Προς το περιεχόμενο

Η επιστήμη πίσω από το Interstellar, και η δημιουργία της μαύρης τρύπας


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Joker του Νόλαν δεν μου άρεσε, μου θύμισε αντιγραφή από Το Κοράκι. Από την άλλη ο Τζακ Νίκολσον μπήκε για τα καλά στο πετσί του ρόλου.

 

Το Μεμέντο επίσης δεν μου άρεσε. Ένα μπέρδεμα από την αρχή μέχρι το τέλος. Δεν είμαι κατά των ταινειών τύπου mindfuck, μου άρεσαν αρκετά τα Fantastic Planet και το Eraserhead (το δεύτερο του David Lynch), μεταξύ άλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σιγα την ταινια φιλε...αν εξαιρεσεις τα εφε, που πραγματικα ηταν απο αλλη εποχη και εντελως πρωτοποριακα( προσωπικα εχω την αισθηση πως τα εφε της ηταν καλυτερα απο τις ταινιες των '90ς, νοτ μπαντ για ταινια του 60), η ταινια κατα τα αλλα ηταν σκουπιδι....το σεναριο ξεμπαλωτο, το φιναλε απλα σε εκανε να θες να σκοτωσεις τον δημιουργο...και μην αρχισετε τις ψαγμενιες του τυπου δεν το καταλαβες κλπ κλπ κλπ...απλα τραγικο...

 

σε αντιθεση ο νολαν εχει βγαλει μερικες απο τις καλυτερες ταινιες εβερ, inception, prestige κλπ 

2u7m2bd.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγα την ταινια φιλε...αν εξαιρεσεις τα εφε, που πραγματικα ηταν απο αλλη εποχη και εντελως πρωτοποριακα( προσωπικα εχω την αισθηση πως τα εφε της ηταν καλυτερα απο τις ταινιες των '90ς, νοτ μπαντ για ταινια του 60), η ταινια κατα τα αλλα ηταν σκουπιδι....το σεναριο ξεμπαλωτο, το φιναλε απλα σε εκανε να θες να σκοτωσεις τον δημιουργο...και μην αρχισετε τις ψαγμενιες του τυπου δεν το καταλαβες κλπ κλπ κλπ...απλα τραγικο...

 

σε αντιθεση ο νολαν εχει βγαλει μερικες απο τις καλυτερες ταινιες εβερ, inception, prestige κλπ 

 

Δεν έχεις ιδέα από κινηματογράφο, σεβαστό, όμως τουλάχιστον μην χρησιμοποιείς τέτοιο ύφος αυθεντίας. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις ιδέα από κινηματογράφο, σεβαστό, όμως τουλάχιστον μην χρησιμοποιείς τέτοιο ύφος αυθεντίας. 

 

 

πριν το επομενο μηνυμα σου, τραβα απο την τουαλετα να ριξεις και ενα κατουρημα πρωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον... η "2001: A Space Odyssey" είναι η καλύτερη ταινία επιστημονικής φαντασίας που έγινε ποτε. Έκει είναι το διαδίκτυο, δείτε το γιατί, μην επαναλαμβανόμαστε.

 

2ον... Οι ταινίες του Nolan είναι άριστες τεχνικά. Η φωτογραφία, η καλλιτεχνική διεύθυνση, η χρήση των εφέ με μέτρο, ώστε να παραμείνουν διαχρονικά, η μουσική του ζίμερ, βρίσκονται σε κορυφαίο επίπεδο.

Τα σενάρια των ταινιών του είναι ψαγμένα, πολυεπίπεδα, πρωτότυπα και εντελώς ανούσια. Σαν σπαζοκεφαλιές που η περιπλοκότητά τους σου τραβάει το ενδιαφέρον αλλά μετά την λύση δεν σου έχει απομείνει τίποτα.

 

Προφανώς περιμένουμε με ενδιαφέρον μια σοβαρή ταινία επιστημονικής φαντασίας (βγαίνουν με ρυθμό 1 ανά 1-2 χρόνια πλεον) μέσα στον ορυμαγδό των γελοίων υπερηρωικών ταινιών. Όμως ο Νόλαν δεν έχει δείξει ότι διαθέτει τον συνδυασμό τεχνικής και καλλιτεχνικής/αφαιρετικής ικανότητας που είχε ο Κιούμπρικ. Δεν υπάρχει καν μέτρο σύγκρισης.

Το interstellar δεν θα είναι η νέα οδύσσεια του διαστήματος, ευχομαι όμως να είναι η καλύτερη ταινία του νολαν. Και αναλογιζόμενοι πόσο καλές ταινίες έχει βγάλει αυτός ο άνθρωπος, αυτό θα σημαίνει πολλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιnterstellar. directed by Michael Bay. opening shot: the Big Bang..

χαχα οντως πολυ ευστοχο αλλα λογικα σε τετοια ταινια δεν θα μπορεσει να χρησιμοποιησει πυρηνικες η τις δικες του εκρηξεις σε ανυποπτο χρονο και χωρις λογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγα τα αριστουργήματα που έχει βγάλει ο Νόλαν. Η μία πατάτα μεγαλύτερη από την άλλη! Η Οδύσσεια του Διαστήματος είναι διαχρονικό αριστούργημα και στέκει καλά ακόμα και στις μέρες μας.

Oxygene λοοολ αντε να δεις κανα notebook και ασε τα ακυρα σχολια λοοοολ .

 

Sent from my iPhone 5 using Insomnia App...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα την "Οδύσσεια" δεύτερη φορά σήμερα---γιατί την πρώτη έπεσε Shift + Delete στο πρώτο 20-λέπτο λόγω αργού σεναρίου--- ύστερα από το σημερινό post για το Interstellar. Δεν αντιλέγω, πολύ καλή η ταινία (μάλιστα μου έκανε εντύπωση γιατί έχω δει κι άλλες του Cubrick πως δε μου άρεσε την πρώτη φόρα).

 

Τέλος πάντων, πρέπει να έχει κάτι το ανάλογο όσον αφορά τη δημιούργια το Interstellar. Αυτά άλλωστε εξιτάρουν το μυαλό του ανθρώπου: η προαιώνια ερώτηση σχετικά με τη δημιουργία.

 

Για να είναι καλη μια ταινία αυτού του είδους πρέπει να σε βάλει να ψάξεις και μετά το πέρας της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παρελθοντολάγνοι δεν μπορούν να κρυφτούν με τίποτα...

Αδικείται πολύ τους νέους σκηνοθέτες όπως είναι ο Νόλαν, καθώς ναι μεν παλιά δεν είχαν τα μέσα και την τεχνολογία/τεχνογνωσία του σήμερα, αλλά δεν είχαν και τον ανταγωνισμό του σήμερα στον κινηματογράφο. Ο Στάνλεϊ έπαιζε μπάλα μόνος του και σε ένα κοινό που ήξερε τότε απλά το χασίς και τον Hendrix. Το κοινό τώρα είναι μορφωμένο και ενημερωμένο... Έχει πολλές περισσότερες απαιτήσεις από αυτό του 60' και του 70'.

Επειδή η φαντασία του σημερινού ανθρώπου έχει φτάσει σε απίστευτα επίπεδα, το μόνο που μπορείς τελικά να απολαύσεις στον κινηματογράφο, είναι η υλοποίηση της και η εκτίμηση μιας καλής δουλειάς.

Μην κάνετε σαν οπαδοί ομάδας. Ήμαρτον.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια απο τις λίγες ταινίες που περιμένω να είναι καλές. Ελπίζω να μη μας απογοητεύσει.

Πάντως σπανίως η ρεαλιστική απεικόνιση της φυσικής είναι και "πιασάρικη" σε ταινίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Killik

 

Να συμπληρώσω στα όσα πολύ σωστά έγραψες, ότι η συνέχεια του 2001 (2010), αν και υποδυέστερη σαν ταινεία από την πρώτη, απαντά σε πολλά από τα ερωτήματα της πρώτης ταινείας, όπως για παράδειγμα γιατί δυσλειτούργησε ο HAL (όχι ο moderator! :P)

 

το 2010 ειναι μια πολυ underrated ταινια που βρισκεται υπο τη σκια του πρωτοτυπου αριστουργηματος.

ειναι πολυ καλη ταινια και αξια συνεχεια του 2011. χαιρομαι που ο Clarke στο σεναριο του εξηγησε καποια απο τα plotholes της original, ειδικα την δυσλειτουργια του ΧΑΛ η οποια στο context της προηγουμενης ταινιας δεν εβγαζε νοημα.

οσοι δεν την εχουν δει, αξιζει να της ριξουν μια ματια.

 

επισης προτεινω και τα Psycho 2 και Εxorcist 3, ως παραγνωρισμενα αλλα αξιοπρεπη σηκουελ μεγαλων ταινιων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα προσωπικά το μόνο που με εκνεύρισε με την ταινια 2001: A Space Odyssey , ήταν προς το τέλος τα 10 λεπτα (με το ρολόι !!!) με τα εναλλασσόμενα χρώματα

 

ούτε 1 ούτε 2 αλλα 10 !!!

 

Έλεος !!! Δεν θα πάθουμε και επιληψία για το μ@λάκα τον Kubrick

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Dark Knight είναι χολυγουντιανά παραμυθάκια για μικρά παιδάκια, τι μεγάλες ταινίες λέει ο ποιητής και το Inception είναι από τις μεγαλύτερες πατάτες που έχω δει τα τελευταία χρόνια.

Μερικοί μπερδεύουν τους μεγάλους δημιουργούς με τους μάστορες των ειδικών εφέ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...