Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το Lumia 535, το πρώτο smartphone της Microsoft


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και το Sar θα είναι πάλι μέχρι τον θεό...

έχεις μετρήσεις και το λες ή το έβγαλές από το μυαλό σου ???

γιατί το Lumia 1320 π.χ. μετρήθηκε με SAR 0.46 με επιτρεπτό όριο το 2 . Από τα χαμηλότερα SAR που υπάρχουν και με τιμή κάτω των 200€.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πόσα χρόνια έχεις να χρησιμοποιήσεις τα mid-low range μοντέλα της Sony/LG;;;

Το E1 είχα και το πήρα τον Μάιο. Μετά από ένα μήνα άρχισε τα lag. Πριν από αυτό είχα το neo v. Και αυτό με τη σειρά του τα ίδια έκανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όπως όλα τα Android που φοράνε τον S400 και έχουν 1gb ram Π.Χ.moto g,lg g2 mini... u.s.w!

Δεν μπορούν οι χρήστες να τα δουλέψουν..

Ναι βγάλε με και άσχετο. Δεν ξέρω να πατάω τα κουμπάκια και τα πατάω λάθος και lagαρει. Τι μας λες...

Το lumia 635 που πήρα τώρα γιατί δεν lagαρει;

Τα κινητά τα οποία ανέφερες είναι η εξαίρεση. 2 μοντέλα δεν καθορίζουν μια κατηγορία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Πυρήνας-προς-πυρήνα ένας πυρήνας του διπύρηνου Lumia 520 είναι καλύτερος (έχει 2 πυρήνες Snapdragon 400 έναντι 4 Snapdragon 200)
2) Αυτό σημαίνει ότι έχει και χειρότερη gpu! 520 : Adreno 305 , 535 : Adreno 302
3) 5" 960x540?? Τι retina και μ@@@ :P

90€ και πολλά που είναι γι'αυτό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Πυρήνας-προς-πυρήνα ένας πυρήνας του διπύρηνου Lumia 520 είναι καλύτερος (έχει 2 πυρήνες Snapdragon 400 έναντι 4 Snapdragon 200)

2) Αυτό σημαίνει ότι έχει και χειρότερη gpu! 520 : Adreno 305 , 535 : Adreno 302

3) 5" 960x540?? Τι retina και μ@@@ :P

 

90€ και πολλά που είναι γι'αυτό

Συμφωνώ σε όλα απλά η 302 δεν έχει σχεδόν καμία διαφορά από την 305.Απλά η 302 είναι χρονισμένη στα 400Mhz ενώ η 305 στα 450Mhz...σιγά τη διαφορά :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορούν οι χρήστες να τα δουλέψουν..

 

Δώσε ένα παράδειγμα, Τι ακριβώς κάνουν ή τι δεν κάνουν αυτοί οι χρήστες. Ειδικά στα κινητά όταν ένα κινητό απαιτεί πράγματα από το χρήστη για να λειτουργεί ομαλά  θεωρείται κακό κινητό και όχι κινητό για advanced users

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα απλά η 302 δεν έχει σχεδόν καμία διαφορά από την 305.Απλά η 302 είναι χρονισμένη στα 400Mhz ενώ η 305 στα 450Mhz...σιγά τη διαφορά :)

Και πάλι όμως..το παλιό 520 να'χει καλύτερη gpu?  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι όμως..το παλιό 520 να'χει καλύτερη gpu?  :unsure:

 

Τα WP έχουν πολύ καλή διαχείριση πόρων. Δεν ξέρω στην πράξη αν θα φανεί η διαφορά gpu ή αν ο τετραπύρηνος αποδειχτεί χειρότερος του διπύρηνου, αλλά πολύ αμφιβάλω. Θεωρώ ότι η ΜΣ με αυτό το κινητό έκανε μια πολύ μελετημένη επιλογή hardware που απο την μια τους στοίχισε όσο το δυνατόν λιγότερο και βγαινουν με τιμή χαμηλή και απο την άλλη όλα τα μέρη συνεργάζονται απρόσκοπτα. Πιστευω ότι μεγάλο ατού είναι η μνημη του 1 GB που πλέον είναι απαραίτητη και στο 520 φαινεται η έλλειψη της σε βαριά παιχνίδια. 

 

Πάντως όποιος δεν έχει πιάσει στα χέρια του 2-3 WP για αρκετή καθημερινή χρήση είναι λογικό να μπαίνει σε συζήτηση για specs με την λογική του android. Κι εγώ όταν είχα android ρωτούσα για specs, επειδη εκει οι διαφορές του επεξεργαστή, της μνημης και του χρονισμού παίζουν τεράστιο ρόλο. Στα WP αν εξαιρέσω κάποια βαριά παιχνίδια, τι κι αν έχω στα χέρια μου το 520, τι κι αν έχω το 920, έχουν το ίδιο smoothness. Κολλήματα μηδέν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα WP έχουν πολύ καλή διαχείριση πόρων. Δεν ξέρω στην πράξη αν θα φανεί η διαφορά gpu ή αν ο τετραπύρηνος αποδειχτεί χειρότερος του διπύρηνου, αλλά πολύ αμφιβάλω. Θεωρώ ότι η ΜΣ με αυτό το κινητό έκανε μια πολύ μελετημένη επιλογή hardware που απο την μια τους στοίχισε όσο το δυνατόν λιγότερο και βγαινουν με τιμή χαμηλή και απο την άλλη όλα τα μέρη συνεργάζονται απρόσκοπτα. Πιστευω ότι μεγάλο ατού είναι η μνημη του 1 GB που πλέον είναι απαραίτητη και στο 520 φαινεται η έλλειψη της σε βαριά παιχνίδια. 

 

Πάντως όποιος δεν έχει πιάσει στα χέρια του 2-3 WP για αρκετή καθημερινή χρήση είναι λογικό να μπαίνει σε συζήτηση για specs με την λογική του android. Κι εγώ όταν είχα android ρωτούσα για specs, επειδη εκει οι διαφορές του επεξεργαστή, της μνημης και του χρονισμού παίζουν τεράστιο ρόλο. Στα WP αν εξαιρέσω κάποια βαριά παιχνίδια, τι κι αν έχω στα χέρια μου το 520, τι κι αν έχω το 920, έχουν το ίδιο smoothness. Κολλήματα μηδέν.

Όντως αυτό ισχύει.Εδώ ακόμα και το Omnia W που είχα με τα WP7.5 και τον μονοπυρηνάκο επεξεργαστή πήγαινε σφαίρα πραγματικά,σε σημείο που σκεφτόμουν ότι δεν γίνεται να υπάρχει πιο smooth εμπειρία σε smartphone... ;) 

 

Υ.Γ.Αλλά τελικά επιστρέφω σε Android και πάλι  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το 520 και το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι lagάρει, ενίοτε crashάρει και γενικά αργεί με skype και viber. Αν διορθωνόταν αυτό θα ήταν άψογο (+ότι δεν έχει εμπρόσθια κάμερα αλλά στο 535 βλέπω ότι έβαλαν)

 

Το μεγαλύτερό του πλεονέκτημα σε σχέση με το Nexus που είχα πριν είναι η μπαταρία του. Είναι μικρή αλλά την καταναλώνει μόνο όσο το χρησιμοποιείς. Το Nexus αν έχανε το σήμα (πχ. τρένο) σε 6 ώρες είχα μείνει από μπαταρία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρηστης 520-820-1020-930 ... Απο το πιο απλό μέχρι και την ναυαρχίδα όλα τρέχουν τελεια ... Δεν έχω πρόβλημα με κολλήματα κλπ ... Και πιστεύω πως ούτε το 535 θα έχει θέμα ! Επισεις με 5 mp μπροστινή κάμερα ... Ειναι κ αυτό selfie phone!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το 520 και το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι lagάρει, ενίοτε crashάρει και γενικά αργεί με skype και viber. Αν διορθωνόταν αυτό θα ήταν άψογο (+ότι δεν έχει εμπρόσθια κάμερα αλλά στο 535 βλέπω ότι έβαλαν)

 

Το μεγαλύτερό του πλεονέκτημα σε σχέση με το Nexus που είχα πριν είναι η μπαταρία του. Είναι μικρή αλλά την καταναλώνει μόνο όσο το χρησιμοποιείς. Το Nexus αν έχανε το σήμα (πχ. τρένο) σε 6 ώρες είχα μείνει από μπαταρία!

Αυτό συμβαίνει σε βαριές εφαρμογές γιατί έχει 512 ram επίσης μετράει και τονποσο καλογραμμένη είναι και η κάθε εφαρμογή.

Α, καλό θα ήταν να κανεις και κάνα καθαρισμό στο τηλ.. Πχ το ιστορικό του explorer κλπ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι ξέρω τα windows phone έχουν πολύ  καλή lag free εμπειρία αλλά το store δεν βοηθάει καθόλου... Ακόμα και πολλές εφαρμογές τους δεν είναι καλογραμμένες (Αυτό και σε συζήτηση με άτομα που έχουν γυρίσει από όλα τα λειτουργικά). Προσωπικά θέλω κινητό με micro sd και κυρίως removable battery... 

Στο android νομίζω σιγα σιγά υπάρχουν μια χαρά συσκευές και από τα 100 ευρώ. (π.χ κάτι lenovo). Όσο πιο vanilla και όσο η ram είναι 1gb+ τόσο πιο lag free είναι. Τη Μ***κια με την ενοποίηση data+media να λύσουν κυρίως για φθηνότερες συσκευές να μην σε πρήζει με το χώρο και καλά πάει σχετικά από άποψη ταχύτητας πλέον... Μπαταρία και ιδιωτικότητα να δούμε συγκρίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα ωραία, όλα καλά εκτός απο ένα, γιατί τόσο χαμηλή ανάλυση για το μέγεθος του? 1280χ720 δεν μπορούσε να το κάνει?, το 960x540 είναι οριακό ακόμα για τις 4.3". Όπως και να έχει πιστεύω ότι θα πιάσει τον ανταγωνισμό σιγα σιγά και θα δούμε πραγματικά σοβαρές συσκευές απο την MS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...