Προς το περιεχόμενο

Lumia 730 Vs LG G2


highpriest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτη ειναι και η διαφορα, δεν υπαρχει windows phone "σκουπιδι", ολα τρεχουν ικανοποιητικα ή πολυ πολυ σβελτα. Με το android μπορεις να κανεις λαθος στη συσκευη, με windows phone οχι. Οτι και να παρεις απο WP εχεις ολα οσα θα επρεπε να εχεις με windows phone και δεν προκειται να σε κρεμμασει ποτε. 

 

Με android θες δε θες θα κοιταξεις να εχει μια Χ δυναμη η συσκευη σου αλλιως την εκατσες. Ακομα και high end συσκευη να εχεις παλι θα εχεις τα προβληματα σου δεξια και αριστερα λογο της φυσης του λειτουργικου. Τι να λεμε τωρα; Τα 2 GB ram για απαιτητικους χρηστες στο android ειναι οριακα αρκετα και χρειαζεσαι σιγουρα παραπανω για να εισαι σιγουρος οτι η συσκευη σου θα τρεχει απροβληματιστα για ενα Χ χρονικο διαστημα. Σκεψου οτι δεν ειμαι απαιτητικος χρηστης και εχω τοσες εφαρμογες πανω στο δικο μου τηλεφωνο που με ανεση πολλες φορες αγγιζει τα 1.6 GB (απο τα 1.85 που εχει κανονικα). Σε ενα χρονο απο τωρα τα 2GB δεν θα μου φτανουν γι αυτα που θα εχω πανω του. 

 

Totally agree αν διαλέξει κάποιος WP δεν υπάρχει λόγος να ανησυχεί δεν πρόκειται να τον κρεμάσει ποτέ.

Για αντίστοιχη android εμπειρία θες κάποια high end συσκευή η κάποια με pure android (Moto G).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το moto g δεν με φτιάχνει  και δεν μπορώ να καταλάβω και τον λόγο που έχουν πέσει όλοι πάνω του και το προτείνουν σαν κάτι ξεχωριστό. Αν εξαιρέσω τις άμεσες αναβαθμίσεις (που σε άλλο θέμα εδω μέσα διαβάσαμε ότι η google δεν τις εγγυάται πλέον), δεν βλέπω να είναι κάτι παραπάνω από οποιοδήποτε τετραπύρηνο με 1 GB ram στην ίδια κατηγορία. Για να μην μιλήσω για οκταπύρηνα Κινέζικα τερατάκια των 100 ευρώ που το ξεφτιλίζουν.

 

Όπως το είπε ο ikaruga. Χρειάζονται 2 GB μνήμης και για αυτό κοιτάω προς το G2. Είναι το μόνο επώνυμο μη Κινέζικο σε τιμή κάτω απο 300 ευρώ, με δυνατά specs που για την χρήση που κάνω θα έχει ορίζοντα διετίας.

 

 

Υ.Γ Αρχίζει και κερδίζει η λογική και μάλλον θα πάω προς G2 παιδιά... :rolleyes:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το moto g δεν με φτιάχνει και δεν μπορώ να καταλάβω και τον λόγο που έχουν πέσει όλοι πάνω του και το προτείνουν σαν κάτι ξεχωριστό. Αν εξαιρέσω τις άμεσες αναβαθμίσεις (που σε άλλο θέμα εδω μέσα διαβάσαμε ότι η google δεν τις εγγυάται πλέον), δεν βλέπω να είναι κάτι παραπάνω από οποιοδήποτε τετραπύρηνο με 1 GB ram στην ίδια κατηγορία. Για να μην μιλήσω για οκταπύρηνα Κινέζικα τερατάκια των 100 ευρώ που το ξεφτιλίζουν.

 

Όπως το είπε ο ikaruga. Χρειάζονται 2 GB μνήμης και για αυτό κοιτάω προς το G2. Είναι το μόνο επώνυμο μη Κινέζικο σε τιμή κάτω απο 300 ευρώ, με δυνατά specs που για την χρήση που κάνω θα έχει ορίζοντα διετίας.

 

 

Υ.Γ Αρχίζει και κερδίζει η λογική και μάλλον θα πάω προς G2 παιδιά... :rolleyes:

Η Google είπε πως δεν μπορεί να εγγυηθεί αναβαθμίσεις Day one σε συσκευές νέξους που είναι branded από παροχο... Καμία σχέση με αυτό που λες.

 

Τώρα για ποιο λόγο είναι ξεχωριστό το moto g? Stock Android που εγγυάται ομαλή λειτουργία του συστήματος και άμεσες αναβαθμίσεις σε μια κατηγορία τιμής που ούτε το ένα υπήρχε, ούτε το άλλο.

 

Εδώ στο moto e, συσκευή των 100€ και η μοτορολα εταξε lollipop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άμεσες αναβαθμίσεις είναι για τους update-hunters που αγοράζουν κινητό με βάση αυτές. Για εμένα αρκεί να λειτουργεί σωστά και ομαλά. Για ομαλή λειτουργία υπάρχουν και άλλα φθηνότερα του moto g και ίσως και με περισσότερες δυνατότητες.

 

Για κάποιον λόγο που δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς, το moto g δεν μου κάνει, παρόλο που είναι ένα αξιόλογο κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην προτιμήσεις το G2 πέρα από την έλλειψη micro sd. Από την στιγμή που βρίσκεις καλή android συσκευή στα χρήματα που κοιτάς δεν υπάρχει συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άμεσες αναβαθμίσεις είναι για τους update-hunters που αγοράζουν κινητό με βάση αυτές. Για εμένα αρκεί να λειτουργεί σωστά και ομαλά. Για ομαλή λειτουργία υπάρχουν και άλλα φθηνότερα του moto g και ίσως και με περισσότερες δυνατότητες.

 

Για κάποιον λόγο που δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς, το moto g δεν μου κάνει, παρόλο που είναι ένα αξιόλογο κινητό.

Ο λογος που πεφτανε απο πιο παλια στο Moto G ολοι ηταν γιατι ηταν απο τα φθηνοτερα Android κινητα της αγορας με καλα Specs,βλεπε 4πυρηνο και 1Gb Ram κυριως για τα λεφτα του.Τωρα που η αγορα εχει ανοιξει και εχουμε και αλλα κινητα να το κοντραρουν βλεπε Samsung Galaxy Grand,Lumia 535 κλπ καθως επισης και την κινεζικη αγορα που εχει ανεβει παρα πολυ ο μονος λογος για να το προτιμησεις ειναι κυριως οι ενημερωσεις.

Το moto g δεν με φτιάχνει  και δεν μπορώ να καταλάβω και τον λόγο που έχουν πέσει όλοι πάνω του και το προτείνουν σαν κάτι ξεχωριστό. Αν εξαιρέσω τις άμεσες αναβαθμίσεις (που σε άλλο θέμα εδω μέσα διαβάσαμε ότι η google δεν τις εγγυάται πλέον), δεν βλέπω να είναι κάτι παραπάνω από οποιοδήποτε τετραπύρηνο με 1 GB ram στην ίδια κατηγορία. Για να μην μιλήσω για οκταπύρηνα Κινέζικα τερατάκια των 100 ευρώ που το ξεφτιλίζουν.

 

Όπως το είπε ο ikaruga. Χρειάζονται 2 GB μνήμης και για αυτό κοιτάω προς το G2. Είναι το μόνο επώνυμο μη Κινέζικο σε τιμή κάτω απο 300 ευρώ, με δυνατά specs που για την χρήση που κάνω θα έχει ορίζοντα διετίας.

 

 

Υ.Γ Αρχίζει και κερδίζει η λογική και μάλλον θα πάω προς G2 παιδιά... :rolleyes:

2 μεγαλα ατου που εχει το G2 και θα το λατρεψεις,και το λεω σαν κατοχος 1520,ειναι η τεραστια αυτονομια μπαταριας η οθονη.1080P αναλυση και 5,2''.

Αλλωστε το πολυ πολυ στην επομενη αναβαθμιση να πας σε κατι αντιστοιχο απο Windows Phone μερια που τοτε θα βλεπουμε και αντιστοιχα 930 στα χρηματα αυτα λογω περισσοτερων μοντελων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική λέει G2 αλλά εγώ προσωπικά τέτοια πλαστικούρα δεν θα αγόραζα ποτέ. :-D Επίσης η έλλειψη sd είναι μεγάλο μείον. 16gb μόνο είναι πολύ λίγα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική λέει G2 αλλά εγώ προσωπικά τέτοια πλαστικούρα δεν θα αγόραζα ποτέ. :-D Επίσης η έλλειψη sd είναι μεγάλο μείον. 16gb μόνο είναι πολύ λίγα!

Αναλογα την χρηση παντα.Αν δεν περασεις πολλα παιχνιδια μεσα ή μεγαλα αρχεια φτανουν και με το παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χωρητικότητα είναι υποκειμενικό θέμα, ανάλογα με τον χρήστη. Θεωρώ τα 16GB αρκετά για την χρήση που κάνω, μιας και δεν παίζω παιχνίδια, ενώ ότι φώτο τραβάω την στέλνω στο cloud.

 

Για την πλαστικούρα οκ. Το Microsoft είναι πιο ποιοτικό. Αλλά την ποιότητα του G2 δεν την θεωρώ μαπα. Μια χαρά πλαστικούρα έχει σε σχέση με άλλες πλαστικούρες που κυκλοφορούν! :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χωρητικότητα είναι υποκειμενικό θέμα, ανάλογα με τον χρήστη. Θεωρώ τα 16GB αρκετά για την χρήση που κάνω, μιας και δεν παίζω παιχνίδια, ενώ ότι φώτο τραβάω την στέλνω στο cloud.

 

Για την πλαστικούρα οκ. Το Microsoft είναι πιο ποιοτικό. Αλλά την ποιότητα του G2 δεν την θεωρώ μαπα. Μια χαρά πλαστικούρα έχει σε σχέση με άλλες πλαστικούρες που κυκλοφορούν! :lol:

Το σιγουρο ειναι οτι οι τιμες εχουν πεσει τραγικα σε αυτα τα μοντελα.Εδω ολοκληρο G3 και κοστιζει 70ευρω παραπανω απο το G2 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα την χρηση παντα.Αν δεν περασεις πολλα παιχνιδια μεσα ή μεγαλα αρχεια φτανουν και με το παραπανω.

Μπα και εγώ την πλειοψηφία των φωτογραφιών/βιντεο τα έχω στο onedrive και ελάχιστα παιχνίδια παίζω. Παρόλα αυτά ήδη είμαι πάνω από 16gb. Που να κράταγα και τα videos. Όσο για τα περι πλαστικούρας τα galaxy s μπροστά του φαίνονται iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τα περι πλαστικούρας τα galaxy s μπροστά του φαίνονται iphone.

 

Υπερβάλεις μια χαρά είναι τα πλαστικά του G2 όχι τα καλύτερα αλλά δεν είναι και σαν την πλαστικουρα των samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα wp σε νοκια 1020 και 630. Γενικά οι εφαρμογές δεν με κάλυπταν εμένα προσωπικά στα wp.  Π.χ. mp3 album art grabber app δεν είχα, καλό music player app δεν είχα για το αμάξι και κάτι τέτοια ψιλοπραγματάκια που βέβαια -για μένα- είναι must.

To μόνο που με κρατούσε ήταν στο 1020 η κάμερα και το here maps gps.

 

Τώρα έχω και εγώ lg g2. βγήκε στο android το heremaps, έμαθα να κάνω και ροοτ την συσκευή οπότε περνάω ότι εφαρμογή θέλω, νομίζω δύσκολα ξαναγυρνάω σε wp.

 

Τα wp μου άρεσε σαν λογική πάντως, εύχρηστα και αν θες τηλέφωνο χωρίς πολλά πολλά, πολύ βολικά. Αλλά στο θέμα apps για μένα θέλουν δουλειά ακόμα και τώρα. Η Μ$ κρατάει αρκετά κλειστό το λειτουργικό και οι developers δεν έχουν πολλές δυνατότητες για να φτιάξουν προγράμματα.

 

Επίσης απο θέμα design, lg g2 σίγουρα πολύ καλύτερο προσωπικά με τα ωραία λεπτά bezel, φοβερή αυτονομια κτλ.

 

 

Αυτά... για μένα είναι τι σε βολεύει εσένα, κράτα στην τελικά το WP και πάρε και το G2 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 520 θα το κρατησω έτσι κι αλλιώς για δεύτερο. Δεν αξίζει καν να το πουλήσω (όταν το πηρα ήταν ακριβό) :P

 

Για τα υπόλοιπα, ακόμα σε σκέψη είμαι...δεν ξέρω. Αν και η ζυγαριά ψιλογέρνει προς το G2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

επειδη κ εγω ειμαι σε διλημμα 

 

απο την μια εχεις το lumia 535 με τον αδυναμο snapdragon 200 που δεν την παλευει ιδιαιτερα (δεν μπορει να παιξει καν 720p video) κ δεν ξερω αν θα ειναι lag free οταν παρει windows 10 (ηδη δεν ειναι αψογο σε 8.1 κ δεν μιλαω για το touch προβλημα που θα διορθωθει)

 

μετα πας στα 730/5 με τον snapdragon 400 κ την καλη οθονη (4.7 ιντσες ομως) στα 200+-

 

κ φυσικα εχεις το πολυ καλο windows phone 8.1 του οποιου οι εφαρμογες δεν δουλευουν οπως εχεις συνηθισει στο android,δειτε πχ την εφαρμογη του fb

 

απο την αλλη για να παρεις android που να την παλεψει καμποσο σε λογικα λεφτα (200+-) αναγκαστικα κοιτας κινα με οτι συνεπαγεται αυτο

 

προσωπικα θα παρω καποιο κινεζικο με specs που να βγαλει 3 χρονακια ,θα περιμενω δλδ να σκασουν τα 64bit 8πυρηνα με μιν 2gb ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...