Προς το περιεχόμενο

Επιβίωση


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλο αν ειναι και πυριμαχη.

Οταν λεμε 'προστατευει απο την υποθερμια', να υποθεσω οτι απλως 'δεν ξεπαγιαζεις';

Λιγοτερο ζεστο πχ απο μια κλασικη κουβερτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι βέβαιος γι' αυτό. Απλώς επειδή διπλώνει σε μέγεθος φακέλου ενδείκνυται για καταστάσεις που χρειάζονται πρώτες βοήθειες, φάση μόλις σε βγάλανε από το ποτάμι και κανείς δεν έχει μάλλινη κουβέρτα στο πορτ μπαγκάζ. Ή έχεις πάρει φωτιά και κανείς δεν φοράει δερμάτινο να σε καπακώσει, κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσική κατάσταση,τροφή, εφευρετικότητα, κ όπλα. Χωρίς αυτά τα απλά βασικά τον πούλο παίρνεις και ας είσαι ο πιο "γαμάω". Μια απλή λοίμωξη του αναπνευστικού το χειμώνα εάν είσαι εκτεθειμένος, χωρίς φάρμακα μπορεί να σου κοστίσει τη ζωή. Χαίρομαι που το walking dead το έβαλε στο σενάριό του αυτό. Ο οδηγός επιβίωσης της SAS παραπάνω το αναφέρει αυτό κ δίνει ιδιαίτερη σημασία, γιατί είναι ένα πάρα πολύ κοινό πράγμα το παίρνουμε αψήφιστα επειδή οι περισσότεροι από μας έχουν στέγη.


Το να ξέρεις κάποια βασικά πράγματα περί επιβίωσης δεν είναι κακό. Απλά, το να σου χρειαστούν κάποτε αυτές οι γνώσεις είναι ξέρω γω 0,0001%...

Και πιστεύω σε ακραία σενάρια, με γνώσεις ή χωρίς, θα βρεις το δρόμο σου. Το ένστικτο αυτοσυντήρησης είναι ισχυρότατο.

Αυτό που θα πρέπει να αντιμετωπίσεις στην πραγματικότητα θα είναι οι άλλοι άνθρωποι, που θα προσπαθούν να πατήσουν στο πτώμα σου...  Εκεί θα είναι η πρόκληση, κι όχι η ίδια η φύση.

 

Νούμερο 1 αυτό που φοβάμαι κ μετά πάνε οι καιρικές συνθήκες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο αν ειναι και πυριμαχη.

Οταν λεμε 'προστατευει απο την υποθερμια', να υποθεσω οτι απλως 'δεν ξεπαγιαζεις';

Λιγοτερο ζεστο πχ απο μια κλασικη κουβερτα;

 

Το μεγάλο πλεονέκτημά της είναι ότι τυλίγεται πανεύκολα.

 

Αν είναι λιγότερο ή περισσότερο μονωτική σε σχέση με μια μάλλινη ίδιου πάχους, δε το ξέρω. Υποθέτω περισσότερο, καθότι δεν περνάει αέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγάλο πλεονέκτημά της είναι ότι τυλίγεται πανεύκολα.

 

Αν είναι λιγότερο ή περισσότερο μονωτική σε σχέση με μια μάλλινη ίδιου πάχους, δε το ξέρω. Υποθέτω περισσότερο, καθότι δεν περνάει αέρας.

 

Απλα το φανταζομαι οτι ειναι σαν να τυλιγεσαι με μια 'πλαστικη σακουλα', και δεν ξερω αυτο ποση διαφορα μπορει να κανει στη θερμοκρασια, αν και υποθετω οτι οπως ειπωθηκε, σιγουρα προστατευει απο την υποθερμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκλωβίζει την υπέρυθρη ακτινοβολία που εκπέμπει το σώμα μας, δε κάνει τίποτα παραπάνω.

 

Σαν 'αυτοθερμανση΄ το καταλαβαινω, αλλα οπως και να χει ειναι σημαντικο αυτο σε δυσκολες ωρες.

 

Ξερει κανεις αν υπαρχουν συσκευες χωρις χρηση ρευματος (ή εστω με μπαταρίες), που να κανουν υγροποιηση απο τον αέρα, και να σου δινουν νερό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιο σουγιά-πολυεργαλείο (της πλάκας) μου δώσανε ως δώρο όταν πέρασα ΚΤΕΟ το αυτοκίνητο. Γιατρέ μου, είμαι survivor? :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...