Προς το περιεχόμενο

Το Internet Archive σας δίνει πρόσβαση σε περισσότερα από 900 κλασσικά παιχνίδια


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για όσους θέλουν να ταξιδέψουν στο παρελθόν και να έχουν πρόσβαση σε κλασσικά παιχνίδια από κονσόλες της εποχής, το νέο project του Internet Archive τους ενδιαφέρει άμεσα.Το Internet Archive το γνωρίζουμε από τις παλαιότερες εκδόσεις ιστοσελίδων που διαθέτει στη βάση του, και με τη νέα κατηγορία που εγκαινιάζει με την ονομασία Console Living Room, επιθυμεί να διατηρήσει ζωντανά δημοφιλή videogames από κονσόλες όπως το Atari 2600 ή το Sega Genesis (Mega Drive) αλλά και arcade μηχανήματα.

 

Συνολικά η νέα κατηγορία διαθέτει μέχρι στιγμής περισσότερα από 900 παιχνίδια και αποτελεί μέρος του JSMESS project το οποίο στηρίζεται σε javascript με στόχο να υποστηρίξει όσο το δυνατόν περισσότερα συστήματα του παρελθόντος. Η επιλογή της javascript σύμφωνα με τους δημιουργούς έχει γίνει προκειμένου «να μπορεί να προσαρτηθεί σε ιστοσελίδες η ιστορία των υπολογιστών και των τότε εμπειριών όπως γίνεται με ταινίες, έγγραφα και αρχεία ήχου».

 

Αν και δε λείπουν τα bugs κατά την αναπαραγωγή αρκετών παιχνιδιών ή η απουσία ήχου σε αρκετά από αυτά, εντούτοις η ομάδα του JSMESS έχει καταφέρει να κάνει το δημοφιλές MAME project να τρέξει μέσα από browser κάτι που σίγουρα είναι από μόνο του εντυπωσιακό. Ήδη τα πρώτα δείγματα δείχνουν άκρως ενθαρρυντικά, με το Internet Archive να ανακοινώνει ότι ο ρυθμός επισκέψεων στην ιστοσελίδα του έχει διπλασιαστεί. Στα παιχνίδια που μπορεί να βρει κάθε ενδιαφερόμενος περιλαμβάνεται φυσικά το Pacman, το Astro Invader, το Golden Axe κ.α

 

Link.png Site: Internet Arcade

Link.png Site: TechCrunch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ετσι για να σταματήσουν να χρυσόπουλάνε καποιοι ρετρό παιχνίδια...

U can say that again!

Πάω να τσαλαβουτήξω στη memory lane των Coin op, Console και Early PC XT/AT Years! :P

 

--Edit

photo.jpg?sz=50

Server error 502 --

probably because our servers are overloaded right now.

χαχαχαχαχα να πω οτι δέν το περίμενα........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς πως λεγόταν ένα παιχνιδάκι που πολεμούσες σε μια αρχαία εποχή και αντιμετώπιζες δράκους και άλλους ανθρώπους και έτρωγες φρούτα και έπαιρνες δύναμη; Το έπαιζα μικρός και μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά δεν μπορώ να το θυμηθώ. Θυμάμαι είχα ρίξει πολλά πενηντάρικα στα φλιπεράκια.

 

Τώρα με το mame δεν είναι δυνατόν να ψάξω όλα τα παιχνίδια για να το βρω. Παλιές καλές εποχές. Αυτό μου άρεσε περισσότερο και ένα παιχνίδι όπου είχες ένα μηχανάκι και έκανες delivery πίτσες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι αυτό φίλε. Θυμάμαι για όπλο είχε μια "πυρούνα" που την κρατούσες και την κάρφωνες στους άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς πως λεγόταν ένα παιχνιδάκι που πολεμούσες σε μια αρχαία εποχή και αντιμετώπιζες δράκους και άλλους ανθρώπους και έτρωγες φρούτα και έπαιρνες δύναμη; Το έπαιζα μικρός και μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά δεν μπορώ να το θυμηθώ. Θυμάμαι είχα ρίξει πολλά πενηντάρικα στα φλιπεράκια.

 

Τώρα με το mame δεν είναι δυνατόν να ψάξω όλα τα παιχνίδια για να το βρω. Παλιές καλές εποχές. Αυτό μου άρεσε περισσότερο και ένα παιχνίδι όπου είχες ένα μηχανάκι και έκανες delivery πίτσες!

αυτο με την πιτσα delivery το επαιζα και εγω :P και ενα αλλο που μοιραζες εφημεριδες αλλα ηταν με ποδηλατο νομιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς πως λεγόταν ένα παιχνιδάκι που πολεμούσες σε μια αρχαία εποχή και αντιμετώπιζες δράκους και άλλους ανθρώπους και έτρωγες φρούτα και έπαιρνες δύναμη; Το έπαιζα μικρός και μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά δεν μπορώ να το θυμηθώ. Θυμάμαι είχα ρίξει πολλά πενηντάρικα στα φλιπεράκια.

 

Τώρα με το mame δεν είναι δυνατόν να ψάξω όλα τα παιχνίδια για να το βρω. Παλιές καλές εποχές. Αυτό μου άρεσε περισσότερο και ένα παιχνίδι όπου είχες ένα μηχανάκι και έκανες delivery πίτσες!

 

Κάποιες παραπάνω πληροφορίες ? Ήταν side scrolling, platform, First-person ? Ποια εποχή περίπου ?

 

αυτο με την πιτσα delivery το επαιζα και εγω :P και ενα αλλο που μοιραζες εφημεριδες αλλα ηταν με ποδηλατο νομιζω

 

Το Paperboy προφανώς εννοείς ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εποχή 1994-95 όχι δεν ήταν fps. Περιπέτεια ήταν. Δυστηχώς δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα. Μου είχε κάνει εντύπωση αυτό το παιχνίδι.

 

Το παιχνίδι με τις πίτσες πολύ ωραίο και αυτό. Είχες το μηχανάκι και πέρναγες ανάμεσα από νταλίκες και αυτοκίνητα, ανέβαινες ράμπες και πήδαγε ψηλά. Ωραία παιχνίδια.

 

Ξέχασα να αναφέρω και το Mortal Kombat. Ένα από τα αγαπημένα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς πως λεγόταν ένα παιχνιδάκι που πολεμούσες σε μια αρχαία εποχή και αντιμετώπιζες δράκους και άλλους ανθρώπους και έτρωγες φρούτα και έπαιρνες δύναμη; Το έπαιζα μικρός και μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά δεν μπορώ να το θυμηθώ. Θυμάμαι είχα ρίξει πολλά πενηντάρικα στα φλιπεράκια.

 

Τώρα με το mame δεν είναι δυνατόν να ψάξω όλα τα παιχνίδια για να το βρω. Παλιές καλές εποχές. Αυτό μου άρεσε περισσότερο και ένα παιχνίδι όπου είχες ένα μηχανάκι και έκανες delivery πίτσες!

Δε φανταζομαι να εννοεις το Wonder boy?

Οσον αφορα το παιχνιδι με την πιτσα ειναι το Radical Bikers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εποχή 1994-95 όχι δεν ήταν fps. Περιπέτεια ήταν. Δυστηχώς δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα. Μου είχε κάνει εντύπωση αυτό το παιχνίδι.

 

Το παιχνίδι με τις πίτσες πολύ ωραίο και αυτό. Είχες το μηχανάκι και πέρναγες ανάμεσα από νταλίκες και αυτοκίνητα, ανέβαινες ράμπες και πήδαγε ψηλά. Ωραία παιχνίδια.

 

Ξέχασα να αναφέρω και το Mortal Kombat. Ένα από τα αγαπημένα μου.

 

Μήπως εννοείς το Dragon's Lair, το πρώτο laser-disc παιχνίδι

 

Edit: μου ήρθε, το σκέφτηκα από το post του gk, εννοείς το Wonder Boy III Monster Lair

 

Αυτό με τις pizza πρέπει να ήταν το Radikal Bikers :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...