Προς το περιεχόμενο

"Λιγότερες τηλεοράσεις και κινητά, περισσότερα PlayStation" είναι το νέο σχέδιο της Sony προς την κερδοφορία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά οι επιλογές που έκανε στο PS4 και οι βλακείες της MS την έχουν σώσει. Αν δεν πήγαινε καλά ούτε αυτό (όπως δεν πήγαινε αρχικά το PS3) θα ήταν πολύ χειρότερα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι τεράστιο δείγμα το ξέρω, αλλά σε όσους φίλους έχουν laptop της apple τους έχει χαλάσει και μάλιστα σε έναν δυο φορές (αλλαγή μητρικής) και πάει για τρίτη.

 

Συμφωνώ ότι η Sony δεν ήταν (είναι) κάποια εξαιρετική εταιρία, τα καταναλωτικά ηλεκτρονικά που έφτιαχνε ήταν μέτρια, όπως και όλες οι υπόλοιπες εταιρίες κατασκευής καταναλωτικών (για τον "σπιτικό" μέσο χρήστη δηλαδή) ηλεκτρονικών. Απλά παλιότερα είχε μια μικρή διαφορά στο design, στο τρόπο χειρισμού και στη ψευδαίσθηση που ένοιωθες με τη χρήση μερικών προιόντων της σε σχέση με τον ανταγωνισμό, τώρα τα έχει χάσει σχεδόν τελείως και αυτά. Βέβαια, όπως και παλιότερα, συνεχίζει να κατασκευάζει προιόντα που προορίζονται για ημι-επαγγελματική και επαγγελματική χρήση και αυτά θεωρούνται καλά από τους ειδικούς του χώρου, αλλά είναι αδιάφορα και άσχετα για τους περισσότερους και άσχετα με το θέμα του άρθρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν ισχύει αυτό που λες για το ότι δεν χαλάνε....

Χαλάνε.

Και χαλάνε κανονικότατα.

Καταρχήν η συχνότητα που χαλάνε τα ψηφιακά/ηλεκτρονικά κομμάτια τους είναι ίδια, γιατί δεν τα κατασκευάζει αυτά η apple, τα κατασκευάζουν οι αντίστοιχοι κατασκευαστές επεξεργαστών κλπ....

 

Τώρα αυτό που χαλάει είναι περιφεριακά ίσως κλπ.

Σε ποιότητα κατασκευής το macbook είναι καλό, αλλά αν σου χαλάσει σου πάει ο κούκος αηδόνι....

Αν συγκρίνεις ένα μακμπουκ των 2000 ευρώ με λαπτοπ των 500 και 1000 ευρώ οκ.

Παρολαυτά αν το συγκρίνεις με αντίστοιχο laptop σε περίπου ίδια λεφτά δεν μπορείς να πεις το ίδιο....

Παράδειγμα.

Σύγκρινέ μου το macbook pro το ακριβό με τα 3 χιλιάρικα, με το dell xps 15 το ακριβό....

Η το macbook air με το lenovo yoga 3....

Το dell ειδικά βλέπει τη retina και γελάει....

Στα ίδια λεφτά όμως ε;

 

Δεν κλαίει κανείς τίποτα...

Αν οι φίλοι σου δεν ξέρουν να διαλέγουν λάπτοπ με καλή ποιότητα κατασκευής ή αν εσύ συγκρίνεις λαπτοπ των 500 ευρώ με λαπτοπ των 2000 ευρώ καταλαβαίνεις ότι η σύγκριση είναι τουλάχιστον άκυρη....

 

Και τα iPod μου εχουν χαλάσει και το κουμπί στο iPhone φίλου μου έχει χαλάσει (εκεί που το samsung μου δεν έπαθε τίποτα) και mac 27άρι που έχω φτιάξει πρόσφατα είχε χαλάσει και λάγκαρε σαν το διάολο.

Να τα λέμε όλα....

 

Τα μακμπουπ είναι καλά, αλλά σε αυτά τα λεφτά ότι και να πάρεις σπέρνει....

Και τα μακμπουκ ίσως είναι το μόνο καλό πράμα που βγάζει η αππλ σε σχέση ανταγωνισμός/τιμή κατά τη γνώμη μου.

Και είναι ίσως το μόνο πράμα που θα έπερνα...

 

Παρολαυτά το κύριο πράγμα που με κρατάει να μην το πάρω και να πάρω το dell είναι αυτό για το οποίο ξεκίνησε η συζήτηση....

Η εγγύηση.

1 χρόνος εγγύησης εναντίον 3 χρόνων με ασφάλεια από πέσιμο, σπασίματα κλπ που έχει η dell....

 

Θα στο ξαναπώ....

 

Η εγγύηση της αππλ είναι για κλάματα....

Μπορεί να έχει κάποια καλά προϊόντα, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση....

Το έχω ζήσει από πρώτο χέρι....

Πες τα ρε φιλε που φίλος μου πήρε mac 27αρι και σε εναμησι χρονονπληρωσε 380€ για επισκευή σε κάρτα γραφικών.

Και τα book τους τα είδαμε.οι εξαγωγές πίσω κάτω από την οθόνη και σε τρία χρονια από την ζεστη ξεκολαει το πάνελ από το πλαίσιο.epic

Όλοι οι djs που τόσο σχετικοί που ειναι αν τους βγει ένα καλώδιο από την κονσόλα δεν ξέρουν που να το βάλουν περνούν μακ για να παίζουν μουσική γτ το προηγούμενο μοντέλο που είχαν ήταν κάποιο hp compaq με 2gb ram των 350€.ελεος πια!!!

Επί του θέματος η sony τα πάει πολύ καλά στις παιζνιδομηχανες και μέχρι προτεινως στα mp3s στις βιντεοκάμερες και στις tv.

Μπορεί ν επικεντρωθεί εκεί και παράλληλα να διαμορφώσει την εμπορική επιτυχία της (playstation) σε συνεργασία με υπόλοιπες περιφερειακές συσκευές sony ώστε να παρέχει περισσότερες υπηρεσίες.δλδ το ότι θα έχεις ps σπιτι σε συνδυασμό με sony tv η κάμερα να σου δίνει την δυνατότητα για περισσότερα πράγματα και φυσικά καλύτερες τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλα λογια να αγαπιομαστε. 

 

Εγω μιλησα για 550 αγορά και 450 πώληση , δηλαδή χασούρα 100 ευρώ τον χρόνο και εσυ αοριστολογείς για αγορές 800 ευρώ. 

 

Τι να κάνουμε, υπάρχουμε και εμείς οι καταναλωτες που δεν θέλουμε να είμαστε 3 μοντέλα πίσω σε 12 μήνες. Εσυ φαντάζομαι ανήκεις στην ανώτερη αυτή κατηγορία ανθρώπων που μπαίνουν σε ενα μαγαζί και κοιτάς το κινητο που θα σε συμφέρει περισσοτερο για ενα χρόνικό πλαίσιο 3 μηνών. Δεκτο και αυτό. 

 

Ισχύει οτι η Samsung εχει πολυ καλό σέρβις. και εμενα στο νοτε 3, μου αλλαξαν μητρική σε 3 ώρες και έφυγα. 

Αλλα και στην iStorm έμεινα αντίστοιχα ικανοποιημένος. 

Και ναι, δεν μπορώ να δεκτώ οτι τα apple χαλάνε με την ιδια συχνότητα (δεν μιλάω για τηλεοράσεις γιατι δεν ξέρω) με ολα τα υπολοιπα. 

Εχω ρετινα μακμπουκ 2.5 χρόνια και ειναι λες και αγοράστηκε χθες. Την ιδια χρονική στιγμη πηραν αρκετοι φιλοι μου Turbox, Samsung, Sony με -500 / - 100 ευρώ και χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο.

Φιλαρακο εσύ που πηγες και σου άλλαξαν logic board σε Note 3?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά οι επιλογές που έκανε στο PS4 και οι βλακείες της MS την έχουν σώσει. Αν δεν πήγαινε καλά ούτε αυτό (όπως δεν πήγαινε αρχικά το PS3) θα ήταν πολύ χειρότερα τα πράγματα.

Ήδη το Ζ3  , tablet Z3 compact , z3 compact και Ζ2 έχουν δυνατότητα σύνδεσης με το ps4 και δείχνει η sony ότι πάει πολύ καλά με αυτά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι είναι σοβαρό επιχείρημα το δικό σου!

 

Εμένα που δε μου αρέσει να μου πιάνουν το κώλο και δε με νοιάζει ποσο θα το πάρει ο επόμενος ΧΑΙΡΟΜΑΙ που το z3 θα κανει 300€ σε λίγους μήνες και όχι μετα από 4 χρόνια ( βλέπε γιωτοφωνο 4) για να μπορέσω να πάρω σε λογικό κοστος μια καλή συσκευή σε εύλογο χρονικό διάστημα.

 

Εσένα που σου αρέσει να παίζεις το παιχνίδι των μεγαλομάγαζων πήγαινε και δώσε 700 & 800€ για ένα τηλέφωνο ώστε να έχει "καλή μεταπωλητική αξία"

 

Έχω αναλύσει σε παλιότερα post γιατί ένας αγοραστής σαν κι εμένα βγαίνει πιο κερδισμένος σε σχέση με έναν αγοραστή σαν κι εσένα παρόλο που έχω σκοτώνω τις συσκευές μου και σχεδόν τις χαρίζω.

 

Εσύ μπορείς να συνεχίσεις να πιστεύεις στο όνειρο της μεταπωλητικής αξίας..

 

ΥΓ το nexus 6 κάπου στο Πάσχα θα έχει κατρακυλήσει στα τάρταρα

 

 

Καλά, μην παίρνεις και όρκο. Φυσικά και παίζει ρόλο η μεταπωλητική αξία. Για το αν τελικά συμφέρει...νομίζω πρέπει να συγκρίνεις 2 καταναλωτές με τις ίδιες συνήθειες (πχ και οι 2 ακολουθούν τη μόδα των τελευταίων μοντέλων ή και οι 2 δεν την ακολουθούν αντίστοιχα). Αλλιώς δεν έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα ότι συγκρίνω καταναλωτές με ίδιες συνήθειες, ίσα ίσα..

 

Συγκρινω ένα άτομο που έχει μεν απαιτήσεις αλλά αγοράζει κατ'εμέ έξυπνα με ένα άτομο που ξοδεύει πολλά περισσότερα χωρίς κάποιο ουσιαστικό λόγο.

 

Τα χίλια ευρώ του άρθρου που μου παρεθεσες μου φαίνονται υπερβολικά για τηλέφωνα. Και τα 500 που με ανάλογη λογική έχουν φύγει από τη τσέπη μου τη τελευταία 4ετια τα βρίσκω πολλά..

 

Τέλος, αυτός ο χρήστης που εσύ μπορεί να θεωρείς απαιτητικό και που θέλει να βρίσκεται στην αιχμή της τεχνολογίας , είναι απλά θύμα του καταναλωτισμού και της μόδας ( όπως εσύ ο ίδιος είπες) και στο 99% των περιπτώσεων δε χρησιμοποιεί ένα smartphone με τρόπο που θα δικαιολογούσε το κόστος του, σε αντίθεση με πολλούς που μπορεί να ξοδεύουν αρκετά λιγότερα

 

ΥΓ με τις "επιδοτήσεις" της Vodafone (& λοιπών παρόχων) απλά γελάω. Τη κοροϊδία δε τη θεωρώ επιχείρημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να πάρεις το xperia Z3 οι επιδοτήσεις συμφέρουν για αυτούς που δεν έχουν τα χρήματα να το πάρουν εκείνη την στιγμή . Μετά βέβαια το πληρώνεις κανονικά αλλά δεν σου φαίνεται γιατί το πληρώνεις με το μήνα  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πληρώνεις με το παραπανω και έχεις πακέτο κάποιες υπεριμολογημένες υπηρεσίες που είναι πολύ πιθανό να μη χρειάζεσαι καν.

 

Αυτή τη στιγμη για το περισότερο κοσμο τα συμβόλαια είναι τελείως άχρηστα

 

Αν θες να πάρεις z3 σκασε τα κασέρι σε παράλληλη εισαγωγή αν σου περισσεύουν, αλλιώς πάρε κάτι φθηνότερο που να σηκώνει η τσέπη σου. Το να πας να δανειστείς και να υπερχρεωθείς για ένα τηλέφωνο είναι τουλάχιστον ηλίθιο.

Και ειναι πολύ πιθανό να σου λείψουν άλλα βασικά πράγματα (αν είσαι τύπος που δεν έχεις μετρητά για ένα τηλέφωνο και βασίζεσαι σε τέτοιες "προσφορές") για να πουλάς μούρη..

Βέβαια ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του και άξιος της μοίρας του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κοιτάνε να κάνουν τα κινητά τους να μην ψωφάνε μετά από το πρώτο 2μηνο, κάνουν και όνειρα για 3ετιες. Τα 'φαγε τα ψωμιά της εκτός και αν αλλάξει ριζικά.. ίσως είναι ώρα για νέο CEO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πληρώνεις με το παραπανω και έχεις πακέτο κάποιες υπεριμολογημένες υπηρεσίες που είναι πολύ πιθανό να μη χρειάζεσαι καν.

 

Αυτή τη στιγμη για το περισότερο κοσμο τα συμβόλαια είναι τελείως άχρηστα

 

Αν θες να πάρεις z3 σκασε τα κασέρι σε παράλληλη εισαγωγή αν σου περισσεύουν, αλλιώς πάρε κάτι φθηνότερο που να σηκώνει η τσέπη σου. Το να πας να δανειστείς και να υπερχρεωθείς για ένα τηλέφωνο είναι τουλάχιστον ηλίθιο.

Και ειναι πολύ πιθανό να σου λείψουν άλλα βασικά πράγματα (αν είσαι τύπος που δεν έχεις μετρητά για ένα τηλέφωνο και βασίζεσαι σε τέτοιες "προσφορές") για να πουλάς μούρη..

Βέβαια ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του και άξιος της μοίρας του

τα λες πολύ σωστά .όποιος θέλει να πάρει το Ζ3 και να το έχει για αρκετά χρόνια καλύτερα να το πάρει κανονικά και χωρίς δόσεις . Το Ζ3 όποιος το πάρει θα το έχει για πολύ καιρό αφού έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κέρδος έχει όποιος μπορεί να πουλάει ακριβά, στην προκειμένη περίπτωση η Apple.

Οι άλλες εταιρείες, λίγο ή πολύ, ανταγωνίζονται η μία την άλλη - η Apple παίζει μόνη της στο γήπεδό της, με μικρή έγνοια για το τί γίνεται απέξω.

 

Edit: Κάπως έτσι είναι και η Sony με το Playstation, που είναι leader με φανατικούς οπαδούς.

Σωστός. Η Apple δούλεψε για να βγάλει το iOS. Αυτο το λειτουργικο που βγήκε και λέγεται iOS, όσο κουτσό, στραβό, άσχημο κλπ και να είναι, κουράστηκε να το φτιάξει.

 

Η Sony, LG και Samsung που μας το παίζουν κολοσοί, που ήταν στο θέμα του software; Chip packagers πολυτελείας είναι.

 

Αν δεν είχε βγει το Android θα πουλούσαν Symbian, iPhone ιμιτασιόν και Bada (iOS ιμιτασιόν) αντιστοιχως.

 

Το μόνο department της Sony όπου ασχολείται σοβαρά με το software των consumer electronics είναι αυτο των PlayStation, και εχει κέρδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός. Η Apple δούλεψε για να βγάλει το iOS. Αυτο το λειτουργικο που βγήκε και λέγεται iOS, όσο κουτσό, στραβό, άσχημο κλπ και να είναι, κουράστηκε να το φτιάξει.

 

Η Sony, LG και Samsung που μας το παίζουν κολοσοί, που ήταν στο θέμα του software; Chip packagers πολυτελείας είναι.

 

Αν δεν είχε βγει το Android θα πουλούσαν Symbian, iPhone ιμιτασιόν και Bada (iOS ιμιτασιόν) αντιστοιχως.

 

Το μόνο department της Sony όπου ασχολείται σοβαρά με το software των consumer electronics είναι αυτο των PlayStation, και εχει κέρδη.

 

Νομίζω ότι συγκρίνεις λάθος πράγματα. Η Apple ποτέ δεν είπε ότι είναι κάτι άλλο από έναν Premium κατασκευαστή retail προϊόντων. Ασχολούνταν αποκλειστικά με computers και μετά το reinvention που έκανε με το ipod μπήκε στον κόσμο των οικιακών ηλεκτρονικών. Είχε πάντα ένα πάθος με το λογισμικό που είναι φυσικά το μυαλό του hardware.

 

Οι γίγαντες που συγκρίνεις έχουν πολύ μεγαλύτερο εύρος δραστηριότητων και το λογισμικό είναι μέσα σε αυτά. Μπορεί σε αυτόνομες εταιρίες, μπορεί ως κομμάτι του R&D αλλά υπάρχει και καλύπτει τεράστιο αριθμό αγορών και συσκευών... Και ναι το ότι το λογισμικό της κονσόλας της Sony "υπάρχει" όπως λες, είναι αποτέλεσμα αυτής της λειτουργίας. Και στο λέει άνθρωπος που δεν γουστάρει τη Sony... όμως είναι η πραγματικότητα.

 

Απλώς η Apple δραστηριοποιείται σε πολύ στενότερο μέρος της αγοράς, ενώ επί τοις ουσίας αυτό που πουλάει είναι design και λογισμικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Α ρε apple μονο εσυ κατάφερες να κάνεις τα botakia σου να τρέχουν πίσω απο τα καινούρια προϊόντα.

 

Παντος η Sony πρεπει να βγαλει μεγαλύτερη παράγωγη ps4, Μολις θα βγαλει το crack να παίζουν ολοι σπασμενα πανικος θα γινει πάλι απο πωλησεις :D

Δεν έχει νόημα να σπάσει κάτι. Τα bluray δισκάκια είναι ακριβά για αγορά προκειμένου να αντιγράψεις κάτι. Οι δίσκοι γεμίζουν σε χρόνο dt λόγω του όγκου των games πλέον. ΚΟΙΝΩΣ BUY THE F@#CKING GAMES!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...