Προς το περιεχόμενο

Οι πιο υπερτιμημένες ταινίες


johnny.tifosi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα ποστ στο θέμα "ποια ταινία είδατε" μου έδωσε την ιδέα για αυτό το thread. Σκοπός να γράψει ο καθένας μας τεκμηριωμένα ποιες ταινίες θεωρεί υπερτιμημένες και φυσικά να σπάσουμε λίγη πλάκα, ελπίζω χωρίς προσωπικές επιθέσεις. Λέγοντας υπερτιμημένες εννοώ με κριτήριο την αποδοχή από κοινό και κριτικούς και βαθμολογίες στο internet, και όχι τόσο από το box office (επομένως όχι το Twilight δεν είναι υπερτιμημένο :P)

 

Let the hate begin!

 

Ξεκινάω με τις δικές μου.

 

1. Όλες οι ταινίες του Tarantino, και ιδιαίτερα το Pulp fiction. Ω θεοί, το απόλυτο τίποτα και βία τραβηγμένη από τα αυτιά. Και σοβαρά είναι η 5η καλύτερη ταινία ever στο imdb;! Τι στο καλό βρίσκουν όλοι;

 

2. The Big Lebowski. Τα λόγια είναι λίγα για το πόσο μη αστεία είναι αυτή η ταινία. Όλοι προσκυνούν στον "dude" και απορρίπτουν όσους δεν τους αρέσει επειδή δεν την καταλαβαίνουν.

 

3. Gravity. Ευτυχώς εδώ έχω δει ότι συμφωνούν πολλοί. Ταινία για την οποία μας έσπασαν τα @@ το 2013, της έδωσαν 7 όσκαρ, αλλά δεν είχε καστ και σενάριο και τα plot holes ήταν περισσότερα από τα θραύσματα των δορυφόρων. Απίστευτα βαρετή και κρατούσε μόνο μιαμιση ώρα!

 

4. Magnolia. Λίγο πιο άγνωστη ταινία, ότι χειρότερο έχω δει. Παρακολουθούμε πολλές βαρετές και ασήμαντες υποθέσεις ταυτόχρονα. Πόσο να αντέξει κανείς.

 

5. Memento. Το φτηνό κόλπο να βλέπουμε την ιστορία ανάποδα κάνει μια αδιάφορη υπόθεση ενδιαφέρουσα; Όχι.

 

6. Apocalypse Now. Αν και έκανα το λάθος να δω την extended version που έμαθα ότι είναι χειρότερη, δεν μπόρεσα να μην βαρεθώ σε αυτή την ταινία. Για δύο ώρες αναζητούμε τον προδότη αξιωματικό χωρίς να ξέρουμε ποιος είναι, για να δούμε στην τελική ότι είναι ένας ημίτρελος γέρος.

 

7. Pan's Labyrinth Αποτέλεσμα παραληρήματος από LSD;

 

8. 12 years a slave Επίσης μια αδιάφορη ταινία χωρίς υπόθεση που πήρε Όσκαρ επειδή απλά αγγίζει ένα ευαίσθητο θέμα για την Αμερική.

 

9. The Shining. Ίσως φταίει ότι η ταινία έχει γεράσει πολύ που μου προκάλεσε περισσότερο γέλιο παρά τρόμο.

 

10. Slumdog Millionaire. Μαλλον αυτονόητο.

 

Άφησα για φιλικές συμμετοχές (και προβλέπω πολύ κράξιμο) τις τριλογίες Star Wars και Lord of the Rings, στις οποίες ξεκίνησα να βλέπω την πρώτη ταινία και βαρέθηκα. Δεν μου αρέσουν καθόλου οι ταινίες φαντασίας και δυστυχώς δεν μπορώ να τις δω ως κάτι περισσότερο από παραμυθάκι. Απλώς με ενοχλούν οι θέσεις που έχουν στο top 20(!) του imdb.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα επρεπε να βαλει και μερικα παραδειγματα απο τις ταινιες που του αρεσουν γιατι με οτι εβαλε εχει αφορισει το 90% του hollywood.

Και εγω δεν τρελενομαι με ταραντινο αλλα αποδεχομαι οτι ειναι ιδιαιτερες. Επισης δεν τρελενομαι με γουντι αλλεν.

Star wars και lotr..........ιεροσυλια ρε :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα επρεπε να βαλει και μερικα παραδειγματα απο τις ταινιες που του αρεσουν γιατι με οτι εβαλε εχει αφορισει το 90% του hollywood.

Και εγω δεν τρελενομαι με ταραντινο αλλα αποδεχομαι οτι ειναι ιδιαιτερες. Επισης δεν τρελενομαι με γουντι αλλεν.

Star wars και lotr..........ιεροσυλια ρε :-D

Γούντι Άλεν επίσης δεν μου αρέσει αλλά δεν νομίζω ότι είναι υπερτιμημένος. Παίζει σε όλες τις ταινίες τον ίδιο νευρωτικό υποχόνδριο τυπάκο.

Βλέποντας πρόχειρα τα 9 και 10 που έχω βάλει στο imdb είναι: Godfather 1+2, Interstellar, Shawshank Redemption, Inception, Departed, Leon the professional, Fight Club, Se7en, Schindler's List, Scarface , American History X, οπότε πιάνεις το νόημα.

 

Το θέμα όμως είναι για υπερτιμημένες ταινίες. Για να δω κι άλλες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα τα Lord of The Rings. Ωραίες περιπετειούλες είναι δε λέω, αλλά το να είναι και οι τρεις στο τοπ16 του imdb είναι τραγικό.

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ποστ στο θέμα "ποια ταινία είδατε" μου έδωσε την ιδέα για αυτό το thread. Σκοπός να γράψει ο καθένας μας τεκμηριωμένα ποιες ταινίες θεωρεί υπερτιμημένες και φυσικά να σπάσουμε λίγη πλάκα, ελπίζω χωρίς προσωπικές επιθέσεις. Λέγοντας υπερτιμημένες εννοώ με κριτήριο την αποδοχή από κοινό και κριτικούς και βαθμολογίες στο internet, και όχι τόσο από το box office (επομένως όχι το Twilight δεν είναι υπερτιμημένο :P)

 

Let the hate begin!

 

Ξεκινάω με τις δικές μου.

 

1. Όλες οι ταινίες του Tarantino, και ιδιαίτερα το Pulp fiction. Ω θεοί, το απόλυτο τίποτα και βία τραβηγμένη από τα αυτιά. Και σοβαρά είναι η 5η καλύτερη ταινία ever στο imdb;! Τι στο καλό βρίσκουν όλοι;

 

2. The Big Lebowski. Τα λόγια είναι λίγα για το πόσο μη αστεία είναι αυτή η ταινία. Όλοι προσκυνούν στον "dude" και απορρίπτουν όσους δεν τους αρέσει επειδή δεν την καταλαβαίνουν.

 

3. Gravity. Ευτυχώς εδώ έχω δει ότι συμφωνούν πολλοί. Ταινία για την οποία μας έσπασαν τα @@ το 2013, της έδωσαν 7 όσκαρ, αλλά δεν είχε καστ και σενάριο και τα plot holes ήταν περισσότερα από τα θραύσματα των δορυφόρων. Απίστευτα βαρετή και κρατούσε μόνο μιαμιση ώρα!

 

4. Magnolia. Λίγο πιο άγνωστη ταινία, ότι χειρότερο έχω δει. Παρακολουθούμε πολλές βαρετές και ασήμαντες υποθέσεις ταυτόχρονα. Πόσο να αντέξει κανείς.

 

5. Memento. Το φτηνό κόλπο να βλέπουμε την ιστορία ανάποδα κάνει μια αδιάφορη υπόθεση ενδιαφέρουσα; Όχι.

 

6. Apocalypse Now. Αν και έκανα το λάθος να δω την extended version που έμαθα ότι είναι χειρότερη, δεν μπόρεσα να μην βαρεθώ σε αυτή την ταινία. Για δύο ώρες αναζητούμε τον προδότη αξιωματικό χωρίς να ξέρουμε ποιος είναι, για να δούμε στην τελική ότι είναι ένας ημίτρελος γέρος.

 

7. Pan's Labyrinth Αποτέλεσμα παραληρήματος από LSD;

 

8. 12 years a slave Επίσης μια αδιάφορη ταινία χωρίς υπόθεση που πήρε Όσκαρ επειδή απλά αγγίζει ένα ευαίσθητο θέμα για την Αμερική.

 

9. The Shining. Ίσως φταίει ότι η ταινία έχει γεράσει πολύ που μου προκάλεσε περισσότερο γέλιο παρά τρόμο.

 

10. Slumdog Millionaire. Μαλλον αυτονόητο.

 

Άφησα για φιλικές συμμετοχές (και προβλέπω πολύ κράξιμο) τις τριλογίες Star Wars και Lord of the Rings, στις οποίες ξεκίνησα να βλέπω την πρώτη ταινία και βαρέθηκα. Δεν μου αρέσουν καθόλου οι ταινίες φαντασίας και δυστυχώς δεν μπορώ να τις δω ως κάτι περισσότερο από παραμυθάκι. Απλώς με ενοχλούν οι θέσεις που έχουν στο top 20(!) του imdb.

I cant even...  Ηθελα να ξαναγραψω αλλο ενα trollποστ περι ταινιων,αλλα εσυ θα με ξεπερναγες με διαφορα Ο_Ο (σεβομενος παντα την αποψη σου για τις ταινιες,αλλα και εγω αν δεν ηξερα απο μπαλα,για παραδειγμα,θα ελεγα πολυ overatted ο Pele και ο Maradona)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To dark knight rises. Μετριοτατο κατ'εμε, αποθεωνεται απο τους φανμπόυς του νολαν και του μπατμαν και εχει ενα ασχολιαστο 8.5 στο ΙΜDB.

Eπισης, δε μπορω να καταλαβω τον τοσο μεγαλο ντορο για το guardians of the galaxy, το οποιο θεωρω ταινια της πλακας.
Απο οσες αναφερεις θα συμφωνησω μονο με το 12 years a slave.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι 9 απο τις 10 ταινιες με σουπερ ηρωες και οποιαδηποτε ταινια δρασης...Taken,Expendables,Rambo,Οlympus has fallen etc etc...Kαι πως να ξεχασω τις περισσοτερες ταινιες οι οποιες παιρνουν οσκαρ τα τελευταια χρονια...Αμα κανεις ταινια με μαυρο στον αμερικανικο νοτο,ιστορικο προσωπο και καμια ψευτο κουλτουριαρικη, παιρνεις οσκαρ..

 

Τις κλισε ρομαντικες ταινιες δεν τις συζηταω καν..Εχουν συγκεκριμενο ταργκετ γκρουπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Memento, The Shining και το extended Apocalypse Now και εμένα μου φάνηκαν κατώτερες των προσδοκιών, αν και μερικές φορές είναι και η φάση που τα βλέπεις. Όχι ότι ήταν κακές ταινίες βέβαια.

 

Big Lebowski είναι καμμενιά. Σε πολλούς δεν αρέσει καθόλου. Έτσι κι αλλιώς αρχικά είχε θαφτεί, αλλα αργότερα έγινε cult. Σίγουρα υπήρχαν στιγμές που κούραζε λίγο, αλλά για εμένα η ταινία είναι επική. Πάντως είχε κάποιες κωμικές στιγμές διαμαντάκια, οπότε για το πόσο αστεία ήταν σε βρίσκω λίγο υπερβολικό.

 

To Pulp Fiction το θεωρώ εξαιρετικό. Δεν είμαι φαν του στυλ του Ταραντινό, αλλά το Pulp Fiction είναι το αριστούργημα αυτού του στυλ.

 

To Slumdog Millionaire επίσης μου άρεσε, χωρίς περαιτέρω σχόλια.

 

Τα άλλα δεν τα έχω δει ακόμα. :)

 

Θα προσπαθήσω να βάλω και εγώ κανένα, αλλά τώρα κόλλησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει καταλαβαινω ότι είναι η γνωμη σου.Σε καποιες ταινιες να συμφωνησω μαζι σου(Λαβύρινθος του Πανα,Μανολια),επισης το να μην σου αρεσει ο Ταραντινο είναι θεμα γουστου.

Αλλα είναι μια ταινια που δεν μπορω να φανταστω να μην αρεσει σε καποιον.

Είναι το Αποκαλυψη τωρα.

Πραγματικα αυτή η ταινια είναι μια από τις 20 καλυτερες ταινιες που εχω δει σε ολη μου τη ζωη.Απο που να ξεκινήσεις να γραφεις,απ την καταπληκτικη φωτογραφια,τον τροπο που μας δειχνει την παρανοια του πολεμου κ την αναζητηση για το νοημα της ζωης,τις ερμηνείες,το soundtrack.

Πρεπει να εχουν περασει 10+ χρονια που εχω δει την ταινια αλλα ακομα κ σημερα ανατριχιάζω όταν φερνω στο μυαλο μου σκηνες όπως αυτή με τον ηρωα(αν ηταν αυτος ο ηρωας τελικα) να καπνιζει ξαπλωμένος πανω σε μια καροτσα ή η θυσια προς το τελος.Τhis is the end.................... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...