Προς το περιεχόμενο

Οι Android-powered κουζίνες της Dacor δέχονται εντολές και από το κινητό


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόβλημα πρώτον

Σκεφτείτε τωρα να προγραμματίσετε, με το νεο app που κατεβάσατε δωρεάν, ενα φαΐ στο φούρνο, να ψηθεί και για να το βγάλετε να θέλει να πληρώσετε με πιστωτική το app για να ενεργοποιηθεί το κουμπί που κλείνει τον φούρνο και ανοίγει την πόρτα

 

Πρόβλημα δεύτερο

Μελλοντικό θέμα στο insomnia

"Παιδιά επείγον ξέχασα το κωδικό του app "χχχχ" το φαΐ είναι στο φούρνο και καίγεται τι να κάνω" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vulnerability είναι αυτό που πρέπει να προβληματίσει και όχι το ότι είναι άχρηστο κλπ. Από τη στιγμή που ανοίγεις πρόσβαση στον έξω κόσμο μέσω ίντερνετ ανοίγεις το κουτί της Πανδώρας.

Η έρευνα που γίνεται αυτή τη στιγμή για την ασφάλεια στα αυτοκίνητα που έχουν όλο και περισσότερη συνδεσιμότητα δείχνει το ποσο δουλειά θέλουν ακόμα τα embedded συστήματα στον τομέα του security....

Όταν και η τελευταία εταιρία σου δίνει τη δυνατότητα remote start και lock/unlock του αυτοκινήτου σου μέσω ίντερνετ με το smartphone (λες και θα σου πέσει ο κωλος να το ζεστάνεις αφού μπεις αντί να σε περιμένει αναμενο ) τότε όλες τις ευπαθειες του κινητού τις περνάς και στο ίδιο σου το αυτοκίνητο.

Σενάριο που θα μπορούσε ΑΝΕΤΑ να εφαρμοστεί: έχεις το app της BMW στο ρουταρισμενο κινητό σου. Κολλάς ιό που logαρει ότι κάνεις και το στέλνει σε τρίτο. Ο τρίτος ξεκλειδώνει το αυτοκίνητο σου κατά βούληση, το απενεργοποιεί ενώ οδηγείς στην εθνική ή απλά το κλέβει σαν κύριος. Ακόμα χειρότερα εκμεταλλεύεται τον ανοιχτό δίαυλο που έχει μέσω του κινητού σου και φυτεύει malware στο ίδιο το αυτοκίνητο που τρέχει android ή Apple carplay στο infotainment.

Αληθινός εφιάλτης.

Source: είμαι automotive electronics engineer

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι οι έξυπνες συσκευές. Ξυπνάω το πρωί και πριν σηκωθώ από το κρεβάτι έχω ήδη βάλει να ετοιμάζεται ο καφές στην καφετιέρα που ελέγχω από το smartphone, βάζω το φαγητό να βράζει και μπαίνω για μπάνιο και το σβήνω από το αδιάβροχο smartphone που έχω δίπλα μου στη μπανιέρα, βάζω τα ρούχα στο πλυντήριο και φεύγω για δουλειά και 2 ώρες πριν επιστρέψω το βάζω σε λειτουργία για να τα βρω έτοιμα για άπλωμα με το που γυρίσω χωρίς να έχουν μυρίσει επειδή έμειναν βρεγμένα στο πλυντήριο, ανάβω το κλιματιστικό μισή ώρα πριν γυρίσω στο σπίτι για να είναι δροσερό με τους 40 βαθμούς που έχει έξω, το αντίστοιχο και τον χειμώνα με το καλοριφέρ... Φτάνει πια με τον αφορισμό των πάντων...

 

To μόνο σοβαρό σχόλιο για αυτό που διαβάσαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβαζα μια διαφήμιση στο Internet για ένα πλυντήριο SAMSUNG που μπορείς να το ελέγχεις και να το παρακολουθείς από το κινητό σου όπου κι αν βρίσκεσαι (για Ελλάδα μιλάω). Τρέξτε, καταπληκτικό κτλ. Λέω για να δω πόσο κάνει όλη αυτή η πρωτοπορία. 1200  ευρώ για ένα πλυντήριο. Σοβαρά; Αναρωτιέμαι σε τι κόσμο απευθύνονται αυτές οι διαφημίσεις. Μπορεί να  παρακινούν το ενδιαφέρον σου για να κοιτάξεις τελικά κάτι πολύ φθηνότερο που φυσικά αγνοεί το κινητό σου. Ή προετοιμάζουν το έδαφος για μια νέα αγορά πάνω στην αντικατάσταση των υπαρχόντων συσκευών με τι αντίστοιχες "έξυπνες", έξυπνα πλυντήρια, έξυπνες κουζίνες, ψυγεία κτλ. Όταν μια κουζίνα ή ένα πλυντήριο αντέχουν πάνω από δεκαετία (και λίγο λέω), πως θα ζήσουνε και αυτοί;

Και γω διαβαζα μια διαφιμηση σε εφημεριδα (ιντερνετ δεν υπηρχε τοτε) για ενα καινουργιο κουτι (σα μπαουλο ηταν) που το ονομαζαν υπολογιστη. Κοιταω να δω και ποσο κανει αυτη η πρωτοπορια, τρελαθηκα. Αλλα θα μου πεις, αφου δεν χαλανε οι τηλεορασεις και κρατανε μια δεκαετια, επρεπε να μας σερβιρουν καινουργιο κουτι για να ζησουν και αυτοι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι οι έξυπνες συσκευές αρκεί να μου εγγυώνται την ασφάλειά μου online. Έχει αποδειχθεί πολλάκις μέχρι τώρα ότι είναι σουρωτήρι.

Όσο για τα 1200 ευρώ στο πλυντήριο, καταλαβαίνω απολύτως να τα δώσω και να πάρω το πιο ποιοτικό πλυντήριο (Miele) πουθα κρατήσει 2 ζωές. Να τα δώσω για να πάρω gadgets πάνω σε ένα μέτριο μηχανικά πλυντήριο, Όχι Ευχαριστώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω τι λευκές συσκευές εβγαζε η miele το 70 και 80 και εκανε τετοιο ονομα, αλλα πλεον ολα χαλανε, παθον με πλυντηριο πιατων miele  πού θέλει 500 ευρο επισκευη. Η συμβουλή μου ειναι να προτιμάτε καλες γνωστες μαρκες , πχ bosch - siemens αλλα τα πιο απλά τους μοντελα, ετσι ςστε και να χαλασουν να συμφερει να το ξαναγοράσεις παρα να το φτιαξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι οι έξυπνες συσκευές. Ξυπνάω το πρωί και πριν σηκωθώ από το κρεβάτι έχω ήδη βάλει να ετοιμάζεται ο καφές στην καφετιέρα που ελέγχω από το smartphone, βάζω το φαγητό να βράζει και μπαίνω για μπάνιο και το σβήνω από το αδιάβροχο smartphone που έχω δίπλα μου στη μπανιέρα, βάζω τα ρούχα στο πλυντήριο και φεύγω για δουλειά και 2 ώρες πριν επιστρέψω το βάζω σε λειτουργία για να τα βρω έτοιμα για άπλωμα με το που γυρίσω χωρίς να έχουν μυρίσει επειδή έμειναν βρεγμένα στο πλυντήριο, ανάβω το κλιματιστικό μισή ώρα πριν γυρίσω στο σπίτι για να είναι δροσερό με τους 40 βαθμούς που έχει έξω, το αντίστοιχο και τον χειμώνα με το καλοριφέρ... Φτάνει πια με τον αφορισμό των πάντων...

μα δεν λέει κανείς το αντίθετο.. απλώς εγώ προσωπικά προτιμώ να μην έχω όλο το 24ωρο το κινητό πάνω μου και να εκπέμπει κιόλας έστω μέσω wifi ή bluetooth για να ελέγχει όλες τις συσκευές!!!

 

επίσης, λογικά όλα αυτά θα ελέγχονται και μέσω υπολογιστή μιας και τα κινητά μας έχουν μπαταρίες "για τα μπάζα"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι οι έξυπνες συσκευές. Ξυπνάω το πρωί και πριν σηκωθώ από το κρεβάτι έχω ήδη βάλει να ετοιμάζεται ο καφές στην καφετιέρα που ελέγχω από το smartphone, βάζω το φαγητό να βράζει και μπαίνω για μπάνιο και το σβήνω από το αδιάβροχο smartphone που έχω δίπλα μου στη μπανιέρα, βάζω τα ρούχα στο πλυντήριο και φεύγω για δουλειά και 2 ώρες πριν επιστρέψω το βάζω σε λειτουργία για να τα βρω έτοιμα για άπλωμα με το που γυρίσω χωρίς να έχουν μυρίσει επειδή έμειναν βρεγμένα στο πλυντήριο, ανάβω το κλιματιστικό μισή ώρα πριν γυρίσω στο σπίτι για να είναι δροσερό με τους 40 βαθμούς που έχει έξω, το αντίστοιχο και τον χειμώνα με το καλοριφέρ... Φτάνει πια με τον αφορισμό των πάντων...

 

συμφωνώ κ επαυξάνω σε lan όμως μόνο γιατί μέσω ίντερνετ θα βρεις τις πόρτες όλες ανοιχτές.

 

για ευκολία βάλε και το tasker να φτιάχνεται μόνος του ο καφές..  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...