Προς το περιεχόμενο

Πάνω από 500 χιλιάδες εφαρμογές στα Windows Phone Store και Windows Store


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Microsoft επιβεβαίωσε ότι από τις 30 Σεπτεμβρίου της χρονιάς, ο συνολικός αριθμός των εφαρμογών που βασίζονται στο "Modern design" και βρίσκονται στα Windows Phone Store και Windows Store ξεπέρασε το μισό εκατομμύριο.Εκπρόσωπος της εταιρείας που μίλησε στο Venture Beat είπε: "Υπάρχουν περισσότερες από 527.000 εφαρμογές στα Windows και Windows Phone stores συνολικά". Σύμφωνα με την Microsoft, υπάρχουν περίπου 187.000 εφαρμογές στο Windows Store ενώ περίπου 340.000 εφαρμογές βρίσκονται στο Windows Phone Store. Το τελευταίο ξεπέρασε τις 300.000 εφαρμογές τον περασμένο Αύγουστο.

 

Εδώ και καιρό, η Microsoft έχει ανακοινώσει τα σχέδια της που αφορούν στην ενοποίηση των δύο online stores για την mobile και την PC πλατφόρμα σε ένα μοναδικό store με την διάθεση των Windows 10.

 

Η εταιρεία επίσης προσπαθεί να πείσει τους developers να δημιουργήσουν universal apps, που θα επιτρέψουν στους χρήστες που θα αγοράσουν μία εφαρμογή για την μία πλατφόρμα -π.χ για το κινητό τους- να κατεβάσουν την αντίστοιχη εφαρμογή για το PC τους δωρεάν και το αντίστροφο.

 

Link.png Site: Windows Central

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το κακό με το window phone store, είναι ότι θέλει πολύ λεπτομερής και ακριβής αναζήτηση. Κατά τα αλλα μόλις το νέο Lumia 525 πάρει windows 10 τελειοσαν όλα τα android κάτω από 250~ ευρώ.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Εγω στο σταθερό δεν έχω ανοιξεί ούτε μια φορά το Store των Windows, ισως η MS πρεπει να δώσει καποια κινητρα για να ανεβαίνουν οι εφαρμογές στο Market της.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με το window phone store, είναι ότι θέλει πολύ λεπτομερής και ακριβής αναζήτηση. Κατά τα αλλα μόλις το νέο Lumia 525 πάρει windows 10 τελειοσαν όλα τα android κάτω από 250~ ευρώ.

 

εξαρταται απο τις αναγκες καποιου. εγω που θελω ΚΑΙ εφαρμογες συστηματος σαφως και θα στραφω σε android που ειναι γεματο (windows phone και ios δεν εχουν ουτε για δειγμα με το 2ο να εχει μόνο εφοσων το κανεις jailbreak). εξαλλου δεν νοειται τα smartphone προ 10ετιας που ηταν για λιγα ατομα να ηταν γεματα με προγραμματα συστηματος και 2 mainstream λειτουργικα να δεχονται μονο παιχνιδια, multimedia και γενικα μπιχλιμπιδια. ειναι σαν να εχει αλλοιωθει ο ορισμος του smartphone και να εγιναν πιο χαζα απο κατι nokia 6600, sony ericsson p810 κτλ, αντι να γινουν πιο εξυπνα, αφου η αλληλεπιδραση των προγραμματων με το λειτουργικο πλέον ειναι μηδαμινη.

 

τωρα με windows phone δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα, ειχα περασει το 7.8 σε ενα HTC HD2 και πηγαινε σφαιρα (σε συσκευη 6ετιας) αλλα απο προγραμματα/ικανοτητες λειτουργικου μαυρα χαλια αφου εχει την ιδια λογικη με το ios (κλειδωνουμε τα παντα για να λεμε οτι το λειτουργικο ειναι ασφαλες, που ειναι και ο λογος του γιατι δεν μπορει να δημιουργηθει μια εφαρμογη πιο.. smart)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Εγω στο σταθερό δεν έχω ανοιξεί ούτε μια φορά το Store των Windows, ισως η MS πρεπει να δώσει καποια κινητρα για να ανεβαίνουν οι εφαρμογές στο Market της.

 

Και στους χρήστες για να μπαίνουν, όπως για παράδειγμα να βάλει desktop εφαρμογές πέρα από τις metro στο store της; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμας μας συμφερει σαν χρηστες ολα τα λειτουργικα να εχουν τα παντα απο εφαρμογες ωστε να εχουμε την επιλογη της αλλαγης, μερικοι μιλανε λες και εχουν μετοχες στην apple η στην google

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με το window phone store, είναι ότι θέλει πολύ λεπτομερής και ακριβής αναζήτηση. Κατά τα αλλα μόλις το νέο Lumia 525 πάρει windows 10 τελειοσαν όλα τα android κάτω από 250~ ευρώ.

 

Μεχρι τα 100-120€ θες να πεις. Παντως λειπουν εφαρμογες, θελει ακομα να φτασει το google play και δεν εχει τραβηξει και πολλους μεγαλους developers στο να βγαζουν αναγκαστικα app και για wp, αλλα και εταιρειες που δεν δινουν app για τις υπηρεσιες τους, κυριως εγχωριες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντός ρε παιδιά 500.000και εγω χρησιμοποιώ μόνο 10 άντε 20 φαντάζομαι στο google play που έχει 1εκατομυριο και, οι ποιο πολλές άχρηστες θα είναι και εδώ που τα λέμε μια χαρά εφαρμογές έχουν τα Windows και τώρα που θα αναβαθμιστούν τα 8 σε 10 ποιος τη πιάνει τη Microsoft .ειδα και τα windows phone 10 sto youtube τα σπανε

Sent from my RM-1045_1050

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά νέα.. Όλο και περισσότεροι developers φέρνουν τα apps τους απο τα άλλα λογισμικά στο WP τελευταία.

 

Και όντως με το ενοποιημένο store θα αυξηθεί πολύ γρήγορα ο αριθμός και στις 2 πλατφόρμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και έναν χρόνο χρησιμοποιώ wp, ακόμη από την έκδοση 8 και μόλις 150.000 εφαρμογές περίπου. Τότε έλειπαν πολλά πράγματα, και από εφαρμογές τρίτων, αλλά και από εφαρμογές και ευκολίες της συσκευής.  Παρόλα αυτά όμως ακόμη και τότε το προτιμούσα λόγο ομαλής χρήσης σε σχέση με τα android ίδιας τιμής.

 

Με τα 8.1 και την πάροδο του χρόνου που ήρθαν πολλές εφαρμογές είναι λίγα τα πράγματα που λείπουν από τα wp. Προσωπικά, που τα δουλεύω και ως bussines εργαλείο, δεν μου λείπει τίποτα από εφαρμογές, παρά μόνο ένα wordflow Ελληνικό πληκτρολόγιο.

 

Θεωρώ πάντως ότι στα κινητά κάτω των 150 ευρώ, αγοράς από Ελλάδα (όχι Κίνα), η επιλογή των wp είναι μονόδρομος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά νέα.. Όλο και περισσότεροι developers φέρνουν τα apps τους απο τα άλλα λογισμικά στο WP τελευταία.

 

Και όντως με το ενοποιημένο store θα αυξηθεί πολύ γρήγορα ο αριθμός και στις 2 πλατφόρμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Εγω στο σταθερό δεν έχω ανοιξεί ούτε μια φορά το Store των Windows, ισως η MS πρεπει να δώσει καποια κινητρα για να ανεβαίνουν οι εφαρμογές στο Market της.

Σε αντιθεση με καποιους αλλους που χρησιμοποιουν ακομη και σε λαπτοπ περισσοτερες εφαρμογες σε μετρο!

Οποταν δε χρειαζεται να δωσει κινητρο σε ολους.

Το store ειναι εκει,οποιος θελει το χρησιμοποιει ,οποιος θελει οχι!

 

Δεν μπορει να πιασει καποιο απ'τα αφτι για να το χρησιμοποιει!

Δε μπορει να σε πεισει με καλες εφαρμογες,οταν δε πρακολουθεις τι εφαρμογες υπαρχουν και ουτε μπαινεις στο κοπο να τις δοκιμασεις!

 

 

 

post-192952-0-98694700-1416165664_thumb.png

 

 

Και στους χρήστες για να μπαίνουν, όπως για παράδειγμα να βάλει desktop εφαρμογές πέρα από τις metro στο store της; :P

Οι desktop εφαρμογες μπαινουν,το εργαλειο για να κατεβαινουν απ'ευθειας απο το store δεν υπαρχει.

Γι'αυτο βγηκε και η "φημη" οτι στα windows 10,θα υοθετησουν το package manager στυλ linux και ας περιμενουν μερικοι οτι θα ειναι ανεξαρτητο απο το Store!

 

 

post-192952-0-25888700-1416167580_thumb.png

post-192952-0-59596200-1416168126_thumb.png

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι desktop εφαρμογες μπαινουν,το εργαλειο για να κατεβαινουν απ'ευθειας απο το store δεν υπαρχει.

Γι'αυτο βγηκε και η "φημη" οτι στα windows 10,θα υοθετησουν το package manager στυλ linux και ας περιμενουν μερικοι οτι θα ειναι ανεξαρτητο απο το Store!

 

Μα το θέμα δεν είναι το package manager, το θέμα είναι να υιοθετήσουν ΚΑΙ το Software Center των Ubuntu. Μην κάνουμε μισές δουλειές! Γιατί να πρέπει να μπαίνω στο filehippo πχ ή να ξέρω να χειρίζομαι το power shell για να κατεβάζω εφαρμογές; Προφανώς θα χρησιμοποιώ το package manager και είναι πολύ θετική κίνηση, δεν το συζητάμε, αλλά θα ήταν πολύ βολικό να γίνεται και browsing εφαρμογών μέσω γραφικού, ειδικά για τους ανίδεους που απλά θέλουν να εγκαταστήσουν Chrome πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...