Προς το περιεχόμενο

Ιδιαίτερα πολύπλοκο malware κατασκοπεύει υπολογιστές από το 2008


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Το κατέβασα και το έτρεξα το detekt.Δεν βρήκε κάτι αλλά δεν μου γέμισε και το μάτι οτι κάνει κάτι ιδιαίτερο.

Εαν εβρισκε, θα ειχες σοβαροτερο προβλημα να αντιμετωπισεις απο ενα ακομα malware στον υπολογιστη σου. Ριξε μια ματια σε ποιες "απειλες" αναφερεται και σε ποιες χωρες/καθεστωτα χρησιμοποιουνται συνηθως αυτες ;)

O δημιουργος του ειναι της προκοπης, μεταξυ αλλων προκειται για εναν απο τους αρχιτεκτονες του Cuckoo sandbox.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ξέρουμε περισσότερες λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο malware; πχ το όνομα του αρχείου, που κρίβεται κτλ.

Αναλυτικη παρουσιαση του απο την Kaspersky (PDF, 28 σελιδες)

Οποιος ενδιαφερεται για samples, ας μου στειλει pm.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βtw, σε οσους φωναζουν Linux, DOS, OS/2 ή οποιοδηποτε αλλο λειτουργικο, μαλλον βλεπετε τα πραγματα απο την λαθος μερια της κλειδαροτρυπας.

Δεν μιλαμε για ενα ακομα malware που κολλας απο το warezforall.org. Μιλαμε για malware επιπεδου Stuxnet, malware που "βρωμαει" κυβερνητικο οργανισμο απο πισω.  Εαν ο στοχος του ηταν να προσβαλλει 125 ατομα που χρησιμοποιουν Slackware, να στε σιγουροι πως θα ηταν γραμμενο για το Slackware και θα κανε παρτυ για 6 χρονια. Δεν ηταν αυτος ο στοχος του ομως, οποτε γραφτηκε για Windows και το παρτυ διατηρηθηκε σ αυτη τη μερια.

Μονο που το παρτυ εδω και κατι χρονια γινετε μονο στα windows, μεχρι να αρχισει και στα αλλα os μπορει να περάσουν χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μονο που το παρτυ εδω και κατι χρονια γινετε μονο στα windows, μεχρι να αρχισει και στα αλλα os μπορει να περάσουν χρονια

Ειδες να διαφωνω εγω ή κανεις αλλος με αυτο? Αυτο που μαλλον δεν καταλαβες στο σχολιο μου ειναι πως στην προκειμενη περιπτωση οπου εχεις να κανεις με κυβερνησεις και καθεστωτα, δεν παιζει ρολο το λειτουργικο, οποιο και εαν ειναι αυτο.

Btw, περιμενω μια απαντηση με pm για το λογο που χαρακτηρισες οπως χαρακτηρισες την ερωτηση του hackertom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδες να διαφωνω εγω ή κανεις αλλος με αυτο? Αυτο που μαλλον δεν καταλαβες στο σχολιο μου ειναι πως στην προκειμενη περιπτωση οπου εχεις να κανεις με κυβερνησεις και καθεστωτα, δεν παιζει ρολο το λειτουργικο, οποιο και εαν ειναι αυτο.

Btw, περιμενω μια απαντηση με pm για το λογο που χαρακτηρισες οπως χαρακτηρισες την ερωτηση του hackertom.

 

Δεν χαρακτήρισα την ερώτηση του hackertom, απλά έκανα μια χιουμοριστική απάντηση στην αθώα ερώτηση του(αν δεν την καταλάβατε οκ), τον χαρακτηρισμό του μαλα..α (γιατί αυτό είναι χαρακτηρισμός) τον έκανε αυτός στην δικη μου απάντηση

 

Μέχρι εδώ δεν συνεχίζω.

 

 

Προφανώς έχουν σβηστεί τα ποστς

 

 

 

----------------------------------------------------------------------

------------ QUOTE ----------

Σε σουαχιλι

-----------------------------

 

 

Ήμουν σίγουρος πως θα υπήρχε ένας να μην ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΩ, να πει την μαλα..α αυτήν

----------------------------------------------------------------------

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οπως ελπιζω να  καταλαβες, ηταν αρκετοι που δεν την εξελαβαν ως χιουμοριστικη (..χρειαστηκε να σε ρωτησω δις επι του θεματος για να παρω απαντηση) και η προφανης διαγραφη των posts ηταν ο λογος που σου ζητησα επικοινωνια μεσω pm. 

 

/offtopic over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ελπιζω να  καταλαβες, ηταν αρκετοι που δεν την εξελαβαν ως χιουμοριστικη (..χρειαστηκε να σε ρωτησω δις επι του θεματος για να παρω απαντηση) και η προφανης διαγραφη των posts ηταν ο λογος που σου ζητησα επικοινωνια μεσω pm. 

 

/offtopic over.

Αν ηθελες να επικοινωνήσουμε με πμ επρεπε να το κανεις εσυ πρώτος και οχι να μου ζητας τον λογο δημόσια και μετα να θελεις πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν ηθελες να επικοινωνήσουμε με πμ επρεπε να το κανεις εσυ πρώτος και οχι να μου ζητας τον λογο δημόσια και μετα να θελεις πμ

 

Οπως ελπιζω να  καταλαβες, ηταν αρκετοι που δεν την εξελαβαν ως χιουμοριστικη (..χρειαστηκε να σε ρωτησω δις επι του θεματος για να παρω απαντηση) και η προφανης διαγραφη των posts ηταν ο λογος που σου ζητησα επικοινωνια μεσω pm. 

 

/offtopic over.

Μην το προχωρησουμε. Εαν θελεις κατι περαιτερω, στη διαθεση σου μεσω pm και μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι malware και αηδίες. Το καλύτερο malware που έχει φτιαχτεί ποτέ και οι χρήστες το εγκαθιστούν και το συντηρούν μόνοι τους είναι ένα: FACEBOOK

Όλα τα άλλα είναι απλά γατάκια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πάντως η λύση να κάνεις φορμάτ κάθε μέρα αν δε θες να σε χακάρουν σίγουρα.

 

εεε τωρα αντέχεις να μην απαντήσεις :-D

 

 

Με win κανονικα πρεπει να κανεις φορματ μετα απο καθε σελιδα που επισκέπτεσαι, νομιζω ειναι ακομα πιο ασφαλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεε τωρα αντέχεις να μην απαντήσεις :-D

 

 

Με win κανονικα πρεπει να κανεις φορματ μετα απο καθε σελιδα που επισκέπτεσαι, νομιζω ειναι ακομα πιο ασφαλές

 

 

δε θες φορματ.

 

http://www.faronics.com/en-uk/products/deep-freeze/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...