Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοσία led tape


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δε ξέρουμε τι τροφοδοτικό θέλουμε, εκεί είναι το θέμα... Βλέπουμε πόσα Α καταναλώνει για να παρουμε τροφοδοτικό να καλύπτει αυτές τις ανάγκες. (την μέτρηση την κάνω σε τροφοδοτικό που προφανώς μπορεί να υπερκαλύψει τις ανάγκες της ταινίας)

 

Η 5050 δεν είναι ακριβώς διπλάσια από την 3528. Το 5050 έχει μέσα 3 led! 

 

@paylidis το τροφοδοτικάκι αυτό το έχω πάρει κι εγώ και μου φαίνεται κομπλέ (και μάλιστα το χρησιμοποιώ για πιο σημαντική χρήση και όχι απλά για ledotainia) Τώρα δεν έχω βέβαια και παλμογράφο για να το δω, γιατί δε νομίζω πως είναι ιδιαίτερα ποιοτικό αλλά τη δουλειά του θα την κάνει. :P

Το dimmer καλό φαίνεται για αυτό που θες, αν και λέει μόνο peak Ampere (6A) και όχι τα Α που αντέχει για συνεχόμενη λειτουργία, αλλα θεωρώ πως το έχουν υπολογίσει να αντέχει σίγουρα και μία 5μετρη 5050.

Το θέμα είναι να προσαρμόσεις βύσμα στην λεντοταινία, αλλά αν έχεις βασικές γνώσεις κόλλησης είναι πολύ απλό.

Επεξ/σία από .::NikoS::.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν package θεωρητικά μπορεί να αντέξει την τριπλάσια ισχύ (0,24w τα 5050 και  0,08w τα 3825).

Δώσε και λίγη στρογγυλοποίηση λόγω κινέζων και ότι δεν τα έχουμε 100% συνέχεια μην τα τινάξουμε και βγαίνει κάτι τέτοιο.

 

Επίσης δεν υπάρχουν μόνο RGB 5050, υπάρχουν και σκέτα.

Αν θες έχω και πιξ :o

Επεξ/σία από SouLSLayeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι δεν αντιλεγω, αλλα τα σκετα 5050 υποτιθεται οτι εχουν 3 ιδια λεντ μεσα :P τωρα αν οι κινεζοι φτιαχνουν κατι διαφορετικο δε ξερω.

 

Edit: στο πρωτο μερος σε εχασα λιγο. Σαν package εννοεις το καθε λεντ ποσο αντεχει; Δεν θελουμε αυτο στην προκειμενη περιπτωση ομως.

Επεξ/σία από .::NikoS::.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο πρώτο μέρος προσπάθησα να εξηγήσω πώς έβγαλα ότι τα 3825 τραβάνε συνήθως το μισό ρεύμα από τα 5050.

Μάλλον απέτυχα :P

 

Γενικά, αυτό που ήθελα να δοκιμάσω είναι 2 leds, ένα με πολλά μέσα όπως λες και ένα (που φαίνεται) σκέτο.

 

 

TESQDxu.jpg

 

 

Τέτοιο πήρα ήδη, για την τιμή είναι πολύ ωραίο.

 

 

 

Free-shipping-5PCS-CREE-Xlamp-XML2-XM-L2

XPG2.jpg

Μανάρι μου εσύ.

 

 

 

Θα μου πεις κινέζικο το ένα και cree το άλλο.

Ε μα αυτό θέλω να συγκρίνω :P

Επεξ/σία από SouLSLayeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εε εσυ το πας αλλου το θεμα :P καλα δε πιστευω να κοιτας που λενε οι κινεζοι σε κατι τετοια και καλα 5-10W; Δεν εχει τυχει να περασει απο τα χερια μου τετοιο λεντ παντως αλλα των κινεζικων τα watt δε τα πιστευω. Εδω σε ενα καλωδιο εγραφε 2χ0.75 και μεσα ειχε κατι τριχουλες ψιλες ψιλες και μετρημενες στο χερι που ουτε καν 0,25 δε θα ηταν το καλωδιο συνολικα.

Επεξ/σία από .::NikoS::.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που πήρα ήταν "10w".

Ήθελα και μεγαλύτερο, αλλά οι τάσεις που θέλουν είναι κάπως άβολες (~30ν).

 

 

Τελικά γύρω στα 6-7 ξηγήθηκε @12v πάντα.

Δεν φωτίζει και άσχημα, κάνεις ωραίο προβολάκι για όταν κολλάς και τέτοια.

Αλλά θέλει ψύκτρα οπωσδήποτε γιατί ψήνεται.

 

Εγώ το βίδωσα σε ψυκτρούλα από northbridge που την είχα και καθόταν..και πάλι ζεσταίνεται κάπως.

 

wMfyt7Y.jpgSmnqzCp.jpg

 

Επεξ/σία από SouLSLayeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...