Προς το περιεχόμενο

σύνθεση server για γραφείο


Silenzio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα,

 

θέλω να φτιάξω ένα server για γραφείο, το οποίο θα το σετάρω με τον filezilla, και θα εξυπηρετεί για αρχή 6-7 υπολογιστές, 2-3 δικτυακούς εκτυπωτές και έναν plotter αλλά στο μέλλον μπορεί να προστεθούν και περισσότεροι υπολογιστές στο δίκτυο.

 

σαν budget για τον server ας πούμε 800 με 900 ευρώ μαξιμουμ, θα δείξει ανάλογα αν θα χρησιμοποιηθεί ο server για το πρόγραμμα ArchiCAD ή όχι, οπότε αν υπάρχει πρόταση για κάρτα γραφικών  (AMD Fire Pro  ή Nvidia Quadro) θα ήταν ευπρόσδεκτη  και θα δω αν θα μπει τελικά οπότε ειναι εκτός του budget που έχω αναφέρει.

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη?  οχι
Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? οχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε αθηνα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?   απο διαφορετικα αλλα απο αθηνα καλύτερα.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?  απο εμένα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και ποιο. αυτο θα το σκεφτω αν υπάρχει πρόταση καλοδεχούμενη

 

ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω είσαι αρχιτέκτων... Αλλά δεν έχω καταλάβει τι χρήσει θα έχει ό server σου... Θα τρέχεις τις εφαρμογές από το server ή αυτόνομα? Θα είναι file server? τα υπόλοιπα μηχανήματα υπάρχουν ή θα αγοραστούν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ftp server (στο τέλος της μερας όλοι οι υπάλληλοι ότι δουλειά έχουν κάνει την περνάνε και στον server) samba server δε ξερω τι ειναι.

ως τόσο θέλουμε να υπάρχει και πρόσβαση στον server απο απομακρυσμένο σημείο όπου θα το δούμε πως θα γίνει αυτο.

 

ο φίλος ειναι αρχιτέκτων, υπάρχουν μηχανήματα (με κάτι Intel core 2 quad, 4 gb ram ddr2) τα οποία σε λίγο καιρο θα αναβαθμιστούν γιατί ζορίζονται στο καινούριο archicad, δε ξέρω τώρα αν ο server πρέπει να έχει κάρτα γραφικών για να τρέχει το πρόγραμμα, είπαμε να μην έχει καλύτερα απλά αν υπάρχει πρόταση για κάρτα είναι καλοδεχούμενη και το βλεπουμε. (αυτη τη στιγμη server ειναι ενας p4 2,4 ghz με windows 2000 και τρέχει τον Filezilla)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ftp server (στο τέλος της μερας όλοι οι υπάλληλοι ότι δουλειά έχουν κάνει την περνάνε και στον server) samba server δε ξερω τι ειναι.

ως τόσο θέλουμε να υπάρχει και πρόσβαση στον server απο απομακρυσμένο σημείο όπου θα το δούμε πως θα γίνει αυτο.

 

ο φίλος ειναι αρχιτέκτων, υπάρχουν μηχανήματα (με κάτι Intel core 2 quad, 4 gb ram ddr2) τα οποία σε λίγο καιρο θα αναβαθμιστούν γιατί ζορίζονται στο καινούριο archicad, δε ξέρω τώρα αν ο server πρέπει να έχει κάρτα γραφικών για να τρέχει το πρόγραμμα, είπαμε να μην έχει καλύτερα απλά αν υπάρχει πρόταση για κάρτα είναι καλοδεχούμενη και το βλεπουμε. (αυτη τη στιγμη server ειναι ενας p4 2,4 ghz με windows 2000 και τρέχει τον Filezilla)

Λοιπον για την χρηση που τον θελεις μπορεις να φτιαξεις μηχανημα με athlon 5350 και freenas σε zfs raid θα σου βγει πολυ οικονομικοτερα εφοσον αυτο που καταλαβα οτι θελεις, ειναι να γινεται backup στον server η δουλεια των υπολογιστων.Οι εκτυπωτες και οι plotter δεν παιζουν ρολο για τον server αφου απο οτι καταλαβαινω ειναι ηδη δικτυακοι.

Τωρα για το archicad εαν θελεις να το τρεχεις απο τον server για 6-7 υπολογιστες και στον μελλον να μπουν και παραπανω pc, τα 900€ ειναι πολυ μικρο ποσο για τετοιο server.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι απο τον server δε θα τρέχει το archicad, μόνο για το backup θα χρησιμοποιηθει, υπάρχουν και μερικοι εκτυπωτες με usb αλλα θα δουμε με αυτο τι θα κάνουμε, απλά θα είναι 24/7 ανοικτό το μηχάνημα και θέλουμε να αντέξει πολλά χρόνια, σκέψου οτι o pentium 4 που τωρα εκτελει χρεη server (με win 2000)  είναι περίπου απο το 2002, οπότε μια δεκαετία θέλουμε να αντέξει.

 

τώρα αυτο με το freenas  δε το γνωρίζω (μαθαίνω τωρα τον filezilla και ελεγα να του εβαζα win 7) θα το κοιτάξω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...