Προς το περιεχόμενο

Επιβίωση


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβαζα, διάβαζα κι εγώ κι έλεγα που διάολο θα χρειαστούν αυτά, ωστόσο συνέχισα γιατί ήταν ενδιαφέρον βιβλίο και προσεγμένη έκδοση.

 

Ώσπου πάμε μια μέρα camping κι ανάβω φωτιά στο μεσοδιάστημα που οι άλλοι οι φλωρούμπες πήραν το αμάξι να πάνε στο πέρα χωριό να πάρουν προσανάμματα γιατί τα ξύλα λέει ήταν υγρά και γι' αυτό δεν άναβαν. Δένω στα καπάκια και ένα τρίδιπλο αεροναυτικό κόμπο κάτι καλάμια για ατμόσφαιρα, ξάπλα τα γκομενάκια όλο το βράδυ στον SEAL της παραλίας.

 

Τα 'βγαλε τα λεφτά του, κι ας μη ναυαγήσω ποτέ.

Αυτό είναι λιγότερο από το 5%(άντε βάλε 10 για να τα καλύψεις όλα),η συντριπτική πλειοψηφία είναι για καταστάσεις που δεν θα συναντήσει κάποιος που δεν κάνει εκδρομές σε "extreme" προορισμούς. 

Το ότι είναι ωραίο ανάγνωσμα είναι δεδομένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 166
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μας το είχαν δώσει και εμάς στο στρατό κάπου στο μακρινό 1993 στην Θήβα με άλλο εξώφυλλο τότε.Το είχα διαβάσει εκεί αλλά μετά το έχασα,όντως εξαιρετικό βιβλίο.Το χαρακτηριστικότατο που θυμάμαι είναι πως να φτιάξεις μεγάλο τόξο σταθερό (σαν βαλλίστρα ας πούμε ακόμα και για μεγάλα θηράματα από τα κλαδιά των δέντρων μέσα σε δάσος η ζούγκλα αλλά και το ότι τα κουνέλια για μακρά διατροφή ότι είναι άχρηστα και επέρχεται υποσιτισμός αν δεν υπάρχει εκεί άλλη τροφή και ανέφερε και συγκεκριμένο παράδειγμα ατόμων που χάθηκε σε μέρος όπου δεν μπορούσαν να τραφούν με κάτι άλλο.Λεπτομέρειες πολλές δεν θυμάμαι πια πέρασαν 21 χρόνια από τότε αλλά θυμάμαι αρκετά όπως το ότι μπορείς να βρεις πόσιμο νερό ακόμα και από είδη ψαριών που (αφαλατώνουν) το θαλασσινό και το αποθηκεύουν  στο σώμα τους.Πάντως όντως αναφέρεται σε χλωρίδα και πανίδα πολύ διαφορετική από ότι της Ευρώπης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πιστεύω, ότι μια στοιχειώδης πρόνοια για τυχόν κρίσιμες καταστάσεις, μπορεί να αποδειχτεί εξαιρετικά ωφέλιμη σε δύσκολες στιγμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μου είχε πάρει παλιά η αδελφή μου αυτό το βιβλίο.

 

Πολύ καλό και χρήσιμο, αν και ήμουν παιδάκι τότε που το διάβασα. :P

:P

Ωραίο φαίνεται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες σε μια από αυτές τις ομάδες που αναπαριστούν μεσαιωνικές μάχες, φτιάχνουν δικές τους πανοπλίες, σπαθιά κτλ. (medieval reenactment groups). Σε περίπτωση ζομπιών μία καλοκουρδισμένη, πάνοπλη φάλαγγα από καμιά δεκαριά νοματαίους θα σπέρνει.

 

Κάποια στιγμή βέβαια θα πρέπει να ανοίξετε δρόμο σε κανένα στρατόπεδο και να πάρετε και κανά G3 για τα εγγεφαλικά ζόμπια που ζουν ανάμεσά μας.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Hn95L0MxHhU :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως βλεπετε, οσο και να φαινεται οτι δεν ‘αγγιζει’ καποιους το θεμα, το ζητημα της ‘επιβιωσης’, μπορει να προκυψει ανα πασα στιγμη (μακρια απο ολους τυχον αιφνιδιος θανατος), οποτε η προετοιμασια μπορει να αποδειχθει σωτηρια στην κυριολεξια.

Το σημερινο περιστατικο με το norman atlantic το επιβεβαιωσε με τραγικο τροπο….
:(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οπως βλεπετε, οσο και να φαινεται οτι δεν ‘αγγιζει’ καποιους το θεμα, το ζητημα της ‘επιβιωσης’, μπορει να προκυψει ανα πασα στιγμη (μακρια απο ολους τυχον αιφνιδιος θανατος), οποτε η προετοιμασια μπορει να αποδειχθει σωτηρια στην κυριολεξια.

Το σημερινο περιστατικο με το norman atlantic το επιβεβαιωσε με τραγικο τροπο….
:(

 

 

Ναι. Πάνω στο norman atlantic αν ήξερες ποια μούρα είναι δηλητηριώδη και πως να κάνεις παντόφλες από κροταλία, ήσουν άρχοντας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ξέρεις τι τρώγεται στη φύση δεν είναι εύκολο.Ξέρω αρκετά από αυτά που τρώγονται στη φύση, αλλά γιατί μεγάλωσα σαυτή και αναγκαστικά τα μαθαίνεις.

Πρέπει στο σπίτι νάχεις πρώτες βοήθειες στο φαρμακείο, σφυρίχτρα για σεισμό, πάντα ξηρή τροφή, δεύτερη έξοδο σε περίπτωση πυρκαγιάς, και το περασμα να είναι πάντα απεγκλωβισμένο.Στη φύση άστο. Ότι κάνεις από ένστικτο άν δεν έχεις γνώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ξέρεις κάποια βασικά πράγματα περί επιβίωσης δεν είναι κακό. Απλά, το να σου χρειαστούν κάποτε αυτές οι γνώσεις είναι ξέρω γω 0,0001%...

Και πιστεύω σε ακραία σενάρια, με γνώσεις ή χωρίς, θα βρεις το δρόμο σου. Το ένστικτο αυτοσυντήρησης είναι ισχυρότατο.

Αυτό που θα πρέπει να αντιμετωπίσεις στην πραγματικότητα θα είναι οι άλλοι άνθρωποι, που θα προσπαθούν να πατήσουν στο πτώμα σου...  Εκεί θα είναι η πρόκληση, κι όχι η ίδια η φύση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξερω αν παρατηρησε κανεις, ειχαν τους ανθρωπους τυλιγμενους με 'ασημενιες' κουβερτες(σαν τα ισοθερμικα βαλιτσακια) πανω στο καταστρωμα του norman atlantic. Αυτες λενε οτι κρατουν το ανθρωπινο σωμα ζεστο, αλλα μου κανει εντυπωση πως το καταφερνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...