Προς το περιεχόμενο

USB TV tuner που να παίζει σε ubuntu-based διανομές


BritGreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι,

 

Χρειάζομαι ένα πολύ φτηνό USB tv tuner, το οποίο να παίζει απευθείας σε ubuntu/mint/elementary.

 

Με ενδιαφέρει να είναι όσο το δυνατόν φτηνότερο, να έχει τηλεχειριστήριο, να μπορώ να κάνω εγγραφή και να μην ζεματάει και μου χαλάσει τη θύρα usb. Δεν με ενδιαφέρει να έχει δικό του πρόγραμμα, γιατί σε windows θα χρησιμοποιώ το windows media center ή το XBMC και οποιοδήποτε αντίστοιχο σε ubuntu.

 

Θα το αγοράσω από Αθήνα-Πειραιά.

 

Είχα ένα Lifeview LV5HD, το οποίο μου έσπασε τα νεύρα, μου το αντικατέστησαν στο eshop με ένα ακριβώς το ίδιο σε προβλήματα,  και στο τέλος το έχασα/μου το έκλεψαν από το γραφείο μου. Αυτό δούλεψε μόνο σε windows (τελείως προβληματικά), ενώ σε ubuntu δεν μπόρεσα να το κάνω να παίξει.

 

 

Αν μπορείτε, προτείνετέ μου κάποια μοντέλα, γιατί έχω χαθεί στο ψάξιμο.

 

 

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το ξεκινησουμε αναποδα. Εχεις μηπως καποιο στο νου σου για να σου βρουμε αν παιζει?

 

Να σημειωσω επισης οτι αλλο ubuntu/mint και αλλο elementary. To elementary βασιζεται ακομα στο ubuntu 12.04, αρα εχει παλιοτερο πυρηνα, αρα λιγο χειροτερη υποστηριξη hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έπαιρνα ένα rtl2832U από ebay, που παίζει και σε android. Π.χ.:

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_sacat=0&_from=R40&_nkw=RTL2832U+dvb-t+usb&_sop=15

Ή γενικότερα κάποιο usb stick που να έχει αυτό το τσιπάκι. Επίσης με αυτό το τσιπάκι μπορείς:

 

 

What to listen to
 
By installing and using RTLSDR hardware and software you have now entered the long established world of scanning and receive only HAM radio. The twist is that instead of using expensive purpose built hardware you are using a PC (which you no doubt already own) and a $20 USB dongle. It is now possible to listen to:
 
FM: both narrow band and wideband. The former is used on two way radio systems such as emergency services and private radio networks (like couriers and taxis) and UHF CB and the latter is the usual broadcast FM the likes of which you have in the kitchen and car. Aircraft and boats and ships also use narrow band FM which you can use RTLSDR to listen to. The SDR# software can receive both narrowband and wideband FM and the latter do stereo FM too!
AM: Most AM transmissions are below the bottom frequency of RTLSDR dongles. You will need a translator (I'll deal with translators soon) to get these frequency bands.
Upper/Lower Sideband (USB/LSB). See AM above.
CW: Continuous wave for morse code enthusiasts.
With GNURadio you can receive and demodulate digital modes such as pagers (POCSAG), ADS-B (aircraft positions), AIS (ship positions), AP25 and TETRA (digital trunk radio) and many others.
GPS reception is currently being worked on but should be do-able.
Satellite reception including receiving ham transmissions from the International Space Station are possible to. I have seen some screen shots of someone using RTLSDR and a 2.5m dish to track the carrier signal on deep space robots such as Voyager and the Mars missions.
This post alludes to the tuner chip being disabled and the RTL chip being used to receive transmissions at 30MHz and below.

 

 

 

 

Εδώ κάποιος κατεβάζει εικόνες καιρού από μετεωρολογικό δορυφόρο:

 

 

FM, και διάφορα άλλα:

 

Πρέπει να παίζει και σε android, αν μπορείς να το συνδέσεις:

 

Για περισσότερες πληροφορίες δες τη λίστα με τις usb συσκευές και τι παίζει με την υποστήριξή τους στο linux: 

http://www.linuxtv.org/wiki/index.php/DVB-T_USB_Devices

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις. Θα αγορασω απο Ελλαδα γιατι χρειαζομαι τιμολογιο και δεν χρησιμοποιω πιστωτικη. Λεω να παρω την LV5T Deluxe απο το eshop, που βλεπω οτι υποστηριζεται. Απλα δεν ειμαι σιγουρος επειδη ειναι lifeview, σαν την αλλη που ειχα.

 

Αυτες οι ΟΕΜ στο skroutz λενε τιποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, την Liveview LV5T την έχω σε xubuntu 14.04 και δεν έχει κανένα θέμα! Δε χρησιμοποίησα το Kaffeine/me-tv ή το vlc, αλλά έβαλα το tvheadend και το μηχάνημα δίνει το τηλεοπτικό σήμα σε 4-5 μηχανήματα (υπολογιστές/media players). Η κάρτα λειτούργησε άψογα, αν και δε μου σκανάρει τις συχνότητες της Nerit! Δεν είχα χρόνο να ψάξω γιατί, αλλά μου είναι αδιάφορο, δεν τα έβλεπα ποτέ. Χειριστήριο δε χρειάστηκε να στήσω, γιατί όπως σου είπα το μηχάνημα μπήκε στον file server μου, αλλά αυτό που ήρθε στη συσκευασία είναι "χορταστικό". Μου άρεσε σαν ποιότητα. Υπάρχει ένα thread ενός φίλου που μπορείς να διαβάσεις εντυπώσεις μέχρι τώρα για την liveview στις σελίδες 2-3.

 

Πάντως ψήνομαι τρελά να πάρω  ένα rtl2832U από ebay που πρότεινε ο capthookb για τον φορητό μου! Σχεδόν μισά λεφτά!

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Το ότι παίζει σε Xubuntu είναι θετικό. Υπάρχει κάποιος άλλος που ξέρει αν δουλεύει το χειριστήριο και αν υπάρχει πρόβλημα με τη λήψη των καναλιών της Νεριτ; Από αυτές νομίζω εκπέμπει το BBC αλλά και το DW που με ενδιαφέρουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ capthookb

 

Το lsusb δίνει αυτό: Bus 002 Device 002: ID 1f4d:c803 G-Tek Electronics Group

 

Το τηλεκοντρόλ θέλει λίγη δουλειά για να λειτουργήσει...

 

Κ.

 

edit:

 

Ορίστε και το dmesg | grep dvb

 

[    4.075820] usb 2-1: dvb_usb_v2: found a 'Trekstor DVB-T Stick Terres 2.0' in warm state
[    4.175926] usb 2-1: dvb_usb_v2: will pass the complete MPEG2 transport stream to the software demuxer
[    4.338565] input: MCE IR Keyboard/Mouse (dvb_usb_rtl28xxu) as /devices/virtual/input/input7
[    4.338815] usb 2-1: dvb_usb_v2: schedule remote query interval to 400 msecs
[    4.346277] rc rc0: lirc_dev: driver ir-lirc-codec (dvb_usb_rtl28xxu) registered at minor = 0
[    4.356178] usb 2-1: dvb_usb_v2: 'Trekstor DVB-T Stick Terres 2.0' successfully initialized and connected
[    4.356321] usbcore: registered new interface driver dvb_usb_rtl28xxu
Επεξ/σία από k_antoni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μάλλον είναι το ίδιο τσιπάκι που είπα και πιο πάνω (rtl2832u)

Λογικά δεν έχει κανένα θέμα με σκανάρισμα συχνοτήτων. Δεν ξέρω γιατί λες πως εχει πρόβλημα με τη Νεριτ.

 

Και το τηλεχειριστήριο δουλεύει λογικά (αφού εμφανίζεται η συσκευή /devices/virtual/input/input7) και "απλά" θα θέλει ρύθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες ρυθμιση, εννοεις κατι απλο; <br>

Γενικα, δεν υπαρχει κανενα tv tuner με χειριστηριο που να παιζει χωρις ρυθμισεις σε linux;

 

Το LV5HD που ειχα δεν δουλευε καθολου. Γενικα το support της εταιρειας ηταν αστειο, ακομα και σε windows. Μεχρι που το παρατησα μετα απο μηνες προσπαθειας. Σε καποιο σημειο σταματησαν να απαντουν στα mail μου.

 

Γι'αυτο ειμαι διστακτικος στην επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και windows 8.1 που έβαλα τη liveview και xubuntu 14.04 δούλεψε χωρίς θέμα! Δε δοκίμασα όπως σου είπα το χειριστήριο! Οπότε πάρτην άφοβα, είναι σχεδόν plug n play!

 

Για τη Νεριτ θα το ξαναδώ, μπορεί να είναι δική μου απροσεξία! Πάντως ούτε το xbmc ούτε το vlc μου δίνουν τα κανάλια!

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες ρυθμιση, εννοεις κατι απλο; <br>

Γενικα, δεν υπαρχει κανενα tv tuner με χειριστηριο που να παιζει χωρις ρυθμισεις σε linux;

 

Το LV5HD που ειχα δεν δουλευε καθολου. Γενικα το support της εταιρειας ηταν αστειο, ακομα και σε windows. Μεχρι που το παρατησα μετα απο μηνες προσπαθειας. Σε καποιο σημειο σταματησαν να απαντουν στα mail μου.

 

Γι'αυτο ειμαι διστακτικος στην επιλογη.

 

Όλα είναι σχετικά. Κάτι που για άλλους είναι απλό, μπορεί για άλλους να είναι δυσκολο και το αντίστροφο.

Επειδή στο linux, δε θα μπει το software της κάρτας ώστε να είναι πακέτο τηλεχειριστήριο, και πρόγραμμα θέασης, θα πρέπει να το ρυθμίσεις μόνος σου.

Θα σε βοηθήσουμε εδώ, αν δε μπορέσεις να βρεις άκρη. Δεν είναι κάτι το τραγικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντε λίγη υπομονή με το τηλεκοντρόλ, την έχω την κάρτα και με λίγη βοήθεια εδώ στα φόρα θα τα καταφέρουμε να φτιάξουμε κ το τηλεκοντρόλ... απλά έμπλεξα με μια skystar s2 hd pci κ δεν ασχολήθηκα μέχρι τώρα!! Το λυσα όμως με τη βοήθεια του capthookb!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εγώ θα έπαιρνα ένα rtl2832U από ebay, που παίζει και σε android. Π.χ.:

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_sacat=0&_from=R40&_nkw=RTL2832U+dvb-t+usb&_sop=15

Ή γενικότερα κάποιο usb stick που να έχει αυτό το τσιπάκι. Επίσης με αυτό το τσιπάκι μπορείς:

 

 

 

 

Εδώ κάποιος κατεβάζει εικόνες καιρού από μετεωρολογικό δορυφόρο:

 

 

FM, και διάφορα άλλα:

 

Πρέπει να παίζει και σε android, αν μπορείς να το συνδέσεις:

 

Για περισσότερες πληροφορίες δες τη λίστα με τις usb συσκευές και τι παίζει με την υποστήριξή τους στο linux: 

http://www.linuxtv.org/wiki/index.php/DVB-T_USB_Devices

επειδή ενδιαφέρομαι το συγκεκριμένο να το χρησιμοποιήσω σε andoid συσκευή (σε andoid media player), το έχετε δοκιμάσει και δουλεύει σε android με xmbc (kodi) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...