Προς το περιεχόμενο

η γνωστή δύσκολη περίπτωση...!!!


johnyb98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πισι το πήρες έτοιμο με λειτουργικό και σου έκανε εξ αρχής τα προβλήματα; ή όταν έβαλες εσύ ssd ;

Γιατί δεν το πας εκεί που το αγόρασες να το δουν;

Πάντως φυσικά και χρειάζονται οδηγοί για τον sata/ACHI controller.Λογικά το CD της μητρικής τα έχει όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πισι το πήρες έτοιμο με λειτουργικό και σου έκανε εξ αρχής τα προβλήματα; ή όταν έβαλες εσύ ssd ;

Γιατί δεν το πας εκεί που το αγόρασες να το δουν;

Πάντως φυσικά και χρειάζονται οδηγοί για τον sata/ACHI controller.Λογικά το CD της μητρικής τα έχει όλα.

 

Το pc δεν το πήρα έτοιμο. Εϊναι parts. Αρχικά έκανε επανεκκινήσεις απ' τα Windows, μέχρι που έκανα δεύτερο format και έβαλα πάλι τα Windwos. Τότε έστρωσαν οι επανεκκινήσεις και άρχισαν αυτά τα start/stop που άνοιξα αυτό το θέμα.

 

Το ξέρω ότι μία λύση είναι να το πάω από κει που πήρα τα parts για έλεγχο, αλλά είπα να προσπαθήσω και μόνος μου (όσο γίνεται) να βρω τη λύση πριν το πάω.

 

Όσο για τους οδηγούς sata/AHCI αν εννοιείς να έχω κατεβάσει από το site της ASROCK drivers, πάντα αυτό κάνω. Αφήνω στην άκρη το cd της μητρικής, και μπαίνω στο site και κατεβάζω τους τελευταίους αντίστοιχους. Έτσι και τώρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, τελικά, πέρα από όλες τις μέχρι τώρα προσπάθειες που έκανα, το συναρμολογημένο pc εστάλη για έλεγχο.

Δεν ξέρω τί θα προκύψει, αλλά, εάν χρειαστώ τη βοήθειά σας θα ξανανεβάσω απάντηση.

Για την ώρα σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά, η ιστορία είναι λίγο κομφούζιο ακόμη. Δίνω εξηγήσεις.
Όταν λέω ότι το πρόβλημα δεν έχει λυθεί από την παραλαβή του pc, δεν είναι ακόμη σίγουρο. Θεωρητικά. Κι αυτό γιατί, μετά την παραλαβή, εγώ ξεκίνησα μερικές φορές το pc και αυτά τα ανοιγοκλεισίματα δεν τα έκανε. Αλλά, αυτό δε λέει τίποτα. Αυτό θα φανεί με το πέρασμα του χρόνου.

Εδώ υπάρχει ένα άλλο παράδοξο. Αφού έκανα αυτές τις δοκιμές με τα ανοιγοκλεισίματα, ο πελάτης το πήρε σπίτι του. Εκεί λοιπόν δεν είχε ήχο, δίκτυο, το πρόγραμμα επεξεργασίας video και μοντάζ (το AVID) δεν φόρτωνε. Σχετικά με τον ήχο είχε κόκκινο "x" κάτω δεξιά στο systray, εικονίδιο "Τοπική σύνδεση" στο αντίστοιχο σημείο που πρέπει να υπάρχει στα W7 δεν υπήρχε, δεν έτρεχε ο AVID. Όλα αυτά, πριν την αποστολή του υπολογιστή για service λειτουργούσαν κανονικά. Στο device manager δεν υπήρχε κάποια συσκευή με "x" ή κίτρινο θαυμαστικό. Έβγαλε και ξαναέβαλε τους audio και lan drivers, αλλά τα ίδια. Αυτό είναι πολύ παράξενο και σοβαρό!! Κάτι, κάτι πρέπει να έκαναν αυτοί στο service που δεν λένε.
Μετά απ' όλ' αυτά πήγα στον πελάτη και έβαλα τα Windows απ' το μηδέν (format), και μέχρι στιγμής πάνε όλα καλά.

 

Πάντως, αν δεν το ξαναπαρουσιάσει πιστεύω ότι κάτι άλλαξαν στο service, αλλά, για κάποιο λόγο που εκείνοι μόνο τον ξέρουν, δεν θέλουν να το πουν. Εκτός και αν το πρόβλημα λύθηκε με την αντικατάσταση της RAM.
Βέβαια, δεν είμαστε ακόμη σίγουροι. Ο υπολογιστής έχει γυρίσει από service περίπου μία εβδομάδα και τα Windows μπήκαν μόλις πριν τρεις ημέρες.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλασικη περηπτωση λανθασμενου μπαιος δεν ενοοω οτι εβαλες λαθος μπαιος ενοω οτι απο ντιφολτ εχει πολυ χαμηλο vcore δωσε 2 βαθμιδες παραπανω και εισαι οκ αν ειναι μετα το σερβις οκ πολυ απλα αυξησανε το vcore και η αλλη περιπτωση ειναι η διακοπτης  η το ρησετ κολαγανε και πολυ απλα αλαξανε μπουτον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλασικη περηπτωση λανθασμενου μπαιος δεν ενοοω οτι εβαλες λαθος μπαιος ενοω οτι απο ντιφολτ εχει πολυ χαμηλο vcore δωσε 2 βαθμιδες παραπανω και εισαι οκ αν ειναι μετα το σερβις οκ πολυ απλα αυξησανε το vcore και η αλλη περιπτωση ειναι η διακοπτης  η το ρησετ κολαγανε και πολυ απλα αλαξανε μπουτον

 

Περίπτωση α. (στο service αυξήσανε το vcore)

 

Αν έγινε κάτι τέτοιο (είναι αυτό που δεν είπαν), όταν πήγα στο σπίτι του πελάτη, πριν ξεκινήσω ο,τιδήποτε, πριν δηλαδή κάνω το format, μπήκα στο BIOS και έκανα load defaults. Οπότε, εάν είχαν πειράξει vcores, το αναίρεσα έτσι. Σωστά;

 

Περίπτωση β. (front panel cables - button)

 

Το case του υπολογιστή είναι από τον προηγούμενο υπολογιστή που είχε ο πελάτης. Οπότε, τα parts και η σύνθεση του υπολογιστή έγινε στο παλιό case. Το service, λοιπόν, που το στείλαμε δεν είχε κανένα λόγο να αλλάξει το button, διότι το case δεν ήταν δικό του. Βέβαια, όταν στείλαμε το pc για έλεγχο, τα καλώδια του front panel τα είχα αποσυνδέσει όλα (power led - hdd led - power - reset). Οπότε, αναγκαστικά, τα συνέδεσαν εκείνοι (με την παραλαβή τα βρήκα συνδεδεμένα). Μήπως ήθελε αποσύνδεση-επανασύνδεση των καλωδίων του panel; Τί να πω; Εδώ, όμως, υπάρχει μία μικρή λεπτομέρεια. Εγώ, πριν στείλουμε το pc για service, είχα αποσυνδέσει τα panel cables, και ξεκίναγα τον υπολογιστή βραχυκυκλώνοντας τα δύο power pins με ένα στυλό. Οπότε, αν είναι η λύση η αποσύνδεση-επανασύνδεση των καλωδίων, θα έπρεπε με το στυλό να έχει λυθεί το πρόβλημα και να μη στείλουμε για service το pc.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπτωση α. (στο service αυξήσανε το vcore)

 

Αν έγινε κάτι τέτοιο (είναι αυτό που δεν είπαν), όταν πήγα στο σπίτι του πελάτη, πριν ξεκινήσω ο,τιδήποτε, πριν δηλαδή κάνω το format, μπήκα στο BIOS και έκανα load defaults. Οπότε, εάν είχαν πειράξει vcores, το αναίρεσα έτσι. Σωστά;

 

Περίπτωση β. (front panel cables - button)

 

Το case του υπολογιστή είναι από τον προηγούμενο υπολογιστή που είχε ο πελάτης. Οπότε, τα parts και η σύνθεση του υπολογιστή έγινε στο παλιό case. Το service, λοιπόν, που το στείλαμε δεν είχε κανένα λόγο να αλλάξει το button, διότι το case δεν ήταν δικό του. Βέβαια, όταν στείλαμε το pc για έλεγχο, τα καλώδια του front panel τα είχα αποσυνδέσει όλα (power led - hdd led - power - reset). Οπότε, αναγκαστικά, τα συνέδεσαν εκείνοι (με την παραλαβή τα βρήκα συνδεδεμένα). Μήπως ήθελε αποσύνδεση-επανασύνδεση των καλωδίων του panel; Τί να πω; Εδώ, όμως, υπάρχει μία μικρή λεπτομέρεια. Εγώ, πριν στείλουμε το pc για service, είχα αποσυνδέσει τα panel cables, και ξεκίναγα τον υπολογιστή βραχυκυκλώνοντας τα δύο power pins με ένα στυλό. Οπότε, αν είναι η λύση η αποσύνδεση-επανασύνδεση των καλωδίων, θα έπρεπε με το στυλό να έχει λυθεί το πρόβλημα και να μη στείλουμε για service το pc.

εγω ειχα φρικαρει σε 2 υπολογιστες και ηταν και στουσ 2 τα μουτον οηι τα καλωδια μενανε πατημενα μεσα τα ελατηρια με συνεπια σταματα ξεκινα σταματα ξεκινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειχα φρικαρει σε 2 υπολογιστες και ηταν και στουσ 2 τα μουτον οηι τα καλωδια μενανε πατημενα μεσα τα ελατηρια με συνεπια σταματα ξεκινα σταματα ξεκινα

 

Ήταν μία παρόμοια περίπτωση με τη δική μου; Εννοώ, πόσες φορές σταμάτα-ξεκίνα σταμάτα-ξεκίνα στην εκκίνηση; Θυμάσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν μία παρόμοια περίπτωση με τη δική μου; Εννοώ, πόσες φορές σταμάτα-ξεκίνα σταμάτα-ξεκίνα στην εκκίνηση; Θυμάσαι;

ναι ακριβως ιδια ειναι κλασικη βλαβη ειναι σαν να κρατας πατημενο συνεχεια το ον οφ η το ρησετ τι θα γινει για φαντασου θα γινει ακριβως αυτο που περιγραφεις θα ανοιγοκλεινη συνεχεια σου αλαξανε μπουτον και οχι εξωτερικα αλα απο την μεσα πλευρα που ειναι το ελατηριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok. Εντάξει και πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μας έδωσες. Μόνο κάτι τελευταίο και πρόκειται για μία μικρή λεπτομέρεια:εφόσον έπρεπε να αλλαχτεί το button, αυτό το σταμάτα-ξεκίνα σταμάτα-ξεκίνα δε θα έπρεπε να το κάνει ασταμάτητα; Εμένα μου το έκανε 4 φορές, και από κει και πέρα ξεκίναγε κανονικά. Εδώ πώς εξηγείται;

 

Επίση, για την περίπτωση που δεν είχα πάνω το button, και ξεκίναγα τον υπολογιστή με βραχυκύκλωμα των δύο power-on pins, εκεί πώς δικαιολογείται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok. Εντάξει και πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μας έδωσες. Μόνο κάτι τελευταίο και πρόκειται για μία μικρή λεπτομέρεια:εφόσον έπρεπε να αλλαχτεί το button, αυτό το σταμάτα-ξεκίνα σταμάτα-ξεκίνα δε θα έπρεπε να το κάνει ασταμάτητα; Εμένα μου το έκανε 4 φορές, και από κει και πέρα ξεκίναγε κανονικά. Εδώ πώς εξηγείται;

 

Επίση, για την περίπτωση που δεν είχα πάνω το button, και ξεκίναγα τον υπολογιστή με βραχυκύκλωμα των δύο power-on pins, εκεί πώς δικαιολογείται;

πολυ απλο ξεκολαγε το ελατηριο απο μονο του και γυρναγε στιην αρχικη του θεση και σε καθε πρωτο πατημα την ξαναπαθεναι την ζημια το ξεκιναγεσ χωρις μπουτον απο μαδερμποαρντ και στο ξαναεκανε??ειχεσ ομωσ αποσυνδεσει και το ρεσετ μπουτον??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το έκανε καί όταν ξεκίναγα από motherboard. Είχα αποσυνδέσει και το reset button. Εδώ τί έχουμε? Με προβληματίζει αυτό το "όμως" στην απάντησή σου. Γιά να δούμε...

 

υ.γ. Φαίνεται ότι είμαστε πολύ κοντά στην ολοκληρωτική εξήγηση. Δίνω εδώ καί ένα ακόμη στοιχείο. Όταν μας το είχε φέρει ο πελάτης αρχικά για αυτά τα ανοιγοκλεισίματα, έκανε αυτό που λες:μόνο την πρώτη φορά, στο πρώτο άνοιγμα, έκανε αυτά τα start-stop start-stop και μετά έμπαινε κανονικά. Όταν, λοιπόν, εκεί έκανες από Windows το shutdown, πάταγες να ανοίξει απ΄ το power button και άνοιξε χωρίς start-stop. Οπότε έχεις δίκιο. Μόνο την πρώτη φορά κόλλαγε απ' το ελατήριο. Γιά να δούμε και την τελευταία εξήγηση. Αυτό που ρωτάς "το ξεκιναγεσ χωρις μπουτον απο μαδερμποαρντ και στο ξαναεκανε??ειχεσ ομωσ αποσυνδεσει και το ρεσετ μπουτον??". Εδώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το έκανε καί όταν ξεκίναγα από motherboard. Είχα αποσυνδέσει και το reset button. Εδώ τί έχουμε? Με προβληματίζει αυτό το "όμως" στην απάντησή σου. Γιά να δούμε...

 

υ.γ. Φαίνεται ότι είμαστε πολύ κοντά στην ολοκληρωτική εξήγηση. Δίνω εδώ καί ένα ακόμη στοιχείο. Όταν μας το είχε φέρει ο πελάτης αρχικά για αυτά τα ανοιγοκλεισίματα, έκανε αυτό που λες:μόνο την πρώτη φορά, στο πρώτο άνοιγμα, έκανε αυτά τα start-stop start-stop και μετά έμπαινε κανονικά. Όταν, λοιπόν, εκεί έκανες από Windows το shutdown, πάταγες να ανοίξει απ΄ το power button και άνοιξε χωρίς start-stop. Οπότε έχεις δίκιο. Μόνο την πρώτη φορά κόλλαγε απ' το ελατήριο. Γιά να δούμε και την τελευταία εξήγηση. Αυτό που ρωτάς "το ξεκιναγεσ χωρις μπουτον απο μαδερμποαρντ και στο ξαναεκανε??ειχεσ ομωσ αποσυνδεσει και το ρεσετ μπουτον??". Εδώ?

ειναι απλη η ερωτηση μου ειχατε ξεσυνδεσει και το ρεσετ μπατον οταν κανατε σταρτ στοπ μονο απο μαδερμποαρντ η ειχατε βγαλει πανο απο το μαδερμποαρντ μονο το ον οφ??εγω αλαζω και τα διο και τελειωσε σιγα μην κατσω να βρω ποιο απο τα διο φταιει σας πηρανε χρηματα?? για το σερβις?? ποσα?? για δες η καρτα γραφικων ειναι η ιδια που ειχε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...