Προς το περιεχόμενο

H LG επενδύει στην τεχνολογία Quantum Dot για καλύτερες 4K τηλεοράσεις


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε θα τρολλάρω με την παρακάτω ερώτηση μου, απλά έχω μια απορία χρόνια τώρα.

Γιατί οι super amoled περιορίζονται σε μικρές συσκευές;

 

Πόσες φορές έχω πει ότι θα ήθελα BADLY μια οθόνη Note 3 σε 30 ίντσες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πάντως την OLED που διαφημίζει η LG την είδα από κοντά και δεν ενθουσιάστηκα τόοοοοσο πολύ, ώστε να πω πως θα δώσω τα διπλά λεφτά από τις δίπλα για να τη πάρω. Ενδεχομένως φταίει και το demo που έπαιζαν, δε ξέρω.

Η αντίθεση ήταν φοβερή, το λεπτό design ενυπωσιακό, υποθέτω και χαμηλότερη κατανάλωση, πάντως κάτι τεράστιες 4K «απλές» LED που ήταν εκεί δίπλα στη μισή τιμή δε μου φάνηκε να υστερούν σε κάτι σε απόλαυση εικόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες να κάνω και ᾽γω μία ερώτηση καθότι δεν κατέχω τόσο πολύ όπως εσείς. Γιατί θεωρούμε αυτή τη στιγμή μέγα κατόρθωμα ας πούμε μια τηλεόραση  4Κ, όταν η ανάλυσή της σε μεγέθη 49-55 ίντσες είναι - δεν είναι 80-90 ppi;

Γιατί τις 5 ίντσες που αποδίδουν άριστα τα ppi τις έχεις μπροστά στα μάτια σου. Ενώ αν βάλεις μια 55άρα στην ίδια απόσταση που κρατάς τις 5 ίντσες δεν έχει ουσία. Θα βλέπεις pixels, αλλά δε θα βλέπεις αυτό που θες.

 

Πάρε για παράδειγμα το πιο απλό.

 

Αυτήν την στιγμή στον υπολογιστή μου έχω μια 22άρα FHD και από την απόσταση που είμαι τα βλέπω όλα crystal clear. Αν πάω πιο κοντά θα βλέπω σαν να βλέπω οθόνη κινητού του 2008.

 

Είναι θέμα απόστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

^ νομίζω πως το αντίστροφο λέει βασικά, όχι ότι δεν χρειαζόμαστε μεγάλες αναλύσεις αλλά ίσα ίσα ότι τα ppi είναι λίγα

 
 

υπήρχαν και πιο πριν αυτά τα ppi σε αυτές τις ίντσες?

 

 

Ακριβώς αυτό, ότι μου φαίνονται πολύ λίγα, άλλο εάν δεν υπήρχαν πριν. Φυσικά δεν έχω reference τα smartphone που έχουν φτάσει πάνω από 400 ppi και είναι ανούσιο. Μιλάω γενικά. Διάβαζα επίσης ένα άρθρο χθες στο cnet για τις 4Κ και κοντολογίς έλεγε ότι είναι "βλακεία" η 4Κ σ᾽ αυτές τις ίντσες, 50-55, και ότι για να δούμε την διαφορά θα πρέπει να πάμε ή πολύ κοντά στην τηλεόραση ή οι οθόνες να πάνε στις 80 ίντσες για οικιακή χρήση. Σόρυ για το off topic. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό, ότι μου φαίνονται πολύ λίγα, άλλο εάν δεν υπήρχαν πριν. Φυσικά δεν έχω reference τα smartphone που έχουν φτάσει πάνω από 400 ppi και είναι ανούσιο. Μιλάω γενικά. Διάβαζα επίσης ένα άρθρο χθες στο cnet για τις 4Κ και κοντολογίς έλεγε ότι είναι "βλακεία" η 4Κ σ᾽ αυτές τις ίντσες, 50-55, και ότι για να δούμε την διαφορά θα πρέπει να πάμε ή πολύ κοντά στην τηλεόραση ή οι οθόνες να πάνε στις 80 ίντσες για οικιακή χρήση. Σόρυ για το off topic.

Βασικα δεν πιστεψα οτι δεν ηξερες οτι δεν υπηρχαν πριν για αυτο πιστεψα οτι τρολαρεις και το πας αλλου.. Καμια φορα εννοουμε αυτα που λεμε.. :D

Αν ειναι βλακεια η 4k σε αυτες τις ιντσες ειναι μεγαλη κουβεντα και εξαρταται τι θες να κανεις. Μπορω να σου πω ομως με βεβαιοτητα οτι η τοσο μεγαλη αναλυση σε μια 55αρα ειναι μαγεια και σε μη "προτεινόμενη" αποσταση.

Προσωπικα το οτι μπορω να παιζω σε PC με τετοιες αναλυσεις και τετοιο DPI στην 55αρα το θεωρω μεγαλη υποθεση .. Η διαυγεια ειναι καταπληκτικη και ειναι κοντολογις σαν να εχω ενα τεραστιο IPS monitor μπροστα μου.

Το desktop ειναι ασυγκριτα καλο σε σχεση με οποιαδηποτε τηλεοραση που δεν ειναι ιδιας αναλυσης για ευνοητους λογους. Μπορω να σου πω οτι πλησιαζει πολυ την εμπειρια του 27αριου μου 1440p IPS Dell που εχω, και φαντασου ειναι τηλεοραση και στην διπλασια και βαλε αποσταση.

Και οχι δεν πρεπει να πας πολυ κοντα για να δεις διαφορα η διαφορα κανει μπαμ απο μια FHD TV στις ιδιες ιντσες και στα 2+ μετρα, οταν εχεις αναλογο περιεχομενο να την αξιοποιησεις.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...