψεις, και το περιβαλλον να ειναι ευνοοικο, οχι μονο τις σπιθες, αλλα και τον θορυβο των σπιθων θα ακους πως κανουν.

Και οπως ειπε και ο απο πανω φταιει και το περιβαλλον αν ειναι ξηρο, κτλ αλλα αυτα δεν μπορεις να τα ξερεις στα σιγουρα. Συνηθως με κουβερτες σκεπαζομαστε οταν ο καιρος ειναι κρυος, και υγρος, οποτε δεν μπορεις να ξερεις σιγουρα αν το περιβαλλον του δωματιου ειναι ξηρο.

Στο χωριό έχω φλοκάτες και μιλάμε για φλοκάτες 50 60 ετών 100% μαλλί αλλά δεν ειχα παρατήσει ποτέ σπιθες ούτε σχετικούς ήχους ίσως να φταει η υγρασία και γενικά το πολύ υγρό περιβάλλον (σπίτι δίπλα στο ποτάμι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια κουβέρτα που όταν τρίβεται παράγει στατικό ηλεκτρισμό..

Μέσα στο σκοτάδι της νύχτας φωτίζει και βγάζει μικρές σπίθες όταν την τρίβω ή κουνιέται.

Υπάρχει κίνδυνος να αρπάξω καμιά φωτιά όπως θα αλλάζω πλευρό και να ξυπνήσω φλαμπέ; :fear: :fear:

 

 

Ξέρω οτι όλα τα τρολ του φόρουμ θα ανθίσουν σε αυτό το ερώτημα :eek: :-D ,αλλά όποιος ξέρει ας μου απαντήσει σοβαρά.

 

Είχαμε εμείς μπόλικες τέτοιες κουβέρτες και θυμάμαι φάση που έπιανα την κουβέρτα ή σκεπαζόμουν στην τηλεόραση και μετά αν άγγιζα μεταλικό αντικείμενο ή την μάνα μου μας τίναζε το ρεύμα στο χέρι. Να πάρεις φωτιά δεν παίζει μονάχα στην περίπτωση που η κουβέρτα που θα εμφανιστεί η σπίθα να είναι εμποτισμένη με εύφλεκτο υγρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τριβοηλεκτρισμος είναι γνωστό φαινόμενο (και έδωσε την ρίζα ηλεκτρ-) εδώ και χιλιάδες χρονια άρα αν δημιουργούσε αναφλέξεις τόσο εύκολα στα κρεβάτια δεν θα υπήρχαμε να γράφουμε για αυτόν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...