Προς το περιεχόμενο

Μπλέ οθόνες στο pc.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάλι είχαμε μπλε οθόνη. Τρεις την παρασκευή (σε ώρες που έλειπα) και μία σήμερα.  Την Παρασκευή δεν ξέρω τη προηγήθηκε και πέταξε μπλε οθόνη. Σήμερα εκεί που πήγα να ανοίξω τις ειδοποιήσεις στο insomnia έβγαλε η οθόνη "no singal" και έκανε restart.  Βασικά θυμήθηκα για την Παρασκευή, την μία bsod την πήρα την ώρα που είχα ανοιχτό το chrome και το windows media center και έφτιαχνα τα κανάλια στο usb tv tuner που έχω.

 

 

Εδώ έχω και τα αρχεία. 1, 2, 3, 4

post-219161-0-32630800-1415531550_thumb.png

post-219161-0-48797300-1415531553_thumb.png

post-219161-0-70761400-1415531557_thumb.png

post-219161-0-69248000-1415531561_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απ οτι βλεπω δεν εχει αλλαξει κατι απο αυτα που σου ειπα να διορθωσεις πριν μερες (..για την ακριβεια μαλλον χειροτερευσε η κατασταση):

Με μια γρηγορη ματια για παραδειγμα: Ενας απο τους drivers που χρησιμοποιεις καθημερινα ειναι αυτος της καρτας δικτυου σου, ο Rt64win7.sys απο το 2011.

Και επιστρεφω στο αποτελεσμα που εβγαλε ο BSODAnalyzer σχετικα με τον Generic USB Driver νωριτερα. Ισως υπαρχει κατι που χρησιμοποιει τις USB σου, το οποιο εχει προβλημα. Με λιγο σκαψιμο στην παραπανω λιστα, υπαρχει οντως κατι που ταιριαζει στην παραπανω περιγραφη: o RTL2832UUSB.sys και ο RTL2832UBDA.sys οι οποιοι ειναι απο το 2011 και 2012 αντιστοιχα και προκειται για drivers της Realtek και παλι (REALTEK USB DVB USB Driver).

Δεν εψαξα λεπτομερως ολοκληρη τη λιστα για να δω τι χρειαζεται update και τι οχι, ειναι δικη σου δουλεια αυτο. Εαν μετα απο updates που θα κανεις παραμεινει το προβλημα, επεται και συνεχεια της αναλυσης.

 

Ο RTL2832UUSB.sys και ο  RTL2832UBDA.sys παραμενουν ως εχουν, εναν ew_jubusenum.sys απο το 2011 (HUAWEI modem ή κατι τετοιο), εναν AtihdW76.sys του 2012 και αυτη τη φορα ο Rt64win7.sys ειναι απο το 2009. Και αυτα με μια γρηγορη ματια στο Drivers tab.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρική μου είναι παλιά γι'αυτό. Τι άλλο να κάνω, κουράστηκα. Στα παιχνίδια δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα ποτέ.

 

Πριν μέρες (πριν πετάξει αυτές τις μπλε οθόνες) είχα βάλει ένα huawei k3772 stick της vodafone αλλά δεν το χρησιμοποίησα τελικά. Τώρα το ξήλωσα τελείως από το task manager ενώ είχα βγάλει μόνο το πρόγραμμα οδήγησης.

post-219161-0-78784500-1415534523_thumb.png

post-219161-0-50140500-1415534541_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η μητρική μου είναι παλιά γι'αυτό. Τι άλλο να κάνω, κουράστηκα. Στα παιχνίδια δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα ποτέ.

Σου εχω πει τι να κανεις. Το οτι δεν αντιμετωπιζει προβλημα στα παιχνιδια δεν σημαινει κατι οπως ειναι ξεκαθαρο απο τα υπολοιπα προβληματα που αντιμετωπιζεις. Και απο απορια, ο driver της καρτας δικτυου γιατι υποβαθμιστηκε απο driver του 2011 σε driver του 2009?

 

Πριν μέρες (πριν πετάξει αυτές τις μπλε οθόνες) είχα βάλει ένα huawei k3772 stick της vodafone αλλά δεν το χρησιμοποίησα τελικά. Τώρα το ξήλωσα τελείως από το task manager ενώ είχα βγάλει μόνο το πρόγραμμα οδήγησης.

Οι μπλε οθονες που πηρες τις τελευταιες μερες δεν ειναι απαραιτητα αποτελεσμα του driver της Huawei. Αλλα η παρουσια αυτου και αλλων αντιστοιχα απαρχαιωμενων drivers, μονο ευλογια δεν αποτελουν για τα windows και το software που εχεις εγκατεστημενο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα δικτύου μου  είναι realtek. Μπορώ να μπω στην realtek και να κατεβάσω από κει τους driver? (εγώ τους κατέβασα από το site της μητρικής).  Επίσης μόλις έβαλα το tv tuner που έχω μου έβγαλε στο windows update ενημέρωση για το REALTEK USB DVB USB Driver το οποίο και το έκανα. Δεν έχω τίποτε άλλο realtek. Δεν ξέρω γιατί υποβαθμίστηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η κάρτα δικτύου μου  είναι realtek. Μπορώ να μπω στην realtek και να κατεβάσω από κει τους driver? (εγώ τους κατέβασα από το site της μητρικής).

Yeap

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν συγνώμη αν σε έχω κουράσει.


Νομίζω ότι το βρήκα. Στην εικόνα αριστερά είναι η σελίδα του κατασκευαστή και δεξιά ο driver που βρήκα.  Επίσης έτρεξα το driver genius pro για να μου πει τι θέλει αναβάθμιση αλλά δεν πάτησα επιδιόρθωση. Όντως η κάρτα δικτύου ήθελε ανάβαθμιση και μόλις τον έβαλα και έκανα scan εξαφανίστηκε από αυτά που θελαν αναβάθμιση (καλό αυτό ε)?

post-219161-0-61458300-1415538907_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το driver genius pro αναβάθμισα όλους τους driver που ήθελαν update εκτός από τους 2 στην φωτογραφία Μπορείς να με βοηθήσεις γιατί δεν έβγαλα άκρη με αυτούς?

 

 

Να τονίσω ότι δεν έβαλα το driver genius pro να τους κατεβάσει αλλά τους κατέβασα και τους εγκατέστησα εγώ χειροκίνητα.

post-219161-0-06307100-1415546218_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δυστυχως δεν εχω ιδεα τι παιζει με το Driver Genius και τι εννοει με τα 2 packages και τους 12 drivers στους οποιους αναφερεται, καθως δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά οκ δεν πειράζει. Από το αρχείο που κρατάω μου λείπει to πρόγραμμα για το chipset της μητρικής. Αυτό είναι κοινό για όλες τις μητρικές με socket 775? Που μπορώ να το βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλά οκ δεν πειράζει. Από το αρχείο που κρατάω μου λείπει to πρόγραμμα για το chipset της μητρικής. Αυτό είναι κοινό για όλες τις μητρικές με socket 775? Που μπορώ να το βρω.

Φανταζομαι πως καπου στο  download center της Intel με τους καταλληλους ορους αναζητησης για τη μητρικη σου, θα βγαλεις ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οκ thanks. Ελπίζω να έχει φτιάξει τώρα,

No worries, εχει και συνεχεια εαν δεν βγει ακρη ακομα και με ολους τους drivers up-to-date (..και 'καθαρο' hardware).

Χρονο και υπομονη να χεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τι άλλο μπορεί να φταίει?

Up-to-date OS+software+drivers+error free hardware δυστυχως δεν μεταφραζεται σε 100% λειτουργικο pc.

Υπαρχουν περιπτωσεις οπου πχ o up-to-date driver προκαλει προβληματα τα οποια μπορουν να εντοπιστουν εαν προχωρησεις σε δοκιμες του μεσω εξειδικευμενου ελεγχου (ο οποιος υπαρχει ενσωματωμενος σε καθε εκδοση Windows και λεγεται driver verifier).

Αλλα δεν χρειαζεται να προτρεχουμε, αυτες οι περιπτωσεις δεν ειναι καθημερινες και πριν φτασουμε εκει καλο ειναι να επιβεβαιωσουμε οτι ολα τα υπολοιπα βηματα που μπορουν να βοηθησουν, εχουν πραγματοποιηθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...