Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με windows 8.1 pro X64


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Στο pc 2 της υπογραφής μου έχω τα  windows 8.1 pro X64 και αντιμετωπίζω πρόβλημα με το κουμπί στην taskbar για να πάμε στα πλακίδια καθώς και στις επιλογές που μας βγάζει δεξιά στην οθόνη για να κάνουμε τερματισμό, να μπούμε στον πίνακα ελέγχου κλπ.

 

 

Συγκεκριμένα μόλις ανοίγω το pc δουλεύουν όλα κανονικά αλλά μετά από κάποιες ώρες σταματάνε να λειτουργούν αυτές οι 2 λειτουργίες που αναφέρω παραπάνω, και φτιάχνει μόνο με restart. 

 

Να τονίσω πως όταν σταματάνε αυτές οι 2 λειτουργίες το pc συνεχίζει να τρέχει κανονικά.

 

Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πρόβλημα αυθεντικού ή μη , μπορεί να μην οφείλετε στα windows αλλά σε κάποιον driver πχ της ati, ο φίλος σου έχει ati κάρτα γραφικών?

 

Σε έμενα στο προ-προηγούμενο format,δεν μου το έκανε ,στο προηγούμενο  μου το έκανε,και στο τωρινό μου το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπανιο προβλημα,παντως εγω με το συστημα της υπογραφης μου δεν συναντησα ποτε τετοιο θεμα.Μηπως εχεις εγκατεστημενο καποιο προγραμμα που δημιουργει αυτο το bug? Ποιο ξεχωριστο προγραμμα εχεις,που θεωρεις οτι ο μεσος χρηστης μπορει να μην εχει εγκαταστησει?Καποιο που να μην ειναι πολυ διαδεδομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως φταίει που έχω βάλει drivers της μητρικής για windows 7 γιατί δεν υπήρχαν για 8 (βέβαια τους πήρε κανονικά, όχι όλους όμως)

 

 

Τα προγράμματα είναι αυτά στην εικόνα. Πάντως μέχρις στιγμής σήμερα δεν παρουσιάσει το πρόβλημα.

post-219161-0-19662600-1413891366_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως φταίει που έχω βάλει drivers της μητρικής για windows 7 γιατί δεν υπήρχαν για 8 (βέβαια τους πήρε κανονικά, όχι όλους όμως)

 

 

Τα προγράμματα είναι αυτά στην εικόνα. Πάντως μέχρις στιγμής σήμερα δεν παρουσιάσει το πρόβλημα.

Ισως καποιο απο αυτα,γιατι προφανως μερικα τα εχεις απο τον θειο,οποτε μπορει να σου εβαλε κατι,οχι απαραιτητα ιο,αλλα ισως adware. Για παραδειγμα σε pc φιλου που του εχω στησει εγω και του εχω εγκαταστησει λειτουργικο windows 8.1 και το 90% του λογισμικου,καθε φορα που πηγαινε να εγκαταστησει απο τον θειο,το hard disk sentinel που εχεις,το AVG του εβρισκε trojan. Καθε φορα ομως. Απο διαφορετικα sites.

 

Μετα υπαρχουν προγραμματα που δημιουργουν περιεργα bugs. Π.χ. πριν χρονια ειχα βαλει το core temp πολυ διαδεδομενο προγραμμα που μετραει τις θερμοκρασιες του cpu και μου εβγαζε μπλε οθονες το συστημα και μολις το εβγαλα ,κανενα προβλημα.

 

Γενικα καλο ειναι να βαζεις μονο πολυ δοκιμασμενα προγραμματα και αυτα του θειου,διπλο και τριπλο ελεγχο.

Μήπως φταίει που έχω βάλει drivers της μητρικής για windows 7 γιατί δεν υπήρχαν για 8 (βέβαια τους πήρε κανονικά, όχι όλους όμως)

 

 

Τα προγράμματα είναι αυτά στην εικόνα. Πάντως μέχρις στιγμής σήμερα δεν παρουσιάσει το πρόβλημα.

Επισης σε αυτο που γραφεις,(μπορει να μην ειναι η περιπτωση σου,απλα το αναφερω)πολλοι κατασκευαστες μητρικων δεν εχουν επισημη υποστηριξη με καινουργιους drivers για windows 8,για παλια motherboards και ενω στην θεωρια θα πρεπει και οι drivers των windows 7 να ταιριαζουν,εχω διαβασει αρκετες περιπτωσεις ασυμβατοτητας στο ιντερνετ σε ξενα κυριως sites.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σημείο που λέει windows logs έχει αναφερθεί κάποιο συμβάν γενικά ψάξτο λίγο κατι σαν αυτό

Θα το ψάξω.

Ισως καποιο απο αυτα,γιατι προφανως μερικα τα εχεις απο τον θειο,οποτε μπορει να σου εβαλε κατι,οχι απαραιτητα ιο,αλλα ισως adware. Για παραδειγμα σε pc φιλου που του εχω στησει εγω και του εχω εγκαταστησει λειτουργικο windows 8.1 και το 90% του λογισμικου,καθε φορα που πηγαινε να εγκαταστησει απο τον θειο,το hard disk sentinel που εχεις,το AVG του εβρισκε trojan. Καθε φορα ομως. Απο διαφορετικα sites.

 

Μετα υπαρχουν προγραμματα που δημιουργουν περιεργα bugs. Π.χ. πριν χρονια ειχα βαλει το core temp πολυ διαδεδομενο προγραμμα που μετραει τις θερμοκρασιες του cpu και μου εβγαζε μπλε οθονες το συστημα και μολις το εβγαλα ,κανενα προβλημα.

 

Γενικα καλο ειναι να βαζεις μονο πολυ δοκιμασμενα προγραμματα και αυτα του θειου,διπλο και τριπλο ελεγχο.

Επισης σε αυτο που γραφεις,(μπορει να μην ειναι η περιπτωση σου,απλα το αναφερω)πολλοι κατασκευαστες μητρικων δεν εχουν επισημη υποστηριξη με καινουργιους drivers για windows 8,για παλια motherboards και ενω στην θεωρια θα πρεπει και οι drivers των windows 7 να ταιριαζουν,εχω διαβασει αρκετες περιπτωσεις ασυμβατοτητας στο ιντερνετ σε ξενα κυριως sites.

Από τον θείο είναι μόνο το nero και το office τα οποία σε άλλο c τρέχουν απροβλημάτιστα.

Windows 8 έχω ξανά βάλει σε αυτό το pc με τους ίδιους drivers και δεν υπήρχε αυτό το πρόβλημα.

Θα κάνω scan με το avg και μετά με το malware bytes για να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο κάποιου ιού.

Βρήκα 7 errors. Τα τέσσερα είναι αυτά στην εικόνα και τα άλλα 3 έχουν να κάνουν σχέση με το δίκτυο και το shutdown.

 

Πάω να κάνω scan.

post-219161-0-07033900-1413894119_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστό bug και στα forum της Microsoft. Κάποιοι λένε για επανεγκατάσταση των drivers της κάρτας γραφικών μετά το Update 1 αλλά προσωπικά που το δοκίμασα δε λύθηκε το πρόβλημα (βασικά συμβαίνει σπάνια από τότε αλλά ίσως και να είναι η ιδέα μου). Μπορείς, πάντως, αντί για restart να κάνεις απλά επανεκκίνηση το explorer.exe από το task manager και να διορθώνεται προσωρινά. Σπαστικό αλλά πιο σύντομο από ολικό restart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, αν δεν βρεθεί λύση θα κάνω αυτό με το manager. 

 

To update 1 είναι η αλλαγή από 8 σε 8,1 ή το update που μετά της εγκατάστασή του όταν έτρεχες το windows store πχ το έβλεπες στην task bar?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...