Προς το περιεχόμενο

Απορία για νέο Kv στη γειτονιά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα καινούργιο modem, το ASUS DSL-AC56U.

Πριν είχα το Netgear DGN3500.

Συγχρόνισε σε VDSL2(ADSL24 πακέτο έχω) τέρμα ταχύτητα 24575/1023 από 18000/1023 πριν.

Μου βγάζει max ~75/15 Mbps.

Επεξ/σία από Diagrafeas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα καινούργιο modem, το ASUS DSL-AC56U.

Πριν είχα το Netgear DGN3500.

Συγχρόνισε σε VDSL2(ADSL24 πακέτο έχω) τέρμα ταχύτητα 24575/1023 από 18000/1023 πριν.

Μου βγάζει max 68872/15575.

Μια χαρα... Χτυπας 50 ανετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ήδη παρέχεται στις νέες συνδέσεις και πολλές φορές σε ανανέωση του συμβολαίου.

Οι πληροφορίες λένε ότι μέχρι τέλους του 2018, όλες οι οικιακές συνδέσεις του ΟΤΕ θα είναι με voip τηλεφωνία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ξεθάβω το θέμα για να ενημερώσω πώς τέλος Αυγούστου έληγε το 24μηνο συμβόλαιο που είχα.

Μου έκαναν προσφορά για νέο 24μηνο με τα ίδια λεφτά.

Σήμερα ξεκίνησε επίσημα (μου έκλεψαν ένα μήνα από το παλιό) και δεν μου είπαν τίποτα για Vobb,νέο εξοπλισμό κτλ.

Αν αλλάξει κάτι τις επόμενες μέρες θα ενημερώσω.

Συνεχίζουμε αναλογικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 μηνες τελειωσε και μενα το συμβολαιο, και πηγα σε εναλλακτικο (WIND). Με λιγοτερα λεφτα (περιπου 28 ευρω) εχω VDSL 50mbps, απεριοριστα σταθερα, 5 ωρες προς ολα τα κινητα, 5 ωρες προς κινητα wind. Τελος μου δινουν 2 ωρες προς ολους καθως και 1 giga καθε μηνα απο το f2g κινητο μου.

 

Κλειδωνω φουλ στα 50/5, και ολα μεχρι στιγμης καλα.. Ο ΟΤΕ μου ζηταγε πανω-κατω για τα ιδια (αν και στην πραγματικοτητα πολυ λιγοτερα...) γυρω στα 45 ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Μεχρι στιγμης (απ' οσο γνωριζω) δεν υπαρχει ενδιαφερον για αναβαθμιση των KV απο κανεναν παροχο.  :(

 

Υ.Γ.  Αν και πολυ θα ηθελα να τις ζητησει καποιος εναλλακτικος για να γελασω λιγο. Και το λεω αυτο γιατι (με τα μεχρι τωρα δεδομενα τουλαχιστον) στο Vectoring δεν επιτρεπετε συνυπαρξη με αλλη τεχνολογια (Π.Χ. ADSL... ουτε καν με το απλο VDSL2). Αυτο πρακτικα σημαινει οτι αν συμβει κατι τετοιο, θα πρεπει ο ΟΤΕ να ξαναγυρισει τους "ADSL" συνδρομητες του στο Α.Κ, η να  δωσει δωρεαν VDSL σε ολους...  :lol:

 

Bεβαια αυτο δεν προκειτε να συμβει... δεν ειναι τυχαιο που ως τωρα δεν τις ζητησε κανενας ... Εχουν γινει πιστευω οι σχετικες συμφωνιες αξ' αρχης...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι 3 μέρες τώρα που χάνεται η σύνδεση και επανέρχεται μετά από 2-3 ώρες.

Στιγμή διακοπής 3:30 , 00:00 , 22:00 χωρίς λογική δηλαδή.

Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα ή να πάρω τηλέφωνο την CosmOTE.

Στις 11/30/2017 στις 3:28 ΜΜ, goana12 είπε

... η να  δωσει δωρεαν VDSL σε ολους...

Θα μπορούσε να δίνει VDSL 24Mbps/1Mbps (όπως πρακτικά γίνεται τώρα) ή καλύτερα να καταργήσει το 30Mbps/3Mbps και να δίνει 25Mbps/2.5Mbps.

Επεξ/σία από Diagrafeas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Diagrafeas είπε

Είναι 3 μέρες τώρα που χάνεται η σύνδεση και επανέρχεται μετά από 2-3 ώρες.

Στιγμή διακοπής 3:30 , 00:00 , 22:00 χωρίς λογική δηλαδή.

Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα ή να πάρω τηλέφωνο την CosmOTE.

Θα μπορούσε να δίνει VDSL 24Mbps/1Mbps (όπως πρακτικά γίνεται τώρα) ή καλύτερα να καταργήσει το 30Mbps/3Mbps και να δίνει 25Mbps/2.5Mbps.

Το θεμα ειναι καθαρα οικονομικο. Δεν μπορει να κανει οτι θελει. Φαντασου να θελησει να αναβαθμισει σε vectoring την καμπινα π.χ η WIND (εχει πλεον δικαιωμα να παρει μεμονωμενες καμπινες). Ο ΟΤΕ (αν θελει να παραμεινουν οι γραμμες του στο KV) θα πρεπει να ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΝΟΙΚΙ στην WIND για καθε πελατη του. Πιστευεις οτι τον συμφερει να πληρωσει για τοσες γραμμες, δινοντας λιανικη στους πελατες του σε κοστος απλου ADSL, αλλα πληρωνωντας νοικι για VDSL vectoring ?

Εξαλλου μην ξεχνας οτι το VDSL 24Mbps/1Mbps δεν υπαρχει σαν εμπορικο πακετο (δεν ειναι εγκεκριμενο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, divo είπε

Οι καμπινες ειναι ηδη χωρισμένες και δε παίρνει κάποιος όποια νάνε. Ειναι δηλωμένες και καταχωρημενες στην ΕΕΤΤ

για να μη μπερδευομαστε οι γραμμές όλες ξεκινάνε από ΑΚ (αστικο κεντρο) ΟΤΕ. Όποιος έχει την καμπίνα έχει και τις οπτικές ίνες (fiber) μέχρι εκεί. (Εκτος απο το FTTH). Υπάρχει όμως πάντα παραλληλα ο παλιός  χαλκός του Οτε.

Τι σημαίνει αυτό: Αν η καμπίνα ειναι wind και οι πελάτες του ΟΤΕ, θέλουν adsl τους δινει απο το ΑΚ όπως τους έδινε, και οχι από την καμπίνα της wind. Αρα δε πληρώνει τίποτα πουθενά. Πληρωνει σε εναλλακτικούς μόνο αν πάρει ο πελάτης του vdsl 

Η συνδεση παει ως εξης:

ΑΚ----> fiber---> καμπινα------>καφαο οτε--------->σπιτι

Σε περιπτωση που η καμπινα ειναι Οτε δεν υπαρχει το καφαο ΟΤΕ γιατί μέσα η καμπίνα έχει και τα απερχόμενα.

Μα στην παρουσα καμπινα που συζηταμε ο ΟΤΕ δινει εξ' αρχης adsl 24/1 εχοντας μεταφερει απο το 2014 τις γραμμες adsl των πελατων του στα τα 2 kv της περιοχης. Αν αυτα τα ζητησει και τα παρει π.χ η WIND για αναβαθμιση vectoring τι θα κανει ??? (λαμβανοντας βεβαια υποψην βασει ΕΕΤΤ, οτι adsl και vectoring δεν πανε μαζι). Θα ξαναγυρισει τους πελατες του απο τα 16-18 mbps τωρα, στο Α.Κ  στα 5 χιλιομετρα στα 2 mbps ταχυτητα, η θα συνεχισει να δινει σε ολους οπως τωρα, πληρωνωντας πλεον νοικι για vdsl ?? 

 

Επισης στην επομενη φαση του vectoring (σε λιγους μηνες), θα μπορει πλεον να παρει ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΕΣ καμπινες οποιος παροχος θελησει, ακομα και αν KV απο τα Α.Κ. στα οποια ανηκουν η εν λογω καμπινες, τα ειχε παρει σε προηγουμενη αναθεση ο ΟΤΕ. 

Πανω σε αυτο ειναι ο προβληματισμος μου... Αν και οπως αναφερω και σε προηγουμενο ποστ λιγο παραπανω, δεν νομιζω οτι θα συμβει κατι τετοιο, γιατι θεωρω ολα "προσυμφωνημενα"...

Επεξ/σία από goana12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...