Προς το περιεχόμενο

Επιβίωση


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αυτό τα έχεις όλα! :P

 

https://www.youtube.com/watch?v=W-AdJv3iIQM

 

(πέρα από την πλάκα επειδή έχει πέσει στα χέρια μου δεν λέει άκυρα πράγματα, καλό είναι)

Εμας θα μας σωσουν τα ΕΛ δεν χρειαζομαστε επιβιωση σαν τους αλλους... :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες σε μια από αυτές τις ομάδες που αναπαριστούν μεσαιωνικές μάχες, φτιάχνουν δικές τους πανοπλίες, σπαθιά κτλ. (medieval reenactment groups). Σε περίπτωση ζομπιών μία καλοκουρδισμένη, πάνοπλη φάλαγγα από καμιά δεκαριά νοματαίους θα σπέρνει.

 

Κάποια στιγμή βέβαια θα πρέπει να ανοίξετε δρόμο σε κανένα στρατόπεδο και να πάρετε και κανά G3 για τα εγγεφαλικά ζόμπια που ζουν ανάμεσά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτό τα έχεις όλα! :P

 

https://www.youtube.com/watch?v=W-AdJv3iIQM

 

(πέρα από την πλάκα επειδή έχει πέσει στα χέρια μου δεν λέει άκυρα πράγματα, καλό είναι)

 

Λιακοφάν; :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήμουν πότε οπαδός του στυλ που ορισμένοι έχουν ως μόνιμο στυλ ... ready to survive, όμως θεωρώ ότι καλύτερα να έχει προετοιμαστεί κάποιος για μια πιθανή φυσική καταστροφή, είτε έχοντας τις κατάλληλες πληροφορίες είτε με κάποιες (όσο το δυνατόν) αγορές, ώστε αν συμβεί κάποια άσχημη καταστροφή, να έχει κάποιες πιθανότητες να ....επιβιώσει, καθώς σε τέτοιες καταστάσεις τα ξεχνάμε όλα, και τίθεται θέμα επιβίωσης.

 

Το internet είναι γεμάτο απο ξένα και ελληνικά άρθρα, σελίδες, κλπ, ωστόσο εδώ μπορούμε πιο άμεσα και πιο χειροπιαστά να συζητήσουμε περί του θέματος, και άχρείαστα να είναι, να έχουμε υπόψη μας κάποια σχετικά πράγματα, που σε δυσκολες στιγμες, μπορει και να κανουν την διαφορά στην ζωή μας.

 

Ξεκινω το θεμα, και κατά καιρους θα ποσταρω διαφορες σχετικές ερωτήσεις όπως προκύπτουν, αναφορικά με το θέμα.

 

Ας θα με ενδιέφερε αν υπήρχε κάποιος τρόπος για...αδαείς, για εύκολο φύτεμα σπόρων, και πρακτικές συμβουλές για εύκολη εύρεση τροφής στην φύση, κλπ.

 

Επιπλεον, καποια βασικα 'αξεσουαρ' ισως θα ηταν προτιμοτερο να εχουμε φροντισει εκ των προτερων να τα εχουμε προμηθευτει, παρά να ψαχνόμαστε όταν όλα θα είναι μες σε πανικό. Προτείνετε και γι'αυτο οτι νομιζετε, και πως μπορει να γινει καλυτερη οργάνωση.

 

 

Οταν ειχα παει στρατο, ειχε ερθει ενας πρωην στρατιωτικος και μας εκανε κυριως... διαφημιση του βιβλιου του, που ειχε μεσα ενα σωρο τροπους για να επιβιωσεις στην φυση. Μας ελεγε πως μπορουμε ακομα και να πιουμε χυμους διαφορων δεντρων, με καποια διαδικασια που δεν θυμαμαι, ουτε φυσικα θυμμαι το τιτλο του βιβλιου. Παντως αν ψαξεις για τετοια βιβλια, θα διαβασεις πολλες πληροφοριες για την επιβιωση, ποσο μαλλον την οποια χρειαζονται οι στρατιωτες σε περιπτωση πολεμου πχ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ειχα παει στρατο, ειχε ερθει ενας πρωην στρατιωτικος και μας εκανε κυριως... διαφημιση του βιβλιου του, που ειχε μεσα ενα σωρο τροπους για να επιβιωσεις στην φυση. Μας ελεγε πως μπορουμε ακομα και να πιουμε χυμους διαφορων δεντρων, με καποια διαδικασια που δεν θυμαμαι, ουτε φυσικα θυμμαι το τιτλο του βιβλιου. Παντως αν ψαξεις για τετοια βιβλια, θα διαβασεις πολλες πληροφοριες για την επιβιωση, ποσο μαλλον την οποια χρειαζονται οι στρατιωτες σε περιπτωση πολεμου πχ.

 

Κλασικο αυτο. Κι οταν ειχα παει κι εγω, το ιδιο ειχαν κανει!

Φαινεται το κανουν παντου και παντα.

Χρησιμο βιβλιαρακι, το ειχα παρει, πρεπει να ψαξω να βρω που το εχω.

 

Παντως παιδια, μην το γελοιοποιείται το θεμα, με πλακιτσα κι ετσι.

Μια άποψη ειναι, οτι σε βρει σε βρηκε. Οκ, κατανοητό.

Αλλα οχι οτι αν καποιος θελει να ξερει πεντε πραγματα παραπανω, ή να κανει οποιαδηποτε προετοιμασια, οτι ειναι παραλογο.

Μέτρο χρειάζεται σε ολα.

Προσωπικη μου αποψη ειναι, οτι οσο 'τραβηγμενο' ειναι να εχει κανείς εμμονή με καταστροφές,

άλλο τόσο 'ανευθυνο' το θεωρω να μην το βαζει καν με το νου του, και να μην θελει να ασχοληθει καθολου.

Καποια πραγματα δεν τα θελει κανείς, και τα 'ξορκιζουμε', και μακαρι ποτε κανεις να μην τα ζησει, αλλα οπως θα μαθαινεται, σε αλλες χωρες κλπ συμβαινουν, οποτε κανεις δεν μπορει να αποκλεισει ότι δεν θα συμβουν κι εδω, σε στιγμη που δεν το περιμενουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...