Προς το περιεχόμενο

Περι αστυνομικων σχολων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα 

Ειμαι φοιτητης στο οικονομικων επιστημων Θεσ/νικης(πρωτο ετος) και επειδη δν με γεμιζε απο την αρχη αυτη μου η επιλογη θα ηθελα να μαθω αν θα μπει η σχολη αξιωματικων και αστυφυλακων στο μηχανογραφικο φετος και αν γινεται να δωσω με 10%(δλδ αν γνωριζεται αν ισχυει και φετος το 10%).

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι «καλοθελητές» εδώ μαζεύτηκαν... :mad:

 

Όποιος δεν γνωρίζει να απαντήσει σε αυτό που ρωτά ο φίλος, μπορεί (και είναι προτιμότερο) να μην ποστάρει την εξυπνάδα του.

 

Ευχαριστώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα 

 

Ειμαι φοιτητης στο οικονομικων επιστημων Θεσ/νικης(πρωτο ετος) και επειδη δν με γεμιζε απο την αρχη αυτη μου η επιλογη θα ηθελα να μαθω αν θα μπει η σχολη αξιωματικων και αστυφυλακων στο μηχανογραφικο φετος και αν γινεται να δωσω με 10%(δλδ αν γνωριζεται αν ισχυει και φετος το 10%).

 

Ευχαριστω

αν δεν κανω λαθος περσυ πρεπει να σταματησε αυτο με το 10%.δηλαδη τελευταια χρονια.χωρις σιγουρια ομως σου λεω οτι μπορει να ισχυει μεχρι να αλλαξει το συστημα.δεν ξερω τι μορια εβγαλες αλλα συνηθως επειδη στο 10% δεν βγαζουν πολλες θεσεις η βαση ειναι υψηλη.τωρα και να μην πετυχεις συνεχισε στο τμημα σου τελιωσε και αν σου αρεσουν τα σωματα ασφαλειας μπορεις να κανεις τα χαρτια σου καποια στιγμη για αξιωματικος στο λιμενικο αν βγει προκηρυξη.κανονικα ειναι στο μηχανογραφικο απλα δεν θα σε παρουν την επομενη χρονια αλλα απο το 2016

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν κανω λαθος περσυ πρεπει να σταματησε αυτο με το 10%.δηλαδη τελευταια χρονια.χωρις σιγουρια ομως σου λεω οτι μπορει να ισχυει μεχρι να αλλαξει το συστημα.δεν ξερω τι μορια εβγαλες αλλα συνηθως επειδη στο 10% δεν βγαζουν πολλες θεσεις η βαση ειναι υψηλη.τωρα και να μην πετυχεις συνεχισε στο τμημα σου τελιωσε και αν σου αρεσουν τα σωματα ασφαλειας μπορεις να κανεις τα χαρτια σου καποια στιγμη για αξιωματικος στο λιμενικο αν βγει προκηρυξη.κανονικα ειναι στο μηχανογραφικο απλα δεν θα σε παρουν την επομενη χρονια αλλα απο το 2016Ευχαρισ

Ευχαριστω για την πληροφορηση και την συμβουλη.Εχω ακουσει απο πολλους οτι φετος ειναι τελευταια χρονια του 10% λογω της αλλαγης του συστηματος απο την επομενη χρονια αλλα δν το χω σιγουρο(ξερεις ραδιο αρβυλα).απο μορια εχω 17.970.δν ξερω επισης αν δινω με τις φετινες βασεις η οχι σε περιπτωση που οντως ισχυει το 10%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Παιδιά καλησπερα επειδή με ενδιαφέρει η Αστυφυλάκων σαν Σχολή για του χρόνου..μπορεί κάποιος να μου περιγράψει την καθημερινότητα στη σχολή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθήματα, γυμναστική, σκοπιες και όσοι δεν εχουν σκοπιά εξοδούχοι.

Σαν το στρατό, αλλά με περισσότερο εθνικό φρόνημα και πολύ περισσότερη εκπαίδευση (θεωρητική και πρακτική). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vtsola είπε

Παιδιά καλησπερα επειδή με ενδιαφέρει η Αστυφυλάκων σαν Σχολή για του χρόνου..μπορεί κάποιος να μου περιγράψει την καθημερινότητα στη σχολή;

Μαθηματα (καποια ενδοιαφεροντα), γυμνασια, καποιες βολες. Αν εισαι ανδρας θα εχεις και πολυ σκοπια, αν εισαι γυναικα καθολου ή σχεδον καθολου.

Κατα τα αλλα υπαρχουν και διαφορες αγγαριες οπως στον στρατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Μαθηματα (καποια ενδοιαφεροντα), γυμνασια, καποιες βολες. Αν εισαι ανδρας θα εχεις και πολυ σκοπια, αν εισαι γυναικα καθολου ή σχεδον καθολου.

Κατα τα αλλα υπαρχουν και διαφορες αγγαριες οπως στον στρατο.

Δεν έχεις ιδέα φίλε. Καμία απολύτως σχέση με το στρατό. Ειναι παραγωγική Σχολή με ότι σημάνει αυτό όπως υπαξιωματικών στρατού. Ούτε αγγαρείες και γενικά ότι δεν προβλέπεται με τα πδ  και τους σχετικους οργανικούς νόμους.

Υπάρχει σύμβουλος σπουδών νομίζω αλλά ts ακόμα δεν αποφάσισες να διαβάσεις και θες να μάθεις πως είναι μεσα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 ώρες πριν, Vtsola είπε

Παιδιά καλησπερα επειδή με ενδιαφέρει η Αστυφυλάκων σαν Σχολή για του χρόνου..μπορεί κάποιος να μου περιγράψει την καθημερινότητα στη σχολή;

Θα μπείς Οκτώβριο και θα βγεις τέλη Μαΐου αρχές Ιουνίου. Θα ξυπνάτε το πρωί, πρωινό, μαθήματα στο θρανίο κάνα 6ωρο, μεσημεριανό, ξεκούραση και μετά ανάλογα τις μέρες απογευματινά μαθήματα η γυμναστική η ότι έχει σχέση με όπλα, πρακτική κλπ. Τον Ιούνιο θα τοποθετηθείς σε κάποιο ΑΤ όπου θα χτυπάς σκοπιά 6-14 ή 14-22 ή θα κάνεις τον βοηθό Αξυπ. ΣΚ ρεπό. Εκεί θα μάθεις τη δουλειά γιατί στη σχολή όλο θεωρία και παπαριά. Τα ξέρω από τον ανηψιό μου. Θα επιστρέψετε στη σχολή τον μεθεπόμενο Σεπτέμβρη για τις τελικές εξετάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον πρώτο μήνα περίπου βασική εκπαίδευση στο να αναφέρεσαι και να μαθεις καποια όπλα κλπ. 

Τους επόμενους έχοντας ονομαστεί δόκιμος θα εχςις ενα προγραμμα. Το πρωί ξύπνημα 6 για αναφορα κ μετά γυμναστική. Πρωινο και μετά μαθηματα. Μαθηματα οπως ποινική οικονομία, ποινικο δίκαιο, συνταγματικό δίκαιο, (καθηγητές κορυφαίοι που πολλες φορες εχουν παρει μέρος στη νομοθέτηση), ξένες γλώσσες,οπλοτεχνικη, πολεμικες τεχνες (λαβές κυριως) κλπ. Μαθηματα νομικής σε χαμηλότερο επίπεδο (2ρου ετους νομικής δηλαδη)

Μεσημερι φαγητο και κατάκλιση 3-5. Ξύπνημα και λιγότερα μαθήματα.

Τον πρώτο καιρό 2 μερες τη βδομάδα εξοδο. Τη βδομάδα 2-3 υπηρεσίες 3ωρες.

Βασικό για να βγάλεις τη σχολή ειναι να περάσεις ολα τα μαθήματα. Αν κοπεις δίνοντας τα ολα (καμια 12 ρια) στα 4 παίρνεις που.. απο τη σχολή. Γενικά δεν ειναι τίποτα. Σαν κατασκήνωση με στρατό ενα πράγμα. 

Το δυσκολο είναι να βγάλεις σχεδον 17000 μόρια στις πανελλήνιες. 

Επεξ/σία από txcellas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανυπομονώ να αρχίσω το διάβασμα παιδιά για να πετύχω..είναι όνειρο ζωής γι αυτό θα παρατήσω τη σχολή που είμαι τώρα..Και στην αξιωματικών το πρόγραμμα έτσι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, Vtsola είπε

είναι όνειρο ζωής

σιγά το όνειρο. Καλύτερα κοίτα για αλλού. Καμιά αεροπορία αν θέλεις σώνει και καλά να φοράς στολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vtsola είπε

Ανυπομονώ να αρχίσω το διάβασμα παιδιά για να πετύχω..είναι όνειρο ζωής γι αυτό θα παρατήσω τη σχολή που είμαι τώρα..Και στην αξιωματικών το πρόγραμμα έτσι είναι;

μπορείς να περιγράψεις λίγο το όνειρο ζωής δλδ πως περιμένεις οτι θα ναι η καθημερινότητα σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλα, μη περιμενεις οτι απο τα 5 πραγματα που θα κανεις στη σχολη θα βγεις κανενας κλουζω που θα αλλαξει τον κοσμο... χαβαλες, αγγαρεια και σκοπια. και οταν τελειωσεις, θα εισαι αλλος ενας δ.υ. με κουμπουρι. κατα βαση σκοπανθρωπος και αναλογως το βυσμα φραπεδοξυστης που θα παιζει Pokemon go στη σκοπια. και ναι, εχω φιλους που ειναι ακριβως αυτο. και εννοειται με τους κακους, μακρια και αγαπημενοι, ποιος ασχολειται με το εγκλημα..(αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια)

να μου ελεγες αξιωματικων οκ, αλλα αστυφυλακων...στη "γενια" μου εκει πηγαιναν οσοι δε μπορουσαν να κανουν τιποτα αλλο στη ζωη τους, οπως και επυ/εποπ η υπαξιωματικων. ηταν βεβαια  χαμηλα και οι βασεις τοτε, τωρα δε ξερω. τωρα αν ειναι ονειρο ζωης για σενα αυτο, πασο..αλλα αν γουσταρεις το καραβανιλικι και μπορεις, διαβασε να δωσεις για καποια σχολη αξιωματικων

Επεξ/σία από duende
  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, duende είπε

κατα βαση σκοπανθρωπος και αναλογως το βυσμα φραπεδοξυστης που θα παιζει Pokemon go στη σκοπια

εντάξει κι εσύ υπερβάλλεις τώρα. Στην Άμεση δράση, στη Διας, αντιτρομοκρατική, ναρκωτικά και τόσες άλλες υπηρεσίες ποιοι νομίζεις ότι δουλεύουν? οι αξιωματικοί? αχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...