Προς το περιεχόμενο

Η Lockheed Martin πιστεύει ότι θα μπορέσει να προσφέρει απεριόριστη, καθαρή ενέργεια στον κόσμο έως στο 2020


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια εταιρεία αμυνας ειναι. Κατασκευαζει οπλα. Δεν ακουσατε τι ειπε? Σε 10 χρονια θα εχουμε στρατιωτικα οχηματα και σε 20 θα υπαρξει γενικη εφαρμογη. Τι λετε για πατεντες κ κονδυλια? Επισης το αρθρο μιλαει για συντηξη η οποια οπως λεει δεν εχει αποβλητα κ αλλα αρνητικα. Οποτε τι συζητατε παραπανω? Σε λαθος αρθρο τα λετε αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απεριόριση Ενέργεια = Ήλιος + Κρύσταλλοι + Πυραμίδες..

Λίγο σκάψιμο προς ατλαντικό μεριά,πάνω από την θαμμένη Ατλαντίδα δεν έφερε και λίγα στοιχεία στο φως..Η γνώση κρύβεται εκεί που αρνούνται να ερευνήσουν,και σε ο,τι εσκεμμένα διατηρούν ως  ''χαμένο''. 

 

Καλώς τον Λιακόπουλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη πυρηνική ενέργεια που ίσως δώσει λύση είναι το θόριο το οποίο βρίσκεται ήδη σε πειραματικό στάδιο λειτουργίας σε Νορβηγία και νομίζω και σε Ινδία.Ελάχιστοι ρήποι ,χρησιμοποιεί το 98% της ενέργειας ,πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια και τουλάχιστον μία χιλιετία ενέργειας σε αντίθεση με το ουράνιο και χρησιμοποιεί και ένα ποσοστό από το ουράνιο για καύσιμο.

Βέβαια κινείται σε όρια επιστημονικής ουτοπίας και όπως λέει και η παροιμία όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτοβολταϊκά και οργανικά ηλεκτρονικά(ή έστω μετα-υλικά) = φτηνή και άφθονη ενέργεια για όλους με ηλιοφάνεια,σε τοπικό κιόλας επίπεδο.

Από εκεί και πέρα όλα είναι θέμα πολιτικής,εφόσον οι πετρελαϊκές ανεβάζουν και κατεβάζουν κυβερνήσεις προσωπικά δεν περιμένω να αλλάξει η κατάσταση σύντομα,έως ότου τουλάχιστον οι πετρελαϊκές γίνουν...εναλλακτικές.

Τότε ίσως δούμε "θαύματα".

 

Τα φωτοβολταϊκά μπορεί να γίνουν φθηνή και άφθονη ενέργεια αλλά δεν είναι αξιόπιστη. Δεν μπορεί να υπάρχει σαν κύρια πηγή ενέργειας σε ένα κράτος. Μόνο σαν συμπληρωματική. Και όταν λέω αξιόπιστη, εννοώ ότι δεν μπορείς να έχεις την ενέργεια όποτε θέλεις. Για παράδειγμα, Χειμώνας νύχτα, θα υπάρχει αυξημένη ζήτηση ρεύματος λόγο ηλεκτρικών θερμάνσεων/ ac που δεν θα μπορείς να καλύψεις + φόρτιση αυτοκινήτων σε λίγα χρόνια, η άλλο πιο σημαντικό παράδειγμα, αν θυμάσαι πριν λίγα χρόνια από τις εκρήξεις των ηφαιστίων στην Ιρλανδία, ο ουρανός της Ευρώπης ήταν "κλειστός" για μήνες! Αν τα κράτη είχαν μόνο φωτοβολταϊκά, θα είχαν παραλύσει τα πάντα.

Αν σε κάποια φάση έχουμε σοβαρή συνεργασία σε ζητήματα ενέργειας μεταξύ των κρατών (μεταφορά από το ένα κράτος στο άλλο με βάση τη ζήτηση), ναι τότε τα φωτοβολταϊκά ίσως να γίνουν απάντηση στο πρόβλημα!

 

Όσο για την αντικατάσταση του πετρελαίου, η μόνη τεχνολογία που μπορεί να βγάλει αρκετή ενέργεια και αξιόπιστη σε ένα compact εργοστάσιο για να το αντικαταστήσει, είναι η πυρηνική και το κάρβουνο. Οπότε είναι ή πυρηνικά, ή πετρέλαιο ή κάρβουνο!

 

Κα φυσικά οι εταιρείες, που ως γνωστό δεν καθοδηγούνται απο τη λογική του κέρδους και την απληστία, θα ξοδεύουν ΟΣΑ χρειάζονται για να ειναι ασφαλείς οι αντιδραστήρες τους.

 

Κάτι σαν τη Ιαπωνική TEPCO, που στη Φουκωσιμα βρέθηκε με γεννήτριες της δεκαετίας του 1975, ναι καλά διαβάσατε!

 

Οι οποίες δεν πήραν μπροστά, μπου χου χου και τωρα ο μισός Ειρηνικός ωκεανός ειναι ραδιενεργά μολυσμένος.

 

Ναι ρε έχετε δίκιο, ασφαλέστατη η πυρηνική ενέργεια, να δώσουμε στις ετερειες τη δυνατότητα να κάνουν και αλλα εργοστάσια, να μας ανατινάξουν ΟΛΟΥΣ και μετά να αναρωτιόμαστε τι να κάνουμε!

 

Ρε ουστ!!!

 

Πες μου σε παρακαλώ, ειλικρινά, ποσο σε πληρώνουν? Γιατι και να θέλει κανείς, τέτοιες μαλακιες, δε μπορεί να τις σκεφτεί απο μόνος του!!!

 

Η επιστήμη ευτυχώς (ή δυστυχώς) είναι αρκετά περίπλοκη και συνήθως κινείται ανάποδα από την ανθρώπινη "λογική και εμπειρίες", για να μπορέσει να την καταλάβει ο κάθε προβατο-παπαγαλο-καταστροφολόγος που απλός  σχηματίζει μια γνώμη με βάση αυτά που του είπαν οι έγκυροι ειδικοί από τα  κόμματα και τα κανάλια, που ξεπουλούν τα πάντα για προσωπικό κέρδος και 5 λεπτά τηλεοπτικής προβολής (πχ, τις οικονομίες του λαού που τους ψήφισε)!

 

Ενώ να λες ότι ο μισός ειρηνικός είναι ραδιενεργά μολυσμένος, και ότι τα πυρηνικά θα καταστρέψουν τον κόσμο δεν είναι μαλακίες που τις σκέφτηκε κάποιος μόνος του αλλά προέρχονται από επιστημονικές αναλύσεις και μελέτες που θα μα δείξεις σε λίγο (για να μορφωθούμε)?

 

Ακόμα και στο ιατρικό MRI, σκόπιμα έβγαλαν της λέξη Πυρηνικός (μαγνητικός συντονισμός)  από μπροστά επειδή ο κόσμος ήταν τόσο εναντίων των πυρηνικών (σαν λέξη) που κανείς δεν θα δεχόταν να κάνει εξέταση!

 

Η μόνη πυρηνική ενέργεια που ίσως δώσει λύση είναι το θόριο το οποίο βρίσκεται ήδη σε πειραματικό στάδιο λειτουργίας σε Νορβηγία και νομίζω και σε Ινδία.Ελάχιστοι ρήποι ,χρησιμοποιεί το 98% της ενέργειας ,πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια και τουλάχιστον μία χιλιετία ενέργειας σε αντίθεση με το ουράνιο και χρησιμοποιεί και ένα ποσοστό από το ουράνιο για καύσιμο.

Βέβαια κινείται σε όρια επιστημονικής ουτοπίας και όπως λέει και η παροιμία όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι.

 

Το θόριο δεν είναι ουτοπία, (ουτοπία θα έλεγα την τεχνολογία σύντηξης). Βρίσκεται σε αρκετά καλό στάδιο και με σωστή χρηματοδότηση μπορεί εύκολα να εφαρμοστεί. Το πρόβλημα όπως είπα είναι ότι βάζουν ότι έχει τη λέξη "πυρηνικά" στο σακούλι με τις κακές λέξεις, οπότε η εξέλιξη παραμένει στάσιμη! Δεν βλέπουν τις δυνατότητες της τεχνολογίας γιατί στραβώνονται σε ατυχήματα και προπαγάνδα του παρελθόντος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη το θεμα δεν ειναι μονο το καυσιμο!!! αλλα και το οτι τα παντα αυτη τη στιγμη ση γη ειναι βασισμενα στις ΜΕΚ μαλλων παμε καπου εδω:

http://en.wikipedia.org/wiki/Algae_fuel

και ισως οπως λεει και το αρθρο για ρευμα σε πολεις εργοστασια κτλπ πολυ μετα το 2030 πυρηνικη ενεργεια... και βεβαια ολα αυτα θα ειναι το απολυτο τιποτα μπροστα σε αυτο:

http://en.wikipedia.org/wiki/Antimatter#Fuel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη το θεμα δεν ειναι μονο το καυσιμο!!! αλλα και το οτι τα παντα αυτη τη στιγμη ση γη ειναι βασισμενα στις ΜΕΚ μαλλων παμε καπου εδω:

http://en.wikipedia.org/wiki/Algae_fuel

και ισως οπως λεει και το αρθρο για ρευμα σε πολεις εργοστασια κτλπ πολυ μετα το 2030 πυρηνικη ενεργεια... και βεβαια ολα αυτα θα ειναι το απολυτο τιποτα μπροστα σε αυτο:

http://en.wikipedia.org/wiki/Antimatter#Fuel

 

Τα algae fuel και γενικά το Biofuell, θα αντικαταστήσουν τα ορυκτά καύσιμα, για χρήσεις σε μηχανές εσωτερικής καύσης . Αεροπλάνα, πλοία, αυτοκίνητα, γεννήτριες, ή ότι άλλο θα καίει ορυκτά καύσιμα μετά από 10-20 χρόνια, όταν τα ορυκτά καύσιμα θα είναι τελείως ασύμφορα (κάτι σαν μια μορφή πάρατασης) . Για μαζική παραγωγή ενέργειας κάπως χλομό το βλέπω. Εξάλλου και αυτά, ναι μεν θεωρούνται φυτικά κλπ, αλλά δεν είναι και τόσο πράσινη ενέργεια από τη στιγμή που θα πρέπει να "καλλιεργηθούν" τεράστιες εκτάσεις (με ότι αυτό συνεπάγεται, ψέκασματα, νερό, λιπάσματα) για να παραχθούν. Τα Biofuells ξεκίνησαν ως πράσινη ενέργεια, επειδή στην αρχή χρησιμοποιούνταν τα άχρηστα γεωργικά και ζωικά απόβλητα.

Όσο για την αντιύλη, ναι μεν θεωρητικά παράγει μεγάλα ποσά ενέργειας αλλά στα επόμενα 500-1000 χρόνια, με τίποτα δεν θα λειτουργήσει. Αν η σύντηξη έχει δυσκολία 1, αυτό θα έχει 1000 σε λογαριθμική κλίμακα. Ακόμη και εάν καταφέρουμε να παράξουμε αντιύλη σε μεγάλα μεγέθη, ακόμη και εαν καταφέρουμε να βρουμε τρόπο να την περιορίσουμε και να την αποθηκεύσουμε, ένα μεγάλο μέρος από την εξαΰλωση αδρονικής ύλης - αντιύλης γίνεται στο τέλος νετρίνα τα οποία δεν μπορούν να αλληλεπιδράσουν με υλικά και να πάρουμε την ενέργεια τους (μπορούν να διαπεράσουν πλανήτες χωρίς να αλληλεπιδράσουν)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όλους τους παραπάνω που μιλάνε για απόβλητα:

 

1ον - Από το 1945 μέχρι και σήμερα έχουν ανατιναχθεί πάνω 2500 πυρηνικά όπλα (2 τα γνωστά σε πόλεμο και τα λοιπά σε δοκιμές)

 

2ον - Έχουν γίνει μόνο 3 ατυχήματα 

 

3ον - Όποιος προσπαθήσει να με πείσει ότι τα ατυχήματα είχαν μεγαλύτερη διαρροή επικίνδυνων υλικών στο περιβάλλον από τις 2500+ βόμβες (και μια tsar bomba μεσα σε αυτά, Look it up) απλά δεν με πείθει

 

4ον - Υπάρχει λύση για τα απόβλητα, ως γνωστόν το σύμπαν είναι "άπειρο" (τα εισαγωγικά γιατί απλά δεν γνωρίζουμε ακόμα με ακρίβεια). Έχουμε λοιπόν άπειρο χώρο για να ξεφορτωθούμε τα απόβλητα χωρίς να επηρεάσουμε ποτέ κανέναν και τίποτα. Ας τα φορτώνουμε λοιπόν κάθε χρόνο σε ένα Saturn 5 και στο καλό. 

Κλασσικός ελληναράς "αδειάζω το τασάκι μου στο δρόμο για να είναι καθαρό το αυτοκίνητό μου". Πρέπει να σου φυτρώσει τρίτο μάτι και να πρασινίσεις σα τον hulk για να νοιώσεις; Έχεις αναρωτηθεί γιατί πεθαίνει τόσος κόσμος από καρκίνο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα φωτοβολταϊκά διαφωνω οτι ειναι αχρηστα ή παράγουν τυχαια ρεύμα ή ειναι ακριβα .... Απορώ με το φιλο παραπανω που τα γραφει, γιατι σε ολα τα υπολοιπα εχει δικιο. Οντως το κοστος για παραγωγή ρεύματος απο φωτοβ ειναι μεγάλο, αλλα πεφτει δραματικα καθε χρονο. 

 

Φωτοβολταϊκά και οργανικά ηλεκτρονικά(ή έστω μετα-υλικά) = φτηνή και άφθονη ενέργεια για όλους με ηλιοφάνεια,σε τοπικό κιόλας επίπεδο.

Να θέσω ένα απλό ερώτημα:

Μπορεί ένα σχολείο (ή μια πολυκατοικία ή ένα νοσοκομείο ή γενικά κάτι μεγάλο) να εχει σταθερή και απρόσκοπτη ενέργεια μόνο από φωτοβολταϊκά/ανεμογεννήτριες; Έστω ενα! Η απάντηση ειναι οχι, γιατί αμα σκάσει ένα συννεφάκι ή ο αέρας σταματήσει για 10 λεπτα, τοτε σβήνουν τα πάντα. Για αυτό ακριβώς το λόγο είμαστε υποχρεωμένοι να έχουμε αναμμένες και λειτουργικές και τις υπολοιπες μονάδες παραγωγής ενέργείας (παρέχουν, δεν παρέχουν ενέργεια στο δίκτυο). Δηλαδή καίμε ορυκτά καύσιμα έτσι κι αλλιώς

 

Πέρα απο αυτό αυτές οι αυξομειώσεις στην παραγωγη από απε (σύννεφα, αέρας, κλπ) είναι αντίστοιχες αυξομειώσεις στην τάση που σε βάθος χρόνου μαμανε τις συσκευες. Αν κάποιος μου απαντήσει οτι και τωρα γίνεται με τη ΔΕΗ, η απάντηση ειναι οτι τοτε θα γίνεται 100 φορές περισσότερο. Επισης όταν φυσά πάρα πολύ οι ανεμογεννήτριες κλείνουν (κλειδώνουν) για να μη καταστραφούν (αντοχές). 

 

Να το πω και αλλιώς. Είναι σαν να μπαίνω σε ηλιακό αυτοκίνητο για να πάω Σαλονίκη αλλά δίπλα μου είναι ΚΑΙ το λεωφορείο του κτελ, ωστε στην περιπτωση που συννεφιάσει να συνεχίσω το ταξίδι μου. Πρακτικά άχρηστο και πιο ακριβό (σε σχέση μόνο το κτελ).

 

Άρα στο λογαριασμό των ΑΠΕ δεν πρέπει μόνο να σκεφτόμαστε το τζάμπα ήλιο/αέρα αρα και το κόστο διανομής και εφεδριών. Αυτός ειναι ο λόγος που χώρες με ευρεία εφαρμογή επιδοτούμενων απε, οι λογαριασμοί ρεύματος εχουν πάει στο θεό (βλ Γερμανία, Δανία, Αγγλία, κλπ).

 

Οι σημερινές τεχνολογίες παραγωγής ενέργειας απο φουρφουρια και φωτοβ/κα ειναι ακόμα πολύ μακριά απο πρακτικά αποτελεσματικές. Θα χαρώ αφάνταστα (νομίζω το εχω γράψει και παλιότερα) να βελτιωθούν οι μεθόδοι αποθήκευσης ενέργειας (μπαταρίες) γιατί μόνο τότε πραγματικά θα συμφέρει να χρησιμοποιούμε απε (επαναλαμβάνω οτι στη συζήτηση εξαιρώ τα υδροηλεκτρικά) και θα είμαι από τους πρώτους που θα υποστηρίξουν ήλιο/αέρα. 

 

Επίσης αν η τεχνολογία συντηξης αναπτυχτεί σε πρακτική χρήση, ακομα καλύτερα. 

 

 ή έχουν αισθητικα προβλήματα. 

Εχω τη χαρά να είμαι σχετικά κοντά στη φύση αρκετά χρόνια. Δεν υπάρχει χειρότερο να βλέπεις δεκάδες βουνοπλαγιές σπαρμένες με φουρφουρια. Το χειρότερο ειναι οτι σε 15 χρόνια που θα είναι αντιοικονομική η χρήση τους (κάποια στιγμή θα κοπουν οι επιδοτήσεις και δε θα συμφέρει η χρήση/συντήρηση τους) θα παρατηθούν στη μοίρα τους να σαπίζουν και δυστυχώς δεν θα είναι τουριστική ατραξιον όπως το ναυάγιο στην Ζάκυνθο. Το ίδιο με τα φωτοβολταϊκά γιατί κάθε χρόνο χάνουν μέρος της αποδοσής τους, οπότε κάθε μερικά χρόνια θέλουν αντικατάσταση. 

 

Στο αισθητικό πρόβλημα θα προσθέσω και το θόρυβο (προφανώς μιλώ μονο για τα φουρφουρια) και τα πολύ σοβαρά προβλήματα που δημιουργούν στο ζωικό βασίλειο της περιοχής (γενικά η παρουσία και οχι μόνο ο θόρυβος). 

 

Δεν είμαι κατά των φουρφουριών και φωτοβολταϊκών, αλλά είμαι αντίθετος με τον τρόπο που μας πουλάνε το παραμύθι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα algae fuel και γενικά το Biofuell, θα αντικαταστήσουν τα ορυκτά καύσιμα, για χρήσεις σε μηχανές εσωτερικής καύσης . Αεροπλάνα, πλοία, αυτοκίνητα, γεννήτριες, ή ότι άλλο θα καίει ορυκτά καύσιμα μετά από 10-20 χρόνια, όταν τα ορυκτά καύσιμα θα είναι τελείως ασύμφορα (κάτι σαν μια μορφή πάρατασης) . Για μαζική παραγωγή ενέργειας κάπως χλομό το βλέπω. Εξάλλου και αυτά, ναι μεν θεωρούνται φυτικά κλπ, αλλά δεν είναι και τόσο πράσινη ενέργεια από τη στιγμή που θα πρέπει να "καλλιεργηθούν" τεράστιες εκτάσεις (με ότι αυτό συνεπάγεται, ψέκασματα, νερό, λιπάσματα) για να παραχθούν. Τα Biofuells ξεκίνησαν ως πράσινη ενέργεια, επειδή στην αρχή χρησιμοποιούνταν τα άχρηστα γεωργικά και ζωικά απόβλητα.

Όσο για την αντιύλη, ναι μεν θεωρητικά παράγει μεγάλα ποσά ενέργειας αλλά στα επόμενα 500-1000 χρόνια, με τίποτα δεν θα λειτουργήσει. Αν η σύντηξη έχει δυσκολία 1, αυτό θα έχει 1000 σε λογαριθμική κλίμακα. Ακόμη και εάν καταφέρουμε να παράξουμε αντιύλη σε μεγάλα μεγέθη, ακόμη και εαν καταφέρουμε να βρουμε τρόπο να την περιορίσουμε και να την αποθηκεύσουμε, ένα μεγάλο μέρος από την εξαΰλωση αδρονικής ύλης - αντιύλης γίνεται στο τέλος νετρίνα τα οποία δεν μπορούν να αλληλεπιδράσουν με υλικά και να πάρουμε την ενέργεια τους (μπορούν να διαπεράσουν πλανήτες χωρίς να αλληλεπιδράσουν)

καποιος εχει διαβασει σιγουρα 

TΗN φυσική του ανέφικτου!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικός ελληναράς "αδειάζω το τασάκι μου στο δρόμο για να είναι καθαρό το αυτοκίνητό μου". Πρέπει να σου φυτρώσει τρίτο μάτι και να πρασινίσεις σα τον hulk για να νοιώσεις; Έχεις αναρωτηθεί γιατί πεθαίνει τόσος κόσμος από καρκίνο;

1ον Τι ακριβώς δεν κατάλαβες από το ΑΠΕΙΡΟΣ ΧΩΡΟΣ?, η παρομίωση σου λίγο ατυχής, ούτε με ξέρεις και ούτε έχεις τις απαραίτητες πληροφορίες για να αντιδράς έτσι, αυτό που λέω το έίχε προτείνει μέχρι και ο CARL SAGAN(μου διαφευγει το λινκ αλλα θα το βρω που θα μου παει), αν πιστευεις οτι ξέρεις καλύτερα απο αυτόν πες μας τη δουλειά κάνεις!

2ον Αυτο γίνεται χιλιετίες τώρα άνευ πυρηνικών (Ο καιάδας σου θυμίζει κάτι? όταν είχε 3ο μάτι/χερι/ποδι αντε γειά το νεογνό)

3ον Βεβαίως και έχω, η άποψη μου για το τί φταίει? απλά όλοι μας πίνουνε το ίδιο νερό και πίστεψε με στον υδροφόρο ορίζοντα καταλήγουν πολλές τοξικές ουσίες εκ των οποίων τα ραδιενεργά υλικά δεν είναι ούτε το 0.0001%

 

friendly as always, no feelings hurt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

 Το θέμα δεν είναι τεχνολογικό νομίζω, αλλά πρωτίστως πολιτικό και πολιτισμικό.

 Είναι αμέτρητοι αυτοί που θα βγάλουν δόντια στην προοπτική να ηλεκτροδοτηθεί φτηνά η Αφρική, τα κομμάτια της Ασίας που παρέχουν φτηνά χέρια, κλπ.

 Είναι πολλά λεφτά στην εκμετάλλευση και η εκμετάλλευση είναι ευκολότερη όταν οι συνθήκες είναι πιο πρωτόγονες, γιατί χωρίς ρεύμα έχεις λιγότερη εκπαίδευση, υγεία, κλπ.

 Δεν νομίζω η Lockheed Martin να εξέλισσε κάτι τέτοιο μόνη της, ούτε και να διέρρεε τέτοια πληροφορία χωρίς λόγο.

 Θυμηθείτε την περίπτωση του Tesla που είπε στον Westinghouse νομίζω ότι ερευνούσε μια τεχνολογία που θα μπορούσε να δώσει ελεύθερη ασύρματη ενέργεια παντού.

 Η απάντηση που πήρε βέβαια ήταν, "αν δεν μπορείς να βάλεις μετρητές, πώς θα χρεώνεις τον κόσμο; Αυτή η τεχνολογία είναι άχρηστη". 

 Θα ήταν πολύ ωραίο, ουτοπικό σχεδόν να γίνει κάτι τέτοιο, θα εξαλειφόταν ίσως μεγάλο ποσοστό της δυστυχίας στον πλανήτη αν μπορούσαν όλοι να έχουν πρόσβαση σε φτηνή καθαρή ενέργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...