Προς το περιεχόμενο

Επιλογή λειτουργικού για παλιό PC


pavlos77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ενα PC παλιό με αυτά τα χαρακητιριστικα:

Pentium 4 2.6 Ghz

768 MB RAM

Κάρτα γραφικών με 16 MB RAM :P

Υπάρχει περίπτωση να βρώ καλύτερη.

Τι λειτουργικό θα μου προτείνατε?Windows XP αξίζει να του βάλω?Η κάρτα γραφικών επηρεάζει την λειτουργεία του PC δλδ τον κάνει πιο αργό?Αν κάνω overclock την CPU λέτε να δω καμιά διαφορά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα με τις ανάγκες που έχεις υπάρχουν επιλογές. Τα Windows XP θα τρέχουν μια χαρά γενικά στο σύστημα σου. Να ξέρεις βέβαια ότι θα έχεις περιορισμένες δυνατότητες. Για παράδειγμα, εννοείται ότι δεν θα μπορείς να παίξεις αρχεία βίντεο με μεγάλη ανάλυση, ενώ και το internet θα σέρνεται σε βαριές σελίδες. Αν όντως χρειάζεσαι πρόσβαση στο internet, προτείνω για browser να βρεις κάποιο παλιό Opera, ενώ και γενικά βρες παλιές εκδόσεις software. Office λογικά το 2003 το τρέχεις άνετα. Παραπάνω λίγο πιο δύσκολα. Η ασφάλεια των Windows XP θα είναι ένα πρόβλημα πάλι. Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα Windows και θες ένα πιο σύγχρονο λειτουργικό θα μπορούσες να δοκιμάσεις κάποια διανομή Linux με ελαφρύ DE (πχ Crunchbang). Το Lubuntu θα δυσκολευτεί πάντως, οπότε δεν θα το πρότεινα. Αν θες υπάρχουν και ακόμα πιο ελαφριές διανομές.

 

Μην κάνεις overclock. Δεν έχει νόημα. Αν μπορείς να βρεις πουθενά καμιά παλιά μνήμη ή καλύτερη κάρτα γραφικών τότε βάλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει το Linux Puppy τώρα και το τρέχω απο stickaki...Γενικά είναι γρήγορα αλλά στο browsing έχει ένα θεματάκι...Θα δοκιμάσω και αυτά που μου είπατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και ένα μικρο θέμα με τον σκληρό. Καταρχιν αξίζει να χρησιμοποιήσω στικακι αντι για σκληρό είναι πιο γρήγορο ; έχω ένα σκληρό παλιό 10 gb ide και άλλο ένα 40 gb data ; μπορώ να χρησιμοποιήσω τον sata στην motherboard που έχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Linux Pappy είναι από τις πιο ελαφριές διανομές. Λογικά το μηχάνημα πετάει με αυτό. Το θέμα με το browsing μην το ψάχνεις, δεν λύνεται. Έχει να κάνει με το βάρος των σελίδων όσο περνάνε τα χρόνια, που ενσωματώνουν βίντεο ή γραφικά απαιτήσεων. 

 

Για να έχεις μια πλήρη σχετικά εμπειρία του υπολογιστή για τα επόμενα 1-2 χρόνια, βρες κάποια ελαφριά έκδοση XP custom made. Ψάξε και κάποιον browser ελαφρύ, και υπολόγισε δυο χρόνια ζωής ακόμη. Overclocking και λοιπά πειράματα σε τόσο παλιό υπολογιστή δεν αξίζει καν. Ακόμη και αν αυξήσεις λίγο την μνημη και ίσως την κάρτα γραφικών και βάλεις 7αρια πάνω, θα σέρνονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο πιο φθηνό και απο ebay?Εγω είχα δει και κάποια που δεν μπαίνανε σε pci slot.

 

To Linux Pappy είναι από τις πιο ελαφριές διανομές. Λογικά το μηχάνημα πετάει με αυτό. Το θέμα με το browsing μην το ψάχνεις, δεν λύνεται. Έχει να κάνει με το βάρος των σελίδων όσο περνάνε τα χρόνια, που ενσωματώνουν βίντεο ή γραφικά απαιτήσεων. 

 

Για να έχεις μια πλήρη σχετικά εμπειρία του υπολογιστή για τα επόμενα 1-2 χρόνια, βρες κάποια ελαφριά έκδοση XP custom made. Ψάξε και κάποιον browser ελαφρύ, και υπολόγισε δυο χρόνια ζωής ακόμη. Overclocking και λοιπά πειράματα σε τόσο παλιό υπολογιστή δεν αξίζει καν. Ακόμη και αν αυξήσεις λίγο την μνημη και ίσως την κάρτα γραφικών και βάλεις 7αρια πάνω, θα σέρνονται. 

Θα δοκιμάσω τα Xp  και κάποια άλλα linux και θα δω ποιο είναι καλύτερο..Όταν λες custom made έχεις τίποτα να προτείνεις?π.χ την lite έκδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...