Προς το περιεχόμενο

Αντιστοιχία AMD - Pentium 4


^NWO^

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Δημήτρη' date=' μια και είσαι και επαγγελματίας, θα έπρεπε να είσαι λίγο πιο προσεκτικός στις τοποθετήσεις σου...

 

Και άσχετο, αλλά το 'συναρμολογητής στη Στουρνάρη' εμένα πάντως δεν μου ακούγεται σαν τίτλος τιμής, μάλλον το αντίθετο στις περισσότερες περιπτώσεις.

 

ΥΓ: Αν οι AMD είναι beta, ο Ρ3 1.13 τι ήταν;

 

ΥΓ2: Δεν συμμετέχω άλλο στο thread, οι απόψεις μου είναι γνωστές νομίζω.[/quote']

 

Το "συναρμολογητής" το είπα ΜΟΝΟ με την έννοια ότι έφτιαξα και δοκίμασα καμιά 500αριά μηχανάκια με τα χέρια μου, είχα δηλαδή ένα ικανό δείγμα να βγάλω συμπεράσματα. Φυσικά και ΔΕΝ είναι τίτλος γνώσεων Η/Υ. Έχω πονοκεφαλιάσει πολύ περισσότερο με Lego! Δεν παύει όμως να είναι μια τίμια δουλειά.

 

Αν εξαιρέσεις τον Ρ3-1.13 που ήταν πράγματι μαρκετίστικο "μπάλωμα" και απέτυχε όπως και ο Ρ4ΕΕ η ποιότητα κατασκευής δεν επιδέχεται κριτικής. Δες για παράδειγμα τις θερμοκρασίες των CPU ή τι γίνεται αν φύγει η ψύκτρα από τη θέση της http://www.tomshardware.com/cpu/20010917/index.html. Αυτό το (μακάβριο) βίντεο που αναφέρεται στό άρθρο είναι μοναδικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Έχεις μείνει στην εποχή των Thunderbird όμως...

 

Στους τελευταίους επεξεργαστές, τα πράγματα έχουν αλλάξει καθώς από την μια οι AMD έχουν είτε thermal protection (XP) είτε throttling (Barton, Hammer variants) και από την άλλη, το θέμα των θερμοκρασιών έχει αντιστραφεί και οι Ρ4 είναι που ζεματάνε (όπως και οι Prescott)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον KWSN_Men απλώς όπως όλοι ξέρουμε καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα......Άλλωστε η Intel μπορεί να έχει αρκετά "καυτούς" CPU αλλά πάντα με το stock cooler τη βγάζει μια χαρά οπότε δεν δίνει λαβές για διαμαρτυρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον, το PR rating δεν έχει να κάνει με Ρ4, δηλώνει την ισοδυναμία των ΧΡ με τους παλιούς thunderbird ( http://www.ocfaq.com/article.php/overclocking/AMD/36 )

2ον, έγκυρο το tomshardware????????? http://www.team9.gr/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&req=viewarticle&artid=8&page=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά είναι γνωστό ότι ο Θωμάς είναι όπου φυσάει ο άνεμος (και το χρήμα). Τελευταία είναι με την Intel στους επεξεργαστές, την Asus στις μητρικές (εδώ και πολύ καιρό) και φυσικά, τώρα που η Asus θα παράγει και ΑΤΙ άρχισε να την βλέπει και αυτή με καλό μάτι. Το πράγμα παραγίνεται με την Asus. Ο ίδιος πρόσφατα ομολογεί ότι έχει συχνά γεύματα με τον πρόεδρό της, ενώ σε ένα review ενώ σε φωτογραφίες δείχνει σημεία του PCB μιας Gigabyte στο ίδιο το review γράφει χρησιμοποίησε Asus για να κλοκάρει έναν Ρ4 με Προμηθέα. Μη ξεχάσουμε βέβαια και την αυξανόμενη συμπάθεια στην Gigabyte τελευταία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To P-Rating υπήρχε από την εποχή των πρώτων Pentium και το ακολουθούσε και η AMD και η Cyrix. Όσοι ασχολούνταν με υπολογιστές πριν τους Thunderbird" θα το θυμούνται.

 

Όταν η AMD είχε βγάλει τους Κ7 ήταν μπροστά σε άλογα και δεν χρειάζονταν "P-rating" για πουλήσει. Όταν μετά "γκαζωσε" η intel, την ξεπέρασε σε ΜΗz (κάτι που μπορεί να κάνει πιο εύκολα, λόγω μεγαλύτερης υποδομής), ξέθαψε πάλι το p-rating.

 

To αν ο Θωμάς τα παίρνει, είναι gay ή νεοναζί δεν με αφορά. Ο καθένας έχει την ιστορία του και ο καθένας μπορεί να κρίνει. Μπορώ να βγάλω τα συμπεράσματά μου από την παρουσία του P4 "3.6" στο συγκριτικό με τους Athlon64. Το βίντεο όμως είναι αδιάψευστος μάρτυρας. Πριν σχολιάσετε το ποιοί "καίνε" και ποιοί όχι ή αν έχουν thermal protection ή throttling οι Athlon δείτε το βιντεάκι:

 

http://www12.tomshardware.com/images/thg_video_1_cpu_cooling.zip από το άρθρο:

 

Article Info

Hot Spot - How Modern Processors Cope With Heat Emergencies

--------------------------------------------------------------------------------

Created:

September 17, 2001

http://www.tomshardware.com

 

Δεν έχω μείνει σε καμιά παλιά εποχή, έχω Athlon XP 2000+ στους 45 βαθμούς C και P4 1.6@2000 στους 30 (idle και οι 2) και το βλέπω "ιδίοις όμμασι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε αγόρι μου, γιατί συνεχίζεις να βάζεις αυτογκόλ; Μόνοι και μόνο ότι έχουν περάσει 2 (δύο, two, deux, duo) χρόνια από το βιντεάκι και εσύ επιμένεις σε αυτό χωρίς να γνωρίζεις τι έχει γίνει από τότε...

 

Για τα υπόλοιπα 'επιχειρήματα' δε νομίζω ότι χρειάζεται να πω κάτι...

 

Με άλλα λόγια, χαιρετίσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε αγόρι μου' date=' γιατί συνεχίζεις να βάζεις αυτογκόλ; Μόνοι και μόνο ότι έχουν περάσει 2 (δύο, two, deux, duo) χρόνια από το βιντεάκι και εσύ επιμένεις σε αυτό χωρίς να γνωρίζεις τι έχει γίνει από τότε...

 

Για τα υπόλοιπα 'επιχειρήματα' δε νομίζω ότι χρειάζεται να πω κάτι...

 

Με άλλα λόγια, χαιρετίσματα...[/quote']

 

To "τι γνωρίζω από τότε" ή από πριν δεν το ξέρεις φιλαράκο.

 

Αν ξέρεις εσύ και θες να μου το πείς και μένα που δεν αγόρασα ακόμα Prescott να δω αν καίει και "ξέμεινα" στα 2 GHz να το παραθέσεις χωρίς να με ειρωνεύεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνουμε technology! Κάθε σύγκριση που γίνετε πρέπει να ληφθή υπό την παράμετρο του χρόνου! Έτσι λοιπόν δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα/σύγκριση από κάποιο προϊον που δεν υπάρχει πλέον στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνουμε technology! Κάθε σύγκριση που γίνετε πρέπει να ληφθή υπό την παράμετρο του χρόνου! Έτσι λοιπόν δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα/σύγκριση από κάποιο προϊον που δεν υπάρχει πλέον στην αγορά.

 

ΟΚ, από ότι υπάρχει στήν αγορά, ο pentium 4 3000 είναι πιο γρήγορος από τον αντίστοιχο Athlon 3000+, (εκτός αν αμφιβάλλει κάποιος) οπότε στο ΠΑΡΟΝ το P-Rating είναι παραπλανητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειρωνεία την προκαλούν τα λεγόμενά σου...

 

Αρχίζεις με το να προσπαθείς να τεκμηριώσεις τις απόψεις σου με το '40 χρόνια συναρμολογητής, ξέρω'.

 

 

Αναφέρεσαι σε επεξεργαστές beta που ήταν τέτοιοι λόγω αντύπωσεις που σου άφηναν...

 

Μετά αναφέρεσαι σε προβλήματα θερμοκρασίας. Χρησιμοποιείς για παράδειγμα ένα απαρχαιομένο βίντεο από το πιο ξεπουλημένο site του χώρου. Όταν αυτό σου επισημαίνεται, συνεχίζεις να επιμένεις.

 

Ξεχνάς ή αγνοείς ότι εδώ και πολύ καιρό οι μητρικές για ΧΡ περιλαμβάνουν κύκλωμα προστασίας, πράγμα που μπορούν να σου επιβεβαιώσουν και αρκετοί insomniacs που την γλύτωσαν από αυτό; Ξεχνάς ή αγνοείς ότι οι Barton και οι Hammer σε όλες τις εκδόσεις τους (Athlon64, AthlonFX, Opteron) κάνουν throttling, κατεβάζουν δηλαδή την συχνότηττας τους για να προστατευθούν από άσχημες καταστάσεις;

 

Αναφέρεις το benchmark στο Θωμά των Athlon64 και AthlonFX απέναντι στον Ρ4ΕΕ. Να σου θυμίσω ότι ο Ρ4ΕΕ είναι paper launch, δεν υπάρχει στην αγορά αυτή τη στιγμή. Τον κλοκάρει μάλιστα στα 3.6 για να κάνει καλύτερη εντύπωση, ενώ μας λέει ότι ο Athlon64 και ο AthlonFX δεν κλοκάρουν τόσο. Βάζει βέβαια στεγνούς αριθμούς χωρίς να ανεφέρει το ποσοστό % OC, που είναι και πιο σημαντικό. Και φυσικά 'ξεχνάει' να μας δείξι στα διαγράμματα πώς πήγε ο Athlon64 και ο AthlonFX σε overclocked speed, καθώς πρέπει σώνει και καλά να βγει πρώτος ο Ρ4ΕΕ.

 

Και το ωραίο, ότι αναφέρεται αρνητικά στο μέγεθος των AMD CPUs, ξεχνόντας ότι ο Ρ4ΕΕ είναι στην πραγματικότητα τεράστιος. Αναφέρει βέβαια και το yield των Hammer που από δικές τους εκτιμήσεις και ανώνυμες πηγές, είναι μόλις 30%. Κανένα επίσημο νούμερο, αλλά εκτιμήσεις. Και φυσικά ούτε λόγος για τον πραγματικό ανταγωνιστή των επεξεργαστών αυτών, τον Prescott o ο οποίος ταλαιπωρείται από προβήματα θερμοκρασίας και πολυ χαμηλού yield, αλλά και το σημαντικότερο, δεν αποδίδει στο σημαντικότερο πλεονέκτημα της Intel: Δεν ανεβάζει MHz με τίποτα μέχρι στιγμής...

 

 

Νομίζω αρκετά αναφέρθηκα στον Θωμά... Το γεγονός ότι σε σχετικά πρόσφατο συγκριτικό μητρικών για Ρ4 αναφέρονταν σε όμορφα και άσχημα κουτιά συσκευασίας για να μας πείσει για το ποιες μητρικές είναι καλές και ποιες όχι δίνει τον τόνο τελικά του συγκεκριμένου site.

 

Η χρησιμοποίηση από μέρους σου των αλόγων και το πως έφυγε μπροστά η Intel και γι' αυτό η AMD έβγαλε το PR, μάλλον ατυχής είναι. Χεχνάς την εποχή που οι Thunderbird 1400 ξέσκιζαν στα συγκριτικά ακόμα και Ρ4 1.6-1.7. Οπότε πως θα μπορούσε να υπάρχει σύγκριση; Δε θα ήταν άδικο αν το σκεφτείς για τον Ρ4 2.2 να συγκρίνεται με έναν ΧΡ3200+ (2.2GHz) ή έναν FX-51; Αν ήθελες να χρησιμοποιήσεις σώνει και καλά αυτοκινητιστικό όρο, πιο σωστό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις τα κυβικά: Πιο πολλά κυβικά σημαίνει συνήθως περισσότερη δύναμη, αλλά όχι πάντα (βλέπε κινητήρες turbo, ή πολύστροφους από Honda μεριά για παράδειγμα). Και από κάποια κυβικά και πάνω, σημαίνει και περισσότερη κατανάλωση. Βλέπεις κάποια αντιστοιχία μήπως;

 

Μια και ξένειμες και δεν πήρες Prescott ακόμα, να σου πω ότι θα χρειαστεί να περιμένεις πολύ ακόμα για να τον πάρεις, ενώ θα σου συνηστούσα και watercooling καθώς 120Watts θερμότητας είναι πολλά όπως και να το κάνουμε. Ρίξε και μια ματιά σε αυτό: http://www.overclockers.com/tips00474/

 

Edit: Από ότι υπάρχει στο παρόν, ο FX είναι ότι πιο γρήγορο υπάρχει. Και ξεχνάς ότι οτ PR αναφέρεται σε σχέση με τους Thunderbird, οπότε δεν υπάρχει και τόση παραπλάνηση... Και αν το πάμε παρακάτω, δεν είναι παραπλανητικό να νομίζει κάποιος ότι ο Ρ4 3.06 είναι πιο γρήγορος από τον Ρ4 3.0;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paidia pantos.....

se real life benchmarks na po oti: prin ton iounio pou eixa ton barton 2500+ clockarismeno sta 3200+ (11x200 eno prin itan 11x166) kai me 512 ram ekana pio grigoro load sto warcraft apo enan p4 3.06 (me ht enabled) kai 1 giga ram....

ta sxolia dika sas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...