Προς το περιεχόμενο

Σχολιασμός Καιρού


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω σπουδάσει κάτι σχετικό,χομπίστικα ασχολούμαι.Γενικά είχα μια κλήση κ ενδιαφέρον στις φυσικές επιστήμες από πολύ μικρός (μετεωρολογία,φυσική,σεισμολογία,γεωγραφία) αλλά με κέρδισε η απόλυτη αγάπη μου...αυτή που αφορά στη μελέτη της ανθρώπινης συμπεριφοράς.

 

Πάντως δεν έπεσαν έξω οι επαγγελματίες μετεωρολόγοι στον χιονιά που πέρασε, αν προσέχατε καλύτερα θα βλέπατε πως κανένας σοβαρός μετεωρολόγος αλλά ούτε η ΕΜΥ δεν μίλησαν για στρώσιμο μέσα στην Αθήνα.Όλοι οι επαγγελματίες έλεγαν για μερικές νιφάδες με την Σούζη άλλη μια φορά να είναι spot on στις προβλέψεις της.Αυτοί που πέσαν έξω ήταν τα κανάλια που έλεγαν οτι παπάτζα τους κατέβαινε για κατανάλωση κ φυσικά κάποιοι ενθουσιώδεις χιονοστερημένοι ερασιτέχνες προγνώστες που έλεγαν τα κουλά τους για στρωσίματα μέσα στην Αθήνα.Μερικές τέτοιες χιονοστερημένες προβλέψεις από ερασιτέχνες ανέβασε κ ο Swimmer εδώ.

 

Βασικά είναι επόμενο σε μια χώρα όπως η Ελλάδα με θερμό κλίμα η κάθε υποψία χιονιού να υπερβάλεται.Υπάρχει μεγάλη χιονοστέρηση στον Ελληνικό πληθυσμό κ ειδικά στους Αθηναίους.Εδώ έρχομαστε κ στο remit της ψυχολογίας δλδ.Σε κάθε περίπτωση μπορώ να μιλήσω για Αθήνα που την ξέρω,την έχω ζήσει κ μεγάλωσα σε αυτήν.Παραδοσιακά τα όποια χιόνια της αφορούν Ιανουάριο και Φεβρουάριο με μερικές φωτοβολίδες και τον Μάρτιο (πχ το 1987 είχε κάνει το καλό Μαρτιάτικο χιόνι στην Αθήνα).Γενικά όμως Δεκέμβριος και Μάρτιος δεν μπορούν να υπολογίζονται σοβαρά στην Αθήνα για χιονιάδες.

 

Οι επικοί χιονιάδες της Αθήνας το 2002,4,6,8 ήταν στατιστικά μια τεράστια ανωμαλία κ αρκετοί καλομαθαν θεωρόντας πως μια μεσογειακή πόλη όπως η Αθήνα μπορεί να χιονοστρώνεται  για πάντα κάθε 2 χρόνια.Οι νορμάλ ''χιονιάδες'' στην Αθήνα παραδοσιακά είναι αυτά τα μούφικα που βλέπουν οι Αθηναίοι από το 2008 και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γιά μισό, θυμάμαι λόγο ηλικίας να βγαίνω για τα κάλαντα παραμονή πρωτοχρονιάς και να ρίχνει χιόνι (17 χρόνια πρίν.) θυμάμαι να είμαι φαντάρος και να μήν μπορώ να γυρίζω με χειμερινή άδειά επειδή η αθήνα (ναι και το κέντρο) ήταν στρωμένα 10 μέρες περίπου θυμάμαι κάθε χρόνο μέχρι περίπου πρίν απο 5-6 χρόνια να το στρώνει σε αυτοκίνητα δέντρα κτλ εδώ που μκένω καλά θυμάμαι το 6' ανήμερα τσικνοπέμπτης δέν μπορόύσαμε να φύγουμε απο την δουλειά γιατί είχε 20 πόντους χιόνι έκανα στην κηφισίας απο τα σίδερα μέχρι τον φάρο του ψυχικού 2 ώρες.

 

οπότε δέν θεωρώ οτι δέν είχαμε χιόνια, τουναντίων πάντα θυμάμαι να έχουμε χιόνια άλλοτε λιγότερα άλλοτε περισότερα (καλά όχι συνεχόμενα όλο το χειμώνα) και μάλιστα έχω και φωτογραφίες.

 

δέν μου απάντησες στην ερώτηση πώς βλέπεις να πηγένει ο φετινός χειμώνας απο εδώ και πέρα (μιάς και ουσιαστικά τώρα μπαίνουμε για τα καλά στον χειμώνα.

 

απο την άλλη διαβάζω σε μετέο κτλ οτι απο βδομάδα πάλι θα αρχίσουν τα 17άρια 18άρια 19άρια! τι στουν τσαπού?? δλδ θεωρείς οτι αυτές είναι νορμάλ θερμοκρασίες για γενάρη μήνα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γελοιοι μετεορολογοι φταινε και τα κακοστημμενα blogs με τα bold κεφαλαια και τα κακα φορματ
απο χιονοστερημενους -οπως ειπε ο τοξοβολος- που φερνουν την καταστροφη.
Τα πιστευουν μερικοι, καλη ωρα, και το τοσο το κανουν ΤΟΣΟ.
Στις 25 και στις 31 τους νοιαζει αν θα χιονισει, οι υπολοιπες μερες δεν εχουν νοημα.

Αφου το ελεγε το smartwatch του οτι θα εχει patchy rain και συμφωνα με τα μοντελα θα ειναι χιονι, γιατι δεν τον πιστευουμε?

Τα λεμε του χρονου που θα μας ξαναζαλισει με τα σιγουρακια και μετα θα την κανει με ελαφρα οταν τον ρωταμε που ειναι τα χιονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιά μισό, θυμάμαι λόγο ηλικίας να βγαίνω για τα κάλαντα παραμονή πρωτοχρονιάς και να ρίχνει χιόνι (17 χρόνια πρίν.) θυμάμαι να είμαι φαντάρος και να μήν μπορώ να γυρίζω με χειμερινή άδειά επειδή η αθήνα (ναι και το κέντρο) ήταν στρωμένα 10 μέρες περίπου θυμάμαι κάθε χρόνο μέχρι περίπου πρίν απο 5-6 χρόνια να το στρώνει σε αυτοκίνητα δέντρα κτλ εδώ που μκένω καλά θυμάμαι το 6' ανήμερα τσικνοπέμπτης δέν μπορόύσαμε να φύγουμε απο την δουλειά γιατί είχε 20 πόντους χιόνι έκανα στην κηφισίας απο τα σίδερα μέχρι τον φάρο του ψυχικού 2 ώρες.

 

Ε,ναι χαίρω πολύ θυμάσαι τα 2002,4,6,8 (τις απόλυτες δλδ στατιστικές ανωμαλίες για Αθήνα) όπως θυμάσαι και εκείνους του 1992 μάλλον.Από το 2008 και μετά στο κέντρο της Αθήνας δεν το έχει στρώσει στο έδαφος,μόνο μούφες,νιφαδίσματα κ στο τσακίρ κέφι σε κανα αμάξι,ευαίσθητες επιφάνειες ή άντε κανά γρασίδι.

 

Για το πως θα πάει ο φετινός χειμώνας το έχω απαντήσει στον Swimmer.Δεν είμαι χαρτορίχτρα.Η επιστήμη μας επιτρέπει σχετικά ασφαλείς προβλέψεις σε βάθος το πολύ μέχρι 6 μέρες.Τα 19αρια και 20αρια που θα έρθουν στην Αθήνα από εβδομάδα προφανώς είναι θερμοκρασίες ανώ των φυσιολογικών τιμών.Οι φυσιολογικές μέγιστες στην Αθήνα τον Ιανουάριο είναι 14 βαθμοί περίπου και η ελάχιστη στους 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αφου το ελεγε το smartwatch του οτι θα εχει patchy rain και συμφωνα με τα μοντελα θα ειναι χιονι, γιατι δεν τον πιστευουμε?

Τα λεμε του χρονου που θα μας ξαναζαλισει με τα σιγουρακια και μετα θα την κανει με ελαφρα οταν τον ρωταμε που ειναι τα χιονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι μέσες συνθήκες στην Αθήνα. Όπου λέω ''Αθήνα'' προφανώς εννοώ το κέντρο με σταθμό αναφοράς το Θησείο.

 

http://www.insomnia.gr/topic/554051-σχολιασμός-καιρού/?p=53785271

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοξοβόλε δέν είδα την απάντηση που έδωσες πώς θα παέι ο φετινός χειμ΄ωνας οπότε μήν αρπάζεσαι, κουβέντα κάνουμε. εγώ μένω στα νέο ψυχικό οπότε δέν βάζω σάν σημείο αναφοράς το κέντρο (αλλά ούτε και βόρεια προάστεια θεωρούμαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περσυ ειχε παει 23 απο οτι είδα 11 Ιανουαρίου οπότε νταξ δεν ειναι περίεργο

 

όχι στην Αθήνα

 

Με 20αρες μέχρι μέσα του μήνα η Αθήνα θα είναι πάνω-κάτω πάντως όπως τα βλέπω τώρα.Ιανουάριος λέμε λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...