Προς το περιεχόμενο

2.5 καμμενα τροφοδοτικα...


gazp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους. Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το εξης. Εχει ο αδερφος μου ενα παλιo pc (pentium 4, μητρικη 648fx-a rev: 1.0, καρτα γραφικων Geforce MX400   :P )

το οποιο χρησιμοποιει για βασικοτατες δουλιτσες οπως internet και εργασια στο word/excel. Για να σας προλαβω, δεν παιζει φραγκο για καινουριο και μεχρι στιγμης βολευεται μια χαρα. Μια ωραια μερα λοιπον, το pc δεν αναβε καθολου. Το ψαχνω λιγουλακι και ειδα οτι ειναι καμμενο το τροφοδοτικο. Βρισκω ενα pc που ειχαμε στην αποθηκη ( ενα με core 2 duo αλλα με καμμενο cpu) και παιρνω το τροφοδοτικο απο εκεινο και το κοτσαρω επανω. Στην αρχη, ολα καλα. Παρατηρησα ομως οτι ειτε με το pc αναμμενο, ειτε σβηστο, μετα απο λιγο ξεκινουσε ενας θορυβος, σαν υπερηχος, σαν απαλο σφυριγμα, ενας θορυβος...ηλεκτρικος (δεν μπορω να το περιγραψω καλυτερα) ο οποιος ποτε σταματαγε, ποτε ξεκιναγε. Κοιταξα τις συνδεσεις και ολα και δεν βρηκα κατι. Μετα απο 1 βδομαδα, το pc παλι δεν ενοιγε. Για την ακριβεια αναβανε μονο τα φωτακια του πληκτρολογιου. Καποια στιγμη ανοιξε αλλα μολις μπηκε στα windows εσβησε και κατι "μυρισε" μεσα. Το ανοιγω ξανα, τρεχω ενα hwmonitor και κοιταζοντας τις τασεις, ειδα οτι δεν επαιρνε οσο θα επρεπε απ το τροφοδοτικο....ξανα μανα λοιπον, βγαζω το τροφοδοτικο και παιρνω ενα δανεικο απο εναν φιλο και ξεκιναω τεσταρισματα...ο σκληρος δισκος ειναι οκ, τον τεσταρα με το hard disk sentinel...Aπο θερμοκρασιες ειμαι οκ. Τη δισκετα και το ενα cd rom τα αποσυνδεσα και παω να μπω στα windows....μολις μπαινω, σβηνει παλι...βαζω ενα memtest και ξεκιναω να τσεκαρω τις μνημες. Στο πρωτο dimm που τεσταρα μου βγαζει απειρα error, οποτε λεω "εδω ειμαστε". Δεν ειχα ομως την ευκαιρια να τεσταρω τα αλλα δυο dimm...ο λογος?? Το τροφοδοτικο που εβαλα επανω (το τριτο) μυριζει! Για την ακριβεια, μυριζει σαν σκονη που καιγεται, ενω το πιανω και ειναι λιγο ζεστουλι...οποτε σταματησα τα τεστ για να μην το καψω ΚΑΙ αυτο (και δεν ειναι και δικο μου!). Τι να κανω αγαπητοι συμφορουμιτες? 

 

 

Εκτος απ το να παω σε χρωματοπωλειο να αγορασω μπλε μπογια :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάτι περίεργο. Αντικατεστησες το καμένο τροφοδοτικο πρώτα με ένα που έβγαλες από καμένο υπολογιστή και στη συνέχεια με άλλο που δανειστηκες από φιλο , ο οποίος προφανώς για κάποιο λόγο το είχε παρατημενο στην άκρη.

 

Αν δεν δοκιμάσεις με ένα αξιόπιστο τροφοδοτικο δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.

 

Αποστολή από το Galaxy Nexus με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάτι περίεργο. Αντικατεστησες το καμένο τροφοδοτικο πρώτα με ένα που έβγαλες από καμένο υπολογιστή και στη συνέχεια με άλλο που δανειστηκες από φιλο , ο οποίος προφανώς για κάποιο λόγο το είχε παρατημενο στην άκρη.

 

Αν δεν δοκιμάσεις με ένα αξιόπιστο τροφοδοτικο δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.

 

Αποστολή από το Galaxy Nexus με τη χρήση Insomnia App

Θενκς για την αμεση απαντηση. Το τροφοδοτικο αυτο που μου εδωσε ειναι αξιοπιστο. Δεν το ειχε στην ακρη, το πηρε απ τη δουλεια του και μου το εδωσε για λιγες ωρες. Οποτε δεν παιζει να ειναι θεμα του τροφοδοτικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα (με μια μικρή επιφύλαξη) , το 3ο τροφοδοτικό που μυρίζει και ζεσταίνεται , είναι μια χαρά.Απλά αυτός που το είχε πριν από σένα δεν το είχε καθαρίσει ποτέ από σκόνες οι οποίες έκατσαν πάνω στα ηλεκτρονικά και γι αυτό σου μυρίζει σαν καμμένη σκόνη.

Το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να το φυσήξεις με αέρα να φύγουν τα πολλά πολλά και να το ξαναβάλεις πάνω να δεις πως θα συμπεριφερθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα το δοκιμασω τ απογευματακι. Παρατηρησα επισης οτι το ανεμιστηρακι της καρτας γραφικων γυριζει λιγο αργα, παρ' ολα αυτα δεν ζεσταινεται. Θα ενημερωσω μολις εχω αποτελεσματα, thanks.

Επεξ/σία από gazp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το φυσηξα καλα καλα και δεν παρατηρησα να εχει σκονη. Μετα απο τεσταρισματα με το memtest βρηκα οτι με ολη αυτην την ιστορια ειχε καει ενα dimmaki μνημης το οποιο και αφαιρεσα και μπηκα κανονικα στα windows. Με προβληματιζει παρα πολυ ομως το τροφοδοτικο, εξακολουθει και μυριζει, ενω παρατηρησα οτι μετα απο ενα 20αλεπτο χρησης ζεσταινοτανε αρκετα (η θερμοτητα περναγε και στο πανω μερος του case) και φυσικα μυριζε. Κοιταζοντας με το hwmonitor, πηρα αυτες τις τιμες:

 

 

IGTg7kr.jpg

 

 

Τι στο καλο συμβαινει? Ηδη εχουν καει 2 τροφοδοτικα χωρις "προφανη" λογο και αν συνεχισει να ζεσταινεται ετσι το βλεπω και για 3ο...Τσεκαρα την μητρικη και οπτικα δεν βλεπω κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες αν δουλευει το ανεμηστιρακη του τροφοδοτικου οστε να βγαζει την ζεστη εξω.

 Tο σκεφτηκα κι εγω αυτο και το τσεκαρα, το φουρφουρι γυρναει κανονικα. Τωρα αν δεν γυρναει στις στροφες που πρεπει δεν ξερω, αλλα δειχνει να ειναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ,  το τροφοδοτικο για να ζεστανεται , σημαινει οτι κατι το αναγκαζει να δωσει ρευμα...  

 

ποσα watt ειναι το τροφοδοτικο ? 

 

το να εχεις κατι μεσα στο pc και να του δημιουργει προβλημα ειναι δυσκολο , γιατι αυτα τα τροφοδοτικα εχουν ας το πουμε προστασια , που κλεινουν σε περιπτωση υπερφορτωσης- βραχυκυκλωματος . 

 

τωρα οσο για την μυρωδια του τριτου ..  αν το εχεις διπλα σου , ειναι λογικο οταν κατι ζεσταινεται (ηλεκτρονικο) να μυριζει καπως.

 

σε καθε περιπτωση μην δοκιμασεις να βαλεις χερι μεσα του , αν δεν εχεις γνωσεις κυριως.. γιατι αυτα τα τροφοδοτικα σε σκωτονουν απο εκει που δεν το περιμενεις ...

 

αν υπαρχει πολυμετρο και λιγες γνωσεις παντως , μπορεις να δεις τι ρευματα τραβαει η καθε γραμμη, και ισως βγει συμπερασμα, αν και πιστευω οτι απλα εχεις πεσει σε 2 ελατωματικα ( μετα απο πολυ χρηση ) τροφοδοτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον ,  το τροφοδοτικο για να ζεστανεται , σημαινει οτι κατι το αναγκαζει να δωσει ρευμα...  

 

...

Εννοεις οτι παιζει να τα χει παιξει κατι στη μητρικη πχ?

 

Το τροφοδοτικο ειναι 550 Watt. Γνωσεις να το ανοιξω δεν εχω και δεν θα το κανω, οσο για τις τασεις, λεει τιποτε το screenshot που ανεβασα απο το hwmonitor? Παιζει να εχει καει/πειραχτει κατι στην μητρικη και να δημιουργει θεμα? (αν και κοιταξα προσεκτικα, οπτικα δεν βλεπω κατι, ουτε σκασμενους πυκνωτες, ουτε χυμενα υγρα, ουτε κατι που να δειχνει μη νορμαλ). Αν του αφησω το τροφοδοτικο επανω, παιζει να γινει επικινδυνο το πραγμα (να παρουμε καμμια φωτια :fear: ). Μπορω καπως να τσεκαρω στροφες απο τον ανεμιστηρα του τροφοδοτικου?

Επεξ/σία από gazp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα προγραμματα , δεν λενε και πολλα. το ποιο σωστο ειναι να μετρηθουν οι τασεις με πολυμετρο ( επικυνδηνο δεν ειναι μιας και μετρας μαυρο - κιτρινο - πορτοκαλι και κοκκινο .  ομως αν δεν ξερεις δεν χρειαζετε παλι να το δοκιμασεις. 

 

οπως και να χει δεν μου φαινεται κατι κακο σε ολο αυτο ..

 

το οτι κατι το κανει να τραβαει ρευμα ειναι σχετικο ... ρευμα δινει το τροφοδοτικο και οταν απλα δουλευει το pc , και ειναι ικανο ωστε να το κανει να πιασει μια μικρη θερμοκρασια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mηπως θα βοηθουσε αν ανεβαζα καμμια φωτογραφια της μητρικης με ολα τα συμπαρομαρτουντα? Μπορει κατι να μου εχει ξεφυγει και να υπαρχει ζημια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, δοκιμασα και μ αλλο τροφοδοτικο. Μπηκε κανονικα στα windows, χωρις μυρωδιες, χωρις θορυβο (αρα εφταιγαν τα τροφοδοτικα που χα βαλει πανω μεχρι τωρα). Μετα απο ενα εικοσαλεπτο σε idle mode κολλησε (το ποντικι ακινητο, οτι κι αν παταγα απ το πληκτρολογιο δεν εκανε τιποτε, ενω δοκιμαζοντας τα caps lock/num lock τα λαμπακια του πληκτρολογιου δεν αλλαζανε κατασταση). Παταω reset και απο τοτε μου κανει την εξης φιγουρα: Λαμπακια αναβουν (πληκτρολογιο & tower) αλλα δεν εχω οθονη, δειχνει μαυρο. Σα να εχει μπει σε sleep mode και να μην ξυπναει ενα πραγμα. Δοκιμασα clear cmos αλλα τιποτε. Τι στο καλο γινεται?? Ειμαι ετοιμος να το εκπαραθυρωσω πια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ ή κάτι δεν πάει καλά με την μητρική ή όλα τα τροφοδοτικά που δοκίμασες είναι μάπα.Το H/W Monitor που έτρεξες, αν προσέξεις δείχνει ότι να'ναι...

 

+3.3V -> 0.88V

+5V -> 2.63V

+12V -> 5.12V

-12V -> -3.39V

-5V -> -5.38V

+5V VCCH -> 2.37V

 

TMPIN1 -> 127.0 °C

TMPIN2 -> -55.0 °C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...