Προς το περιεχόμενο

Νέα αναβάθμιση για το LG G3 φέρνει καλύτερη απόκριση στο γραφικό περιβάλλον


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βελτιώθηκε αρκετά, αλλά και πάλι βλέπω μικρά stutters (όχι ακριβώς lags), κυρίως όταν ξυπνάει από deep sleep και κάνω αμέσως κάποιο transition. Πιθανότατα ο launcher δεν κρατάει στη μνήμη αρκετό χώρο για να cachάρει όλα τα screens, με αποτέλεσμα να κάνει μερικά redraws (σίγουρα το κάνει με τα folders, που ξαναφορτώνει τα εικονίδια ένα-ένα).

 

Τουλάχιστον έχει εξαφανιστεί το redraw στην Info screen (ειδικά με το LG Health ανοιχτό έβλεπες την Info να "χτίζεται" κουτάκι-κουτάκι).

 

Πάντα μιλάμε για διαφορές nsec και μόνο αν έχεις δουλέψει αρκετά το κινητό, ώστε να μπορείς να καταλάβεις τέτοιες απειροελάχιστες αλλαγές/διαφορές. Αλλά συνολικά ναι, το κινητό πάει αρκετά έως πολύ καλά στο UI. Αν βγουν και οι δύο daemons που έχει για throttling (βασικός λόγος μείωσης απόδοσης), τότε όντως πετάει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά που τη βρήκατε την αναβάθμιση?

Εγώ έχω το ελληνικό από Cosmote με έκδοση 10c κι όταν κάνω update μου λέει ότι έχω την τρέχουσα έκδοση λογισμικού!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα την αναβαθμιση σε l την εχει κανει εδω και καμια βδομαδα. Ευρωπαικη εκδοση του τηλεφωνου αγορασμενο γαλλια. Ναι καποια σοβρα λαγκαρισματα στη home δεν υπαρχου πλεον. Για την αυτονομια μια απ τα ιδια. Για οσους παραπονιουνται για σοβαρο lag, κατι που εγω δεν εχω δει κι ας εχω 80 εφαρμογες περασμενες, μπορουν να ενερογοποιησουν τα παρακατω.

 

http://forums.androidcentral.com/lg-g3/425073-high-temperature-property-offa-option-thermal-daemon-mitigation-offa-option-tweaks-does-work.html

 

 

Πραγματικα μετα το τηλεφωνο παει σφαιρα και lag δεν υπαρχει ουτε σαν ιδεα. 

 

Απλα οσοι παραπονιεστε για lag, μηπως εχετε αρκετα αργη sd card και κανετε εγκατασταση των εφαρμογων  σ αυτη?? Eχουν περασει παρα πολλα τηλεφωνα απ τα χερια μου και το συγκεκριμενο ειναι απ τα πιο αλαγκαριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλος λεει για lag, αλλος που το ειδατε το lag

Αλλος λεει για καλυτερη μπαταρια, αλλος για χειροτερη.

 

Αν κατσεις και διαβαζεις στα φορουμ, ολα τα τηλεφωνα ειναι αχρηστα, και όλα ειναι τα καλυτερα, lol

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλος λεει για lag, αλλος που το ειδατε το lag

Αλλος λεει για καλυτερη μπαταρια, αλλος για χειροτερη.

 

Αν κατσεις και διαβαζεις στα φορουμ, ολα τα τηλεφωνα ειναι αχρηστα, και όλα ειναι τα καλυτερα, lol

 

Το G3 ακολουθεί σχεδόν επ'ακριβώς τα βήματα εξέλιξης που πέρασε και το G2. Για όσους θυμούνται και είχαν το G2 από την πρώτη μέρα, και αυτό στην αρχή παρουσίασε παρόμοια "βρεφικά" προβληματάκια. Μετά από 2-3 updates, ρυθμίσεις, αλλά και την major αναβάθμιση, πλέον το G2 σήμερα κυριολεκτικά είναι αlagάριστο.

 

Από την άλλη, το G3 είναι ακόμα στα πρώτα στάδια, αλλά όλο και βελτιώνεται. Και αν μάλιστα απενεργοποιήσετε τους δύο daemons που ανέφερα (οδηγίες στο XDA ή στο link που δίνει ο atsddd), τότε και το G3 γίνεται -σχεδόν- αlagάριστο...όχι όμως στο βαθμό που είναι το G2.

 

Αν βέβαια αλλάξετε launcher με π.χ. κανά Nova, τότε το G3 πετάει κανονικότατα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@chaos748 τι τηλεφωνο εχεις? 

ειχα νοτε 3 και το δωσα για το G3 και κυριολεκτικα την ιδια μερα(αφου χαλασε το ακουστικο και δεν ακουγα τι μου λεγανε στο τηλ) το δωσα πισω στο πλαισιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν εδώ και δύο μέρες την έχω τα μικρά lag που υπήρχαν χάθηκαν για τα καλά... . έχει όμως και ένα αρνητικό... αυτονομία έχει μειωθεί και άλλο πριν έβγαζα 5 ώρες οθόνη τώρα με ίδια χρήση στην καλύτερη 4.....

+ όσο για αυτούς που λένε ότι πήγανε σφαίρα και πριν δεν λένε ψέμματα, όσο το είχα άδειο ήταν faster then light... όταν μπήκαν η 120 εφαρμογές μου το lag εμφανίστηκε παντού, ναι μεν μικρό αλλά ειχε.. .

Μου λείπει απροβλιματιστη λειτουργία του g2 και το 7 ώρες screen time του.....

5 ώρες στο G3;;; Μήπως το είχες μόνιμα στην πρίζα; Εμένα μου έβγαζε ΜΑΞ 4 ώρες και σε όλα τα τεστ (gsmarena) βγάζει 4 ώρες. Όσο για το G2 ΜΑΞ 5 ώρες screentime. Συγκεκριμένα το G3 είναι η πιο ωραία android συσκευή που είχα ποτέ ΑΛΛΑ η αυτονομία του είναι στο πάτωμα. Δυστυχώς δε πρόκειται να φτιάξει αυτό με κάποιο update καθότι οφείλεται στην υψηλή ανάλυση της οθόνης. Μην ξεγελιέσαι με το note 4 και την αυτονομία του καθότι αυτό φοράει amoled και μιλάμε για άλλη διαχείριση ενέργειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ.

Και τώρα που τράβηξα τα βλέμματα σας θέλω να το πω για να τελειώνουμε καθώς βαρέθηκα να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια. Άλλο LAG και άλλο STUTTERING.

1) Το LAG είναι ο χρόνος που μεσολαβεί μεταξύ του πατήματος του εικονιδίου και το φόρτωμα της εφαρμογής-μενού κτλ.

2) Το STUTTERING είναι τα σπαστά animations που φαίνονται σαν να χάνουν fps κατά την εκτέλεση του animation.

Άρα συνοψίζουμε και καταλήγουμε. LAG # STUTTERING.

Τώρα που τα διαχωρίσαμε, το G3 ΔΕΝ έχει LAG. Έχει τρελό STUTTERING λόγω υψηλής ανάλυσης στην οποία δεν φαίνεται να ανταποκρίνεται το soc 801.

Ευχαριστώ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοχει φιλαρακι εχει και στατερινγκ και λαγκ .., μποθ 

 

επισης lag δεν ειναι μονο η καθυστερηση στην εκτελεση εφαρμογης αλλα η καθυστερηση και στα γραφικα στα οποια φυσικα και υφισταται λαγκ .εγω δεν ειδα ιδιαιτερο στατερινγκ αλλα ειδα μπολικο λαγκ .. ΣΤΑ ΓΡΑΦΙΚΑ .. Απλα δηλαδη τα fps πεφτουν σημαντικα και υπαρχει και αργοπορια στην αποκριση δηλαδη LAG ..ΤΕς ΠΑ παρτε κανα note καλυτερα η κανα g2 χοχο .. Περαν της πλακΟς ομως το κινητο μια χαρα ειναι και αν δε το φορτωσει υπερβολικα κανεις και λογικα γρηγορο ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοχει φιλαρακι εχει και στατερινγκ και λαγκ .., μποθ 

 

επισης lag δεν ειναι μονο η καθυστερηση στην εκτελεση εφαρμογης αλλα η καθυστερηση και στα γραφικα στα οποια φυσικα και υφισταται λαγκ .εγω δεν ειδα ιδιαιτερο στατερινγκ αλλα ειδα μπολικο λαγκ .. ΣΤΑ ΓΡΑΦΙΚΑ .. Απλα δηλαδη τα fps πεφτουν σημαντικα και υπαρχει και αργοπορια στην αποκριση δηλαδη LAG ..ΤΕς ΠΑ παρτε κανα note καλυτερα η κανα g2 χοχο .. Περαν της πλακΟς ομως το κινητο μια χαρα ειναι και αν δε το φορτωσει υπερβολικα κανεις και λογικα γρηγορο ειναι

Η αλήθεια βρίσκεται κάπου εκεί ενδιάμεσα. Το stuttering δημιουργεί την ψευδαίσθηση του extra lag. Αυτός είναι και ο λόγος που το iphone φαίνεται super fluid. Έχουν δώσει προτεραιότητα στην εκτέλεση των animations και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μειώνεται στα μάτια του χρήστη η αίσθηση της καθυστέρησης :) Σε αντίθεση το touchwiz και όλοι αυτοί οι launcher δεν δίνουν προτεραιότητα στα animations για αυτό και βλέπεις τους πάντες να διαμαρτύρονται για "lag". Η google το έπιασε το νόημα και για αυτό και ο google experience launcher είναι full optimized με τα animations του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...