Προς το περιεχόμενο

"Λιγότερες τηλεοράσεις και κινητά, περισσότερα PlayStation" είναι το νέο σχέδιο της Sony προς την κερδοφορία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πόσο ακόμα θα παίξουν μπάλα οι κονσόλες, αναρωτιέμαι! Είδα και τα reviews στο Assassin's Creed Unity και απογοητεύτηκα. Έβγαλε PS4 και η υποστήριξη για 4Κ τηλεοράσεις πήγε στον πάτο, αφού το hardware της κονσόλας θα είναι σε 1 χρόνο ξεπερασμένο. Σε μερικά χρονάκια που θα βγει η επόμενη κονσόλα, τα παιχνίδια θα είναι ασύμβατα λόγω διαφορετικού κώδικα, αρχιτεκτονικής κλπ κλπ. 

Αμ το άλλο; 'Εχεις PS στην Ελλάδα και στο εξωτερικό δε λειτουργεί το account σου, που σημαίνει ότι όσα παιχνίδια αγοράζεις μέσω PS Store από Ελλάδα ΔΕ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΝ σε άλλη χώρα (ακόμα και εντός Ε.Ε.) λόγω αλλαγής content. 

Ακόμα δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό, ακόμα και λόγω πνευματικών δικαιωμάτων να είναι η αιτία, δεν σε εμποδίζει να αλλάξεις ΑΠΛΑ τον τρόπο πληρωμής στο ήδη υπάρχον  account για να μπορέσεις να "κατεβάσεις" τα ήδη πληρωμένα παιχνίδια. Και ειδικά όταν πρόκειται για Ε.Ε. και όχι χώρα εκτός αυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος!Εγω αγόρασα ΤHL κινητο,8πυρηνο στα 2ghz,2gb ram,1080p,5" μόνο 200 ευρώ(δωρεαν μεταφορικα απο σιγκαπουρη) και μέχρι στιγμης το κινητό πετάει!

Σε λιγο καιρο που θα σέρνεται το ξανασυζηταμε!!!

Φιλικα παντα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος!Εγω αγόρασα ΤHL κινητο,8πυρηνο στα 2ghz,2gb ram,1080p,5" μόνο 200 ευρώ(δωρεαν μεταφορικα απο σιγκαπουρη) και μέχρι στιγμης το κινητό πετάει!

Λογικά εφόσον είναι και 8πύρηνο θα είναι και πιο δυνατό απο τον 6πύρηνο i7-3960X 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως μονο apple συσκευες μου αντεχουν πανω απο 3 xρονια εχω πληρωσει και sony android και σε ενα χρονο σερνοταν το λογισμικο τα ιδια kai η samsung η οποια ομως εχει τρομερο service

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Apple προσφέρει κάτι που δεν μπορεί καμία αλλη εταιρία να προσφέρει, γιαυτό και κάνει 70 εκατομ. πωλήσεις συσκευών. 

 

Προσφέρει ενα φοβερο πακέτο ποιότητας, μεταπωλητικής αξίας, μεγάλο κύκλο ζωής συσκευών, brand name, και εγγυηση (σε ποιότητα , οχι ποσότητα) 

 

Η Sony απο την άλλη, οταν σε 18 μήνες εχει βγάζει Sony z, z1,z2,z3 και σε 2 μηνες πάμε για το z4 .. nuff said. 

 

Κριμα, τοσο ποιοτική εταιρία, η χόντα της τεχνολογίας να ειναι απο το 2007 μεχρι σήμερα κομπάρσος στα πάντα, πλυν του PS4. 

 

Στα κινητα την εφαγε η Κίνα, στις τηλεοράσεις η LG - SAM, στις φορητες συσκευες η Nintendo, στις παιχνιδοκονσόλες to  xbox360. 

 

Κάτι πάει λάθος

 

Λολ εγγύηση η apple....

Γελάει ο κόσμος....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη βλεπω πολλους ασχετους να κραζουνε την sony πχ με το playstasion θα πω ενα πραγμα και μονο . Το playstasion εχει κανει της μεγαλητερες πωλησεις πανω στο θεμα παιχνιδομηχανη. Για καποιον που ξερει απο παιχνιδια θα παρει playstasion, και οχι xbox που ειναι για κατι κατεστραμενους.. Εγω κατοχος xbox ,playstasion και pc . Αν εχεις playstasion τα αλλα απλα τα ξεχνας. Μιλανε ατομα τα οποια δεν εχουνε ιδεα πανω στο θεμα.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να σερνεται?

Γιατι του εχουν πει πως οτι κινεζικο =κακο.Τωρα το οτι ολα σχεδον τα ηλεκτρονικα που εχει στο σπιτι του (οπως σε ολους μας) ειναι απο την κινα δεν τον ενοχλει γιατι πιθανοτατα βλεπει το brand και χαιρεται.Το μονο αρνητικο σε οτι αφορα αυτες τις αγορες ειναι οτι δενε χεις υποστηριξη μετα την πωληση.Αλλα αν εισαι σχετικος με αυτα δεν θα εχεις θεμα.Τωρα για θεμα εγγυησης να το αναφερω; Αφου τα κινητα τα αλλαζουμε (η τα σπαμε) πριν ληξει καν η εγγυηση τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι του εχουν πει πως οτι κινεζικο =κακο.Τωρα το οτι ολα σχεδον τα ηλεκτρονικα που εχει στο σπιτι του (οπως σε ολους μας) ειναι απο την κινα δεν τον ενοχλει γιατι πιθανοτατα βλεπει το brand και χαιρεται.

Λες μετα τους haters samsung-apple να εχουμε και haters κινεζικων? :P

Eντωμεταξυ εχω δει S4 ενος ετους να παγωνει επανειλημμενα στην οθονη κλησης και να θελει βγαλσιμο η μπαταρια για να νιωσει..Μετα απο 10 μηνες με xiaomi κατι τετοιο μου φαινεται αδιανοητο πραγματικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα για τα κέρδη και το χρήμα...

 

Μα, φυσικά κι την ενδιαφέρουν την SONY κι την ΚΆΘΕ SONY τα λεφτά, εταιρία είναι, όχι φιλανθρωπική οργάνωση.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πόσο ακόμα θα παίξουν μπάλα οι κονσόλες, αναρωτιέμαι! Είδα και τα reviews στο Assassin's Creed Unity και απογοητεύτηκα. Έβγαλε PS4 και η υποστήριξη για 4Κ τηλεοράσεις πήγε στον πάτο, αφού το hardware της κονσόλας θα είναι σε 1 χρόνο ξεπερασμένο. Σε μερικά χρονάκια που θα βγει η επόμενη κονσόλα, τα παιχνίδια θα είναι ασύμβατα λόγω διαφορετικού κώδικα, αρχιτεκτονικής κλπ κλπ. 

Αμ το άλλο; 'Εχεις PS στην Ελλάδα και στο εξωτερικό δε λειτουργεί το account σου, που σημαίνει ότι όσα παιχνίδια αγοράζεις μέσω PS Store από Ελλάδα ΔΕ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΝ σε άλλη χώρα (ακόμα και εντός Ε.Ε.) λόγω αλλαγής content. 

Ακόμα δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό, ακόμα και λόγω πνευματικών δικαιωμάτων να είναι η αιτία, δεν σε εμποδίζει να αλλάξεις ΑΠΛΑ τον τρόπο πληρωμής στο ήδη υπάρχον  account για να μπορέσεις να "κατεβάσεις" τα ήδη πληρωμένα παιχνίδια. Και ειδικά όταν πρόκειται για Ε.Ε. και όχι χώρα εκτός αυτής.

 

Είναι εκτός θέματος αλλά αυτό που έγραψες σχετικά με το plus δεν ισχυεί. Αυτή την στιγμή παίζω παιχνίδια από τον ελληνικό μου λογαριασμό, έναν αγγλικό και έναν αμερικάνικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα εχασα καθε ενδιαφερον για τις κονσολες απο τοτε που τις χτυπησε για τα καλά το διαδικτυακο παιχνιδι (ps3 / xbox 360). όχι πως εχω θεμα με το online multiplayer, απλα πλεον θεωρουνε πως ο καθε χρηστης εχει internet σπιτι του και εχουν κανει τις κονσολες πληρως εξαρτημενες απο το διαδικτυο. χωρια που ο ρυθμος με τον οποιο εβγαιναν παιχνιδαρες απο τα 8bit μεχρι και το ps2 απλα δεν θα ξαναϋπαρξει ακριβως γιατι κανενας δεν καθεται να δωσει πλεον σημασια στην offline εμπειρια. τα καλυτερα παιχνιδια απο το offline τους καταφεραν οτι καταφεραν, οχι απο την διασκεδαση που προσφερει το multiplayer. (υπαρχουν εξαιρεσεις αλλα ειναι απειροελαχιστες της ταξεως του 100 αξεχαστα offline παιχνιδια / 1 αξεχαστο online)

 

όσο για την κοντρα xbox και playstation που αναφερθηκε, πιστευω πως στον πρωτο 'γυρο' νικητης ηταν με διαφορα το playstation (playstation 2 vs xbox). στον 2ο 'γυρο' ειχα και τις 2 κονσολες (playstation 3 vs xbox360) με πάρα πολλα κοινα παιχνιδια και στις 2 και για καποιον λογο το xbox 360 με βολευε πολυ περισσοτερο ενω τα περισσοτερα παιχνιδια που ειχα και στις 2 κονσολες τα προτιμουσα στο xbox360 (ειδικα το ninja gaiden 2 που το ξεφτιλησανε στο ps3/ps vita). στον 3ο 'γυρο' νομιζω πως νικητης προς το παρον ειναι το ps4 αν και προσωπικα δεν μου αρεσει καμια κονσολα. αν αρχισουνε οι καλες single player αποκλειστικοτητες, ισως αλλαξει κατι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sony είχε δημιουργήσει από τη δεκαετία του '90 και μετά μία αίγλη στην Ελλάδα που εν πολλοίς δεν υπήρχε στον υπόλοιπο κόσμο. Στην Δυτική Ευρώπη για παράδειγμα το γενικό κλίμα ήταν ότι είναι ένα brand με πολύ μέτρια προϊόντα. 

 

Στα μέσα τις δεκαετίας του 2000 έκανε μία σειρά κινήσεις που θα την ενδυνάμωναν υποτίθεται στην κατηγορία των ηλεκτρονικών retail προϊόντων. Εξαγορές (Konica Minolta, Ericsson λίγο παλαιότερα), δυνατό marketing (LCD, μαύρες συσκευές) σειρές με δυνατό quaility brand awarness (VAIO) και φυσικά το PS. 

 

Δεν ξέρω τι έφταιξε, αλλά νομίζω ότι μία σειρά λάθος επιλογές την έκαναν να χάσει το τρένο. Έπεσε πάνω στην τρελή άνοδο του διδύμου των Κορεατών (και όχι των Κινέζων) που την χτύπησαν ανελέητα σε κάθε κατηγορία που έπαιζε. 

 

Είναι χαρακτηριστικό ότι το 2008 σε ένα Πανευρωπαϊκό φόρουμ της εταιρίας που εργαζόμουν (Ιάπωνας γίγαντας με παρουσία μεταξύ άλλων και στα retail που έπαιζε η Sony) αναφέρθηκε ότι για κάθε PS3 που πουλιόταν έχανε περίπου $35. Σε αντίθεση με το Wii που έδειχνε τότε να πρωτοπορεί και που ήταν τρελά κερδοφόρο. 

 

Δεν ξέρω αν τελικά θα συγχωνευτεί ή θα εξαγοραστεί, αν και η Ιαπωνική φιλοσοφία είναι λιγάκι διαφορετική από αυτή των υπόλοιπων Δυτικών και Ασιατών, όμως η επιλογή να μείνει στο retail την οδήγησε εκεί που την οδήγησε. Την εποχή που όλοι έφευγαν ή μετέφεραν δραστηριότητα σε περισσότερο business core αγορές, αυτή έμενε στα προϊόντα λιανικής ξοδεύοντας τεράστια ποσά σε marketing και πουλώντας με ελάχιστα περιθώρια, σε ένα σπιράλ ανταγωνισμού με Samsung & LG. 

 

Μάλιστα, από μία πρόχειρη ματιά που ρίχνω, νομίζω ότι είναι ο μόνος Ιάπωνας παίχτης που δεν έχει άλλη σοβαρή δραστηριότητα εκτός retail ηλεκτρονικών. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...