Προς το περιεχόμενο

Σχολιασμός Καιρού


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραιοκαστρο ρίχνει κάτι ψιλά. Πολύ ψιλά.

 

Για την Σούζη ρε τοξο δεν ήξερα. Βασικά δεν παρακολουθώ πολύ μετεωρολόγους, δεν κάθισα δηλαδή να τους παρατηρήσω, αλλά δεν της το 'χα, δεν ξέρω γιατί.

Έδινε χιόνια για σήμερα Θεσσαλονίκη αυτή το βράδυ.

 

 

Όσοι ασχολείστε λίγο με το άθλημα, ή ακόμα κι αν θεωρείτε οτι ασχολείστε, δώστε λίγο tips. Τι κοιτάτε, με τι βαρύτητα κτλ. Ακόμα και sites, και αν θέλετε να λέτε το τι πηγές έχει κάθε site (αν λέει δηλαδή απο ποια μοντέλα αντλεί πληροφορίες). Ισως σε καινούργιο θέμα, θα ήταν ενδιαφέρον. Τι μοντέλα προτιμάτε, ή ποιες σλίδες, ή ποιους μετεωρολόγους.

 

 

Εγώ απο site κοιτούσα wunderground φανατικά, και είδα οτι αυτό και το forecast.io πέφτουν πιο καλά για Θεσσαλονίκη. Το τελευταίο μόνο σε χαμηλές θερμοκρασίες τα χάλαγε, νομίζω έστρωσε τώρα.

 

Για μοντέλα, μπαίνω στο weatheronline και εκεί έχει όσα μοντέλα δίνουν ελεύθερα τις πληροφορίες. Φυσικά gfs, cmc, jma που δίνουν Ελλάδα και έχει και συνδρομές για ecmwf κτλ.

Αντίστοιχο με το meteociel.fr είναι, αλλά πιο οργανωμένο το βρίσκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από Ελλάδα μόνο Σούζη,Αρναούτογλου κ Ζιακο ακούω (ο τελευταίος όποτε το θυμάται γιατί είναι στην σύνταξη).Επειδή θεωρώ πως έχω αρκετή εμπειριά τα βλέπω όλα στο γρηγοράκι με έφεση στο yr και στο meteoguru και από κει κάνω infer τα βασικά.Για πιο νέοπες trial and error φάση.Ψάξτε τα κ δείτε τα όλα αλλά να ακούτε συγκεκριμένους επαγγελματίες μετεωρολόγους με λίγο παραπάνω βαρύτητα.Φυσικά προσωπικά βάζω πάνω όλους τους παραπάνω μετεωρολόγους την πάρτη μου,την εμπειρία μου κ το αισθητήριο μου αλλά αυτό σας το λέει ένας άνθρωπος που ασχολήται επισταμένα κ χομπίστικα από τα 15 του με την μετεωρολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Meteoguru καλό, αλλά δεν είχα καταγράψει ποτέ μετρήσεις για την πόλη μου, έτσι είχα κάνει με άλλα sites.

 

Το yr, μου έβγαζε τρελές θερμοκρασίες. Πάντα πολύ πιο κάτω απο ότι είχε η Θεσσαλονίκη (με βάση τους σταθμούς που κοιτάω, απο το wunderground).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 μέρες πριν κοιτάς το yr.Eπίσης κοίτα τα όλα ότι βρίσκεις.Μόνο έτσι θα μάθεις.Θα φας τα μούτρα σου αλλά θα χτίσεις εμπειρία με αυτόν τον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε τώρα Σούζη ΣΚΑΙ live.Οτι πει τώρα 


Η Σούζη μίλησε στο twitter πρίν λίγο με τα νεότερα στοιχεία.Αποκλείει κατηγορηματικά το στρώσιμο για κέντρο Αθήνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να δείτε πόσο σκύλα μπορεί να γίνει η Αττική όταν δεν της κάθονται ιδανικά οι συνδιασμοί...Στα Ν.προάστια (Φάληρο-Νέα Σμύρνη) σύμφωνα με τους σταθμούς του ΕΑΑ έχει 6 βαθμούς περίπου με καθαρό -9 στα 950hPa αυτή τη στιγμή.Για τους καιρόφιλους αυτό είναι η ύστατη καιρική χιονοξεφτίλα.Το κόβω να μην χιονίζει καν στο κέντρο της Αθήνας αν συνεχίσει τόσο σπαστός καιρός.Το πολύ πολύ καμια αερομεταφερόμενη νιφάδα από καναν Υμηττό φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απορω πως βγαζουν τον καιρο οι μετεωρολόγοι στη χώρα μας. οτι ναναι δίνουνε κλασσικά. και  τα λένε και δημόσια. τώρα λοιπόν θα βγάλω και γώ δελτίο. μεθαυριο λοιπόν θα το στρώσει 20 ποντους σε ολη την ελλαδα. αλλα αυριο θα σου βγάλω άλλο με συννεφιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...