Προς το περιεχόμενο

Επισκευη μητρικης με κομμενα pin στο socket (intel )


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλωντας με εναν φιλο μου θυμηθηκα το κολπο που ειχα κανει προπερσυ για να επισκευασω μια μητρικη. Μπορει να σας ενδαιφερει. 

ΛΥΣΗ: [το εχω αναρτησει και σε αλλο φορουμ , ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα, η γνωση ειναι για να μοιραζεται]

Λοιπον εδω θα παρουσιασω την λυση που βρηκα για την επισκευη μητρικης με κομμενα pins στο socket. 

Κανοντας μια ανακεφαλαιωση ειχα μια Asus Sabertooth P67 με socket 1155 της οποιας ενας φιλος απο κακο χειρισμο εκοψε δύο pins.

Θεωρησα οτι ειναι κριμα να την πεταξω και προσπαθησα ματαια μεσω ιντερνετ να βρω μια λυση. 

Σε ολα τα φορουμ(ακομη και ξενα) που ρωτησα μου προτειναν ειτε λυσεις μεγαλου κοστους είτε να την πεταξω.

Σκεφτηκα να πειραματιστώ και τελικα το αποτελεσμα ηταν θετικο!

Θα προσπαθησω στο παρακατω οδηγο να σας παρουσιασω το κολπο μου και αν μπορεσω να βοηθησω και καποιον αλλο στο μελλον!

Η ιδεα ηταν η εξης : να βρω αλλα πινακια και να τα πιεσω ωστε να μπουν μέσα στις αντιστοιχες τρυπες των pins που ελειπαν, γεμιζοντας το υπολοιπο κενο με ηλεκτροαγωγιμη κολλα για να κανει σίγουρα επαφη.

Socket Μητρικης :

attachment.php?attachmentid=119353&d=135

Τα δυο pins που ελειπαν ηταν αντιστοιχα Vcc και Ground ,τροφοδοσιας και γείωσης δηλαδη.


ΒΗΜΑ 1: Αφαιρεσα απο τις δύο {κοκκινες στην φωτο }τρυπιτσες του socket υπολείμματα απο τα κομμενα pins.


BHMA 2: Βρηκα ενα socket απο μητρικη που δεν λειτουργουσε και το αφαιρεσα. Μετα απο αυτο το socket πηρα μερικα πινακια, κρατησα τα καλύτερα δυο . Το socket αυτο ηταν 775 αλλα δεν εχει σημασια


ΒΗΜΑ 3: Αγορασα με 9.5€ μια κολλα αργυρου, ηλεκτροαγωγικη καταλληλη για κυκλωματα.

attachment.php?attachmentid=119354&d=135

ΒΗΜΑ 4: Με μια καρφιτσα, μια οδοντογλυφίδα και πολλη υπομονη γεμισα τις τρυπιτσες του socket με την κολλα και την αφησα να πηξει λιγο να γινει σαν μέλι σε ρευστοτητα. ΠΡΟΣΟΧΗ στεγνωνει πολυ γρηγορα σαν Logo στιγμης περιπου. Μπορειτε να χρησιμοποιησετε και μια μικρη συριγγα


ΒΗΜΑ 5: Με τσιμπιδάκι φρυδιων και με το δαχτυλο πιεσα τα δύο καλυτερα πινακια μεσα στις τρυπιτσες. Προσπαθησα να ειναι περιπου ιδιο σε κλιση με τα αλλα. Αφου στεγνωσει η κολλα καλα , τοτε με μια καρφιτσα εφερα τα πινακια να ειναι ακριβως παραλληλα με τα αλλα. Μετα κουμπωσα τον επεξεργαστη [εναν pentium G620 και αργοτερα εναν 2500Κ και εναν 2600Κ ]και voila!


ΕΤΟΙΜΗ η μητρικη!!
Εβαλα μετα windows και ετρεξα ενα βραδυ stability tests και ολα κομπλε!

Την επισκευη την εκανα πριν απο δυο χρονια και η μητρικη λειτουργει τελεια απο τοτε . εχω πανω της εναν OCed i7-2600Κ @ 4.8GHZ και ολα ειναι αψογα 

 

Επεξ/σία από conkal
  • Like 24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα βρει παλιοτερα το  το θεμα σου σε αλλο φορουμ και το ειχα δοκιμασει σε μια dfi lan party x48 αλλα δυστυχως χωρις αποτελεσμα.Παντως ωραια μοντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ψηνεστε να φτιαξουμε ενα thread με παρόμοιες μοντες για επισκευες και οχι μονο ?

 

εγω εχω πιασει την ψυχτρα μου με "πιαστρακια" επιδη την εσπασα..

 

2n9jejk.jpg

 

α ναι, και εβαλα διακοπτι on/off στον fan controller για να μην ανοιγω το κουτι για να τον βγαζω απο το ρευμα.

ο διακοπτης ειναι αριστερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 μήνες μετά...

Ευχαριστω :-) 

 

Επαναφερω το θεμα . Μηπως θα ηταν εξυπνο να μαζευαμε σε ενα thread πατεντες και κολπα για επισκευες  ειτε συμβατκα αλλα λιγο προχωρημενα, ειτε πιο αντισυμβατικα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω :-)

 

Επαναφερω το θεμα . Μηπως θα ηταν εξυπνο να μαζευαμε σε ενα thread πατεντες και κολπα για επισκευες  ειτε συμβατκα αλλα λιγο προχωρημενα, ειτε πιο αντισυμβατικα ?

Εγώ έχω 2 μητρικές όχι με κομμένα άλλα με στραβωμένα ολα τα pin. Μια Asus P5WDH- Deluxe και μια Asus Maximus Formula. Και αναρωτιέμαι αν σωζονται?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εισαι στραβωμενα σιγουρα σωζονται. με ενα τσιμπηδακι ισως καμια καρφιτσα και ενα φως και μεγεθυντικο φακο θα τα λυγισεις ελαφρα μεχρι να ισιωσουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

αν δεν την βλεπεις σημαινει οτι την εσβησα. εχει γινει πολυ καιρο τωρα η μοντα . δεν εχει και σημασια επισης , καθως απλα δειχνει δυο πιν κομμενα.

 

φαντασου το :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...