Προς το περιεχόμενο

Επιλογή λειτουργικού για παλιό PC


pavlos77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τρέχω νεράκι το Arch σε laptop Compaq (Pentium III) του 2001-2002 μαζί με:

 

Qupzilla για browsing

Gtk-youtube-viewer για YouTube

VLC για ταινείες (dvd rip) και τα βιντεάκια που παίζει το από πάνω

Emulators για Arcade, Nintendo, Sega και DosBox

Qbittorrent για torrents

Qmmp για μουσική

 

Και το μηχάνημα γλύτωσε το πέταμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει, αλλά το flash κρασάρει στο YouTube (και σε όλα τα μοζιλοειδή), σε άλλα sites δεν το δοκίμασα.

 

Επίσης να πώ ότι οι Chromium/Chrome δεν έτρεχαν καν, λόγω αρχιτεκτονικής του επεξεργαστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει, αλλά το flash κρασάρει στο YouTube (και σε όλα τα μοζιλοειδή), σε άλλα sites δεν το δοκίμασα.<br><br>

Επίσης να πώ ότι οι Chromium/Chrome δεν έτρεχαν καν, λόγω αρχιτεκτονικής του επεξεργαστή.

Παιζει με refresh (f5) αλλα ειναι σημαντικα πιο αργο σε σχεση με τον chrome ή τον firefox. Επισης διαπιστωσα ασχημο font rendering σε mint cinnamon.

 

Και κατι ακομα: δοκιμασε το mint cinnamon 32bit στο pc. Διαπιστωνω πολυ χαμηλη χρηση της ram και ειναι πληρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες έβλεπα κάτι RAM μπας και πάρω καμία (1 GB ακόμα) αλλά δεν ξέρω αν αξίζει και αν θα δω διαφορά γιατί δύσκολα φτάνω το 1 GB με τον firefox...Θα πάρω σίγουρα μια κάρτα γραφικών γιατί είναι άθλια αυτή που έχω...Μια με 256 MB είναι οκ λέτε για βιντεακια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι και να βάλεις, το μηχάνημα καινούργιο δε θα γίνει... Οποιαδήποτε διανομή δεν κάνει θαύματα, αλλά εξαρτάται τι θέλεις να τρέξεις... Flash είναι τρελό ζόρι για τόσο παλιό μηχάνημα και ειδικά με τις τελευταίες εκδόσεις του Chrome και Firefox... Απλά το λειτουργικό είναι πιο σπονδυλοτό, δηλαδή το φτιάχνεις με τα κομμάτια που θέλεις: διαλέγεις desktop environment, file manager, browser και από εκεί συνεχίζεις με τα εργαλεία που θέλεις... email διαβάζεις με τον thunderbird, αλλά διαβάζεις και με το sylpheed πχ, σερφάρεις με τον epiphany ή με τον dillo και ένα σωρό εναλλακτικά εργαλεία...

 

Και για να να μην το φτιάξεις μόνος σου, υπάρχουν ελαφριές διανομές, όπως το crunchbang που το προτιμώ από τα παλιά μηχανήματά μου μέχρι και τα καινούργια που έχω: λιτό και λειτουργικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά στο παλιό μηχάνημα άλλαξα τον Qupzilla με τον Opera 12 (δεν ξέρω γιατί, τα μοζιλοειδή κρασάρανε και στις πιο απλές σελίδες) και το Gtk-youtube-viewer με το Smtube (απίστευτο προγραμματάκι). Διανομή και γραφικό περιβάλλον παραμένουν τα Arch και LXQT αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφερει για κατι ελαφρυ για απλη χρηση, καλος ειναι. Αν θες για κατι πιο σοβαρο, τοτε οχι. Ηδη πολλες σελιδες δεν δουλευουν καλα με την opera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...