Προς το περιεχόμενο

Το PhotoMath πάει το σκονάκι σε άλλο επίπεδο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μαζί σου σε αυτό, όμως από την άλλη δε καταλαβαίνω γιατί μειώνεις (ή έτσι μου φαίνεσαι τέλοσπάντων) την αξία της οποιαδήποτε γνώσης

 

δε λέω ότι όλοι πρέπει να ξέρουν τα πάντα σε επιστημονικό μάλιστα βαθμό, ούτε ότι όποιος έχει χαρτιά και πτυχία είναι ανώτερη μορφή ζωής

 

λέω απλά πως ο κάθε άνθρωπος για δικό του κυρίως καλό θα πρέπει οποιαδήποτε ευκαιρία του παρουσιάζεται να μάθει κάτι,  να την αρπάζει και να μην την αγνοεί επειδή βαριέται και στη συνέχεια να την απαξιώνει

 

ακόμα και αν κάποιος στο μέλλον γίνει μπετατζής (τυχαίο παραδειγμα) και ξέρει από μικρός ότι θα κάνει αυτό το πράγμα ή έχει αποφασίσει ο ίδιος οτι αυτό θέλει να κάνει και δεν το νοιάζει κάτι άλλο, δε σημαίνει πως όταν είναι μαθητής (και θεωρητικά δε θα έχει βιοποριστικό πρόβλημα ή δε θα πρέπει να δουλέψει αλλά να είναι στο σχολείο) δε θα πρέπει να αρπάξει την ευκαιρία και να μάθει κάποια πράγματα που του προσφέρονται δωρεάν

 

μόνο κέρδος θα έχει από κάτι τέτοιο, αλλά δυστυχώς πολλοί το βλέπουν σα χάσιμο χρόνου  

Δε μειωνω τη γνωση,απλα δε δεχομαι αυτο που υποστηριζουν καποιοι οτι για τα παντα πρεπει να εχουμε βαθια γνωση και οχι την απαραιτητη και οτι οσο πιο εξυπνο γινεται το κινητο μας τοσο πιο βλακες και ανικανοι γινομαστε εμεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μειωνω τη γνωση,απλα δε δεχομαι αυτο που υποστηριζουν καποιοι οτι για τα παντα πρεπει να εχουμε βαθια γνωση και οχι την απαραιτητη και οτι οσο πιο εξυπνο γινεται το κινητο μας τοσο πιο βλακες και ανικανοι γινομαστε εμεις!

τη βαθιά γνώση δε γίνεται να την έχουμε και μάλιστα για τα πάντα, μιλάμε για βασικά πράγματα 

 

 

το ότι το έξυπνο κινητό μας κάνει πιο χαζούς δε νομίζω να πιστεύεις ότι το πιστεύω, ίσα ίσα χαίρομαι για όλες τις ευκολίες που υπάρχουν γύρω μας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη βαθιά γνώση δε γίνεται να την έχουμε και μάλιστα για τα πάντα, μιλάμε για βασικά πράγματα 

 

 

το ότι το έξυπνο κινητό μας κάνει πιο χαζούς δε νομίζω να πιστεύεις ότι το πιστεύω, ίσα ίσα χαίρομαι για όλες τις ευκολίες που υπάρχουν γύρω μας 

Η συζητηση καπως ετσι ξεκινησε και στο τελος ξεφυγε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί και θρησκευτικά ή λατινικά πχ μας πίεζαν να μάθουμε, αλλά δεν ήταν τελικά τόσο σημαντικά στη ζωή μας κι αυτά. Σαν τα ολοκληρώματα δηλαδή! 

Το γελιο ειναι οτι στην Ελλαδα και στην Κυπρο για να μπεις στην Ιατρικη,σε εχουν ξεσκισει στα μαθηματικα και τη φυσικη και στο τελος συνειδητοποιεις οτι τα λατινικα ηταν πολυ πιο χρησιμο μαθηματα(για τα πανεπηστιμια του εξωτερικου) απ'οτι αυτα τα δυο,που σχεδον ειναι ανυπαρκτα και σιγουρα οχι τοσο ψηλου επιπεδου που σε αναγκαζαν να μαθεις!

Τελικά πού καταλήγουμε; Να τα μάθει κανείς τα ολοκληρώματα ή να μη τα μάθει; :)

Οχι,κατεβαζουμε κανονικα το app!!!;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γελιο ειναι οτι στην Ελλαδα και στην Κυπρο για να μπεις στην Ιατρικη,σε εχουν ξεσκισει στα μαθηματικα και τη φυσικη και στο τελος συνειδητοποιεις οτι τα λατινικα ηταν πολυ πιο χρησιμο μαθηματα(για τα πανεπηστιμια του εξωτερικου) απ'οτι αυτα τα δυο,που σχεδον ειναι ανυπαρκτα και σιγουρα οχι τοσο ψηλου επιπεδου που σε αναγκαζαν να μαθεις!

 

Πλάκα-πλάκα οι ιατρικοί όροι είτε στα Ελληνικά είτε στα Λατινικά είναι, διεθνώς. Άρα όντως θα ήταν πιο χρήσιμα για έναν σπουδαστή ιατρικής!

 

ΥΓ: Θάνατος στα ολοκληρώματα, ζήτω η απλή μέθοδος των τριών!  :X

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"δηλαδή ο μέσος 15χρονος που μπορεί να μη ξέρει τι είναι το ολοκλήρωμα, δε θα έπρεπε να ξέρει γιατί στο σχολείο τον βάζουν να παπαγαλίσει ασκήσεις χωρίς να του εξηγούν τι παριστάνει ένα ολοκλήρωμα; "

 

Τι θες να πεις εδώ; Γιατί σε έχασα λίγο. Εννοείς πως ο μαθητής οφείλει να "ψυλλιαστεί" πως το ολοκλήρωμα είναι κάτι σημαντικό, επειδή στο σχολείο τον πιέζουν να το παπαγαλίσει; Έτσι θα πρέπει να μετριέται η σημαντικότητα ενός μαθήματος; Ή μήπως θα βοηθήσει αυτό τον μαθητή να σκεφτεί λογικά; "Αφου με πιέζουν τόσο να το μάθω, θα είναι σημαντικό". Γιατί και θρησκευτικά ή λατινικά πχ μας πίεζαν να μάθουμε, αλλά δεν ήταν τελικά τόσο σημαντικά στη ζωή μας κι αυτά. Σαν τα ολοκληρώματα δηλαδή! 

 

ΥΓ: Αν δεν εννοείς κάτι τέτοιο και κατάλαβα λάθος, με συγχωρείς. Είναι και περασμένη η ώρα... :)

καλά τα θρησκευτικά άστα απ'έξω, αυτά διδάσκονται για τους λόγους που διδάσκονται και κακώς διδάσκονται κατά την απόψή μου 

 

για τα υπόλοιπα που λες, δε χρειάζεται κανείς να ψυλλιαστεί τίποτα. όλα αυτά που διδάσκεται ένας μαθητής είναι κάπου χρήσιμα το θέμα είναι ότι κανείς δε θα κάτσει να του εξηγήσει γιατί είναι χρήσιμα, θα του πει απλά μάθε τα και αν δε τα μάθεις θα σε κόψω

 

προφανώς και αυτή δεν είναι σωστή προσέγγιση, αλλά το  ότι κάποια από αυτά μπορεί να μην τα χρησιμοποιήσεις ποτέ στο μέλλον δε σημαίνει ότι κακώς τα μαθαίνεις. 

στο κάτω κάτω στο σχολείο δεν αποκτάς εξειδικευμένη γνώση, οπότε πρέπει να μάθεις και πράγματα που δε θα σου χρειαστούν, αλλά δε θα πάθεις και τίποτα αν τα μάθεις

 

πάντως και σε πιο προχωρημένο επίπεδο τώρα που θυμήθηκα, καθόμασταν μια μέρα (σε μεταπτυχιακό κιόλας με πάνω από τους μισούς μέσα μαθηματικούς και στατιστικούς..)  και ρώταγε ο καθηγητής τι περιγράφουν κάποιες κατανομές.

και κάμποσοι ενώ είχαν πάρει πτυχίο πάνω στο θέμα και ενώ θα μπορούσαν να σου λύσουν ένα σωρό ασκήσεις δεν ήξεραν να απαντήσουν.

απλά διάβαζαν (ή και όχι) και πέρναγαν μαθήματα αβέρτα χωρις να καταλαβαίνουν κάτι πολύ βασικό.

το θέμα δεν είναι να παπαγαλίσεις τους τύπους, να περάσεις το μάθημα, να πάρεις ένα χαρτί και να βγάλεις λεφτά

 

το θέμα για μένα είναι να καταλαβαίνεις τι κάνεις.. 

 

το ίδιο μπορεί να ισχύει και σε μια δουλειά. μπορείς απλά να ακολουθείς τις διαδικασίες , να πηγαίνεις σπίτι σου και να παίρνεις το μηνιατικό σου χωρίς να καταλαβαίνεις και πολύ τι κάνεις

μπορείς όμως και να ψάχνεσαι ώστε να γίνεσαι καλύτερος.

για να ψαχτεις και να μάθεις όμως πρέπει να το έχεις "εξασκήσει" κάπως , δεν είμαστε όλοι ιδιοφυίες να κατεβάζουμε έξυπνες ιδέες κοιτώντας τον ουρανό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα-πλάκα οι ιατρικοί όροι είτε στα Ελληνικά είτε στα Λατινικά είναι, διεθνώς. Άρα όντως θα ήταν πιο χρήσιμα για έναν σπουδαστή ιατρικής!

 

ΥΓ: Θάνατος στα ολοκληρώματα, ζήτω η απλή μέθοδος των τριών!  :X

Ειναι και οι δυο γλωσσες αναγκαστικες(οι ορολογιες )!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ: Θάνατος στα ολοκληρώματα, ζήτω η απλή μέθοδος των τριών!  :X

όχι ρε φίλε και η μέθοδος των τριών είναι πολύ προχώ

 

κουμπιουτεράκι στο κινητό για πρόσθεση το πολύ 

 

(πλάκα πλάκα και μέθοδο των 3 που ακόμα χρησιμοποιώ στη δουλειά στο κομπιουτεράκι κάνω πλέον από βαρεμάρα  :P βέβαια αυτό σε όλους φαίνεται πιο πολύπλοκο από το να το κάνω στο χαρτί  )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι θα γινει και αυτο στο κομπιουτερακι/κινητο!

 

Παντος ειναι μακραν η πιο χρησιμη και πιο πολυχρησιμοποιημενη μαθηματικη πραξη,ever!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι ρε φίλε και η μέθοδος των τριών είναι πολύ προχώ

 

κουμπιουτεράκι στο κινητό για πρόσθεση το πολύ 

 

(πλάκα πλάκα και μέθοδο των 3 που ακόμα χρησιμοποιώ στη δουλειά στο κομπιουτεράκι κάνω πλέον :P )

Αν ξέρεις ΓΙΑΤΙ την κάνεις όμως, αυτό έχει σημασία! Χαχα!

 

Σοβαρά τώρα, για όλα τα πράγματα που κάνουμε - δουλειά, σχολείο, σπουδές - καλό είναι να αναρωτιόμαστε λίγο και να μην παπαγαλίζουμε. Είναι αμαρτία για τα εγκεφαλικά μας κύτταρα να αυτοκτονούν από ανία...μέχρι να μας έρθει η γεροντική άνοια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μυαλο το βαζουμε σε αδρανεια ειτε χρησιμοποιεις ενα smartphone ειτε ενα κινητο χωρις οθονη!Εξαρταται παντα απο μας.

Δλδ αν μου δωσεις ευκολη λυση για κατι,το φυσιολογικο ειναι να χρησιμοποιησω το μυαλο μου σε κατι αλλο που δεν εχω ακομη την ευκολη λυση.

Ουσιαστικα μια ζωη δουλευα καθημερινα σε δυο δυσκολα πραγματα,οταν θα λυθει το ενα δε σημαινει οτι θα με απασχολει μονο το ενα,αλλα οτι θα εχω το χρονο να δουλευω πανω σε 3(το ενα που λυνεται απλα και γρηγορα πλεον και δυο πιο δυσκολα) και καθε φορα που λυνεται κατι προσθετεται κατι καινουργιο,με αποτελεσμα να παραγεις καθημερινα ολο και περισσοτερο εργο,απο πριν και ποτε δε πεφτεις σε κατασταση δημοσιου υπαλληλου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι μηχανολόγος ...δεν φαντάζεστε πόσο χρόνο γλιτώνω με κάτι τέτοιο!!!

Είμαι κατενθουσιασμένος και περιμένω αναβαθμίσεις για πιο περίπλοκα μαθηματικά και μηχανική :)

Έπρεπε όμως να ξεθάψω το iPhone 4 :/ ελπίζω να βγει για Android το συντομότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Θάνατος στα ολοκληρώματα, ζήτω η απλή μέθοδος των τριών!  :X

 

μην εισαι τοσο πεζος, ή μαλλον καλυτερα τόσο "γραμμικός"... :P

στη φυση δεν συμβαινουν ολα γραμμικα, δυστυχώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι μηχανολόγος ...δεν φαντάζεστε πόσο χρόνο γλιτώνω με κάτι τέτοιο!!!

 

Είμαι κατενθουσιασμένος και περιμένω αναβαθμίσεις για πιο περίπλοκα μαθηματικά και μηχανική :)

 

Έπρεπε όμως να ξεθάψω το iPhone 4 :/ ελπίζω να βγει για Android το συντομότερο.

συνάδελφος εδώ,για να γλυτώσεις χρόνο υπάρχει το excel για πολλαπλές πράξεις :P έχω φτιάξει για υπολογισμό ιμάντων,για κλιματισμό(φορτία),για υδραυλικές και για άλλα ψιλά και τα βγάζει μπαμ.

τόσο απλά προβλήματα σαν τα απεικονιζόμενα τα λύνω πιο γρήγορα απο ότι ανοίγω το κινητό και τραβάω φωτό :P

 

όσο για τα περίτεχνα μαθηματικά όπως ολοκληρώματα και τέτοια διάφορα ωραία τα μάθαμε στις πανελλήνιες ζοριστήκαμε,αργότερα στο τει μάθαμε που χρησιμεύουν αλλά υπάρχει και το mathematica,έλεος να πρέπει να θυμάμαι μετά απο χρόνια πως να λύνω ολοκληρώματα,δεν είναι ποδήλατο η κάτι άλλο και ξεχνιέται το σπόρ των σύνθετων μαθηματικών αν δεν το εξασκείς και άτομα που ξέρω που τα παίζανε στα δάκτυλα τώρα τα βλέπουν κινέζικα που τα αφήσανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...