Προς το περιεχόμενο

Οι Marvel και DC Comics ανακοίνωσαν τα κινηματογραφικά σχέδια τους μέχρι το 2020


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ant man??γιατι γιατι να το υποστουμε αυτο black pnther??υπαρχουν τοσοι που μπορουν να κανουν καλυτερα τουλαχιστον ελπιζω οι συγκεκριμενες να ειναι μονο για να γινει μια συνδεση με τους avengers αλλιως αν πανε για τριλογια.....βεβαια marvel ειναι μπορει να ειναι καλες οι ταινιες ειδικα αν εχουν καλη σκηνοθεσια και καστ,εγω περιμενω πως και πως να δω gambit ειναι απο τους αγαπημενους μου αλλα δεν ειναι βασικος και δεν τον ειχαν βαλει τουλαχιστον θα βλεπουμε κατι και απο marvel και απο dc κατι ειναι και αυτο αντε να δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tο 80'-90' αυτές οι ταινίες ήταν low budget, σήμερα όμως που υπάρχει και η απαιτούμενη τεχνολογία για να αποδώσει αυτά που διάβαζες στα comic χαίρεσαι να τις βλέπεις στο σινεμά, η χαρά του pop corn ένα πράγμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είσαι απόλυτος. Στα 80's-90's γυρίστηκαν μερικές από τις πιο αξιόλογες ταινείες Superman/Batman και μην ξεχνάμε την πολύ καλή σειρά The Flash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά σαν αίσθηση σου άφηνε έναν τύπο με πιτζάμα, για να μην σχολιάσουμε και τα επικά πλάνα που φαίνονταν τα σχοινιά που κράταγαν τον Superman όταν "πέταγε"

Μπορεί να ήταν καλή ταινία αλλά σαν απόδοση comic έπρεπε να φτάσουμε σήμερα, με την τεχνολογία των υπολογιστών για να δούμε μια πραγματικά επική μεταφορά από όπως τους αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια ακόμα φορά θα επιμείνω ότι τα εφέ δεν είναι αυτά που κάνουν καλή μια ταινεία, αλλά η ιστορία, το καστ και γενικότερα η υλοποίηση, και για του λόγου το αληθές βαθμολογίες από IMDB:

 

Superman (1978): 7.3

Superman II (Richard Donner's Cut) (1980): 7.9

Superman Returns (2006): 6.1

Man of Steel (2012): 7.3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια ακόμα φορά θα επιμείνω ότι τα εφέ δεν είναι αυτά που κάνουν καλή μια ταινεία, αλλά η ιστορία, το καστ και γενικότερα η υλοποίηση, και για του λόγου το αληθές βαθμολογίες από IMDB:

 

Superman (1978): 7.3

Superman II (Richard Donner's Cut) (1980): 7.9

Superman Returns (2006): 6.1

Man of Steel (2012): 7.3

μπραβω, και εγω εχω φιλο που δεν βλεπει doctor who επιδη τα πρώτα (2005) επεισοδια εχεις γελοία εφε. του λεω δες το για το σεναριο, για την ιστορια, δεν μπορεις να πηδήξεις 5 σεζόν επιδη θες γαματα εφε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εφέ μπορεί να μην είναι το παν για μια οποιαδήποτε ταινία αλλά για την συγκεκριμένη κατηγορία ταινιών είναι must γιατί θέλουμε να δούμε τους ήρωες τον comic να κάνουν αυτά που κάνουν και στα comic, όχι να φλυαρούν ακατάπαυστα σε ένα στούντιο. Σαν μεταφορά λοιπόν, οι παλιές ταινίες με υπερήρωες ουδεμία σχέση έχουν με τις σύγχρονες διότι δεν είχαν τα μέσα να το κάνουν αυτό.

Σαν σενάριο, πλοκή, σκηνοθεσία κτλ. βρίσκω τις σύγχρονες αν όχι καλύτερες σίγουρα διασκεδαστικότερες, με απόδειξη τον κόσμο που τις αγαπάει και τις πρωτοφανείς εισπράξεις που κάνουν τα τελευταία χρόνια, (το οποίο είδος ταινιών υπάρχει εδώ και 30+ χρόνια να σου θυμίσω) τι άλλαξε? Άλλαξε το ότι αντί να τους δείχνουν παρακατιανούς με πιτζάμες έχουν πια την τεχνολογία να στους δείξουν ως Υπέρ-Ήρωες. Το αυτονόητο δηλαδή, αυτό που είναι και στα comic.

 

Τα ratings του IMDB δε μου λένε κάτι, παρόλα αυτά για την ιστορία..

Avengers (2012) 8.2
X-Men Days of future past (2014) 8.2
Batman dark knight returns (2012) 8.6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εφέ μπορεί να μην είναι το παν για μια οποιαδήποτε ταινία αλλά για την συγκεκριμένη κατηγορία ταινιών είναι must γιατί θέλουμε να δούμε τους ήρωες τον comic να κάνουν αυτά που κάνουν και στα comic, όχι να φλυαρούν ακατάπαυστα σε ένα στούντιο. Σαν μεταφορά λοιπόν, οι παλιές ταινίες με υπερήρωες ουδεμία σχέση έχουν με τις σύγχρονες διότι δεν είχαν τα μέσα να το κάνουν αυτό.

Σαν σενάριο, πλοκή, σκηνοθεσία κτλ. βρίσκω τις σύγχρονες αν όχι καλύτερες σίγουρα διασκεδαστικότερες, με απόδειξη τον κόσμο που τις αγαπάει και τις πρωτοφανείς εισπράξεις που κάνουν τα τελευταία χρόνια, (το οποίο είδος ταινιών υπάρχει εδώ και 30+ χρόνια να σου θυμίσω) τι άλλαξε? Άλλαξε το ότι αντί να τους δείχνουν παρακατιανούς με πιτζάμες έχουν πια την τεχνολογία να στους δείξουν ως Υπέρ-Ήρωες. Το αυτονόητο δηλαδή, αυτό που είναι και στα comic.

 

Τα ratings του IMDB δε μου λένε κάτι, παρόλα αυτά για την ιστορία..

Avengers (2012) 8.2

X-Men Days of future past (2014) 8.2

Batman dark knight returns (2012) 8.6

 

Μα δεν είπα ότι δεν βγαίνουν καινούργιες αξιόλογες ταινείες με υπερήρωες. Η σειρά ταινειών Iron Man και Avengers είναι από τις αγαπημένες μου και τις έχω τιμήσει πηγαίνοντας να τις δώ cinema μαζί με μερικές ακόμα. Από την άλλη το Dark Knight trilogy, το Man of Steel και οι ταινείες X-Men προσωπικά ΔΕΝ μου άρεσαν.

 

Εσύ όμως αφορίζεις οποιαδήποτε παλιά ταινεία με υπερήρωες, λες και ο κινηματογράφος ξεκινάει στα 2000's.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακριβώς, για παράδειγμα τα Batman του Tim Burton τα θεωρώ πολύ καλύτερα από του Nolan αλλά αυτά είναι προσωπικά γούστα. Το Iron Man ειδικά το πρώτο και το Avengers είναι πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...