Προς το περιεχόμενο

λογιστικο υπολοιπο / paypal refund


asdlolxd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επρεπε να το διευκρινίσεις η να ανοίξεις ενα νέο θέμα, το θεμα εδω αναφέρετε σε "paypal refund" και οχι σε  "refund" απο αλλο τροπο πληρωμής, αλλα αυτο δεν αφορά την συζήτηση μας και δεν το γνωριζω κιόλας, οπότε άκυρες οι απαντήσεις μου

 

Εχεις απόλυτο δίκιο αλλά δεν ειναι ουτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που ένα θέμα βγαίνει λίγο  off topic, και ήμουν ξεκάθαρος εξαρχής ότι αναφερομουν στην virtual της ETE (αν διαβασεις και το πρώτο μου  post) . Απλά η διαδικασία refund φαντάστηκα οτι γίνεται με παρόμοιο τρόπο και μέσω  paypal μιας και πρόκειται για λογαριασμούς τραπεζών και είπα να βοηθήσω.

Thats all.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ας τα γράψω λίγο πιο ολοκληρωμένα: 

1. Από την στιγμή που το paypal αλλάξει το refund status σε completed τότε τα χρήματα έχουν αποδεσμευτεί από την τράπεζα του πωλητή και έχει φύγει από το PayPal.

2. Το refund έχει ήδη σταλεί στην κάρτα (Visa,Master, AmEx) και θέλει περίπου 2 μέρες για να το δουν. Ίσως σε credit να αργήσει περισσότερο.

3. Από εκεί για να φανεί στον συνδεδεμένο λογαριασμό θέλει άλλες 2+ ημέρες. Ανάλογα και με το πόσο αργή είναι η τράπεζα στην διεκπεραίωση των refunds.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Παιδια καλησπερα! Αν ξέρει κανεις να με βοηθήσει η αν του έχει τύχει κάτι αντίστοιχο, Πήγα να παρω ενα κινητο απο το gearbeast, εχω δηλώσει την κάρτα της eurobank στο paypal

την παραγγελια την έκανα επαναληψη 3 φορές αλλά δεν την προχώρησα μέχρι το τέλος. Στο paypal δεν φαίνεται καμια κίνηση ουτε στο web banking της Eurobank, ουτε ακομα στο Gearbeast σαν

unpay. Πήρα στην Eurobank έγινε ακύρωση της κάρτας κατέβασα και μια σελίδα και αμφισβήτηση πληρωμής, την συμπλήρωσα και την έστειλα, θα πάω αυριο στο κατάστημα να βγάλω άλλη κάρτα.

Το θέμα μου είναι οτι ακυρώνοντας την κάρτα, και μετα έσβησα την κάρτα απο το paypal, πως θα μου τα γυρίσουνε πίσω? η δεν έχουν φύγει γράφει δεσμευμένα. Συγνώμη αν έχω κάνει λάθος

αλλα έχω πολυ άνχος. Του έχει τύχει κάτι αντίστοιχο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mpanos07 είπε

Παιδια καλησπερα! Αν ξέρει κανεις να με βοηθήσει η αν του έχει τύχει κάτι αντίστοιχο, Πήγα να παρω ενα κινητο απο το gearbeast, εχω δηλώσει την κάρτα της eurobank στο paypal

την παραγγελια την έκανα επαναληψη 3 φορές αλλά δεν την προχώρησα μέχρι το τέλος. Στο paypal δεν φαίνεται καμια κίνηση ουτε στο web banking της Eurobank, ουτε ακομα στο Gearbeast σαν

unpay. Πήρα στην Eurobank έγινε ακύρωση της κάρτας κατέβασα και μια σελίδα και αμφισβήτηση πληρωμής, την συμπλήρωσα και την έστειλα, θα πάω αυριο στο κατάστημα να βγάλω άλλη κάρτα.

Το θέμα μου είναι οτι ακυρώνοντας την κάρτα, και μετα έσβησα την κάρτα απο το paypal, πως θα μου τα γυρίσουνε πίσω? η δεν έχουν φύγει γράφει δεσμευμένα. Συγνώμη αν έχω κάνει λάθος

αλλα έχω πολυ άνχος. Του έχει τύχει κάτι αντίστοιχο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τι εννοείς "έκανα επαναληψη 3 φορές αλλά δεν την προχώρησα μέχρι το τέλος." Έκανες Paypal check out (κίτρινο κουμπί) αντί κανονικό checkout; Σου έκανε 3 φορές χρέωση; 'Εχει γίνει δέσμευση ποσού στην Eurobank;

πάντως σε googlάρισμα  "Refund to a removed card"

"The bad news is, the process can take 30 days or longer before PayPal gets the funds back. PayPal recommends you contact your card issuer and let them know a refund was sent to the old card so they can assist you by locating that refund and/or expediting the return of funds".

Άν έστειλες χρήματα όντως πάρε την τράπεζα και πες αύτο αμα θες refund, αλλίως θα στα βάλει σε balance το paypal 

όντως ΓΙΑΤΙ την ακύρωσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βγαινει και πολυ νοημα απο το ποστ

Σχετικα με επιστροφες refund σε eurobank απο paypal κλπ

Εαν γινει refund και στο διαστημα αυτο ακυρωθει ή ανανεωθει η καρτα απο την οποια εγινε η αγορα τα χρηματα θα πιστωθουν στο λογαριασμο που ηταν συνδεδεμενη.

Εαν η καρτα ηταν prepaid και δεν υπαρχει πλεων ισχυει το ιδιο. 

Εαν εχει εκδοθει καινουρια prepaid τοτε θα πανε στην καινουρια prepaid.

 

Paypal balance γυρνανε μονο οσα πληρωθουν απο το paypal balance (ολοκληρο ή μερικο ποσον ανάλογα πως πληρωσες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mpanos07 είπε

την παραγγελια την έκανα επαναληψη 3 φορές αλλά δεν την προχώρησα μέχρι το τέλος. Στο paypal δεν φαίνεται καμια κίνηση ουτε στο web banking της Eurobank, ουτε ακομα στο Gearbeast σαν

unpay.

Unpaid σημαίνει πως δεν έχει ολοκληρωθεί η πληρωμή οπότε δεν έχει τραβήξει χρήματα από την κάρτα, και ούτε πρόκειται αν δεν μπεις πάλι στην παραγγελία και επιλέξεις Pay Now. Τσάμπα αγχώθηκες και ακύρωσες την κάρτα, έχασες €5 που θα σε χρεώσει η τράπεζα για έκδοση καινούριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, CMOS_Z είπε

Δε βγαινει και πολυ νοημα απο το ποστ

Σχετικα με επιστροφες refund σε eurobank απο paypal κλπ

Εαν γινει refund και στο διαστημα αυτο ακυρωθει ή ανανεωθει η καρτα απο την οποια εγινε η αγορα τα χρηματα θα πιστωθουν στο λογαριασμο που ηταν συνδεδεμενη.

Εαν η καρτα ηταν prepaid και δεν υπαρχει πλεων ισχυει το ιδιο. 

Εαν εχει εκδοθει καινουρια prepaid τοτε θα πανε στην καινουρια prepaid.

Paypal balance γυρνανε μονο οσα πληρωθουν απο το paypal balance (ολοκληρο ή μερικο ποσον ανάλογα πως πληρωσες)

Δεν γίνεται αυτο που λες απαντησα παραπάνω

Τα χρηματα θα πανε εκει απο οπου εφυγαν και ας εχει ακυρωθει η καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Δεν γίνεται αυτο που λες απαντησα παραπάνω

Τα χρηματα θα πανε εκει απο οπου εφυγαν και ας εχει ακυρωθει η καρτα.

Γιατι εγω τι ειπα?

Δεν εννοω τον paypal λογαριασμο. Εννοω τον λογαριασμο της τραπεζας που ηταν συνδεδεμενη.

Επεξ/σία από CMOS_Z
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...