Προς το περιεχόμενο

Peaky Blinders


ask

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Βάρυνε απότομα στο 2ο επεισόδιο, ελπίζω να ανέβει ξανά στο επόμενο γιατί δεν βγάζουν και πολλά..

εννοεις ψυχολογικα ή ειναι κακο επεισοδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ δυνατό επεισόδιο. Αλλά άφησε μερικά ερωτήματα.

Spoiler

Τι έκανε άραγε ο John? Ελπίζω μην του την σφύριξε και είπε να τα τινάξει.

Επίσης, τι είπε προς το τέλος στο οικογενειακό τραπέζι ο Thommy στον Duke?

Ο οποίος μπάσταρδος Duke ήρθε από το πουθενά και έχει υφάκι. Προσωπικά δεν τον συμπαθώ, ειδικά με τον τρόπο που φέρθηκε στον Finn. Ξενέρωσα  στην σκηνή εκείνη διότι τον συμπαθώ τον Finn. Σκέφτηκα μήπως δεν του είπαν την αλήθεια για τον Billy ότι είναι προδότης και γι'αυτό αντέδρασε έτσι ο Finn. Αλλιώς δεν νομίζω να έπαιρνε ακόμα το μέρος του Billy αν ήξερε την αλήθεια.

Τώρα βέβαια ο Thommy το οργάνωσε όλο αυτό για να προστατεύσει τον Finn από την ζωή αυτή, διότι θέλει ένα καλύτερο μέλλον για εκείνον, ενώ ο Duke είναι ήδη καριολάκος και πιθανός να έπαιρνε την θέση του Thommy. Οπότε ο Thommy θεώρησε ότι πρέπει να διώξει τον Finn, για το καλό του.

Απλά θα προτιμούσα να το κάνουν με άλλον τρόπο και όχι να του φερθούν σαν μούλο. Τόσο καιρό παίζει στην σειρά και ήρθε στο άκυρο ο Duke και ξαφνικά έγινε Peaky Blinders μη χέσω.

Anyway. Άφησε ερωτήματα και σχετικά με την εκδίκηση του Finn ο οποίος ήθελε να σκοτώσει τον Duke και μακάρι να το κάνει.

Σχετικά με τον Michael καλά έπαθε που σκοτώθηκε αν και πίστευα ότι ίσως τελευταία στιγμή αλλάξει σχέδια και κάνει συμμαχία με τον Thommy.

Θεωρώ ότι άνετα έπαιρνε μια season ακόμα.

 

Άντε να δούμε πότε θα βγει η ταινία.

 

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Moderators

Ας ρίξω λίγο κράξιμο.

Από το πρώτο επεισόδιο μέχρι και το τελευταίο ήταν μια σειρά που ειλικρινά ήθελα να μου αρέσει και το προσπάθησα πραγματικά να μου αρέσει, μιας και με ελκύουν οι gangsters και τα 20's. Μου άρεσε στα σημεία, είχε πολλές καλές στιγμές, αλλά η ροή της καταντούσε σχετικά μονότονη, φαντάζομαι λόγω της κινηματογραφικότητάς της.

Γενικά, μου κάθονταν στο λαιμό οι σεναριακές τρύπες και η ασυνέπεια που έδειχναν οι χαρακτήρες στο χτίσιμο τόσων ετών. Όλο το στήσιμο της σειράς ήταν πολύ δυσνόητο, μου θύμιζε πάρα πολύ έντονα το Baccano!, μόνο που στο Βaccano! υπήρχε λόγος που το πράγμα γινόταν περίπλοκο, στο Peaky Blinders πολλές φορές ένιωθα ότι τα πράγματα περιπλέκονται χωρίς λόγο, μόνο και μόνο για να υπάρξει σασπένς εκεί που δεν «χωρούσε». Δεν γίνεται ρε φίλε να έχει μια τελευταία σεζόν 6 επεισοδίων και σε κάθε επεισόδιο να μας προσθέτεις κι από έναν νέο χαρακτήρα που υποτίθεται ότι πρέπει να δεθούμε κιόλας μαζί του. Δεν βοηθούσε και το γεγονός ότι ήταν ότι πιο βαρύ έχω δει στην ζωή μου. Απ' όπου και να το πιάσουμε, σενάριο, διάλογοι, ερμηνείες ήταν τέρμα δύσπεπτο, μπροστά του το Sopranos μοιάζει παιδική χαρά.

Καταλαβαίνω ότι τους χάλασε την σούπα ο θάνατος της McCrory (μιας και δεν νοούνται Peaky Blinders χωρίς Αunt Paulie), αλλά δεν υπήρχε λόγος για τόση προχειρότητα στην τελευταία σεζόν. Αν δεν είχαν τι να μας δείξουν, ας μην έβγαζαν έκτη σεζόν, ας έβγαζαν τώρα την ταινία που θα έκανε wrap up την υπόθεση.

Τελοσπάντων, καλά πέρασα τόσα χρόνια, θα δω και την ταινία όταν βγει, αλλά θα προτιμούσα να μου άρεσε περισσότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Peaky Blinders[Season 6][Series Finale]

AAAAQbqi-OAwd-Yv-Bx-Ymsb3-M3-Khb-VIwua4r

https://www.imdb.com/title/tt2442560/episodes

Χμμμ οχι δεν ηταν μια καλη σεζον δυστυχως. Απο που να αρχισω? Σχεδον ολοι οι πρωταγωνιστες ηταν out of pace σε αυτο που τους ειχαμε μαθει. Απο f@cking cool σειρα πηγαμε σε στυλ Αγγελοπουλο ξεφυγαν στο δραμα ειδικα προς τη μεση της σεζον νομιζες οτι το επεισοδιο που ειναι μιας ωρας κραταει εναν αιωνα κυριολεκτικα τα επεισοδια 2-5 μου φανηκαν σαν ενα τεραστιο filler με το επεισοδιο 1 να τρωγετε και να σου ανοιγει την ορεξη για τα επομενα και το τελευταιο ειχε καποιες δυνατες στιγμες αλλα το κλεισιμο ηταν κακιστο δεν ξερω τι σκεφτονταν οι σεναριογραφοι. Ευτυχως θα βγει ταινια ελπιζω σε πιο σωστο κλεισιμο γιατι ειναι μια σειρα που αγαπησαμε ειδικα μεχρι την 5η σεζον και βγαζουν την 6η και καταστρεφουν οτι εχουν χτισει μεχρι τοτε σαν να κανουν αγγαρεια. Ακομα και ο Cillian Murphy δειχνει σαν να βαριεται σε καποιε στιγμες τι να κανει ο ανθρωπος με αυτες τις σκηνες που τον εβαλαν να παιξει. Ευτυχως παρεμεινε εξαιρετικη η φωτογραφια η ατμοσφαιρα το soundtrack και καπως την παλεψα στα ενδιαμεσα επεισοδια. Ελπιζω σε μια καλη ταινια ανταξια της υπολοιπης σειρας και οχι της 6ης σεζον γιατι δεν καταλαβαινω γιατι επρεπε να την κλεισουν ετσι και να απογοητευσουν το φανατικο κοινο τους. 7.5/10

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Arkin είπε

Peaky Blinders[Season 6][Series Finale]

AAAAQbqi-OAwd-Yv-Bx-Ymsb3-M3-Khb-VIwua4r

https://www.imdb.com/title/tt2442560/episodes

Χμμμ οχι δεν ηταν μια καλη σεζον δυστυχως. Απο που να αρχισω? Σχεδον ολοι οι πρωταγωνιστες ηταν out of pace σε αυτο που τους ειχαμε μαθει. Απο f@cking cool σειρα πηγαμε σε στυλ Αγγελοπουλο ξεφυγαν στο δραμα ειδικα προς τη μεση της σεζον νομιζες οτι το επεισοδιο που ειναι μιας ωρας κραταει εναν αιωνα κυριολεκτικα τα επεισοδια 2-5 μου φανηκαν σαν ενα τεραστιο filler με το επεισοδιο 1 να τρωγετε και να σου ανοιγει την ορεξη για τα επομενα και το τελευταιο ειχε καποιες δυνατες στιγμες αλλα το κλεισιμο ηταν κακιστο δεν ξερω τι σκεφτονταν οι σεναριογραφοι. Ευτυχως θα βγει ταινια ελπιζω σε πιο σωστο κλεισιμο γιατι ειναι μια σειρα που αγαπησαμε ειδικα μεχρι την 5η σεζον και βγαζουν την 6η και καταστρεφουν οτι εχουν χτισει μεχρι τοτε σαν να κανουν αγγαρεια. Ακομα και ο Cillian Murphy δειχνει σαν να βαριεται σε καποιε στιγμες τι να κανει ο ανθρωπος με αυτες τις σκηνες που τον εβαλαν να παιξει. Ευτυχως παρεμεινε εξαιρετικη η φωτογραφια η ατμοσφαιρα το soundtrack και καπως την παλεψα στα ενδιαμεσα επεισοδια. Ελπιζω σε μια καλη ταινια ανταξια της υπολοιπης σειρας και οχι της 6ης σεζον γιατι δεν καταλαβαινω γιατι επρεπε να την κλεισουν ετσι και να απογοητευσουν το φανατικο κοινο τους. 7.5/10

Μιας και ανεφερες την ταινια, μονο εμενα με "χαλαει" οτι θα παει σε ταινια; Καλυτερο θα ηταν να βγαλει αλλα 2 επεισοδια στην 6η σεζον και να το κλεισει οριστικα. Περιμεναμε 3 χρονια την 6η σεζον, η οποια ηταν και μετρια, μας ειπαν οτι θα ειναι η τελευταια αλλα τελικα δε θα δουμε το φιναλε στην τελευταια σεζον, θα περιμενουμε καμια 3αρα χρονια την ταινια. Θα φαμε στο τελος καμια 6ετια για να δουμε ενα απλο φιναλε.

Επεξ/σία από yanis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...