Προς το περιεχόμενο

Nokia Lumia 530 Review


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι έχω ταμπλετ στα 198dpi (κάτι 19Χ τες πα) και είναι "μια χαρά". Αν εννοείς pixelιασμα την ικανότητά σου να δεις το pixel και μετά από παρατήρηση στα 3 εκατοστά, έχουμε άλλο μέτρο για την έννοια pixelιασμα.

 

Προτιμώ να κρατάει η μπαταρία μια μέρα παραπάνω και να είναι "ξεκούραστα" τα γραφικά και να μπορώ υπό συνθήκες και κοντινή παρατήρηση να δω το pixel. Δεν μου χαλάει η μέρα αμα δω το pixel από τα 3εκ απόσταση. Μου χαλάει η μέρα αν το κινητό μου δεν βγάζει την μέρα λόγω μπαταρίας ή lagάρει λόγω οθόνης.

Ασε τα tablet στην ακρη..ειναι εντελως αλλη κουβεντα...

Μιλαμε για smartphones...και πρεπει να πω πως εν μερη εχεις δικιο αλλα εισαι υπερβολικος...

Και εγω θεωρω πως το εχουν παρατραβηξει με τις αναλυσεις στα κινητα αλλα για κατσε λιγο..εχεις δει διπλα διπλα  οθονες 216dpi vs 300 ??Η τζαμπα κουβεντιαζουμε???Και δεν μιλαω για full hd οθονες και 2k...για απλο hd μιλαω...το οποιο εχει σημαντικη διαφορα απο το 800*480  ας πουμε...στο δευτερο δεν μπορεις να διαβασεις ενα αρθρο σαν ανθρωπος...πρεπει να ζουμαρεις και να ξεζουμαρεις συνεχως....

Και μην μου πεις παλι πως εν ετη 2014 η δικαιολογια σου για αυτα που λες ειναι η διαρκεια της μπαταριας...απλα κοιτα να εχει μεγαλη μπαταρια....αλλιως παρε ενα με αναλυση 320*240 να σου κραταει η μπαταρια 3 ωρες παραπανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Windows phone; Με τιποτα ομως!

Αν είχε ios όμως και το σηματάκι της Apple το αγόραζε σε 10πλάσια τιμή, έτσι;

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχε ios όμως...

Ε τα εχουμε πει αυτα αν δεν εχει το φαγωμενο μηλο το κινητο απο πισω να καμαρωνεις οποτε σε παιρνουν τηλεφωνο ή αν δεν εχει τις απειρες εφαρμογες του Android που οι περισσοτεροι ουτε το 1/20 απο αυτες δεν χρησιμοποιουν δεν εχει νοημα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε τα εχουμε πει αυτα αν δεν εχει το φαγωμενο μηλο το κινητο απο πισω να καμαρωνεις οποτε σε παιρνουν τηλεφωνο ή αν δεν εχει τις απειρες εφαρμογες του Android που οι περισσοτεροι ουτε το 1/20 απο αυτες δεν χρησιμοποιουν δεν εχει νοημα....

Έχω δει άτομα σε καφετέριες να τα ακουμπάνε ανάποδα στο τραπέζι μόνο και μόνο για να φαίνεται το δαγκωμένο μήλο... Τραγικό...

Ο συγκεκριμένος είναι apple fan... Γι αυτό του έγραψα το προηγούμενο post.

ναι έχω ταμπλετ στα 198dpi (κάτι 19Χ τες πα) και είναι "μια χαρά". Αν εννοείς pixelιασμα την ικανότητά σου να δεις το pixel και μετά από παρατήρηση στα 3 εκατοστά, έχουμε άλλο μέτρο για την έννοια pixelιασμα.

 

Προτιμώ να κρατάει η μπαταρία μια μέρα παραπάνω και να είναι "ξεκούραστα" τα γραφικά και να μπορώ υπό συνθήκες και κοντινή παρατήρηση να δω το pixel. Δεν μου χαλάει η μέρα αμα δω το pixel από τα 3εκ απόσταση. Μου χαλάει η μέρα αν το κινητό μου δεν βγάζει την μέρα λόγω μπαταρίας ή lagάρει λόγω οθόνης.

Άλλο πράγμα τα 200ppi σε 8-10 ίντσες οθόνη, που την κοιτάς από απόσταση 40εκ, λόγω μεγέθους και άλλο πράγμα σε κινητό με 4-4,5 ίντσες, που το κοιτάς από 25 εκατοστά περίπου. Έχεις δίκιο γενικά, αλλά πρέπει να λάβεις υπόψη σου και το μέγεθος της οθόνης, πέρα από το ppi.

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει άτομα σε καφετέριες να τα ακουμπάνε ανάποδα στο τραπέζι μόνο και μόνο για να φαίνεται το δαγκωμένο μήλο... Τραγικό...

Ο συγκεκριμένος είναι apple fan... Γι αυτό του έγραψα το προηγούμενο post.

Άλλο πράγμα τα 200ppi σε 8-10 ίντσες οθόνη, που την κοιτάς από απόσταση 40εκ, λόγω μεγέθους και άλλο πράγμα σε κινητό με 4-4,5 ίντσες, που το κοιτάς από 25 εκατοστά περίπου. Έχεις δίκιο γενικά, αλλά πρέπει να λάβεις υπόψη σου και το μέγεθος της οθόνης, πέρα από το ppi.

Να το ακουμπανε αναποδα και αν εχει νερο στο τραπεζει να δω μετα τι θα κανουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλο πράγμα τα 200ppi σε 8-10 ίντσες οθόνη, που την κοιτάς από απόσταση 40εκ, λόγω μεγέθους και άλλο πράγμα σε κινητό με 4-4,5 ίντσες, που το κοιτάς από 25 εκατοστά περίπου. Έχεις δίκιο γενικά, αλλά πρέπει να λάβεις υπόψη σου και το μέγεθος της οθόνης, πέρα από το ppi.

Οκ συμφωνούμε πως όσο πιο κοντά τόσο πιο πολλά dpi θέλουμε. Το dpi είναι μονάδα μέτρησης ανεξάρτητο μεγέθους καθώς εκφράζει πυκνότητα άλλωστε. Όμως το θεωρητικό όριο ανεξαρτήτου απόστασης (βασικά για κοντά) είναι 300dpi (έτσι λέγαμε παλιά). Από εκεί και πέρα ΔΕΝ υπάρχει διαφορά από τα 300 στα 440dpi, το ανθρώπινο μάτι ΔΕΝ τα βλέπει και αν κάνουμε ¨"κρυφό τεστ" δεν το κατεβαίνει κανείς εκτός αν έχει βιονικά μάτια. Δεν μπορεί δλδ να διακρίνει μεταξύ δύο κινητών πιο έχει 440dpi και πιο 300dpi αν δεν ξέρει ποιο είναι ποιο.

 

Τώρα και τα 200+ dpi (πχ 245 dpi του Lumia 530 αν στα άλλα της η οθόνη πχ χρώμα είναι καλή) είναι εξαιρετικά από οποιαδήποτε απόσταση. Είναι πολύ καλά ακόμα και αν απέχουν από το 300dpi που είναι το θεωρητικό όριο της ανθρώπινη όρασης. Θα μου πεις υπάρχουν μελέτες που λένε ότι το ζήτημα είναι πιο πολύπλοκο και ίσως διαισθητικά βλέπει παραπάνω το ανθρώπινο μάτι αλλα μου κάνει εντύπωση που αυτές οι έρευνες εμφανίστηκαν μόλις τα τελευταία 2 χρόνια ενώ η ανθρωπότητα μέχρι τώρα ήξερε ότι βλέπουμε βαρυά 300dpi και άρα τα 200 είναι "εξαιρετικά". Το εξαιρετικά βέβαια αφορά τα δικά μου γούστα. Κάποιος ας πει "πολύ καλά" για τα 245dpi, αλλά να τα πει "άσχημα" ή "pixelιάζει" το βρίσκω όμως υπερβολικό. 

 

 

Και εγω θεωρω πως το εχουν παρατραβηξει με τις αναλυσεις στα κινητα αλλα για κατσε λιγο..εχεις δει διπλα διπλα  οθονες 216dpi vs 300 ??Η τζαμπα κουβεντιαζουμε???Και δεν μιλαω για full hd οθονες και 2k...για απλο hd μιλαω...το οποιο εχει σημαντικη διαφορα απο το 800*480  ας πουμε...στο δευτερο δεν μπορεις να διαβασεις ενα αρθρο σαν ανθρωπος...πρεπει να ζουμαρεις και να ξεζουμαρεις συνεχως....

Εδώ τα έχεις μπερδέψει. άλλο DPI (πικνότητα) άλλο pixel (απόλυτος αριθμός). Άλλο κάνω zoom ξε zoom σε 4'' κινητό επειδή τα γράμματα είναι μικρά και άλλο δεν το κάνω επειδή το κινητό είναι 5'' και τα βλέπω (ανεξάρτητα αν είναι 216 ή 300dpi).

 

Το αν χωράει ένα site σε κινητό με 800 pixel πλάτος δεν έχει να κάνει με το dpi του. Και στα παλιά netbook που ήταν 10'' 1024Χ600 τα site που ήθελαν 1280pixels δεν 'χωρούσαν΄. Και σήμερα να μου φέρεις ένα κινητό αλλά μόλις 3'' με 1024Χ600 (350dpi γιατί είναι μιρκή η οθόνη) πάλι ζουμ ξε ζουμ θα κάνεις αφού δεν χωράει 1:1 το 1280 στο 1024. Και στο σημερινό μου laptop 15.6 με 1366X768 δκδ με 100-128dpi (λέω εγώ) δεν κάνω zoom ξεζουμ γιατί χωράνε τα site στην ανάλυσή του και είναι μεγάλα τα γράμματα και τα βλέπω. Τα pixel όμως τα βλέπω γιατί τα dpi είναι λίγα. Θέλω να πω ελπίζω να σου εξήγησα την διαφορά dpi και αριθμός pixel

 

Να κάνεις το τεστ που αναφέρεις σε κινητά ίδια διαγωνίου με 216dpi και 300dpi. Το ίδιο zoom θα κάνεις αν είναι θέμα μεγέθυνσης. Αν είναι θέμα pixel δεν νομίζω ότι τα βλέπει τα περισσότερα pixel του κινητού με 300dpi. Οχι τουλάχιστον τόσο ώστε να διαβάζεις τα γράμματα.

 

Πάντως χαίρομαι που συμφωνούμε ότι τα full hd, 2κ/4κ είναι παράνοια.

 

 

 

Υ.Γ. Με αφορμή την συζήτηση προσπαθούσα στην ταμπλέτα μου να δω τα pixel από απόσταση 10-15εκ (πιο κοντά δεν εστιάζει ο άνθρωπος) και δεν μπορούσα! (με την έννοια ότι ήταν τόσο μικρά που δεν είχε νόημα να με πειράζουν). Να θυμίσω αφού μιλάμε τεχνικά ότι επίσης ακόμα και σε μικρά dpi υπάρχουν μέθοδοι που βελτιώνουν το αποτέλεσμα του pixelιάσματος γνωστές από δεκάδες χρόνια πριν. Ονομάζονται antialiasing methods και με παρεμβολή ενδιάμεσων (μείξης) χρωμάτων ανάμεσα στα pixel ίδιου χρώματος που είναι στις άκρες κανουν το pixelιασμα πολύ μικρότερο και σε μεγάλα dpi (150dpi) σχεδόν αόρατο.

antialias.gif

 

H ποιότητα των αποδιδόμενων χρωμάτων (βαθύ μαύρο, σωστό λευκό, true color gradation) είναι σημαντικότατος παράγοντας στο να δουλέψει σωστά το anti-aliased και να μην "ξυρίζουν" τα pixel. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η άψογη οθόνη του nokia 808, "μόλις" 640Χ360 (!) που στις 4'' 16:9 δίνει 184dpi. Ναι αν τα ψάξεις τα pixel φαίνονται (ε και). Πολλές φορές η συνολική αίσθηση του όμως άφησε σε αμηχανία φίλους μου με hd-hdready (από LG, sony) οθόνες καθώς ναι με υπερτερούσαν σε dpi αλλά η απόδοση των χρωμάτων (ειδικά εξαιτίας του "κακού" μαύρου τους) τις έκανε να μοιάζουν ξεπλυμένες. Τα έξτρα pixlel αν και προσπαθούσαν δεν έκαναν την διαφορά ώστε οι hd οθόνες να δείχνουν συνολικά καλύτερες.

 

Σε αυτά πρέπει να βελτιωθούν οι οθόνες (να έχουν βαθύ μαύρο, σωστό άσπρο λευκό, μεγάλες γωνίες θέασης, φυσικά χρώματα, κάποιες και σε φωτεινότητα) και όχι να πάνε άσκοπα τα pixel στο θεό. Επειδή όμως τα κινητά πουλάνε ως ενα μεγάλο βαθμό με specs όλοι αυξάνουν μόνο τα pixel όχι τα άλλα. Είναι το ίδιο που έγινε με τις φωτογραφικές. Τις αύξησαν τα pixel στο θεό χωρίς να μπορούν οι μικροί αισθητήρες να δώσουν πληροφορία. Παραγωγή ελαιογραφίας με άλλα λόγια πεταμένα pixel. 

 

Τες πα κουβέντα να γίνεται νομίζω τα 250 dpi είναι καθόλα αξιοπρεπές 

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ψειρίζουμε την μαιμού...

Στο πρώτο μου αντρόιντ Galaxy 3 i5800 τa dpi ήταν μόλις 146. Ok, καταλάβαινα ότι πιξελιάζει αλλά δεν με ενοχλούσε ιδιαίτερα.

Στο επόμενο Neo V ανέβηκα στα 256 dpi. Εκει πλέον ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος απο την απόδοση της οθόνης, και πηγαίνοντας την κοντά στα μάτια μου, δεν αντιλαμβανόμουν πίξελ, επειδή πρώτα αλληθώριζα για να εστιάσω. Το ίδιο και στο lumia 520 με τα 233 του. Καταλαβαίνω ότι η οθόνη του δεν είναι κορυφαία, αλλά αν είναι να φτάνω στα 5-6 εκατοστά για να διαπιστώσω αν πιξελιάζει, δεν με ενοχλεί επειδή ποτέ δεν κρατάω το τηλέφωνο τόσο κοντά.

 

Νομίζω ότι για όποιον δεν είναι high-end freak μέχρι 300dpi θα καλυφθεί στο 99.9% των περιπτώσεων. Από εκεί και πάνω καλό είναι να υπάρχουν καλύτερες οθόνες για όσους θέλουν να τις πληρώσουν, αλλά μιλάμε για έναν στους διακόσιους που θα ψαχτούν τόσο πολύ για πραγματικούς λόγους απόδοσης και όχι απλά για να λένε ότι έχουν τηλέφωνο με 400 dpi πχ.

 

Πάντως είναι άτοπο σε κινητά των 70 ευρώ να παραπονιόμαστε για τα dpi νομίζω. Tα 245 του Lumia 530 είναι υπερ αρκετά για το target group το οποίο προορίζεται.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πολύ σύντομο σχόλιο και από εμένα. Apple user (από υπολογιστή μέχρι ipod) εχθές πήγα και αγόρασα το 530 στα 75 ευρώ. Έχω περάσει και από άλλες συσκευές. Έχω να πω ότι το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει να αγοράσει ένα φτηνό, ποιοτικό, αλαγκάριστο κινητό για να είναι όλη την ώρα στο διαδίκτυο. Βρίσκω πάρα πολλά προτερήματα  - τετραπύρηνο, δίκαρτο, μπαταρία, προεγκατεστημένες και δωρεάν ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ εφαρμογές (here maps, ms office, skype ανοίγουν αστραπιαία) από τη Microsoft, και η κάμερα αξιοπρεπέστατη, δωρεάν update σε windows 10,  όταν με το καλό κυκλοφορήσουν που σημαίνει και ενοποίηση του windows store. Προσωπικά δεν ήθελα και μεγαλύτερη οθόνη - έχει παραγίνει με το μέγεθος των κινητών. Το λειτουργικό είναι πολύ καλό με το 8.1 είναι πολύ ολοκληρωμένο και ό,τι εφαρμογές ήθελα τις βρήκα μια χαρά!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για καποιον που θελει να πειραματιστει με τα wp ειναι μουρλια η συσκευη!  μη ξεχναμε οτι ειναι SMART και κοστιζει 70-80 ευρω! 

προσωπικα εχω το 2καρτο, δε το χρησιμοποιω ομως (android). 

το χω βαλει για πουλημα αλλα δεν εχω αποφασισει αν το δωσω τελικα. για back up smartphone ειναι τελειο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Το εχω παρει και εγω τον Φλεβαρη ομως στις 14 στην αρχη εκανα την δουλεια μου μια χαρα μετα ομως πηγα και πηρα το Nokia Lumia 730 DUAL SIM επειδη δεν ειχε μεγαλη οθονη και μπροστινη καμερα. Τωρα το χρεισιμοποιηω και αυτο οπωςς και τα αλλα δυο μου Nokia-Microsoft φυσικα δεν τα αλλαξω με τιποτα <3 Το εχω σε πορτοκαλι χρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...