Προς το περιεχόμενο

Τα προβλήματα διαθεσιμότητας του BlackBerry Passport, έφεραν χαμόγελα στον CEO της εταιρείας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απορίας άξιο πώς ο κόσμος αγοράζει τέτοιες συσκευές για επαγγελματικούς σκοπούς όταν υπάρχει ένα iPhone που σε αυτόν τον τομέα ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ.

 

Συγνώμη κιόλας αλλά στο θέμα του επαγγελματικού smartphone θεωρώ την Apple κορυφή.

 

Επαγγελματικο το iphone??? Απο που κι' ως που? Για την τεραστια μαπαταρια? Την τεραστια οθονη? Την ευκολια πληκτρολογησης? Την ασφαλεια? Την υλοποιηση ΙΜΑΡ? Τη διαχειρηση απο τον τον admin της εταιρειας? 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μαζι με τον CEO της BlackBerry γελαει και ολος ο κοσμος :lol:

Θα αγνοείτε φαντάζομαι ότι έγιναν μερικά εκατομμύρια παραγγελίες της συγκεκριμένης συσκευής, μέσα στα πρώτα 24ωρα απο τη στιγμή που την παρουσίασαν. Και κάτι τέτοιο ήταν πρωτογνωρο για την ΒΒ μετά από όσα πέρασε...

Κανένας δεν γελάει, σε πληροφορώ

 

 

 

 

 

 

Μάλλον δεν τα ξέρεις καλά τα πράγματα.

Οι managers δεν αγοράζουν εταιρίες, αλλά προσλαμβάνονται από τους μετόχους.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, οι ιδιοκτήτες κοιμήθηκαν τον ύπνο του δικαιου (όπως και η Νοκια, η Microsoft, κλπ) και ξύπνησαν μια μέρα με πολύ χαμηλό penetration. Και έτρεχαν και δεν έφταναν...

Κανένας manager δεν τους κατέστρεψε.

 

 

οταν εχεις πιασει πατο, μονο πανω μπορεις να πας!

και για να μην ξεχνιομαστε, επειδη την εχουν δει business oriented στην ΒΒ, πριν γινει μοδα  και lifestyle status symbol το iphone και το galaxy, μοδα ηταν το ΒΒ και εβλεπες ολες τις γκομενες γλαστρες με ΒΒ και handsfree.

αλλα τωρα θελουν να το παιξουν στροφη στην ποιοτητα.

Η ΒΒ ήταν business oriented πριν καν βγει το iPhone. Και τώρα ακομη, με το BB10 έχει χαρακτηριστικά ασφάλειας, που μεγάλες εταιρίες τα θεωρούν απαραίτητα. Για μια Goldman Sachs ή για τον αμερικάνικο στρατό (και τέτοιες εταιρίες είναι χιλιάδες, μην το υποτιμάτε), το να χωριζεται η συσκευή σε Personal & Work, και να μην ειναι δυνατη η ανταλλαγη αρχειων ή πληροφοριών ανάμεσα στα δυο περιβάλλοντα, είναι critical... Στο Work, δεν μπορεις ούτε να εγκαταστήσεις εφαρμογη αν δεν στο επιτρέψει ο Administrator της εταιρίας σου... Σιγά μην έδιναν android κινητά, να πήξουν στις υποκλοπές δεδομένων...

 

 

 

 

Με λίγα λόγια: η ΒΒ πήγαινε (και πιθανόν να πηγαίνει ακόμη) για φούντο. Αλλά αν δεν έχετε καμία γνώση για το αντικείμενο απλά μην σχολιάζετε...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σχολίασα το επίπεδο ασφαλείας τους λειτουργικού της, ή το προφίλ που αρχικα προσπαθησε να περασει, αλλα το πως κατέληξε. και καλως η κακως η ιδια το επικροτούσε μεχρι που η κοντόφθαλμη λογική της, η εντελως κλειστη πολιτικη της και το αντικειμενικά παλιομοδίτικο ντιζαιν της την προδωσαν και σε επιπεδο business, και σε επιπεδο lifestyle.

τωρα βεβαια ξεχασα, εδω ολοι τα ξερετε ολα, και οποιος εχει αντιθετη αποψη ειναι ασχετος και δεν πρεπει να σχολιαζει.

ζητω η δημοκρατια δλδ.

αποχωρω απο το παρον νημα (ξερω δεν σας νοιαζει) να πουν την αποψη τους μονο αυτοι που "εχουν γνωση για το αντικειμενο..."

 

φιλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορίας άξιο πώς ο κόσμος αγοράζει τέτοιες συσκευές για επαγγελματικούς σκοπούς όταν υπάρχει ένα iPhone που σε αυτόν τον τομέα ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ.

 

Συγνώμη κιόλας αλλά στο θέμα του επαγγελματικού smartphone θεωρώ την Apple κορυφή.

Υπαρχουν τρια σιγουρακια με βαση αυτο που γραφεις.

1) δεν επιασες ποτε στα χερια σου ΒΒ

2) δεν ξερεις τι προσφερει ενα ΒΒ (ειδικα σε εταιρειες)

3) δεν εχεις ιδεα απο αναγκη ασφαλειας μιας εταιρειας ή ενος στελεχους.

 

παιζει και τεταρτο, αλλα ειναι ακραιο, .... θα το γραψω ομως, δεν ξερεις ποια ηταν/ειναι η ΒΒ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ θέλω ένα οπότε ευτυχώς που δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο χεχεχεχε μιας και είναι ακριβό για αυτά που προσφέρει 

Τι λιγοτερο προσφερει στα 599€ απο τον ανταγωνσμο ωστε να ειναι ακριβο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω πολλούς να κράζουν και αμφιβάλω αν κανείς τους ποτέ έπιασε BlackBerry στα χέρια του. Για την ιστορία απλά η ΒΒ δεν βγάζει μονο κινητά, αλλά και αυτό και αν δεν ήταν καλή σαν εταιρία δεν θα την εμπιστευτόταν η Apple και η Google στα car play συστήματα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω πιασει ποτε στα χερια μου BB, δεν το χρειαζομαι αλλωστε, αλλα για να το επιλεγουν σχεδον κατ'αποκλειστικοτητα εταιρειες που επιζητουν την ασφαλεια στις επικοινωνιες τους, σιγουρα κατι σημαινει.

 

ειχα διαβασει αρθρο (μπορει κι εδω να το ειχα διαβασει) για το ποσο καιρο ζητουσε ο Obama απο τις μυστικες υπηρεσιες που τον φυλανε να χρησιμοποιει iphone αντι για ΒΒ και δεν του το επιτρεπανε για λογους ασφαλειας (οχι, αυτο δεν ειναι μομφη για την apple)

αρα δεν μπορει, κατι κανει καλα η ΒΒ που οι αλλες δεν το κανουν επειδη ειναι αλλο το κοινο τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εύχομαι να κρατηθεί η blackberry διότι χρειαζόμαστε εναλλακτικές λύσεις γιατί αν μείνουμε με apple google και android την βάψαμε άντε και το firefox os που βγάζει πλέον σωστές συσκευές 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο πολυ η apple ειναι για γκομενιστες και για να το παιζεις μοστρα..ποιο πολυ αξιζει ενα bb ή ενα wp σε αυτο το τομεα (επαγγελματικο)

μπορείς να ορίσεις τι είναι επαγγελματικό και τι όχι διότι μου θυμίζει τις διαφορές για το έντεχνο λαϊκό τραγούδι με την Αλεξίου και τους υπόλοιπους 

εκτός αν με ένα iphone και ένα nexus δεν μπορείς να έχεις push mail etc etc 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να ορίσεις τι είναι επαγγελματικό και τι όχι διότι μου θυμίζει τις διαφορές για το έντεχνο λαϊκό τραγούδι με την Αλεξίου και τους υπόλοιπους 

εκτός αν με ένα iphone και ένα nexus δεν μπορείς να έχεις push mail etc etc

 

Επαγγελματικό ειναι να εχεις εναν τηλεφωνικό κατάλογο εταιρίας στο κινητό σου, που δεν θα ανεβεί εν ριπή οφθαλμού στους servers του Facebook, του whatsapp και οποιασδήποτε άλλης εφαρμογής που ζητάει πρόσβαση σε τετοια δεδομένα.

Να πω κι αλλα παραδείγματα ή ειμαι σαφής;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά εμένα δεν μου άρεσαν ποτέ τα BB, όποτε έπιασα στα χέρια μου κάποια συσκευή ΒΒ ήθελα μέσα σε 2 λεπτά να την πετάξω στον τοίχο, πλην εξαιρέσεων όπως το Ζ10 που είναι full touch, άρα και πιο γνώριμο στην χρήση και μπορώ να πω ότι είναι συμπαθητικό.

 

Παρ όλα αυτά αναγνωρίζω ότι έχει κάποια security features που οι περισσότεροι από εμάς δεν θα τα εκτιμήσουν διότι δεν τα χρειάζονται, όμως για άλλους είναι απολύτως απαραίτητα.

 

Νομίζω πως η ΒΒ θα πρέπει να κινηθεί περισσότερο σε full touch συσκευές χωρίς φυσικό πληκτρολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαγγελματικό ειναι να εχεις εναν τηλεφωνικό κατάλογο εταιρίας στο κινητό σου, που δεν θα ανεβεί εν ριπή οφθαλμού στους servers του Facebook, του whatsapp και οποιασδήποτε άλλης εφαρμογής που ζητάει πρόσβαση σε τετοια δεδομένα.

Να πω κι αλλα παραδείγματα ή ειμαι σαφής;

 

 

μπορείς να ορίσεις τι είναι επαγγελματικό και τι όχι διότι μου θυμίζει τις διαφορές για το έντεχνο λαϊκό τραγούδι με την Αλεξίου και τους υπόλοιπους 

εκτός αν με ένα iphone και ένα nexus δεν μπορείς να έχεις push mail etc etc 

Επισης να εχει encryption  σε ολα τα mail  σου καθως επισης να διαχειριζεσαι τον εταιρικο σου λογ/μο με ασφαλεια και χωρις να κινδυνευει να γινουν γνωστα τα δεδομενα σου στα φιλαρακια σου που παιζουν φαρμα...  και αλλα πολλα φυσικα αλλα δεν ειναι της παρουσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1.με τα os10 σταματησε η λειτουργια του BIS - Blackberry Internet Services δηλ.συμπιεση+κρυπτογραφηση +τσαμπα ινετ για μειλ κ πλοηγηση.

Tωρα απλα εγινε ενα κινητο οπως ολα τα αλλα.

 

2.με τα os10 τρεχεις οτιδηποτε android apk(αρα η βαση ειναι αντροιντ)

3.με ποιο τροπο θα βαλεις whats up ,viber και δεν θα δηλωσεις τον τηλ.καταλογο σου?

4.με τα os10 για bes μια εταιρεια πλεον πρεπει να σκασει εξτρα ποσο για να παρει οs10server.δηλ.θα χει εναν για τα νεα os10 και εναν για τα παλια os .τωρα αν τα bes 10 σερβερ κανουν συμπιεση+κρυπτογραφηση δεν το ξερω.

Αλλα η χρεωση για σερβερ+bes που το πληρωνεις(10ε)+κανα 20ε για data plan(στα εταιρικα τα κοστολογουν υπερβολικα) δεν νομιζω οτι οι χρεωσεις ειναι αποδεκτες σε εταιριες εν μεσω κρισης....

5.η μοδα με τα bb στην αμερικη-ταινιες που λετε εγινε γιατι ολοι ειχαν φρεε νετ και δεν χρεωνοντουσαν στα πακετα τους και στελναν κυριως mail .δεν ειχε βγει τοτε το iphone k to fb....

 

http://www.exelixionline.gr/to-kriptografimeno-tilefono-tis-merkel-vgazi-stin-agora-i-blackberry-gia-osous-theloun-na-miloun-me-asfalia/ δεν ειναι το κινητο αλλα το λογισμικο της εταιριας...

Επεξ/σία από kage
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...