Προς το περιεχόμενο

Η Apple παρουσίασε το 6.1 χιλιοστών iPad Air 2 και το iPad mini 3


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16Gb σε tablet με τοσο κλειστο λειτουργικο με τον εξω κοσμο, σαν κομμουνιστικο καθεστως ενα πραγμα ειναι κοροιδια, εκτος και αν θελετε να το πατε βγαζω βαζω. 

 

Ενδεικτικα ενα περιοδικο ειναι περιπου 500mb, ενα παιχνιδι 3d παει απο 200mb-2GB, μια full hd ταινία 2-3GB, 1000 τραγουδια των 5mb ειναι αλλα 5GB. Κοινως τα 13GB ελευθερα δεν φτουρανε και για πολλα, για οποιον θελει να λεει οτι εχει entertainment device.

 

Οσο για την κινηση να αφαιρεσει τα 32gb, ειναι απλα για να παρει ενα ευκολο 100αρικο ακομα απο τους πελατες της, τουλαχιστον θα αγορασουν και μια χωρητικοτητα που αξιζει και 40ε, κατι ειναι και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για να σε "αναγκάσουν" να πας στα 64, όπως με τα Iphone. 

 

νομιζω δεν ειναι αυτος ο λογος, καθως το 64 κοστιζει οσο κοστιζε περισυ το 32.

ο λογος ειναι για να προβθησουν το icloud (συνδρομες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16Gb σε tablet με τοσο κλειστο λειτουργικο με τον εξω κοσμο, σαν κομμουνιστικο καθεστως ενα πραγμα ειναι κοροιδια, εκτος και αν θελετε να το πατε βγαζω βαζω. 

 

Ενδεικτικα ενα περιοδικο ειναι περιπου 500mb, ενα παιχνιδι 3d παει απο 200mb-2GB, μια full hd ταινία 2-3GB, 1000 τραγουδια των 5mb ειναι αλλα 5GB. Κοινως τα 13GB ελευθερα δεν φτουρανε και για πολλα, για οποιον θελει να λεει οτι εχει entertainment device.

 

Οσο για την κινηση να αφαιρεσει τα 32gb, ειναι απλα για να παρει ενα ευκολο 100αρικο ακομα απο τους πελατες της, τουλαχιστον θα αγορασουν και μια χωρητικοτητα που αξιζει και 40ε, κατι ειναι και αυτο.

Κάπου έχεις χάσει τη μπάλα...

Καταρχάς τι ακριβώς εννοείς "με τοσο κλειστο λειτουργικο με τον εξω κοσμο, σαν κομμουνιστικο καθεστως"; Αν εννοείς το ότι δεν μπορείς να φορτώσεις πράγματα με copy-paste και πρέπει να τα φορτώσεις μέσω itunes, δε νομίζω ότι είναι κάτι το τόοοοσο τραγικό. Στο κάτω κάτω αυτή είναι η διαδικασία και στα ipod χρόνια πριν βγουν τα iphone-ipad, οπότε νομίζω ότι κάποιος μπορεί να ζήσει με αυτό.

Ποιό περιοδικό είναι 500ΜΒ; Έχω πάρα πολλά τεχνικά βιβλία των 500+ σελίδων και τα μεγαλύτερα φτάνουν τα 60-70ΜΒ.

Για ποιό λόγο να θες να δεις full hd ταινία σε 10"??? 

 

+ ότι όσο κι αν κάποιοι δε θέλουν να το παραδεχτούν ακόμα, με τόσες φορητές συσκευές που έχει ο καθένας είναι πολύ πιο βολικό να έχει τα δεδομένα του στο cloud.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το iTunes. Πράγματι αν τα έχεις όλα τακτοποιημένα με ένα απλό Sync βάζεις και βγάζεις ότι θέλεις από τη συσκευή σου. Μπορείς να έχεις έτοιμες Playlists μάλιστα και να μην χρειάζεται να ψάχνεις.

 

Προχθές κατέβασα μία σειρά, τέσσερις σεζόνς. Με το iTunes θα έπρεπε να σκεφτώ τι πρέπει να κάνω, ακόμα και αν έκανα import από VLC μέσω iTunes. Στο Galaxy Note 3 το μόνο που έκανα ήταν ένα απλό Copy Paste, σαν να τα έχω στον δίσκο μου.

 

 

Ήθελα να μεταφέρω ότι είχα στο Note 3 στον iMac για να τα δω εκεί και ο iMac δεν διάβαζε το κινητό. Τραγικά πράγματα από πλευράς Apple. Πολλά χρόνια πίσω σε μερικά πράγματα.

 

 

Αλήθεια το πρόβλημα με τα παράθυρα το έφτιαξαν; Όταν μικραίνεις ένα παράθυρο τα αρχεία κρύβονται αντί να μεταφέρονται όπως στα Windows.
Ελπίζω στο Yosemite να το έφτιαξαν μετά από τόσα χρόνια.

 

 

Αντικειμενικά είναι πιο εύκολο το Copy Paste, εκτός αν τα έχεις όλα τόσο τακτοποιημένα ή αγοράζεις τα πάντα.

Μπορεί να συμβεί ωστόσο εύκολα χάος με το Copy Paste. Αν στο iTunes δεν έχεις τακτοποιημένα τα αρχεία σου, το χάος είναι στη χειρότερη μορφή του από την άλλη.

 

Είναι το πιο όμορφο Tablet και έχει το πιο όμορφο περιβάλλον εργασίας. Είναι τραγικά προβληματική η λειτουργία του όμως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως το ipad mini είναι ότι καλύτερο στα λεφτά του. Φυσικά εννοώ το πρώτο μοντέλο που πλέον κοστίζει λίγο πάνω από 200 ευρώ.

 

Είναι το μόνο που θα αγόραζα από την apple!

Παρόλα αυτά είναι όμορφο τάμπλετ και είμαι φαν των windows phone & αμέσως μετά του android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να αγοράσει κάποιος το πρώτο iPad mini;
Είναι χειρότερα στα πάντα από τον ανταγωνισμό ακόμα και στην οθόνη.

 

Υ.Γ.: Αγόρασα σε συγγενικό μου πρόσωπο iPad mini επειδή είχε μάθει σε iOS και το iOS είναι πιο εύκολο. Από εκεί και πέρα κάποιος που γνωρίζει 5 πράγματα γιατί να το κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθένας κάνει τα λεφτά του ό,τι θέλει  και ό,τι νομίζει. Προσωπικά , μετά τα χάλια που εμφανίζει το ipad mini , λόγω της αναβάθμισης σε ios 8.0 δεν ξαναεμπιστεύομαι την συγκεκριμένη εταιρεία .Δεν μπορεί εάν απλό hp slate7 των 140 ευρώ  να  λειτουργεί ασύγκριτα καλύτερα και ας μην  έχει την οθόνη του ipad. Δεν τρολλάρω ,ούτέ αποβλέπω να ανοίξω θέμα για flame απλά λέω αυτά που βλέπω και διαπιστώνω καθημερινά .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε για τον κινέζο που θα φάει την Apple , αλλά η ποιότητα κατασκευής της είναι κορυφαία , και τελικά είτε μας αρέσει είτε όχι , ότι πληρώνεις παίρνεις. Εχω πάρει το πρώτο iPad σχεδόν την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του από την Γερμανία , και ακόμα δουλεύει αξιόπιστα χωρις να έχει χάσει και πολύ απο την μπαταρία του . Και μάλιστα με μεταχείριση από τον πατέρα μου που δεν ξέρει που το αφήνει και τα μικρά ανιψάκια μου 4 και 6 χρονών , οπότε φαντάζεστε τι τραβάει. Και ακόμα μπορείς να κατεβάσεις εφαρμογές από το app store σε συμβατή έκδοση με το λειτουργικό του . Πήρα και πριν δύο μήνες ένα ONDA , ταχύτατο , λεπτό και ελαφρύ με 150€ και εντυπωσιάστηκα με το πόσο φθηνο ήταν για αυτα που πρόσφερε . Ε τώρα είναι ένα τούβλο και ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη με την επιδιόρθωση του , μου κάνουν τον κινεζο!!! Apple και πάλι Apple

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τελικά είτε μας αρέσει είτε όχι , ότι πληρώνεις παίρνεις

Θες να πεις ότι το Note 4 και το πιο παλιό Note 3 έχουν ίδια ποιότητα κατασκευής με το iPhone; Δεν νομίζω. Το τελευταίο έχει αρκετά καλύτερη νομίζω αν και ίδια τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να πεις ότι το Note 4 και το πιο παλιό Note 3 έχουν ίδια ποιότητα κατασκευής με το iPhone; Δεν νομίζω. Το τελευταίο έχει αρκετά καλύτερη νομίζω αν και ίδια τιμή.

Ποιοτητα κατασκευης δεν ειναι μονο το εξωτερικο υλικο που χρησιμοποιει η καθε εταιρια για το προιον της.Μαζι μ'αυτο ειναι ολη η κατασκευη και ολα τα υλικα μεσα και εξω!

Και μεταφραζεται σε:

Αντοχη στη φθορα και στο χρονο.

Απροβληματιστη λειτουργια ολου του hardware κοματιου,με λιγοτερα ποσοστα βλαβων.

Και τελευταιο ποσο ακριβο ειναι ενα υλικο(εξωτερικο καλυμμα ),που κυρια χρηση του ειναι για αισθητικους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...