Προς το περιεχόμενο

Εγκατασταση λειτουργικου σε laptop HP dm1-1200sv


ΠΑΛΑΒΟΥΡΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους και καλές γιορτές!

 

Έχω ένα notebook της HP dm1-1200sv, είναι πολλή αργό, άλλα το χρειάζομαι για να το πάρω στο εξωτερικό μαζί μου, έχω μπει στην διαδικασία για να το αναβαθμίσω με RAM και έναν σκληρό SSD.

 

Πρόσφατα το έδωσα σε ένα φίλο που ξέρει από υπολογιστές για να μου περάσει τα windows 8.1 και εντέλει δεν μπορέσει να μου τα περάσει άλλα ούτε και τα 7χ64,  το μόνα που μπόρεσε να βάλει ήταν τα 7χ32 Home Premium που τα φόραγε και όταν το αγόρασα.

 

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος και να μου πει γιατί δεν μπόρεσαν να μπουν τα 8.1, στο forum κάποιος πούλαγε ένα ίδιο notebook με τα 8.1 άρα σίγουρα μπαίνουν. 

 

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

post-238676-0-18239400-1419751914_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λογισμικό που δεν μπορούσε να περάσει,έβγαζε κάποιο μήνυμα;

κάτι άλλο;

να μπορούμε να ξεκινήσουμε και εμεις

πάντως ο επεξεργαστής είναι 64μπιτός άρα δεν έχεις θέμα απο εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ρωτήσω άμα έβγαλε κάποιο μήνυμα και θα σας ενημερώσω, άρα εσύ μου λες ότι στην χειρότερη έπρεπε να μπουν τα 7χ64.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφόσον βρίσκει drivers και για 8/8.1 και αυτά μια χαρά θα έπρεπε να μπούν.

 

 

edit: επειδή τώρα το είδα,ποιον cpu φοράει ακριβώς;

 

edit2: αν το βρήκα σωστά και πριν τα specs του είναι τούτα

http://www.hp.com/ctg/Manual/c02214672.pdf

 

αν ναι,δεν θα έχει πρόβλημα με 64bit λειτουργικά σύμφωνα με το noteboockcheck και την amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος μου μάλλον δεν ασχολήθηκε και πέρασε ότι του ήταν εύκολο απ ότι κατάλαβα άλλα δεν μπορώ να μιλήσω γιατί ήταν τσάμπα, γιατί μου λέει ότι δεν αξίζει και ότι δεν θα δω διαφορά με τα 7χ32 που φοράει τώρα.

Τώρα από επεξεργαστή φοράει  τον AMD Athlon II Neo K125 (που είναι στα 1.7MHz).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο 32 σε 64 όχι διαφορά δεν θα δεις.

Drivers κλπ βρήκε;

με 1 GB ραμ καλύτερα να είχε περάσει 8άρια βέβαια(εκτός κ αν έχεις παραπάνω στο σύστημα)64άρια σε καμία περίπτωση με τόσο λίγη ραμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 1gb RAM την ενσωματωμένη πάνω στην μητρική την άλλη που είναι στη ξεχωριστή θήκη δεν την έβλεπε γιατί την είχα αλλάξει χωρίς τα ξέρω και είχα βάλει άλλη ταχύτητα (1333),  έχω παραγγείλει 4gb για να βάλω επάνω και τα driver τα βρήκε στα 7χ32 που μου έβαλε.Σε ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρων, λες να μην μπόρεσαν να βάλουν 7χ64 ή 8.1 γιατί είχα λίγη ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι καμία σχέση.

και 512 ραμ να είχες πάλι θα επρεπε να εγκατασταθουν

οι λόγοι να μην μπαίνει ενα λειτουργικό μπορεί να είναι πολλοί αλλά σε σένα πρόβλημα συμβατότητας δεν υπάρχει.

ίσως οι εκδόσεις που πήγαν να σου περάσουν να μην έβλεπαν τον δίσκο(λόγω achi στο bios)ενω η 32άρα να είχε τον κατάλληλο driver(μπορεί να λέω και μπούρδες)

πιθανολογώ πάντως ότι αν είναι κάτι τέτοιο,αν γυρίστει ο sata controller απο achi σε ide θα μπούν και τα 8,ίσως εκεί να είναι το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρων, λες να μην μπόρεσαν να βάλουν 7χ64 ή 8.1 γιατί είχα λίγη ram.

Εγω λεω οτι δεν έβαλε γιατί με 1GB μνήμη οχι μόνο δεν θα έβλεπες διαφορα, αλλά μάλλον θα ήταν χειρότερα απο πριν. Προφανώς σου πέρασε τα windows από το recovery partition και εφόσον ήταν τζάμπα, καλά έκανε (εκτός αν ειναι κολλητός σου, οπότε βάλε του χέρι). Απο την άλλη μπορεί να μην ειχε εξωτερικό dvd και το στικάκι να είχε φασαρια να φτιαχτεί. Δεν βλέπω λόγο να μην μπαίνουν τα 8.1, πέρα απο τις εργατοώρες να τα εγκαταστήσεις, να το στρώσεις και να περάσεις τα αναγκαία προγράμματα. 

 

Το 7x64 ή το 8.1 δε σημαίνει οτι επειδή ειναι μεγαλύτερα νουμερα, εινα ικαλύτερο απο 7x32. Κατά περιπτωση κρίνεις. Οταν με το καλό εχεις 4GB, βάλε απευθείας τα 8.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κολλυτός ήταν και του έβαλα χέρι. Δεν είχε εξωτερικό άλλα το έφερε ένας άλλος φίλος, αυτό σκέφτομαι μόλις βάλω την μνήμη να πάω για τα 8.1 απ ευθείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους, εν τέλει το πρόβλημα λύθηκε, άλλος φίλος που πήρε το notebook μου πέρασε το λειτουργικό που ήθελα (windows 8.1), άρα όπως σωστά λέγατε το λειτουργικό το έπαιρνε αρκεί να ασχολιόταν αυτός που θα το πέρναγε και μάλιστα έμαθα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

καλήμερα φίλε μου...συγνώμη που μιλάω μετά από καιρό...άλλα θα ήθελα να μου πεις τι ραμ του έβαλες (στα πόσο ταχύτητα..1066-1333) για να του πάρω και εγώ μια 4Giga...και αν έβαλες SSD μέχρι πόσο μπορώ να του τοποθετήσω...ευχαριστώ πολύ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλησπερα μηπως υπαρχει καπου συγκεκριμενο θεμα οσο αφορα το hardware του hp pavilion dm1 1200 sv θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει επιχειρησει να αλλαξει το cpu του εχω βαλει ραμ και ssd και ηδη παει καλυτερα απλα αναρωτιομουν αν μπορουσα να του βρω ενα καπως καλυτερο cpu για να ξεζοριστει καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...