Προς το περιεχόμενο

Ιδιαίτερα πολύπλοκο malware κατασκοπεύει υπολογιστές από το 2008


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Εγώ έχω μακ και δεν έχω ιούς....

Καθήστε εσείς με το μαλγουερ το windows που λαγκάρει ακόμα και ο κρομ και θέλει φορματ κάθε 2 μέρες και ντιφράγκ κάθε 1 μέρα με τον ιό....

Εμένα δε με κατασκοπεύει κανείς.....

~2 εβδομαδες πριν

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τιποτα δεν ειναι ασφαλες

 

Εγώ έχω μακ και δεν έχω ιούς....

Καθήστε εσείς με το μαλγουερ το windows που λαγκάρει ακόμα και ο κρομ και θέλει φορματ κάθε 2 μέρες και ντιφράγκ κάθε 1 μέρα με τον ιό....

Εμένα δε με κατασκοπεύει κανείς.....

Τrolling detected!

:-D

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μακ και δεν έχω ιούς....

Καθήστε εσείς με το μαλγουερ το windows που λαγκάρει ακόμα και ο κρομ και θέλει φορματ κάθε 2 μέρες και ντιφράγκ κάθε 1 μέρα με τον ιό....

Εμένα δε με κατασκοπεύει κανείς.....

this-thread-just-went-full-retard.jpg

 

EDIT: trolls, fucking trolls everywhere

άργησα, αλλά το εντόπισα χαχαχαχα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

paloaltonetworks;;;;

Τι είναι αυτοί τους ξέρει η μάνα τους;;;;...

Εγώ το insomnia ξέρω, ξέρω το google, αλλά το paltoallonetworks δεν το ξέρω...

Αυτά είναι οι κλασσικές προσπάθειες των haters να σπιλώσουν το όνομα της apple....

Στήσαν εκεί ένα site οι android funboys και γράφουν ότι τους κατέβει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς υπάρχει ολόκληρη βιομηχανία πλέον που πουλάνε 0 days exploits σε κυβερνήσεις, υπηρεσίες κτλ

πχ

Link.png Site: Vupen

Link.png Site: Kevin Mitnick, Once the World’s Most Wanted Hacker, Is Now Selling Zero-Day Exploits

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βtw, σε οσους φωναζουν Linux, DOS, OS/2 ή οποιοδηποτε αλλο λειτουργικο, μαλλον βλεπετε τα πραγματα απο την λαθος μερια της κλειδαροτρυπας.

Δεν μιλαμε για ενα ακομα malware που κολλας απο το warezforall.org. Μιλαμε για malware επιπεδου Stuxnet, malware που "βρωμαει" κυβερνητικο οργανισμο απο πισω.  Εαν ο στοχος του ηταν να προσβαλλει 125 ατομα που χρησιμοποιουν Slackware, να στε σιγουροι πως θα ηταν γραμμενο για το Slackware και θα κανε παρτυ για 6 χρονια. Δεν ηταν αυτος ο στοχος του ομως, οποτε γραφτηκε για Windows και το παρτυ διατηρηθηκε σ αυτη τη μερια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό εδώ το οποίο υποτίθεται οτι σκανάρει τον υπολογιστή εαν σε κατασκοπεύουν.

Γνωρίζει κανείς εαν είναι αξιόπιστο να το κατεβάσουμε και να το τρέξουμε η εαν είναι παγίδα και σου εγκαθιστά malware;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βρήκα αυτό εδώ το οποίο υποτίθεται οτι σκανάρει τον υπολογιστή εαν σε κατασκοπεύουν.

Γνωρίζει κανείς εαν είναι αξιόπιστο να το κατεβάσουμε και να το τρέξουμε η εαν είναι παγίδα και σου εγκαθιστά malware;

Δεν ειναι παγιδα

Btw, το συγκεκριμενο εργαλειο δεν αναφερεται στο Regin και τον εντοπισμο του (κατι το οποιο κανουν πια μπολικα AVs και φανταζομαι σε λιγο θα ειναι καθολικο το φαινομενο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ασχολείστε και πολύ με τέτοιες "ανακαλύψεις" και "ανακοινώσεις". Δεν αφορούν το 99.9999% των χρηστών. Ίσα-ίσα, που ο στόχος τους είναι να αγκιστρωθούν σε συγκεκριμένους Η/Υ. Όσο αυξάνει ο αριθμός των μολύνσεων, τόσο περισσότερος "θόρυβος" φτάνει στον παραλήπτη και κατ' επέκταση δυσκολεύει την παρακολούθηση.

 

Αυτοί που πρέπει να ανησυχούν, το ξέρουν και θεωρητικά έχουν τα μέσα να εντοπίσουν τέτοια λογισμικά. Όποιος έχει διαρροή 6 χρόνια και δεν έχει πάρει μυρωδιά, προφανώς έχει αποτύχει και μάλλον πρέπει να αλλάξει επάγγελμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...