Προς το περιεχόμενο

ακουστικα handsfree sony ericsson mh1 7,9€ eshop


NICK1982

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι έχω και τα 2 και έχω προσωπική άποψη παίζει καθόλου ρόλο; Δε μιλάω θεωρητικά.

 

Το μπάσο των mh1 είναι περισσότερο σε ποσότητα, αλλά στα xba2 είναι πιο καθαρό. Δεν μπουκώνει. Φυσικά αυτά πάντα είναι υποκειμενικά από αυτί σε αυτί. Στο δικό μου αυτί λοιπόν, τα xba2 είναι καλύτερα. Παίζει ρόλο από 'κει και πέρα ακόμα και το τι μουσική τους βάζεις.

 

Θα ήθελα link από τη σύγκριση που λες με τα xba3.

Συμφωνώ ότι είναι υποκειμενικό το πώς θα "κάτσουν" στα αυτιά του κάθε χρήστη, προσωπική εμπειρία με τα xba-2ip δεν έχω η αλήθεια είναι, απλά τονίζω ότι multiple drivers δεν σημαίνει απαραίτητα καλύτερος ήχος, αν ο driver είναι κάλος ο manufacturer κάνει σωστή δουλειά δεν υπάρχει πρόβλημα στο "rollover" στα frequencies απλά τα multi-driver iems το καταφέρνουν πιο εύκολα και με λιγότερο R&D από την εταιρία, ουσιαστικά είναι πιο εύκολο για την εταιρία να βγάλει "καθαρό" ήχο σε multidriver setup πάρα να κάνει invest στο r&d για πολλούς λόγους(marketing,audiophile community etc etc).

 

link να σου δώσω που θα βγάλεις αμέσως συμπέρασμα δεν έχω, αλλά έχω διαβάσει άπειρες απόψεις από head-fi εδώ και εδώ.

 

Επίσης έχω να προτείνω ένα channel με έναν "trusted" user του head-fi εδώ, ο οποίος μόλις tweetare ότι τα XBA Z5 μοιάζουν τρομακτικά με τα EPH-100(γενικά τα EPH-100 μοιάζουν με τα "top" iems της σονυ multidriver και μη, οπότε το περίμενα).

 

Και τέλος σου προτείνω να ψάξεις για comparisons με Yamaha EPH-100 vs XBA-3/XBA Z5/ γενικά multi driver iems και μετά δες τι λένε για τα mh1 vs τα eph 100.

Και για την ιστορία έχω ακούσει τα eph 100 και όντως ήταν τρομερά ειδικά στις υψηλές αλλά το συνολικό αποτέλεσμα μου άρεσε παραπάνω στα mh1.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά τα multi-driver iems το καταφέρνουν πιο εύκολα και με λιγότερο R&D από την εταιρία, ουσιαστικά είναι πιο εύκολο για την εταιρία να βγάλει "καθαρό" ήχο σε multidriver setup πάρα να κάνει invest στο r&d για πολλούς λόγους(marketing,audiophile community etc etc).

Θεωρώ ότι όλη η ουσία είναι αυτή.

 

Έχω διαβάσει παλαιότερα τα link από head-fi που μου έδωσες, ευχαριστώ. Κρατάω και το λινκ του Ασιάτη.

 

Από 'κει και πέρα δεν είμαι και τόσο audiophile για να κάτσω να ψάξω για ακουστικά τέτοια τιμής που αναφέρεις. Και τα xba2 τα είχα πάρει τότε με την προσφορά που είχε μπει εδώ. Άσε που έχω γεμίσει earphones (mh1, xba2, pistons) οπότε καλύτερα να μην μπλέξω. Δε θα ασχοληθώ. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

πήρα και εγώ τα mh-1 στα 6,90 από e-shop.

Το κινητό μου υποστηρίζει το omtp πρότυπο (Coolpad F1), ωστόσο απογοητεύτηκα γιατί τα ακουστικά αναπαράγουν ένα βαθύ ήχο.

Έτσι ψάχνοντας βρήκα το "κολπάκι" με το πατημένο κουμπί για απάντηση κλήσεων. Βελτιώθηκε η κατάσταση, αλλά ο ήχος δεν είναι και πάλι ικανοποιητικός.

 

Να τσιμπήσω ανταπτοράκι για omtp to ctia και να δοκιμάσω με αυτό ή δε θα κάνει δουλειά;

Τα τσίμπησα γιατί δεν ήθελα να περιμένω ένα μήνα για τα xiaomi pistons.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα άσπρα που παρήγγειλα έχουν κάποιο θέμα τελικά όπως διάβασα σε κάποια ποστ για ακουστικά από επιστροφές? Το λέω αν είναι για να τα ακυρώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, τα άσπρα παίζουν μόνο στα κινητά που γράφει πως είναι συμβατά. Στα υπόλοιπα πρέπει με ένα δεματικό να κρατήσεις πατημένο το κουμπί του μικροφώνου. Τελικά δεν πατιόταν καλά το δικό μου, γι' αυτό και ο χάλια ήχος. Τώρα παίζουν άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Ενημερωτικά σε οτι αφορά τον adapter, δουλεύουν και με αυτό...

 

http://www.ebay.co.uk/itm/3-5mm-Male-Plug-4-Pole-TRRS-To-3-5mm-Female-Jack-Audio-Adapter-Connector-1-8-/261561070524?pt=UK_Computing_Sound_Vision_Audio_Cables_Adapters&hash=item3ce64133bc

 

Μου ήρθε χθες το συγκεκριμένο και είναι οκ. Δεν βρήκα καμία διαφορά σε ποιότητα ήχου από τον άλλο adapter που έχω ...OMTP to CTIA / CTIA to OMTP.

Τo δοκίμασα σε iphone 4/4s και galaxy s4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κάποιος εάν παιζουν στο mp3 sandisk mini clip+; τα θελω για περπατημα-τρέξιμο. Είναι σταθερα στα αυτιά;

 

 

παιζουν με ανταπτορα....

 

για περπατημα-τρεξιμο δε κανουν....προτιμησε τα XIAOMI PISTON καλυτερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για περπάτημα ή τρέξιμο δεν κάνουν γιατί ακούγεται θόρυβος από την τριβή της ταλιατελας στα ρούχα. Κατά τα άλλα είναι άψογα και για την τιμή τους άπιαστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Ενημερωτικά σε οτι αφορά τον adapter, δουλεύουν και με αυτό...

 

http://www.ebay.co.uk/itm/3-5mm-Male-Plug-4-Pole-TRRS-To-3-5mm-Female-Jack-Audio-Adapter-Connector-1-8-/261561070524?pt=UK_Computing_Sound_Vision_Audio_Cables_Adapters&hash=item3ce64133bc

 

Μου ήρθε χθες το συγκεκριμένο και είναι οκ. Δεν βρήκα καμία διαφορά σε ποιότητα ήχου από τον άλλο adapter που έχω ...OMTP to CTIA / CTIA to OMTP.

Τo δοκίμασα σε iphone 4/4s και galaxy s4.

Στον αντάπτορα αυτό το βύσμα των ακουστικών κουμπώνει όλο μέσα?

Το λέω γιατί έχω έναν άλλον αντάπτορα που δεν μπαίνει όλο μέσα και δεν κάνει τπτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φίλε razor 7...κουμπώνει κανονικά μέχρι τέρμα. Τα παρήγγειλα γιατί είχα μια υποψία ότι θα έκαναν ...και πράγματι δούλευαν κανονικά. Και όσο για τη τιμή ...στο 1/3 περίπου από τα άλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 Ιανουαρίου τα είχα παραγγείλει...σχετικά νορμάλ σε χρόνο.

Υπόψιν οτι δεν τα χρησιμοποιώ ως hands free (κλήσεις κλπ,)...μόνο για μουσική!

Και με βόλεψαν καλύτερα απο τα άλλα που έχω ...γιατί το συγκεκριμένο είναι πιο λεπτό (λίγο πιο μακρύ όμως) και χωράει να περάσει απο τη θήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...