Προς το περιεχόμενο

Μέγα Συγκριτικό USB Flash Drives & Memory Cards


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι μνήμες τύπου flash είναι πολύ διαδεδομένες τα τελευταία χρόνια, είτε πρόκειται για USB drives είτε για κάρτες μνήμης. Πόσοι από εσάς δεν έχετε αναρωτηθεί στο παρελθόν πια κάρτα μνήμης να αγοράσετε για το κινητό τηλέφωνό ή τη φωτογραφική μηχανή σας; Επίσης όταν θέλετε να μεταφέρετε πολύ μεγάλα αρχεία εύκολα και γρήγορα μεταξύ απομακρυσμένων υπολογιστών τα USB 3.0 flash drives αποτελούν μια ιδανική λύση. Το μεγάλο πρόβλημα με τις flash συσκευές αποθήκευσης όμως είναι η τεράστια πληθώρα προϊόντων με παρόμοια χαρακτηριστικά, που κάνει την επιλογή ιδιαίτερα δύσκολη. Για αυτό το λόγο αποφασίσαμε λοιπόν και εμείς να μαζέψουμε όσο περισσότερα σχετικά προϊόντα από αξιόλογες εταιρείες του χώρου και να τα μετρήσουμε με ένα ειδικό πρόγραμμα, δικής μας επινόησης και κατασκευής, έτσι ώστε να σας προσφέρουμε αναλυτικά αποτελέσματα που θα κάνουν τις μελλοντικές αγορές σας ευκολότερες.

Στο κάλεσμα μας για τα σχετικά δείγματα τρεις από τις μεγαλύτερες εταιρείες του χώρου ανταποκρίθηκαν, οι Kingston, Lexar και Sandisk και μας έστειλαν αρκετά προϊόντα που καλύπτουν ένα μεγάλο εύρος της αγοράς.

Η σημερινή δοκιμή χωρίζεται σε δύο μεγάλα μέρη. Στο πρώτο θα δοκιμάσουμε τα USB flash drives και θα τα συγκρίνουμε μεταξύ τους όσον αφορά τις επιδόσεις και τις τιμές τους και στο δεύτερο μέρος θα κάνουμε το ίδιο για τις κάρτες μνήμες. Στη συνέχεια θα παραθέσουμε μερικές φωτογραφίες καθώς και τα χαρακτηριστικά των προϊόντων που πρόκειται να δοκιμάσουμε.

IMG_0976_small.jpg IMG_1892_small.jpg IMG_1932_small.jpg

Link.png Site: Μέγα Συγκριτικό USB Flash Drives & Memory Cards

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για να δεις αντοχή σε μεγάλο βάθος χρόνου θα πρέπει να τις έχεις κανά χρόνο (και βάλε) να δουλεύουν, πράγμα αδύνατο τουλάχιστον για μένα. 

 

Τώρα από την άλλη για τις ανάγκες του συγκεκριμένου review πραγματοποίησα τρελές μεταφορές δεδομένων μιας και έτρεξα τα τεστ της δικής μου σουίτας δοκιμών πολλές φορές για κάθε drive/κάρτα συνεχόμενα και εκτός από το CDM έτρεξα και άλλα τεστ (ATTO, HD Tune) και επίσης έκανα πολλές φορές low level format κτλ. Καμιά κάρτα/drive δεν παρουσίασε κάποιο πρόβλημα οπότε αφού περάσαν τις δικές μου δοκιμές θεωρώ ότι ένας απλός χρήστης δεν πρόκειται να συναντήσει πρόβλημα. Άλλωστε και οι εταιρίες δε θα έδιναν τόσο μεγάλες εγγυήσεις αν δεν ήταν σίγουρες για τα εν λόγω προϊόντα. 

 

Επίσης άλλο review και άλλο endurance test.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο και παλι μπραβο!

 

Προσωπικα, περαν απο το να ειναι class 10 και να ειναι 30mb/sec, δεν κοιταζα κατι αλλο στις καρτες μνημης και επαιρνα συνηθως sandisk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί κατασκευαστές αναφέρουν "εφ' όρου ζωής εγγύηση". Από όσα ξέρω αυτό σημαίνει όσο το προϊόν υπάρχει στην παραγωγή - ή όχι; Πριν καιρό παρέδωσε το πνέυμα μια επώνυμη κάρτα MicroSD 32GB (με ότι αυτό σημαίνει σε αποθηκευμένα αρχεία...) που χρησιμοποιούσα στο κινητό μου (χωρίς σκληρή χρήση) και όταν την επέστρεψα με την απόδειξη αγοράς μου είπαν πως δεν καλύπτεται πια γιατί είχαν περάσει 2 χρόνια και πλέον δεν βρίσκεται στην παραγωγή. Καλό είναι να ξέρουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί κατασκευαστές αναφέρουν "εφ' όρου ζωής εγγύηση". Από όσα ξέρω αυτό σημαίνει όσο το προϊόν υπάρχει στην παραγωγή - ή όχι; Πριν καιρό παρέδωσε το πνέυμα μια επώνυμη κάρτα MicroSD 32GB (με ότι αυτό σημαίνει σε αποθηκευμένα αρχεία...) που χρησιμοποιούσα στο κινητό μου (χωρίς σκληρή χρήση) και όταν την επέστρεψα με την απόδειξη αγοράς μου είπαν πως δεν καλύπτεται πια γιατί είχαν περάσει 2 χρόνια και πλέον δεν βρίσκεται στην παραγωγή. Καλό είναι να ξέρουμε.

Aν γράφει lifetime τότε θα πρέπει σε περίπτωση αστοχίας υλικού ή οποιασδήποτε άλλης βλάβης να την αντικαταστήσουν με ίδιο ή ισοδυναμο ή καλύτερων προδιαγραφών παρεμφερές προϊόν. Αν βέβαια ο πελάτης δεν ειναι διεκδικητικός τότε βρίσκουν και τα κάνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

offtopic, check these out

 

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2047675.m570.l1313.TR0.TRC0.H0&_nkw=Micro+SD+Card+to+22pin+SATA+adapter&_sacat=0

 

θα δοκίμαζε κανείς?

 

edit

εχω βρει τετοιες συσκευες μεχρι και με 10 υποδοχες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...